Prečo sa snežné skútre prehrievajú? S príčinami a nápravami

V chladnom dni v tundre, keď váš snežný skúter vydáva viac tepla ako zvyčajne, si to všimnete. Najprv to odpíšete a pomyslíte si, že možno vám je na saniach teplo kvôli tomu veľkému kopcu, ktorý ste zišli, alebo skvelému triku, ktorý ste práve predviedli. Keď sa problém počas dňa len zhoršuje, uvedomíte si, že musíte niečo urobiť. Prečo sa snežné skútre prehrievajú a ako problém vyriešite?

Snežné skútre sa môžu prehrievať v dôsledku nadmerného používania, nedostatočného chladenia motora, použitie nesprávneho paliva, a zlá izolácia cievky statora motora. V niektorých prípadoch môžu prehriatie spôsobiť aj zlé elektrické spojenia alebo poškodený regulátor-usmerňovač napätia. Okrem toho, že doplníte chladiacu kvapalinu a oddýchnete si na saniach, nie je zlý nápad navštíviť opravára prehrievajúceho sa snežného skútra.

V tomto príspevku sa budeme podrobnejšie zaoberať príčinami a nápravami prehrievania snežných skútrov. Keď sa vám nabudúce takáto vec stane pri jazde na saniach, budete vedieť, čo máte robiť.

Začnime.

Prečo sa snežné skútre prehrievajú?

Po prvé, poďme sa zaoberať príčinami prehriatia snežného skútra. Mierne prehrievanie, napríklad pri voľnobehu motora, je normálne. Počas jazdy na saniach sa tepelné výmenníky zanesú snehom a vnútorná teplota vášho snežného skútra by potom mala klesnúť.

V nasledujúcich scenároch však prehriatie zvyčajne naznačuje vážnejší problém, takže postupujte opatrne.

Nadmerné používanie

Ako dlho ste dnes jazdili na snežnom skútri? Prešli už hodiny, čo si si dal pauzu? Možno ste išli len viac ako 60 minút, ale jazdili ste mimoriadne vysokou rýchlosťou, pretože ste našli vražednú skúšku s množstvom otvoreného priestoru.

V oboch situáciách môžete očakávať, že motor vášho snežného skútra sa v určitom okamihu začne prehrievať. Tento problém sa zvyčajne vyrieši sám, keď zastavíte sane a na chvíľu odskočíte. Pokračovanie v jazde na snežnom skútri, keď vydáva veľa tepla, by mohlo poškodiť motor a v najvážnejších prípadoch viesť k poruche saní.

Nedostatok chladiacej kvapaliny alebo oleja

V našom poslednom článku o chladení snežných skútrov sme diskutovali o tom, že väčšina dnes vyrábaných saní používa chladenie kvapalinou, ako je chladiaca kvapalina. Ako už názov napovedá, chladiaca kvapalina je navrhnutá tak, aby prúdila cez motorový priestor a zabránila prehriatiu motora.

Musíte neustále monitorovať hladinu chladiacej kvapaliny vo vašom snežnom skútri. Bez chladiacej kvapaliny je váš motor oveľa náchylnejší na prehrievanie, takže to môže byť jeden z dôvodov, prečo sa to deje.

  Kam ísť Rybárčenie na ľade v štáte New York

Okrem chladiacej kvapaliny je ďalšou dôležitou kvapalinou pri starostlivosti o sane olej. Keď sa vášmu snežnému skútru začne míňať olej, palivová zmes vo vnútri môže poslať teplo do motora a zahriať ho. Ak sa motor dostatočne zahreje, krúžky a hlavy piestov sa môžu dokonca roztaviť, čo vám zadrie motor a znemožní vám pokračovať v jazde.

Rozbité ventilátory motora

Ak snežný skúter nie je chladený kvapalinou, má chladenie ventilátorom. Séria ventilátorov v blízkosti motora fúka studený vzduch, aby sa motor neprehrial. Jednou z výhod chladenia ventilátorom je, že je zvyčajne viac bezúdržbové v porovnaní s používaním chladiacej kvapaliny… zvyčajne.

Ktorýkoľvek z týchto ventilátorov môže prestať fungovať, a keď sa tak stane, chladný vzduch, ktorý motor dostáva, nemusí byť dostatočný na to, aby zabránil prehriatiu.

Plnenie hore s nesprávnym druhom paliva

Tu je scenár, ktorý môže potrápiť každého sánkara: ste vonku na snehu, keď vaša sila snežného skútra začne ubúdať, potom sa ozve smrteľný hrkálka a nakoniec nič. Vaše sane sa zastavia na snehu. prečo? Predtým, ako sa to všetko stalo, ste počuli zvláštny zvuk, ale nemysleli ste si, že situácia je taká vážna.

Použitie nesprávneho typu plynu pre váš snežný skúter môže spôsobiť, že sane vypadnú a prestanú fungovať. Napríklad okysličené palivo alebo palivo s prímesou etanolu vedie k chudobnejšej palivovej zmesi, ktorá ovplyvní výkon vášho snežného skútra v porovnaní s tankovaním čistého plynu.

Ak váš plyn obsahuje príliš veľa vody, je to tiež zlé. Váš plyn môže byť vodnatejší, ak je založený na etanole, pretože etanol podporuje väčšie požitie vody, pretože nasáva vlhkosť z vonku.

Táto kombinácia vody a alkoholu môže prevážiť plyn vo vašej nádrži, oddeliť sa a premeniť na odpad, ktorý sa môže dostať do vášho motora. A váš plyn, teraz oddelený od etanolu a vody, má oveľa nižšie oktánové číslo ako predtým. Ak nie ste oboznámení, oktánové číslo je úroveň výkonu zdroja paliva.

Aby ste sa vyhli týmto problémom s palivom, nikdy nekupujte zmiešané palivo. Tiež choďte na čerpaciu stanicu so zamestnancami, ktorým dôverujete a ktorí vás nebudú viesť zle.

Zlý stator

Ďalšou časťou vášho snežného skútra, ktorá by mohla prispieť k problémom s prehrievaním, je stator. Čo je to stator? Stator, ktorý sa nachádza vo väčšine elektrických motorov, je jedným komponentom v rámci rotačného systému. Energia prechádza cez stator, keď sa otáča rotačný systém.

  Geocaching – dokonalé dobrodružstvo v kabíne na vyliečenie nudy

Stator sa môže pokaziť, ak na saniach jazdíte dlhší čas hneď po ich zakúpení, pretože teplo sa zachytáva v motore. Izolácia statora, ktorá ukrýva vodiče statora, by sa mohla začať rozpadávať, čím by sa zvýšilo riziko skratu vodičov. V tomto bode vám hrozí porucha motora.

Degradovaný Elektrické pripojenia

Zapojenie v statore nie je jediné, čo môže zlyhať. Keď sa sneh dostane do niektorých častí vášho snežného skútra, teplo vo vnútri spôsobí, že sa sneh topí. Topiaci sa sneh sa vďaka vysokým teplotám namiesto kvapaliny mení na paru. Ak máte sánku nejaký čas, nahromadenie pary môže spôsobiť poruchu elektrických konektorov, aj keď sú utesnené.

Kovové svorky v konektoroch rýchlo skorodujú. To zvyšuje odpor vášho elektrického systému, čo môže ovplyvniť aj váš regulátor napätia-usmerňovač.

Obnosený Regulátor-usmerňovač napätia

Regulátor-usmerňovač napätia je zariadenie, ktoré je určené na riadenie napätia v saniach. Avšak kvôli nahromadeniu pary, ktorá môže zničiť integritu vyššie uvedeného elektrického spojenia, ako aj zvýšiť odpor elektrického systému, môžu konektory káblového zväzku zvýšiť výkon regulátora-usmerňovača napätia.

To znamená, že namiesto riadenia napätia do primeranej miery, ako to zvyčajne robí regulátor-usmerňovač napätia, verí, že elektrický systém zvládne viac napätia, pretože jeho výkon sa zvýšil. Keď systémom preteká viac napätia, stator sa preťaží a pokazí sa.

Ako liečiť prehriatie snežného skútra

Dobre, takže z jedného alebo viacerých vyššie uvedených dôvodov sa vaša sánka veľmi prehrieva. Teraz si uvedomujete, že pokračovať v jazde na snežnom skútri, keď vydáva toľko tepla, je veľmi zlý nápad. Okrem motora dochádza aj k prehrievaniu dôležitých komponentov interiéru, čo môže kedykoľvek spôsobiť, že sane prestanú fungovať.

Tu je to, čo by ste mali urobiť, keď cítite, že sa váš snežný skúter zahrieva viac ako zvyčajne.

Skontrolujte hladinu chladiacej kvapaliny

Najprv chcete získať prístup k nádrži na chladiacu kvapalinu, aby ste videli, koľko chladiacej kvapaliny majú vaše sane. O tom, ako sa dostať k nádrži na chladiacu kvapalinu, sme písali v našom nedávnom blogovom príspevku o chladení snežných skútrov, takže ak ste to ešte neurobili, oplatí sa to prečítať.

Ako sme uviedli v tomto príspevku, väčšina chladiacej kvapaliny snežných skútrov má zelenú alebo oranžovú farbu, takže hľadajte kvapalinu v niektorom z týchto odtieňov.

  Čo je podvodný vodný skúter?

A tiež hladiny paliva

Mali by ste tiež skontrolovať palivo, keď ste pri tom. Najlepšie je, ak vždy natankujete čerstvé, namiesto toho, aby ste použili palivo, ktoré máte doma (alebo inde). Asi za mesiac je použitie zmiešaného benzínu hazardom a dokonca ani čistý plyn nemusí byť taký čistý a čistý ako kedysi. Počas životnosti plynu môžete dokonca urýchliť jeho uskladnením vo vetranej nádobe alebo palivovej nádrži, takže nepoužívajte ani jeden.

Daj si pauzu

Ak sú hladiny paliva aj chladiacej kvapaliny v poriadku, potom je čas prejsť na iné príčiny prehrievania snežného skútra. Napríklad, jazdili ste na saniach príliš dlho alebo príliš rýchlo? Ak áno, potom najlepšie, čo môžete urobiť, je dať si pauzu, ako sme už povedali. To poskytne vnútorným komponentom motora veľmi potrebnú šancu vychladnúť, aby mohli pokračovať v jazde počas druhej polovice dňa.

Pridajte radiátor alebo Ventilátor

Čo niektorí sánkari robia v boji proti prehriatiu, je rozhodnúť sa pridať ďalšie vybavenie na zadnú časť svojich snežných skútrov. Buď chladič, alebo prídavný ventilátor môže udržať vzduch v pohybe, aby sa motor príliš nezohrieval, aj keď budete chvíľu jazdiť.

Toto riešenie môže fungovať, ale má niekoľko nevýhod. Po prvé, pridávate väčší objem na zadnú časť saní, čo môže v niektorých prípadoch trochu sťažiť manévrovanie. Vonkajšia teplota musí byť tiež obzvlášť nízka. V opačnom prípade ventilátor do motora len vháňa teplý vzduch, ktorý urýchli jeho prehrievanie.

Pozri Mechanik

Ak ste vyskúšali všetko, čo sme doteraz navrhli, ale váš snežný skúter sa stále prehrieva, odporúčame vám vziať ho k mechanikovi saní. Môžu diagnostikovať niektoré špecifickejšie problémy, ktoré môžu postihnúť chladenie snežných skútrov, ako je napríklad porucha kabeláže alebo zlyhaný regulátor-usmerňovač napätia, ktorý možno nebudete schopní zistiť sami.

Záverečné myšlienky

Prehrievanie snežných skútrov je bežný problém, no takmer nikdy by ste ho nemali ignorovať. Keď sa vaše sane rozpália, hrozí vám, že vám zlyhá motor, ako aj ostatné časti vášho snežného skútra.

Prostredníctvom tohto článku teraz viete, čo robiť, keď sa váš snežný skúter začne nezvyčajne zahrievať. Veľa šťastia a zostaňte v bezpečí!