Prečo sú zložené luky lepšie ako tradičné luky?

Ak ste vôbec sledovali vývoj lukostreľby, určite ste si všimli, že dizajn lukov prešiel veľkým vývojom. Zložený luk, vyvinutý v roku 1966 a patentovaný v roku 1969, rýchlo prekonal popularitu tradičnejších lukov, najmä v Spojených štátoch.

Zložené luky sa často považujú za lepšie ako tradičné luky, pretože sú navrhnuté tak, aby sa dali ľahšie strieľať a mali väčšiu silu a presnosť. Podporujú tiež prispôsobenie prostredníctvom doplnkov a dosahujú lepšie výsledky na dlhé vzdialenosti.

Vo zvyšku tohto príspevku vám poskytnem hlbší pohľad na výhody zloženého luku a na to, ako môžu prekonať tradičný luk.

Zložené luky sa ľahšie strieľajú

Rovnako ako ostatné nedávne inovácie ľudstva, aj zložené luky sú navrhnuté tak, aby boli pre užívateľa pohodlnejšie.

Táto jednoduchosť použitia je nepochybne najväčším faktorom, ktorý prispieva k obrovskej popularite zloženého luku medzi lovcami lukov.

Aby sme však pochopili, čo zložené luky prinášajú na stôl z hľadiska pohodlia, musíme plne pochopiť, s akou technológiou sme pracovali predtým, ako sa zložené luky dostali na scénu.

Ako fungujú tradičné luky

Tradičné luky aj zložené luky využívajú energiu produkovanú pákovým efektom na poháňanie šípov vzduchom.

Ale prenos energie na tradičný luk, ako je dlhý luk alebo spätný luk, je priamy. Môže to znieť ako najúčinnejšia forma prenosu; však nie je. Prinajmenšom to nie je najefektívnejšia forma prenosu, keď hovoríme o lukostreľbe.

Ak ste niekedy videli verziu Robin Hood, Hry o životalebo dokonca Disneyho animované fantasy z roku 2012, Statočnýmali by ste mať dobrú predstavu o tom, ako vyzerajú tradičné mašle.

Či už používate spätný alebo dlhý luk, fyzika je rovnaká: čím ďalej potiahnete tetivu, tým viac energie prenesiete do šípu a tým rýchlejšie poletí, keď ho vypustíte.

Ale je dosť ťažké zadržať tetivu tradičného luku na veľmi dlhú dobu, najmä ak máte na svojom zariadení veľkú náťahovú záťaž.

Aj keď môžete strunu potiahnuť relatívne ďaleko a držať ju tam dostatočne dlho na to, aby ste zamierili, medzi časom, keď pustíte tetivu, a časom, keď šíp skutočne opustí tetivu vášho luku, sa stratí veľa energie.

  Priemerné náklady na zipline

Priamosť prenosu je to, čo znižuje účinnosť, a práve táto strata ťažko získanej energie bola korigovaná, keď bol vynájdený luk.

Ako fungujú zložené luky

Lukostrelci všade, najmä lovci lukov, chvália zložený luk „nechaj to“ poskytuje na konci žrebovania.

Toto uvoľnenie je umožnené pridaním plochých, guľovitých kotúčov na každom konci luku tzv vačky.

Teraz existuje množstvo rôznych druhov vačiek, ktoré fungujú mierne odlišne, ale základná funkcia každého druhu je v podstate rovnaká.

Vačky sú nevyhnutnou súčasťou kladkového systému na zloženom luku, ktorý ohýba luk okolo vačiek a poskytuje extra napätie ktorý sa prenáša efektívnejšie, keď príde čas na uvoľnenie šípky.

Okrem toho, že sú efektívnejšie, vačky sú tvarované tak, aby poskytovali bod pri ťahu, keď sa váha pre lukostrelca náhle zníži.

Tento bod uvoľnenia je vytvorený plochejším okrajom vačky, čo vytvára jasnejší bod zastavenia, za ktorým už lukostrelec nemôže ťahať tetivu.

V tomto bode sa hmotnosť ťahu, ktorý musí lukostrelec držať v náručí, výrazne zníži.

Napríklad, ak lukostrelec strieľa z tradičného luku s náťahovou hmotnosťou 70 libier, bude musieť byť dostatočne silný, aby udržal tých 70 libier hornou časťou tela, kým nebude pripravený vypustiť.

Pri zloženom luku bude musieť byť lukostrelec schopný stiahnuť 70 libier, ale po bode uvoľnenia bude mať pri plnom ťahu oveľa menšiu váhu.

Ak má percento uvoľnenia 80%, potom drží iba 14 libier, čo mu dáva viac času na nasmerovanie strely bez toho, aby sa obával, ako unavené sú jeho ruky.

Je to naozaj rozdiel?

Ak nie ste neuveriteľne silní, schopnosť luku je veľkou výhodou.

Ak ste niekedy videli produkciu Petra Jacksona od JRR Tolkiena Pán prsteňov trilógia, budete vedieť, že v tomto príbehu sa odohráva veľa lukostreľby.

  Kohútie chvosty na vodných skútroch a vodných skútroch (Čo to je a prečo to tam je)

Príklad najväčšej nevýhody tradičného luku je možné vidieť v druhej časti série, Dve veže.

Rohanský kráľ Theoden nariadil svojim ľuďom, aby utiekli do Rohanovej pevnosti Helm’s Deep, aby ich ochránili pred prichádzajúcou armádou orkov.

Ale Rohanova armáda bola dosť nedostatočne vybavená, takže Theoden nariadil, aby mladí a starí Rohani vzali zbrane a bránili svoj ľud, aby zaplnil medzery v ich obrane.

Jeden z týchto starších mužov narukovaných do armády je nasmerovaný, aby sa pripojil k rade lukostrelcov na stene, ktorí všetci používajú tradičné luky.

Sú inštruovaní, aby sa zamerali na orkskú armádu, keď sa blížia, a čakajú len na signál na streľbu.

Je to napätá chvíľa s množstvom uprených pohľadov. Všetci čakajú na Aragornov príkaz, ale starec sa zjavne trasie od námahy udržať remízu na luku.

Starec, ktorý ho už nedokáže udržať, uvoľní svoju strunu pred vydaním príkazu a ork v prednej línii padá na zem.

Rozzúrený orkský generál dáva svojim jednotkám signál k útoku a bitka pokračuje.

Ak by mal starý muž práve zložený luk, pravdepodobne by dokázal zabrániť tomu, aby jeho šíp vyletel predčasne, a možno by bitka prebiehala inak.

Dnešní lukostrelci pravdepodobne nie sú zapojení do takých vysokých situácií, ale rovnaká neschopnosť zadržať tetivu na dlhom alebo spätnom luku môže znamenať netrafený cieľ alebo zviera.

Zložené luky majú väčšiu silu a presnosť

Mechanická výhoda zloženého luku viedla k celkom úžasným rýchlostiam šípov.

Veľmi dobre vyrobený tradičný luk môže byť schopný vrhať šípy rýchlosťou 180 stôp za sekundu, ale najrýchlejšie zložené luky boli schopné viac ako zdvojnásobiť túto rýchlosť a dosahovať rýchlosť 370 stôp za sekundu.

Pre lukostrelca, ktorý strieľa výlučne na diaľku, táto rýchlosť nemusí znamenať veľký rozdiel.

Ale pre lovca lukov táto rýchlosť znamená väčšiu šancu vrátiť sa domov so srnkou alebo jeleňou.

Presnosť zlepšuje aj mechanický kladkový systém zloženého luku.

Držanie menšej váhy pri plnom natiahnutí znamená, že lukostrelec sa dokáže lepšie sústrediť na svoj cieľ a zvýšená účinnosť energie šípu znamená, že šíp poletí rýchlejšie a rovnejšie smerom k cieľu.

  Čo je to „Tip Up“ v ľadovom rybolove? (Jednoduchá odpoveď s obrázkami)

Zložené luky umožňujú prispôsobenie a doplnky

Zatiaľ čo niektorí uprednostňujú jednoduchosť spätného luku alebo dlhého luku, tí, ktorí si chcú prispôsobiť svoje vybavenie, budú mať najväčšiu slobodu tak urobiť so zloženým lukom.

Niektoré nástroje môžu byť pridané k vášmu dlhému luku alebo oblúkovému luku, ale zložený luk je skutočne kráľom, pokiaľ ide o prispôsobenie.

Niektoré z doplnkov, ktoré si lukostrelci môžu kúpiť, zahŕňajú:

  • Šípka spočíva
  • Luk mieridlá
  • Uvoľnenie luku
  • Tlmiče
  • Stabilizátory
  • Popruhy na zápästie
  • tulce

Okrem toho existuje veľa zložených lukov, ktoré sú špeciálne navrhnuté tak, aby sa u nich ľahšie manipulovalo so závažím, čo môže byť obrovská výhoda, ak práve začínate s lukostreľbou alebo sa len snažíte zosilniť.

Zložené luky možno strieľať na väčšie vzdialenosti

Rýchlosť a presnosť vašich šípov tiež výrazne prispieva k vzdialenosti, na ktorú ho dokážete vystreliť.

Ak sa šípka pohybuje vyššou rýchlosťou, jej oblúk bude plochejší. Nakreslený na kúsku papiera by vyzeral skôr ako priama čiara a menej ako hora.

Je ťažké dosiahnuť tento druh rýchlosti a presnosti na dlhý alebo spätný luk; pre lovcov lukov je táto zvýšená vzdialenosť skutočne kľúčová.

V dosahu máte veľkú kontrolu nad tým, ako ďaleko od cieľa stojíte, takže maximálna vzdialenosť, ktorú môže váš šíp prejsť, nie je taká dôležitá ako iné faktory.

Keď však lovíte, máte oveľa menšiu kontrolu nad tým, ako ďaleko bude váš cieľ od vás.

Iste, môžete sa priblížiť, ale potom riskujete, že vás zviera začuje a vystrašene utečie.

Ak chcete mať možnosť priplížiť sa k zvieraťu a mať relatívne zaručenú šancu, že ho zasiahnete, budete chcieť zložený luk.

Tradičné modely luku aj zloženie majú svoje klady a zápory, ale nie je možné ignorovať veľké pokroky, ktoré výrobcovia lukov urobili v posledných rokoch vďaka technológii zložených lukov.