Prečo sa moja štvorkolka vracia späť? Ako to opraviť?

Či už to nazývate afterburn alebo backfire, tak či onak, nie je to dobré. Vaša štvorkolka sa v poslednej dobe začala vracať, keď ju naštartujete, a vy ste oprávnene znepokojení. Čo spôsobuje problém a ako ho riešite?

Spätné vzplanutie ATV je zvyčajne spôsobené nízkym tlakom paliva, zálohovaním karburátora, problémami so zapaľovaním, únikom vzduchu, oneskoreným motorom alebo príliš bohatou zmesou paliva a vzduchu. Ak chcete opraviť chybnú štvorkolku, vymeňte palivové filtre, upgradujte palivo, opravte netesnosti a ak všetko ostatné zlyhá, navštívte mechanika.

Tento sprievodca backfiringom ATV vám povie všetko, čo potrebujete vedieť. Najprv si vysvetlíme, čo je to backfiring, a potom sa ponoríme do toho, prečo to vaša štvorkolka robí. Predstavíme tiež riešenia na opravu a tipy na predchádzanie budúcim spätným žiarením.

Začnime!

Čo to znamená, keď ATV zlyhá?

Od áut po nákladné autá, štvorkolky a všetko medzi tým, ak má vozidlo spaľovací motor, môže sa to vypomstiť.

K spätnému zážihu dochádza, keď spaľovací motor zapáli palivo vo výfukovom systéme štvorkolky namiesto spaľovacej komory. Dôvod, prečo sa to nazýva backfire, je ten, že spaľovací motor spôsobí výbuch spaľovaním.

Výbuch vo vašej štvorkolke môže znieť veľmi strašidelne a môže byť, pretože je to počuteľný zážitok. Zvuk sa často popisuje ako hlasné puknutie.

Približne v tom istom čase, keď začujete toto prezrádzajúce puknutie, môže motor vašej štvorkolky na chvíľu zamrznúť. V niektorých prípadoch zlyhá úplne. Je to preto, že v krátkom okamihu, keď dôjde k spätnému zážihu, motoru chýba správne množstvo paliva.

Zvyčajne, ak spätné zapálenie vypne motor, stačí reštartovať štvorkolku, aby sa vozidlo opäť rozbehlo.

Skutočným problémom je, ak potom svoju štvorkolku zapnete len preto, aby sa znova obrátila, a potom možno ešte raz po tretíkrát. To svedčí o nejakom probléme, zatiaľ čo príležitostné zlyhávanie sa zvyčajne nemusí obávať.

Prečo sa moja štvorkolka vracia späť?

Teraz, keď už trochu viac rozumiete tomu, čo je to spätný chod, je čas preskúmať, čo by sa mohlo stať s vašou štvorkolkou, aby to spôsobilo takéto pretrvávajúce spätné záblesky. V úvode uvádzame niekoľko negatívnych príčin, ktoré treba hľadať.

Nízky tlak paliva

Keď vaša štvorkolka nemá dostatočný tlak paliva, potom to zakazuje množstvo paliva, ktoré sa môže dostať do motora zo spaľovacej komory. Keď je do motora nedostatočné množstvo paliva, dôjde k spätnému zážihu.

Ak nie nízky tlak paliva, potom slabé, poškodené alebo staré palivové čerpadlo môže prispievať k frekvencii spätného zapaľovania vašej ATV.

Zálohovaný karburátor

Karburátor vašej ATV slúži na rovnaký účel ako karburátor v aute alebo kamióne, ktoré riadite. Sacharid kombinuje palivo a vzduch v spaľovacom motore, aby sa vytvoril správny pomer vzduchu a paliva.

Čítať  Nosia teplovzdušné balóny padáky?

Pýtate sa, čo teda spôsobuje zálohovanie sacharidov? Zvyčajne je to kvôli nečinnosti ATV.

Povedzme, že vynecháte jednu alebo dve sezóny jazdenia, pretože ste mali na tanieri pracovné povinnosti, rodinné povinnosti alebo akékoľvek iné životné problémy.

Po celú dobu nečinnosti vašej štvorkolky sa palivo, ktoré zostalo v nádrži, začína zhoršovať. Kvalita je oveľa nižšia, ako to bolo, keď ste naposledy tankovali.

Potom nastane ten slávny deň, keď sa vrátite k svojej štvorkolke, naštartujete motor a vydáte sa na cestu. No, až na to, že palivo nízkej kvality, ktoré je stále v nádrži, putuje do karburátora a rozbíja ho.

Motor nemôže prijímať prívod čerstvého vzduchu, ktorý potrebuje, čo prerušuje pomer vzduchu a paliva. S väčším množstvom paliva ako vzduchu začne spaľovacia komora spätne horieť.

Problémy so zapaľovaním

Ako sme už povedali, je to trochu strašidelné, keď sa vám ATV vráti späť, pretože výbuch vedie k praskaniu. Praskanie môže byť hlasné, ale nemalo by byť príliš hlasné.

Ak počujete veľmi hlučné, sporadické praskanie, keď vaša štvorkolka zlyhá a vášmu vozidlu dôjde v rovnakom čase k strate výkonu, je viac než pravdepodobné, že za to môže vaše zapaľovanie.

Niečo s tým nie je v poriadku a zvyčajne to musí diagnostikovať mechanik.

Únik vzduchu

Ak vo vašej štvorkolke niečo uniká, viete, čo sa stane. Pomer vzduchu a paliva je opäť zničený, pretože vaše vozidlo opäť dostáva oveľa viac paliva ako vzduchu.

Pri kontrole netesností odporúčame začať potrubím zberača a tlmičom výfuku, pretože to sú dve oblasti, kde sú netesnosti bežné.

Oneskorenia motora

Problém môže spočívať aj vo vašom motore a jeho načasovaní.

Hlava valcov vášho motora ATV by mohla vypadnúť zo synchronizácie s výfukom, ktorý riadi kompresný výkon nasávania.

Predpokladá sa, že títo dvaja sa budú pohybovať vo vzájomnom spojení. Oneskorenie ich synchronizácie spôsobí, že sa váš motor zapáli neskôr, ako by mal.

Výfukový ventil sa otvorí a palivová zmes sa potom zapáli. V dôsledku toho sa vaša štvorkolka začne zhoršovať. Toto je jeden z najbežnejších problémov s ATV.

Bohatá zmes paliva a vzduchu

Hoci bohatá zmes paliva a vzduchu môže znieť ako dobrá vec, zvyčajne to nie je nič iné.

Spaľovacia komora nedokáže spáliť všetko bohaté palivo. Palivo, ktoré sa nespáli, zostáva vo výfukovom systéme. Akonáhle je výfukový ventil vašej ATV v otvorenej polohe a aktivujú sa zapaľovacie sviečky, zvyšné palivo začne horieť.

Čítať  Riadenie tandemového kajaku a iné manévre

Praskanie, ktoré počujete, bude obzvlášť hlučné.

Ako opraviť Backfiring ATV

Vďaka informáciám v poslednej časti by ste mali byť o krok bližšie k tomu, aby ste zistili, čo je na vašej štvorkolke.

Ak ste šikovný kutilský typ človeka, možno budete pripravení pustiť sa do opráv svojho vozidla. Tu sú vaše možnosti.

Vyčistite svoj karburátor

Ak chcete odstrániť zálohované palivo zo svojho karbohydrátu, môžete ho vyčistiť sami. To vám umožní dosiahnuť trysky karburátora, ktoré sú pravdepodobne tiež špinavé.

Hľadajte posúvač, kábel a uzáver na karburátore. Odskrutkujte skrutky, ktoré držia tieto časti pohromade, a tiež rozoberte sériu hadíc pripojených ku karburátoru.

Ak má plynová nádrž vašej štvorkolky plynový kohútik, uistite sa, že je vo vypnutej polohe. Potom môžete bezpečne odpojiť palivové potrubie od karburátora.

Vyberte aj prepadové vedenie paliva a váš sacharid je možné bezpečne odstrániť.

Väčšina karburátorov bude mať zásobník na uhľohydráty. Môžete to rozobrať tak, že otočíte karburátor hore nohami, nájdete spodnú maticu karburátorovej misy a pomocou skrutkovača maticu odskrutkujete.

Pri čistení častí karburátora odporúčame čistič karburátorov ako napr Gumout. Na odstránenie zvyškov plynu z nádoby na uhľohydráty a iných komponentov použite jemný čistiaci nástroj.

Potom môžete všetko znova pripojiť a vyskúšať svoju štvorkolku. Čistič uhľohydrátov by mal eliminovať alebo obmedziť prípady spätného pôsobenia.

Tu je dobré video na youtube, ktoré vám pomôže prejsť celým procesom.

Vymeňte palivový a vzduchový filter

Väčšina modelov ATV používa sieťový filter pre karburátor. Filter je opakovane použiteľný, ale čím dlhšie je vo vašom vozidle, môže sa znečistiť. Ak ste ešte nikdy nevybrali palivový filter a nečistili ho, urobte tak teraz.

Spôsob prístupu k palivovému filtru sa líši v závislosti od modelu vašej ATV. Pokyny nájdete v používateľskej príručke. Ak to v návode na obsluhu nie je jasné, obráťte sa na výrobcu štvorkolky pre ďalšie informácie.

Vaša ATV má tiež vzduchový filter. Vyzerá to ako skladané vzduchové filtre, ktoré nájdete vo väčšine klimatizačných jednotiek, a slúži to v podstate na rovnaký účel. Vzduchový filter vašej ATV zachytáva nečistoty, takže vzduch, ktorý sa dostane k motoru, je čistý.

Väčšinu času nemôžete znova použiť Vzduchový filter ATVtakže nebudete mať inú možnosť, ako filter pravidelne meniť.

Prepnite nastavenia plynu

Táto ďalšia nie je oprava sama o sebe, ale stále sa môže postarať o niektoré problémy so spätným chodom ATV. Ak neviete, ako správne nastaviť plyn na štvorkolke, potom je možné, že váš motor nedostáva dostatok paliva, keď je v stave nečinnosti.

Čítať  7 najlepších vyhľadávačov hĺbky plavákových rúr, ktoré sa ľahko používajú

Odporúčame zapnúť štvorkolku, nechať ju nečinne sedieť a pohrať sa s nastavením plynu. Tu nemusíte robiť ťažké úpravy. Choďte pomaly a jemne, aby ste videli, aký druh jemného doladenia robí rozdiel.

Použite čistič vstrekovačov paliva

Okrem čističa karburátora odporúčame investovať aj do čističa vstrekovačov paliva ako napr 104+. Tento produkt, navrhnutý pre karburátorové motory, vstrekovanie do otvoru a ďalšie, vyčistí všetky komponenty palivového systému vašej štvorkolky.

Pozri Mechanik

Čo keby ste vyskúšali niektoré z vyššie uvedených návrhov, ale nič nefungovalo? Bohužiaľ, niekedy sa to stane.

Je viac než pravdepodobné, že problém s vaším ATV je dosť vážny. Najlepším postupom v tomto bode je nechať sa na to pozrieť profesionálnemu mechanikovi.

Ako zabrániť spätnému vzplanutiu ATV – naše najlepšie tipy

Ako sme už objasnili predtým, spätná streľba ATV je v poriadku, ak je to zriedkavý jav, ale nemalo by to byť každodennou súčasťou vlastníctva a jazdy na ATV.

Tieto tipy, ak sa použijú v spojení s informáciami k tomuto bodu, pomôžu urobiť z častého neúspechu minulosť.

Udržujte diely ATV čisté

Od karburátora po palivové potrubia, sviečky a vstrekovače paliva sú čisté diely šťastnými dielmi, pretože môžu fungovať bez prekážok.

Začnite pravidelne čistiť, nájdite si čas na prejdenie každého komponentu a zhodnoťte ho možno raz alebo dvakrát do roka, ak používate svoju štvorkolku pravidelne.

Zmeňte svoje filtre

To sa vracia k tomu, o čom sme hovorili v minulej časti. Filtre nevydržia večne, a keď sú špinavé a pokryté odpadom, prestanú fungovať efektívne.

Výmena filtra alebo jeho vyčistenie a opätovné vloženie trvá niekoľko minút, no môže to znamenať taký veľký rozdiel v tom, ako dobre jazdí vaša štvorkolka.

Vylepšite svoje palivo

Toto je ďalšia jednoduchá zmena, ktorá môže zabrániť spätnému chodu ATV. Keď do svojho vozidla natankujete iba kvalitné palivo, potom sa v palivovom systéme môže hromadiť menej nečistôt, keď je vaša štvorkolka neaktívna.

Pri každom tankovaní ATV môžete minúť viac peňazí, no z dlhodobého hľadiska ušetríte cesto. Nebudete predsa musieť platiť ani zďaleka toľko nákladných opráv štvorkoliek!

Záverečné myšlienky

Vaša štvorkolka môže zlyhať z mnohých dôvodov, ale dva najbežnejšie sú bohatá zmes paliva a vzduchu a oneskorenia motora. Ak je váš karburátor zálohovaný, vzduch uniká alebo sú filtre vo vašej ATV špinavé, tieto problémy môžu tiež zvýšiť rýchlosť spätného zapaľovania.

Či už sa rozhodnete vyriešiť problém spätného chodu štvorkolky sami alebo odveziete svoje vozidlo k mechanikovi, spätné zapálenie nemusí byť bežnou súčasťou používania vašej štvorkolky!