Prečo sú udice na ľade také krátke: Záhada vyriešená

Rybári, ktorí sú noví v športe rybárčenia na ľade, často vidia malé malé ľadové prúty ako trochu hlúpe. Ľadové rybárske prúty môžu byť krátke, ale sú to stroje na lov rýb navrhnuté s ohľadom na funkčnosť.

Zatiaľ čo bežné rybárske prúty sú zvyčajne dlhé 6 alebo 7 stôp, prút na ľad je zriedka dlhší ako 48 palcov. To vedie mnohých rybárov k tomu, aby sa pýtali, či naozaj musia byť také krátke?

Ľadové rybárske prúty sú zvyčajne kratšie ako 48 palcov, čo vám umožňuje loviť vo vnútri ľadového prístrešku. Aj keď nie ste v úkryte, stále ste na dosah ľadovej diery. Zároveň sú malé rybárske prúty na ľade špeciálne navrhnuté tak, aby boli mimoriadne citlivé a zároveň mali dostatočnú chrbticu na pretiahnutie veľkých rýb cez ľad.

Na prvý pohľad udice na ľad nevyzerajú nič moc. Prečítajte si však, ako tieto malé ľadové prúty dosahujú vysoký výkon.

Ako dlho sú rybárske prúty na ľade

Takže vidíme, že udice na lov na ľade sú kratšie ako štandardné udice. Ale aké krátke musia byť?

To závisí od typu rybolovu na ľade, ktorý robíte, a od typu rýb, ktoré plánujete chytiť. Je zrejmé, že zdolávanie obrej severnej šťuky s 24-palcovým ultraľahkým panfish prútom je problém. Na druhej strane, ísť za ľahkým ostriežom s pevným, 48-palcovým ľadovým prútom zameraným na monster lakers vás nechá frustrovať.

Väčšina rybárov si vyberá ľadové rybárske prúty s priemernou dĺžkou 24 až 32 palcov. Táto dĺžka prúta je bežná pri ľadovom love pancierov, pstruhov a mreny.

Vo všeobecnosti sa uprednostňujú ultraľahké alebo ľahké prúty s mäkkými špičkami s rýchlou akciou.

Pri love mimo prístrešku alebo pri skákaní na diery skúsení rybári uprednostňujú o niečo dlhší a všestrannejší prút s dĺžkou 36 až 39 palcov. Akákoľvek lovná ryba od ostrieža po trofejného tloušťa je férová zver s touto dĺžkou prútu s ľahkou alebo stredne ľahkou akciou.

Čítať  Ako chytiť síh na jazere v štáte Washington

Keď presuniete svoje zameranie z menších rýb na skutočné, trofejné druhy, ktoré lovia zamrznuté vody na severe, mali by ste prejsť na ťažšie prúty s o niečo väčšou dĺžkou (48”-50”). To poskytuje lepšiu kontrolu a páku počas boja.

Pevná chrbtica na dlhšom ľadovom prúte vám pomôže otočiť a zdvihnúť veľkú rybu smerom k ľadovej diere.

Dôležité vlastnosti dobrej ľadovej tyčinky

Ako som už spomenul vyššie, ľadové tyče sú z nejakého dôvodu krátke. Dĺžka však nie je jedinou vlastnosťou ľadovej udice, vďaka ktorej sa dobre hodí na rybolov v tvrdých vodách.

Pretože väčšina ľadových tyčí je menšia ako ich otvorené vodné časti, musia byť navrhnuté trochu inak. Pozrite sa zblízka a uvidíte, ako veľmi sa líši rybársky prút na ľade. Tu sú kľúčové vlastnosti, vďaka ktorým je rybársky prút na ľade ideálny na lov cez ľad.

  • Krátka celková dĺžka, ktorá vás udrží na dĺžku paže od vašej ľadovej diery
  • Kompaktná rukoväť a sedlo navijaka pre skrátenú dĺžku a lepšiu manipuláciu v stiesnených priestoroch
  • Citlivý hrot na zistenie letargického zimného uhryznutia
  • Pevná chrbtica pre kontrolu boja (v závislosti od veľkosti cieľového druhu)

Špecifikácie akéhokoľvek ľadového prútu závisia od typu rybolovu, ktorý robíte, a od druhu, na ktorý sa zameriavate. To, ako je vaša ľadová udica prispôsobená pre konkrétnu rybu, je osobná voľba. Pri výbere prúta však vždy majte na pamäti tieto kľúčové vlastnosti.

K tomu všetkému ešte musíte zladiť menšie prúty s navijakom vhodnej veľkosti. Najbežnejšie navijaky spárované s palicami na ľad sú ultraľahké prívlačové navijaky. Tieto veľkostné triedy sú zvyčajne 2500 alebo menej.

Inline navijaky tiež rastú v popularite a pre trofejné, veľké ryby, dokonca aj navijaky na odlievanie návnady sú obľúbenou voľbou.

Ako loviť ryby na ľade s krátkymi prútmi

Existuje niekoľko jemných rozdielov v prezentácii návnady s bežným prútom oproti prútu na lov na ľade. Vedieť, ako vaša návnada alebo návnada reaguje na pohyb prúta, je rozhodujúce pre prilákanie ďalších rýb na záber.

Čítať  Potrebujete broďáky na lietanie s rybami?

Na základnej úrovni existujú dva rôzne štýly rybolovu s ľadovým prútom. Deadsticking (nehybnosť návnady bez držania prúta) alebo jigging s umelou alebo prírodnou návnadou.

Pretože sú ľadové prúty kratšie a citlivejšie ako bežné prúty, vynikajú v oboch technikách.

Pri deadstickingu dávate pozor na tie najjemnejšie uhryznutia. Chladná voda spôsobuje, že ryby sú menej energické, keď zaútočia. Takže najmenšie ponorenie do špičky prúta je jediným náznakom, ktorý naznačí záber.

Kratšie ľadové prúty s mäkkými špičkami rezancov uľahčujú pozorovanie týchto súst. Väčšinou preto, že ste jednoducho v tesnej blízkosti špičky krátkeho prúta.

Jigging je tiež jednoduchší s krátkymi ľadovými prútmi. Mikro jiggingové pohyby sú často spúšťačom uhryznutia. To je obzvlášť zreteľné, keď sledujete, ako ryba reaguje na vašu návnadu na elektronike.

Malé ľadové prúty poskytujú rybárom maximálnu jemnosť a kontrolu, keď sú ryby vyberavé. S prútom, ktorý je príliš dlhý, je dodanie vhodnej akcie a odrazu na malý jig výzvou.

Jednou z výhod krátkeho ľadového prútu, ktorý je často prehliadnutý, no po tom bolestivo zrejmý, je nasadenie háčika do prístrešku. Malé ľadové tyče vyžadujú menej miesta na zatlačenie háčika domov. Široký hojdací hák zasadený do ľadovej chatrče s veľkosťou viac ako 48” by mohol znamenať katastrofu.

Môžete loviť na ľade s prútom bežnej dĺžky

Pri rybolove na ľade neexistujú žiadne prísne pravidlá. Ak máte iba obyčajný prút na otvorenej vode a chcete si vyskúšať rybolov na ľade, použite ho!

Môžete ísť loviť na ľad s bežným prútom a chytiť pri tom veľa rýb. V skutočnosti sme napísali vysvetľujúci článok ako používať bežný prút na rybolov na ľade, tak si to over.

Len majte na pamäti, že bude trochu nepohodlnejšie loviť 6 stôp alebo viac z malej diery vyvŕtanej v ľade.

Čítať  9 najlepších prútov na ľad, ktoré sa skutočne oplatí kúpiť

Jedným z dôvodov, prečo je bežný rybársky prút dlhší ako ľadový prút, je nahadzovanie na veľké vzdialenosti. Na voľnej vode je nahadzovanie primárnou taktikou na prezentovanie návnad a návnady rybám. Ľadový rybolov na druhej strane nezahŕňa hádzanie. Namiesto toho sa všetko robí vertikálne cez ľad.

S dlhým prútom budete tiež ťažšie zdolávať veľkú rybu. Jednou zo skvelých vecí na krátkych ľadových prútoch je, že môžete zostať pri jamke, aby ste lepšie cítili, ako ryba bojuje a akým smerom ťahá. Počas boja môžete dokonca ponoriť krátku tyč do otvoru, aby ste sa vyhli prerezaniu vlasca na ostrých hranách ľadu.

Stále plánujete loviť na ľade s obyčajným prútom? To je v poriadku. V ideálnom prípade by mala dobre fungovať tyč menšia ako 6 stôp. Aj keď, ak sa plánujete vtesnať do ľadového prístrešku s kamarátom, nemusí oceniť, že dostane facku, keď ním šviháte.

Záverečné myšlienky

Viem, že ľadové prúty vyzerajú skôr ako detské hračky, ale rybári na ľade sú šikovná partia. Existujú dobré dôvody pre veľkosť a dizajn ľadových prútov, ktoré sa stávajú zreteľnejšími, čím viac lovíte na ľade.

Ľadové rybárske prúty sú krátke, ale mohutné. Ich používanie je tiež mimoriadne zábavné. Niektorí rybári dokonca radi nechávajú svoje malé deti používať ich v prístave pri rybolove na jar.

Chcete zo sezóny rybolovu na ľade vyťažiť maximum? Pozrite si našu e-knihu Tajomstvo rybolovu na ľade v štáte Washington. Naša kniha vyzdvihuje 10 najlepších jazier na rybolov na ľade v štáte Washington so skutočnými súradnicami niektorých z našich najproduktívnejších dier. Navyše dôkladne pokryjeme všetko od výberu výbavy, taktiky a plánovania cestovania. Okrem toho získate informácie o ďalších 41 jazerách s vynikajúcim rybolovom na ľade! Pozrite si to skôr, ako vás prejde sezóna rybolovu na ľade!

Skontrolovať to