Priemerná hmotnosť obytných áut triedy C

Obytné karavany alebo obytné automobily sú rozdelené do troch tried a trieda C je druhá najväčšia za triedou A. Páčia sa vám veľkosť a manévrovateľnosť RV triedy C, ale predtým, ako si ho kúpite, musíte vedieť, koľko stojí trieda C priemerná hmotnosť obytného auta?

Priemerná hmotnosť obytného auta triedy C je 10 000 až 20 000 libier. Pre porovnanie, obytné auto triedy A váži až 30 000 libier a obytné auto triedy B je najviac asi 11 000 libier.

V tomto informatívnom sprievodcovi najprv odlíšime obytné vozidlá triedy C od triedy As a B, potom sa budeme ďalej venovať hmotnosti tejto triedy obytných áut. Poskytneme vám dokonca príklady toho, koľko vážia skutočné obytné autá triedy C, takže určite pokračujte v čítaní!

Čo je obytný automobil triedy C?

Obytné autá sú známe aj ako RV, čo je skratka pre rekreačné vozidlo. Na rozdiel od cestovného prívesu alebo iných typov prívesov, v ktorých pripojíte príves k ťažnému vozidlu, môžete jazdiť s obytným autom.

Najstarší obytný automobil pochádza z roku 1915. Jeho podvozok bol upravený nákladný automobil Packard. Vozidlo vážilo najmenej tri tony a meralo 28 stôp na dĺžku. Mal miesto pre 11 ľudí, takže to bol celkom priestranný prvý model!

Obytné autá sa chytili a od 20. rokov 20. storočia sa v Spojených štátoch rozvinul priemysel obytných áut. Ľudia sa tak nadchli pre obytné autá, že založili svoje vlastné exkluzívne kempingové kluby, prax, ktorá pretrvala dodnes.

V nasledujúcich desaťročiach sa obytné automobily zmenili od vzhľadu holých kostí k luxusnejším prvkom. To vydláždilo cestu pre dnešné obytné autá, ktoré sú neskutočne luxusné.

RV sú rozdelené do troch tried, ako sme sa dotkli v úvode. Ide o triedu A, triedu B a triedu C.

Prvý obytný automobil z roku 1920 bol pravdepodobne triedy A (aj keď takéto triedy ešte neexistovali), pretože ide o najväčšie z troch typov obytných áut. Priemerná veľkosť RV triedy A je 20 až 45 stôp dlhá, takže nie je prekvapením, že tieto mohutné vozidlá môžu vážiť až 30 000 libier.

Ak je trieda A najväčšia, potom by ste si mysleli, že obytný automobil triedy B bude ďalším najväčším, ale takto to nefunguje. Namiesto toho sú RV triedy B najmenšie. Prezývané obytné vozy kvôli ich veľkosti budú RV triedy B vážiť nanajvýš niečo cez 10 000 libier.

To nás privádza k obytným autám triedy C, o ktorých budeme hovoriť po zvyšok tohto sprievodcu. Obytné autá triedy C sú druhé najväčšie po triede A. Nie sú to najväčšie obytné autá na ceste, ale nikto si ich tiež nepomýli s obytným autom.

Na kratšej strane môže mať obytný automobil triedy C dĺžku 21 palcov. To by si vyžadovalo menšie usporiadanie vo vnútri, ale stále by ste si mohli užiť rôzne vybavenie. Môžu zahŕňať otočné stoličky, polovičnú kuchyňu alebo dokonca kompletnú kuchyňu, manželskú posteľ, jedálenský kút (ktorý sa pravdepodobne zmení na pohovku, aby sa ušetrilo miesto) a možno aj malá kúpeľňa.

Najväčšie RV triedy C sú dlhé 41 stôp. Rozmernejšie modely sú určené pre rodiny s priestorom pre štyri až osem osôb v závislosti od konfigurácie.

Čítať  Dokážete vyrobiť iglu s práškovým snehom?

Pre veľké postele (alebo queen-size), rozkladacie postele, poschodové postele alebo oddelené postele vám bude poskytnutý viac než dostatok priestoru. Kuchyňa by mala byť plne vybavená veľkorysým pracovným priestorom, mikrovlnnou rúrou, úložným priestorom nad hlavou, varnou doskou a možno aj chladničkou s objemom 8 kubických stôp.

Plnú kúpeľňu by ste si mohli užiť vo väčšom obytnom aute triedy C so sprchou, WC a umývadlom. Váš RV by mohol mať dokonca aj práčku a prípravu na sušenie, čo je pohodlné!

Konvertibilné usporiadania so súkromím z miestnosti do miestnosti umožnia celej rodine bývať v obytnom aute triedy C celé týždne alebo dokonca mesiace, a nie dni.

Toľko váži priemerný RV triedy C

S toľkými úžasnými funkciami a vybavením dáva zmysel, že obytný automobil triedy C nie je ľahký.

Na spodnej strane spektra bude malý RV triedy C vážiť od 10 000 do 12 000 libier. Ako si možno pamätáte z úvodu, obytný automobil triedy B má dno okolo 12 000 libier.

Najväčšie obytné automobily triedy B sú dlhé 23 stôp, čo je približne ekvivalent najmenšej triedy C, takže dáva zmysel, že tieto dva obytné automobily budú mať rovnakú hmotnostnú triedu.

Obytné autá strednej hmotnostnej triedy C, ktoré sú dlhšie ako 23 stôp, ale nie sú celkom 40 stôp (takže možno okolo 30 stôp dlhé alebo tak), budú vážiť asi 15 000 libier. Pri tejto veľkosti je podlahová plocha väčšia, kapacita cestujúcich je vyššia a vybavenie je bohatšie, a preto sa zvyšuje hmotnosť.

RV triedy C, ktoré majú približne 41 stôp, môžu vážiť takmer 20 000 libier. Hmotnostný limit pre RV triedy A je medzi 13 000 a 30 000 libier, takže 2 000 libier triedy C je presne uprostred.

11 Skutočné príklady závaží obytných vozidiel triedy C

Máte záujem vlastniť svoj vlastný obytný automobil triedy C. Vzhľadom na to, že veľkosť a hmotnosť vozidiel môže fungovať v širokom rozsahu, radi by ste videli niekoľko príkladov toho, čo vážia skutočné obytné automobily triedy C. Tieto informácie tu pre vás máme.

Bez ďalších okolkov tu je zoznam aktuálnych modelov obytných áut triedy C a ich sprievodných hmotností.

 • 2022 Jayco Redhawk SE – 14 200 libier
 • 2022 Jayco Greyhawk – 14 500 libier
 • 2022 Jayco Melbourne Prestige – 11 030 libier
 • 2022 Jayco Seneca Prestige – 31 000 libier
 • 2021 Coachmen RV Leprechaun – 12 500 libier až 14 500 libier
 • 2021 Coachmen RV Freelander – 12 500 libier až 14 500 libier
 • 2021 Coachmen RV Cross Trail – 11 000 libier až 14 500 libier
 • 2021 Coachmen RV Prism – 11 030 libier
 • 2022 Thor Motorcoach Chateau – 12 500 libier až 14 500 libier
 • 2022 Thor Motorcoach Four Winds – 12 500 libier až 14 500 libier
 • 2022 Thor Motorcoach Quantum – 12 500 libier až 14 500 libier

Čo ovplyvňuje hmotnosť obytného auta triedy C?

Väčšina obytných áut uvedených vyššie patrí do rovnakej hmotnostnej triedy, ktorá je o niečo viac ako 11 000 libier a nie viac ako 14 500 libier. Výnimkou je samozrejme Jayco Seneca Prestige 2022. Aj keď technicky ide o triedu C, tento statný obytný automobil by vás mohol zmiasť s triedou A, pretože je taký ťažký.

Čítať  Aké sú výhody behu dvakrát denne?

Tu sú faktory, ktoré ovplyvňujú hmotnosť triedy C, takže môže zostať v rámci tejto hmotnostnej triedy, a nie smerovať k územiu triedy A (alebo dokonca triedy B!).

Dĺžka

To sa vracia k tomu, o čom sme hovorili skôr v tejto príručke. Čím je váš obytný automobil dlhší, tým je vo všeobecnosti väčšia plocha. Každý štvorcový palec obytného auta sa pripočítava k jeho celkovej hmotnosti, takže väčší obytný automobil triedy C vždy preváži menší model.

Cestujúci

Spomínali sme to v našom článku o priemernej hmotnosti cestovných prívesov, no štandardná hmotnosť dospelého človeka je 130 libier. V priemere dieťa váži sedem kíl. Ak by váš obytný automobil triedy C mohol ubytovať štyroch ľudí a mali ste troch dospelých a jedno dieťa, potom je to 397 libier iba medzi vami štyrmi.

Dobre, takže to nie je veľká váha, ale musíte vziať do úvahy, že na karavane nie ste len vy a vaša rodina. Ako si čoskoro povieme, vo vozidle sa nachádza aj vybavenie, nádrže a náklad, ktoré zvyšujú celkovú hmotnosť.

Navyše, odhad 397 libier je všeobecný. Možno je váš obytný automobil triedy C na väčšej strane, takže sa doň zmestí osem ľudí. Ak je každý na palube dospelý, potom váha všetkých ôsmich pri 130 librách každého je 1 040 libier navyše.

Teraz môžete vidieť, kde sa hmotnosť pasažiera stáva významnou.

Vybavenie

Krása karavanov triedy C spočíva v ich bohatom vybavení, ale zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko váži každé vybavenie?

Ak nie, povieme vám to!

Počnúc kuchyňou, RV chladnička (čo nie, nie je to isté ako vaša kuchynská chladnička doma), váži v priemere asi 120 libier. Varná doska je 100 až 250 libier a kuchynský drez váži 22 až 55 libier.

Vaša RV mikrovlnná rúra môže do zmesi pridať ďalších 55 libier. Kuchynské skrinky môžu vážiť 600 libier, zatiaľ čo kuchynská linka váži 570 libier.

Sčítaním všetkého je 1 650 libier, a to je len hmotnosť predmetov v kuchyni.

Ak má váš RV jedálenský kút v tvare U, môže vážiť okolo 350 libier, najmä ak je jedálenský kút postavený z masívnej borovice.

Keď sa presunieme do spálne, manželské postele vážia 130 až 180 libier, každá 120 až 160 libier a poschodové postele môžu vážiť 150 až 200 libier a viac. Potom by ste museli toto číslo vynásobiť počtom postelí, ktoré máte.

Ak vaša spálňa v obytnom aute obsahuje šatník, komody alebo inú formu skladovania oblečenia, hmotnosť takéhoto zariadenia môže byť od 280 do 450 libier.

A čo kúpeľňa? Toaleta pre RV váži asi 10 libier, takže nie je príliš ťažká. Umývadlo môže mať tiež asi 10 libier, ale sprchy sa vážia podľa štvorcových stôp, takže váš môže byť ťažší, ak je väčší, alebo ľahší, ak je menší.

Čítať  Dokážete roztopiť snehovú guľu so zapaľovačom?

Ak by ste spočítali všetky tieto čísla, videli by ste, kde sa vybavenie vášho obytného auta triedy C veľmi rýchlo zráta. Keďže väčšina týchto zariadení nie je odnímateľná, ich hmotnosť je súčasťou celkovej hmotnosti karavanu.

Iná výbava

Potom je tu hmotnosť všetkého ostatného vo vašom karavane, ako sú kvapaliny, nádrže a dokonca aj motor.

Kvapaliny sú neoddeliteľnou súčasťou udržania vášho obytného auta v chode, od brzdovej kvapaliny po chladiacu kvapalinu a vodu. Kvapalina váži asi 8 libier na galón, takže keď doplníte všetky hladiny tekutín vo vašom vozidle, môžete pridať od 16 libier do takmer 100 libier, ak nie viac.

Obytný automobil plnej veľkosti triedy C zvyčajne obsahuje všetky tri RV nádrže: nádrž na čiernu vodu, nádrž na sivú vodu a nádrž na sladkú vodu. Nádrž na čiernu vodu je určená na odpad z kúpeľne, nádrž na sivú vodu pojme odpad z umývadla a nádrž na sladkú vodu vám poskytuje spoľahlivé zásobovanie pitnou vodou.

Pre väčšinu RV je priemerná kapacita nádrže kdekoľvek od 20 do 100 galónov. Ak by boli tanky na menšej strane a len 20 galónov, potom by každý vážil 160 libier. Vynásobením 3 (jeden pre každú nádrž) dostaneme 480 libier na celkovú hmotnosť nádrží.

Ak by však vaše nádrže na čiernu, sivú a sladkovodnú vodu mohli pojať 100 galónov, teraz by každá plná nádrž vážila 800 libier. To by znamenalo ďalších 2 400 libier hmotnosti navyše na vašom obytnom aute.

Samozrejme, nechcete nechať naplniť určité nádrže, najmä nie nádrž na čiernu vodu, pretože to môže viesť k pretečeniu. Toto je len príklad toho, čo všetko váži na vašom obytnom aute triedy C.

Nezabudnite ani na plynovú nádrž, do ktorej sa zmestí v priemere 100 galónov paliva. Palivo váži menej ako voda, pretože je to 6 libier, takže je to ďalších 600 libier.

Materiály

Posledným faktorom, ktorý môže ovplyvniť hmotnosť vášho obytného auta triedy C, sú materiály použité na jeho stavbu. Mnoho RV má hliníkovú konštrukciu, pretože je ľahké, ale iné možnosti sú oceľové, sklolaminátové a drevené tyče. V závislosti od materiálu môže skelet vášho vozidla pridať niekoľko stoviek libier až takmer 1 000 libier navyše!

Záverečné myšlienky

Obytné autá triedy C sú väčšie a vážia viac ako obytné vozidlá triedy B, ale nie sú také veľké ako obytné automobily triedy A. Štandardná hmotnosť pre obytný automobil triedy C je 10 000 až 20 000 libier.

Aj keď svoj obytný automobil nemusíte ťahať, hmotnosť by mala byť stále dôležitým faktorom pri rozhodovaní o kúpe obytného automobilu. Hmotnosť vášho karavanu ovplyvní, ako je manévrovateľný, kde zaparkujete svoje vozidlo pri kempovaní a kde ho necháte počas mimosezóny. Dúfame, že informácie v tejto príručke vám pomôžu pri kúpe vášho ďalšieho obytného auta triedy C!