Priemerná hmotnosť cestovných prívesov (vrátane tipov na hmotnosť prívesu)

Cestovné prívesy, americká inštitúcia od 20. rokov 20. storočia, sú pre tých outdoorových nadšencov, ktorí potrebujú veľa priestoru na spanie a život a radšej by šoférovali ťažné vozidlo, než by si sadli za volant masívneho obytného auta. Vzhľadom na to, že cestovné prívesy sú veľkosťou porovnateľné s niektorými triedami RV, koľko presne tieto prívesy vážia?

Priemerná hmotnosť cestovného prívesu je od 1 200 do 8 700 libier a viac. Na prepravu takejto hmotnosti budete potrebovať ťažký pickup, ako je Ford F-150 alebo Nissan Titan XD. SUV je tiež vhodné ťažné vozidlo.

V dnešnom článku vám povieme všetko, čo potrebujete vedieť o hmotnosti cestovného prívesu. Dokonca predstavíme zoznam aktuálnych modelov cestovných prívesov a ich sprievodných hmotností. To si nebudete chcieť nechať ujsť!

Čo je to cestovný príves?

Najprv, aby bolo jasné, povedzme si, čo je to cestovný príves.

Cestovné prívesy majú mnoho mien, všetko od karavanov cez obytné prívesy až po ťahané prívesy. Vznikli medzi Kanadou a Spojenými štátmi niekedy v 20. rokoch minulého storočia. Odvážni milovníci otvorenej cesty, ktorí v tom čase vozili cestovné prívesy, boli známi ako turisti z plechoviek.

Potom, v nasledujúcich desaťročiach, si každý uvedomil, aké skvelé boli cestovné prívesy. Ľudia v nich dokonca začali bývať, čím si prívesy vyslúžili aj iný názov: obytný príves.

Dnes sú cestovné prívesy veľmi obývateľné, najmä v porovnaní s inými typmi karavanov, ktoré si nedovoľujú ani zďaleka toľko priestoru. Tráviť čas v cestovnom prívese je ako žiť v dome v štýle ranča. Všetko je na rovnakom poschodí a rozložené vodorovne po celej dĺžke prívesu.

Cestovné prívesy budú mať aspoň jednu spálňu. Budete mať kuchynský kút a možno aj vyhradený obytný priestor. Štandardná veľkosť cestovného prívesu je medzi 13 a 40 stopami. Do väčších prívesov sa pohodlne zmestí 10 osôb, zatiaľ čo menšie až stredne veľké prívesy môžu túto kapacitu znížiť na polovicu.

Ak máte pocit, že váš cestovný príves je príliš malý a stiesnený, vždy môžete hľadať model s výsuvmi. Niektoré cestovné prívesy majú látkové výsuvné steny ako výsuvný karavan, zatiaľ čo iné majú výsuvné steny vyrobené z rovnakého tvrdého materiálu ako steny, strop a podlahy karavanu.

Toľko váži priemerný cestovný príves

Rovnako ako iné typy prívesov, aj cestovné prívesy sú dostupné v mnohých veľkostiach a konfiguráciách. To, ako si povieme trochu neskôr, môže ovplyvniť ich hmotnosť. To je dôvod, prečo na ľahšej strane váhy môže cestovný príves vážiť 1 200 libier až približne 4 000 libier.

Príves tejto veľkosti bude menší, takže mu nebude chýbať priestrannosť, ktorou sú väčšie modely známe. Možno máte menej vyhradených miestností alebo priestorov a určite nezvládnete 10 pasažierov na cestovný príves takejto veľkosti. Možno sa vám zmestí päť ľudí, ale môže to byť ešte menej, napríklad traja alebo štyria.

Väčšie cestovné prívesy môžu vážiť 5 000 až 8 700 libier, niekedy dokonca bližšie k 9 000 librám alebo do 10 000 libier. V tejto hmotnostnej triede sú najväčšie, najdlhšie a najinkluzívnejšie cestovné prívesy, ktoré sa dajú kúpiť za peniaze. Budete mať prístup k väčšiemu priestoru, väčšiemu množstvu vybavenia a funkcií, vďaka ktorým bude váš cestovný príves vaším novým domovom ďaleko od domova.

Čítať  8 vecí nebezpečnejších ako podšívka na zips

18 Reálne príklady hmotnosti cestovných prívesov

Ak si chcete kúpiť svoj prvý cestovný príves, nechcete zovšeobecňovať váhu. Musíte vidieť konkrétne čísla spojené s určitými modelmi. Sme tu, aby sme doručili. V tejto časti sa pozrieme na aktuálne modely cestovných prívesov od všetkých vašich obľúbených výrobcov vrátane Jayco, Keystone RV, Forest River RV a ďalších.

 • 2021 Keystone RV Springdale 1740RK: 4 039 libier
 • 2021 Keystone RV Hideout 19RBWE: 4 308 libier
 • 2021 Keystone RV Bullet Crossfire 2200BH: 4 328 libier
 • 2021 Keystone RV Passport SL 282QBWE: 6 050 libier
 • 2021 Forest River RV Cherokee 294GEBG: 10 985 libier
 • 2021 Forest River RV XLR Hyperlite 3016: 8 853 libier
 • 2021 Forest River RV Wildcat 262RSX: 6 918 libier
 • 2021 Forest River RV Ibex 23RLDS: 7 660 libier
 • 2022 Jayco Jay Feather: až 6 370 libier
 • 2022 Jayco Jay Feather Micro: až 3 975 libier
 • 2022 Jayco White Hawk: až 7 025 libier
 • 2022 Jayco Eagle HT: až 9 500 libier
 • 2021 Airstream Flying Cloud: 6 000 libier
 • 2021 Airstream Pottery Barn: 7 600 libier
 • 2021 Airstream International: 6 000 libier
 • 2021 Lance Camper 1575: 3 700 libier
 • 2021 Lance Camper 2375: 7 400 libier
 • 2021 Lance Camper 2465: 7 800 libier

Čo ovplyvňuje hmotnosť cestovného prívesu?

Po preštudovaní vyššie uvedeného výberu hmotnosti cestovných prívesov sa nemôžete ubrániť otázke, prečo niektoré vážia okolo 4 000 libier a iné prevrhnú 9 000 libier alebo dokonca dosahujú päťciferné hmotnosti. Je to len veľkosťou alebo sú v hre iné faktory?

Naozaj, sú! V tejto časti preskúmame, prečo sú niektoré cestovné prívesy ťažšie ako iné.

Veľkosť

Jednoznačným určujúcim faktorom je veľkosť cestovného prívesu. Menší cestovný príves nikdy nebude vážiť toľko ako väčší, pretože je v ňom menej.

Výbava

Hmotnosti prívesu, ktoré sme uviedli v poslednej časti, zodpovedali plnenému vozidlu, pretože všetko, čo ide na príves, má vyššiu hmotnosť. To zahŕňa akúkoľvek výbavu, ktorú si so sebou vezmete na palubu, ako aj veci, o ktorých by ste možno ani neuvažovali, ako napríklad tekutiny.

Od vody po chladiacu kvapalinu, motorovú kvapalinu a brzdovú kvapalinu majú tieto kvapaliny váhu. Jeden galón tekutiny je približne 8,345 libier.

K jeho hmotnosti môžu prispieť aj nádrže, ktoré sú súčasťou vášho prívesu.

Prinajmenšom budete mať nádrž na čiernu vodu na odpad a nádrž na sladkú vodu, aby ste dostali zásobu vody do umývadla a dokonca aj do sprchy a toalety v závislosti od toho, aký luxusný je príves. Niektoré prívesy majú tiež nádrže na sivú vodu, ktoré obsahujú odpad z umývadla.

Veľkosť nádrží je úmerná veľkosti vášho cestovného prívesu. Pre menšie prívesy môže byť kapacita nádrže 28 galónov, zatiaľ čo pre väčšie prívesy môže byť kapacita nádrže až 78 galónov.

Čítať  Oplatí sa parasailing?

Vedieť, že tekutina váži asi 8 libier na galón znamená, že plná 28-galónová nádrž by vážila 224 libier. Plná 78-galónová nádrž váži 624 libier!

Potom musíte zvážiť svoju vlastnú hmotnosť, ako aj hmotnosť vašich ostatných cestujúcich. Priemerný dospelý váži 136 libier. Ak by ste mali 10 priateľov alebo rodinných príslušníkov užívajúcich si život na svojom cestovnom prívese, celková hmotnosť samotných ľudí by bola 1 360 libier.

Hybridný stav

Hybridné cestovné prívesy sú čoraz populárnejšie. Jedným z takýchto modelov je Forest River Rockwood Roo, rozšíriteľný cestovný príves. Mnohé hybridné prívesy sú kombináciou vyskakovacích karavanov a cestovných prívesov, o ktorých sme hovorili vyššie.

Mäkšie roztiahnuteľné steny týchto prívesov môžu znížiť celkovú hmotnosť.

Výsuvy

Keď už hovoríme o roztiahnuteľných stenách, mnohí výrobcovia cestovných prívesov zahŕňajú pevné výsuvy s prívesom, ktoré sú vyrobené z rovnakého materiálu ako zvyšok vozidla (viac o tom za chvíľu).

Výsuvné výsuvy urobia viac než len významný rozdiel v priestrannosti vášho cestovného prívesu; pridávajú tiež významnú váhu. Priemerný výsuv je 800 libier. Ak má váš cestovný príves štyri výsuvy, váš cestovný príves už váži 3 200 libier navyše.

Materiály

Materiál cestovného prívesu je posledným faktorom, ktorý ovplyvňuje jeho hmotnosť. Niektoré prívesy sú vyrobené z tyče s vlnitým hliníkovým obkladom pre vonkajší plášť. Tento prostriedok na stavbu prívesov môže pridať 900 libier k hmotnosti prívesu.

Sklolaminátové prívesy majú hliníkovú kostru so sklolaminátovým plášťom. Tieto prívesy vážia menej.

Tipy na ťahanie cestovného prívesu

Ak máte predchádzajúce skúsenosti s ťahaním menších typov prívesov, ťahanie cestovného prívesu je úplne iná hra. Táto časť je plná tipov, ktoré vás privedú k ťahaniu vášho cestovného prívesu tam a späť.

Zistite, ako si vypočítať kapacitu ťahania prívesu

Každý cestovný príves má menovitú ťažnú kapacitu, ktorá sa vzťahuje na maximálnu hmotnosť prívesu pre vaše ťažné vozidlo. Na určenie ťažnej kapacity vášho cestovného prívesu potrebujete poznať jeho GCVWR a jeho pohotovostnú hmotnosť.

GCVWR je skratka pre celkovú celkovú hmotnosť vozidla. GCVWR je celková hmotnosť vášho cestovného prívesu a ťažného vozidla, keď sú obe plne naložené. Ak vypočítate celkovú hmotnosť vozidla alebo GVWR vášho prívesu, GCVWR bude zvyčajne vyššia.

Pohotovostná hmotnosť cestovného prívesu je to, koľko váži príves so všetkým štandardným vybavením naloženým, ale bez nákladu, výbavy alebo cestujúcich.

Odpočítaním GCVWR od pohotovostnej hmotnosti získate maximálnu ťažnú kapacitu. Tento hmotnostný limit nie je návrh, ale skôr pravidlo, ktoré musíte dodržiavať. Ťahanie väčšieho množstva, ako vaše ťažné vozidlo zvládne, môže spôsobiť nestabilitu vášho zariadenia.

Váš cestovný príves sa môže odpojiť alebo sa môže prevrátiť celá vaša súprava. Boli by ste rizikom nielen pre seba, ale aj pre ostatných motoristov, ktorí s vami zdieľajú cestu.

Je úplne v poriadku, ak je vaša ťažná kapacita pod limitom, ale nikdy by nemala prekročiť.

Čítať  Potrebujete pri batohu podložku na spanie?

Vyberte si správne ťažné vozidlo

Niektoré typy prívesov sú také ľahké, že ich odtiahnete autom alebo dokonca motocyklom. To zďaleka neplatí pre cestovný príves, aj keď malý. Budete potrebovať aspoň SUV, ale pravdepodobne aj ťažký nákladný automobil.

Ak je vaša ťažná kapacita medzi 7 000 a 8 000 libier, potom by malo mať plnohodnotné SUV kapacitu na ťahanie.

Tu je zoznam SUV s najväčšími ťažnými kapacitami:

 • Land Rover Discovery – 8 200 libier
 • Land Rover Defender – 8 201 libier
 • Cadillac Escalade ESV – 8 200 libier
 • GMC Yukon – 8 400 libier
 • Infiniti QX80 – 8 500 libier
 • Nissan Armada – 8 500 libier
 • Lincoln Navigator – 8 700 libier
 • Dodge Durango – 8 700 libier
 • Ford Expedition – 9 300 libier

Čo sa týka toho, ktoré vysokovýkonné pick-upy sú najlepšie na ťahanie cestovného prívesu, odporúčame vám tu.

 • Ram 1500 EcoDiesel – až 9 290 libier
 • Toyota Land Cruiser – 8 100 libier
 • Nissan Titan XD – až 12 500 libier
 • Ford Expedition – 9 300 libier
 • Chevrolet Tahoe – 8 600 libier
 • Chevrolet Colorado – 7 700 libier
 • Mercedes-Benz Sprinter – do 7 500 libier
 • Dodge Durango – do 7 200 libier
 • Ford F-150 – do 12 200 libier
 • Ford Super Duty – 26 500 libier

Vyberte vhodný záves

Na pripojenie ťažného vozidla k vášmu cestovnému prívesu potrebujete ťažné zariadenie. S toľkými typmi závesov, ako si vybrať jeden?

Odporúčame záves s prijímačom, ktorý má niekoľko tried, ktoré umožňujú závesu zvládnuť obrovské množstvo hmotnosti.

Trieda 1 je určená pre crossovery a autá a trieda 2 pridáva minivany; ani jedno sa nevzťahuje na ťahanie prívesu. Namiesto toho chcete aspoň ťažné zariadenie pre prijímač triedy 3, ktoré je určené pre nákladné autá, SUV, dodávky a crossovery.

Záves triedy 3 má dvojpalcový prijímač. Jeho celková hmotnosť prívesu alebo GTW je 8 000 libier.

Závesy triedy 4 pre SUV a nákladné autá sú tiež dva palce. Ich GTW je 10 000 libier. Piata trieda závesov prijímača je známa ako Xtra Duty a je to trieda SUV a nákladných vozidiel s vyššou záťažou. Tento prijímač môže ťahať od 16 000 do 17 000 libier.

Prijímacie závesy triedy 5 Commercial Duty sú určené skôr pre nákladné vozidlá s podvozkom s kabínou ako pre rekreačné vozidlá, takže neprekvapujúco majú obrovskú ťažnú kapacitu. Hovoríme až o 20 000 librách.

Ak je váš prijímač ťažného zariadenia triedy 3 až 5 Xtra Duty, mali by ste byť schopní ťahať aj ťažší cestovný príves.

Záverečné myšlienky

Priemerná hmotnosť cestovného prívesu je od 2 000 libier do 10 000 libier a viac. Veľkosť prívesu, jeho materiály, či má výsuvy a množstvo výbavy zbalené vo vnútri, to všetko určuje, či je váš príves ľahký alebo ťažší.

So všetkými týmito užitočnými informáciami by ste si mali byť istí pri výbere ťažného vozidla pre váš cestovný príves, zapriahnutí prívesu a preskúmaní väčšej časti otvorenej cesty!