Prevraciate svojho sprievodcu zipsom?

Woohoo! Práve ste mali najlepšiu jazdu na zipsoch vo svojom živote. Podmienky boli skvelé, sklon trate úžasný a získali ste veľkú rýchlosť. Máte za to aspoň sčasti poďakovať svojmu sprievodcovi zipsami a radi by ste to dali najavo tipom. Máte dovolené preklopiť si sprievodcu zipsovou šnúrou alebo sa vám to nepáči?

Ak chcete dať svojmu sprievodcovi zipsom prepitné za dobre vykonanú prácu, choďte do toho! Budete chcieť dať sprepitné medzi 15 a 20 percentami, čo je približne 20 až 25 USD. Uistite sa, že každý vo vašej skupine tipuje sprievodcu a že každý sprievodca, ktorý vám pomohol, dostal tip.

Iste, dávate sprepitné svojmu doručovateľovi pizze neustále, rovnako ako váš obľúbený obsluhujúci na čerpacej stanici, ale sprievodca zipsom? Toto bude prvýkrát, čo im dáte sprepitné. Nebojte sa, pretože táto príručka vám poskytne všetky informácie, ktoré potrebujete, vrátane toho, kedy dať sprepitné, koľko a kde si medzitým peniaze nechať.

Začnime!

Takže, mali by ste nakloniť svojho sprievodcu zipsom?

Nikdy by ste nevyšli z reštaurácie bez toho, aby ste nezanechali sprepitné (teda aspoň dúfame), ale akonáhle sa dostanete do dobrodružných aktivít, ako je ziplining, je to úplne iná guľa vosku. Netušíte, či bude váš sprievodca zipsom očakávať sprepitné, alebo môžete svoju skúsenosť ukončiť bez sprepitného a nikoho neuraziť.

Zipline sprievodcovia neočakávajú prepitné, takže nie je na vás tlačiť, aby ste im po jazde dali peniaze. Sprievodcovia vedia, že nie každý jazdec na zipsoch má pri sebe hotovosť. Dokonca aj keď človek zvyčajne má hotovosť, mohol cestovať naľahko, keď sa podšívka na zips, takže jeho peňaženka neskončila v rokline alebo nestratila na útese. Môžu mať aj napätý dovolenkový rozpočet, ktorý nenecháva veľa miesta navyše na sprepitné.

Ak sa rozhodnete, že vodiacu šnúru zipsu sprepitné nechcete, alebo áno, ale nemáte hotovosť, nespôsobíte si žiadne ťažké pocity. Mohli by ste sa vrátiť do tej spoločnosti na výrobu zipsov o mesiac a pracovať s rovnakým sprievodcom a nebudú vás nenávidieť. Tentoraz budú stále vkladať do vášho výletu so zipsom toľko sily ako naposledy, pretože nezávisia od vášho tipu.

Čítať  Použité paramotory: Koľko stoja?

Nie je to ako v reštauračnom priemysle, kde prepitné kompenzuje nízky príjem, ktorý zvyčajne zarábajú servery a barmani. Podľa zdroja práce Sklené dvere, vodítka zipsu zarábajú 42 188 dolárov ročne. To je celkom zdravý príjem vo väčšine častí krajiny a určite stačí sám o sebe na to, aby z neho mohol sprievodca žiť.

Sprievodca zipsovou šnúrou považuje sprepitné za kompliment, pretože im dokazuje, že prešli nad rámec toho, aby vaša podšívka zipsu bola vzrušujúca a nezabudnuteľná. Nepotrebujú váš tip, ale ocenia ho!

Ako veľmi nakláňate vodidlo zipsu?

Dnes je deň vašej jazdy na zipsoch. Očakávate, že svojmu sprievodcovi dáte sprepitné, no netušíte, koľko peňazí si odložiť. Odporúčame vám odložiť štandardnú sadzbu sprepitného medzi 15 a 20 percentami. Majte na pamäti, že táto sadzba platí pre koľkokoľvek sprievodcov, ktorých ste mali počas jazdy na zipline.

Všetci členovia vašej skupiny by mali dať tip aj sprievodcom, či už ide o jedného alebo viacerých sprievodcov. Pre tých, ktorí si zo zipliningu urobili rodinnú záležitosť alebo išli so skupinou priateľov a vašu skupinu tvoria minimálne štyria ľudia, to znamená, že svoje sprepitné vynásobíte štyrmi. Priemerný tip na vedenie zipsu je 20 až 25 USD za vodidlo.

Veľa zipliningových spoločností povoľuje jazdiť deťom už od siedmich rokov. Je zrejmé, že v ich veku sami nedajú sprievodcovi prepitné, ale aj tak by ste mali vložiť prepitné pre dieťa/deti, keďže sa im sprievodca venoval.

Čo ak nemôžete dať prepitné na percentá? Môžete prepitné s nižšou sadzbou 10 alebo 12 percent, ale neodporúčame vám ísť nižšie ako 10 percent. Ak sprievodcovi zipsovaním ponúkate iba niekoľko pokrčených, spotených bankoviek a drobné, radšej ich nedávajte vôbec. Pre vás aj sprievodcu môže byť zahanbujúce odovzdať takýto druh hotovosti.

Čítať  Viete hrať hokej s obsadením?

Čo sa týka sprepitného nad 20 percent, môžete to urobiť, ak naozaj chcete, hoci to nie je zvykom. Pamätajte, že žiadny sprievodca neočakáva sprepitné, nieto ešte geniálne. Ak ste však zažili naozaj neuveriteľnú jazdu na zipsoch a chcete sa poďakovať, nie je to nič neobvyklé, že niektorí jazdci dajú sprievodcovi sprepitné vo výške 100 dolárov.

Kde si necháte prepitné pri zipsovaní?

Jedným zo spôsobov, ako dať sprepitnému vášmu zipline sprievodcovi, je to, že pri predchádzajúcej aktivite ste aspoň 30 stôp nad zemou, ak nie dvojnásobne. Potrebujete, aby boli vaše peniaze dostupné na sprepitné po jazde, no zároveň nie tak dostupné, že ich stratíte pri zipline. Kde je najlepšie miesto na uloženie peňazí pri zipsovaní?

Vložte svoju hotovosť do fanny obalu alebo vrecka na opasok, ktorý je pripevnený okolo pása pri zipsovaní. Uistite sa, že je vak úplne uzavretý, aby nič nemohlo vyletieť, keď dosiahnete konečnú rýchlosť počas zostupu na zips.

Ak ste si mysleli, že dobrým úložným priestorom je vaše vrecko, nie je to tak. Ak sa vám vrecko zazipsuje, možno sa budete cítiť lepšie, ak si tam uložíte svoju hotovosť, ale inak to nerobte. Medzi vašou otvorenou kapsou, silou, ktorou sa rútite vzduchom pri zipsovaní, ako aj uhlom klesania je príliš ľahké, aby sa vám peniaze vysypali z vrecka.

Mimochodom, platí to pre všetko cenné, čo môžete nosiť, vrátane peňaženky, kľúčov a smartfónu. Môžete dosiahnuť spodnú časť zipsu, len aby ste si uvedomili, že vaše cennosti sú preč!

Kedy by ste mali nakloniť svojho sprievodcu zipsom?

Vaša jazda na zipline sa skončila skôr, ako ste sa nazdali, ale mali ste taký skvelý čas, že už myslíte na to, kedy si to môžete zopakovať. Keď ste pristáli a odpojili ste sa od zipsových spojov a vybrali ste si výstroj, toto je ideálny moment na preklopenie vodidla zipsovej šnúry. Ak budete čakať príliš dlho, sprievodca môže prejsť do ďalšej skupiny.

Čítať  Sprievodca otáčaním a riadením kajakov

Mohli by ste počkať, kým zaplatíte pokladníkovi za jazdu na zipsovej linke, ale opäť môže byť v tomto bode ťažké vystopovať, ktorých sprievodcov ste použili. Ak je to vaša jediná možnosť, nezabudnite povedať pokladníkovi, kto boli vaši sprievodcovia a koľko im chcete dať ako prepitné. Pokladník by mal dostať tipy na sprievodcov za vás.

Odmietne niekedy sprievodca zipsom tip? Čo by si mal urobiť?

Prevrátenie sprievodcu zipsom je dosť pravidelný jav, takže by ste svojho sprievodcu nemali zaskočiť, ak mu ponúknete peniaze. Avšak rovnako ako je to vaše rozhodnutie, či chcete dať svojmu sprievodcovi prepitné, je to ich voľba, či chce prepitné prijať.

Existuje veľa dôvodov, prečo môže byť váš tip odmietnutý, a nemajú s vami nič spoločné. Možno, že spoločnosť zipline má zavedené pravidlá, podľa ktorých sprievodcovia nemôžu akceptovať prepitné. Možno sprievodca nemá pri sebe kam schovať peniaze navyše, takže vás odmietnu.

V takom prípade vám naozaj odporúčame nebrať to osobne. Sprievodca neodmieta váš tip, pretože ste neponúkli dostatok peňazí. Namiesto toho, aby ste sa pokúšali zvýšiť ante vašou hotovostnou ponukou, je lepšie nechať sa na pokoji. Nesnažte sa dať sprievodcovi prepitné ani za ich chrbtom, ako keď dáte prepitné peniaze pokladníkovi. Ušetrite peniaze a použite ich na nákup rodinnej večere.

Záverečné myšlienky

Poskytnutie sprepitného vášho sprievodcu zipsovou linkou za predpokladu, že ste spokojní s úrovňou ich služieb, je prijateľné, ale nie povinné. Ak dávate sprepitné, použite priemyselný štandard 15 až 20 percent, čo je približne 20 až 25 USD na sprievodcu. Och, a majte hotovosť (a ďalšie cennosti) v opasku alebo škatuľke, aby ste cestou po zipline nič nestratili!