Prečo sú zložené luky také drahé?

Ak ste sa zaoberali lukostreľbou, pravdepodobne ste si všimli často premrštené ceny kladkových lukov. Teraz nikto nehovorí, že musíte dostať zložený luk. Mnoho lukostrelcov je spokojných so svojimi dlhými lukmi a spätnými lukmi.

Ak však chcete to najlepšie, čo moderná technológia ponúka, budete chcieť použiť zmes. Bývajú viac nastaviteľné, majú väčšiu účinnosť pri prenose sily a môžu byť ozdobené množstvom zvončekov a píšťaliek na uľahčenie lovu alebo streľby na terč.

Stručne povedané, zložené luky sú také drahé, pretože sú technologicky vyspelejšie ako iné druhy lukov. Výskum, ktorý robia technici lukov, aby boli oveľa intuitívnejšie, ako aj zvýšený počet komponentov sa pridávajú k cene, ktorú vidíte.

Ak máte skutočný záujem o kúpu luku, ale chcete sa uistiť, že vaše peniaze nejdú len tak dolu vodou, čítajte ďalej, aby ste porozumeli rozpisu cien zloženého luku a uistite sa, že viete, za čo platíte.

Financovanie výskumu za zloženým lukom

Materiály použité pri výrobe zloženého luku zvyčajne veľmi neprispievajú k cene, ktorú za luk platíte.

Medzi typické používané materiály patrí uhlík, hliník, plast a drevo, z ktorých žiadny nie je mimoriadne drahý.

Väčšinu času neplatíte najvyšší dolár za fyzický luk, ktorý kupujete. Platíte za čas, peniaze a úsilie, ktoré bolo vynaložené na jeho navrhovanie.

Na zostavenie typického dlhého luku alebo dokonca oblúkového luku nie je potrebné veľa pokročilého myslenia. Iste, vyžaduje si to zručnosť, ale bez toho, aby ste sa úplne odtrhli od dizajnu, nie je veľa inovácií.

Ak sú dlhé luky a oblúkové luky prvým autom Modelu T, potom zložené luky sú Tesla, ktorá sa plaví po diaľnici s LED svetlometmi a výsuvnými kľučkami dverí.

To, čo začalo ako jednoduché zariadenie, sa stalo vysoko výkonným strojom, ktorý dokáže robiť viac ako jednu vec.

  Ako rýchlo môže ísť vodný skúter? (Teraz s najrýchlejšími modelmi na trhu)

Toto je evolučná cesta, ktorá vyústila do zloženého luku a technici za ním žnú plody svojho výskumu prostredníctvom dychtivého a dopredu premýšľajúceho lukostrelca.

Najlepšie luky, ktoré sa dajú kúpiť za peniaze, sa nazývajú luky vlajkových lodí, pretože výrobné spoločnosti, ktoré ich vyrábajú, tvrdo pracujú na tom, aby naďalej vydávali luky pomocou najnovšej a najlepšej technológie, ktorú máme k dispozícii.

Prístup k najnovším technológiám nezískate bez zásahu do svojich úspor, no ak ste zarytý lovec alebo lukostrelec, schopnosť vystreliť perfektný záber je na nezaplatenie.

Po všetkom premýšľaní je tu ešte proces na dokončenie. Aj tu platí, že to nie je nevyhnutne materiál, za ktorý platíte, ale proces, ktorým musí materiál prejsť, aby zostavil dokonalý luk.

Tieto hliníkové časti, či už ide o stúpadlo alebo ramená, musia prejsť továrňou, aby boli tvarované nespočetnými technikami vrátane, ale nie výlučne, odlievania, frézovania a obrábania.

Dokonca aj potom, čo sú správne tvarované, musia byť zušľachtené, aby sa odstránili otrepy a iné nedokonalosti, a často ponorené do fólie, v závislosti od typu.

Hardvér, ktorý drží časti vášho luku pohromade, musí byť potom prinesený, vyrobený v rovnakom zariadení alebo inde.

Po vyrobení všetkých dielov sa môže začať skutočná montáž a kým bude luk poskladaný, zabalený a odoslaný, prejdú mesiace.

Ak tento proces zahŕňa akýkoľvek outsourcing, čo je možnosť, ktorú využívajú mnohí výrobcovia zložených lukov, musí byť zaplatená aj tretia strana, ktorá prispela k výrobe vášho luku.

Stručne povedané, každá ruka, ktorou prešiel váš luk, musí byť zaplatená a je pravdepodobné, že prešla mnohými rukami.

Drahé časti luku

Celý tento výskum, o ktorom sme diskutovali, viedol k určitému technologickému pokroku, ktorý odlišuje zložený luk od zvyšku rodiny lukov. Jedným z týchto pokrokov je vačka.

Zložený luk dostal svoj názov od skladanie niekoľkých rôznych strojových procesov, ktoré prispievajú k celkovej mechanickej výhode.

  Oplatí sa parasailing?

Vačky sú hlavnou súčasťou tejto mechanickej výhody.

Hoci v súčasnosti existuje veľa rôznych druhov, vačka môže byť všeobecne definovaná ako plochý, kruhový kus kovu, okolo ktorého sa struna pohybuje, aby premenila rotačný pohyb na lineárny pohyb.

Bez toho, aby sme sa dostali do úplnej hodiny fyziky, môžeme pochopiť, prečo je to lepší systém, ako sa používa v tradičnom luku.

V konečnom dôsledku pomoc vačiek umožňuje, aby sa energia, ktorú prenášate do luku stiahnutím tetivy, uložila efektívnejšie.

Vytvárajú tiež uvoľnenie, ktoré poskytuje veľké uvoľnenie stresu z paží lukostrelca, drží všetok stres medzi vačkami a prenáša ho čisto na šíp, keď ste pripravení vystreliť.

Toto je dosť revolučná inovácia vo svete lukostreľby, ktorá sa predtým spoliehala na silu lovca, aby stiahol tetivu dostatočnou silou, aby poslal šíp do cieľa a zadržal ho dostatočne dlho na to, aby zamieril.

Ako už bolo spomenuté, existuje niekoľko rôznych druhov vačiek, ktoré je možné použiť na zložený luk.

Dizajn Single Cam, Solocam alebo One Cam v skutočnosti zahŕňa dve vačky, ale rôznych tvarov, pričom jedna je zaoblená a druhá skôr oválna. Toto sa nazýva napájacia vačka. Niektorí uprednostňujú jeho jednoduchosť, ale je známe, že poskytuje menšiu presnosť.

Hybridné vačky majú oválny alebo eliptický tvar a sú asymetrické. V hornej časti je ovládacia vačka, v spodnej časti je napájacia vačka. Tento vačkový systém dokazuje lepší nock travel a väčšiu synchronizáciu ako Single Cam.

Twin Cam je podobný systému Hybrid Cam, ibaže eliptické vačky sú navzájom symetrické. V priemere si vyžaduje viac údržby ako systém Hybrid Cam, ale je chválený pre svoju schopnosť úplnej synchronizácie, zlepšenie presnosti, pohybu bez pohybu a rýchlosti.

Populárny systém Binary Cam bol predstavený spoločnosťou BowTech v roku 2005 a využíva trojdrážkové dvojité vačky, ktoré sú navzájom spojené skôr ako ramená luku, čím sa počet potrebných strún znižuje na dve. Mnoho ľudí uprednostňuje voľne plávajúci charakter strún a rýchlosť, ktorú ponúka.

  7 tipov, ako navrhnúť manželstvo na teplovzdušnom balóne

Tieto stručné zhrnutia vačkových systémov nedokážu správne sprostredkovať zložitý proces, ktorý ide do ich navrhovania, výroby a výroby, ale dúfajme, že vám poskytli určitý prehľad o tom, prečo tieto konkrétne prvky zloženého luku môžu zvýšiť cenu.

Financovanie Camouflage Design

Je ľahké prehliadnuť skvelý maskáčový dizajn s farebnými akcentmi, pre ktorý sa rozhodnete, keď uvažujete o cene luku, ale určite to ovplyvňuje.

Spoločnosti ako Mossy Oak a Realtree sa stali populárnymi pre svoje žiaduce vzory lukov, ale tieto vzory a vzory nedostávajú zadarmo.

Je ľahké zistiť, kedy sa spoločnosť rozhodla pre lacný dizajn alebo cenovo dostupnejší náter. Jednoducho to nevyzerá dobre.

S použitím dobre urobeného maskovacieho vzoru sú spojené licenčné poplatky, a ak chcú výrobcovia lukov predávať svoj produkt, idú s kvalitnejším vzorom.

Napriek ich tvrdeniam, že nekladú dôraz na estetiku, poľovníci a outdooristi chcú tiež vyzerať cool.

Zistite, aké ceny majú výrobcovia kladkových lukov

Väčšina kvalitných zložených lukov vás bude stáť pekný cent, ale nenechajte sa oklamať! Existujú cenovo dostupnejšie možnosti, ktoré uspokoja vaše potreby.

Spoločnosti ako Hoyt, BowTech a Mathews sú dominantnými značkami v luxusných mašliach, takže ak chcete ušetriť pár dolárov, vyhnite sa zamilovaniu do jedného z ich modelov.

Značky ako Diamond Archery, Bear Archery a Predator Archery ponúkajú rôzne strieľateľné luky pod 500 dolárov.

Nie ste obmedzení ani na nákup úplne nových zložených lukov. Na eBayi a iných stránkach z druhej ruky nájdete množstvo kvalitných lukov.

Toto je obzvlášť dobrá voľba, ak ste v športe nováčik a aj tak nerozoznáte rozdiel medzi lukom v hodnote 300 USD a 1000 USD.