Prečo sa môj snežný skúter nespustí?

Či už váš snežný skúter používa elektronické štartovanie alebo aj klasické sťahovacie lanko, keď idete zapnúť zapaľovanie a nič sa nedeje, je to desivé. Skúsiš ešte raz zapaľovanie sánok a nič. Čo sa deje a prečo váš snežný skúter nenaštartuje?

Váš snežný skúter nemusí naštartovať z týchto dôvodov:

  • Nadmorská výška sa mení
  • Poškodené tesnenie pod hlavou
  • Zlomené/opotrebované časti valca
  • Nízka kompresia valca
  • Mŕtve zapaľovacie sviečky
  • Palivové potrubie je upchaté alebo potrubie vyschlo
  • Zvyšky starého plynu v nádrži

Ako ste možno predpokladali, v zákulisí sa môže diať veľa vecí, ktoré bránia vášmu snežnému skútru naštartovať. Ďalej budeme hovoriť o každom z vyššie uvedených problémov podrobnejšie, aby ste mohli diagnostikovať svoju sánku a znova ju spustiť.

8 dôvodov, prečo sa váš snežný skúter nespustí

Zmenili ste svoju nadmorskú výšku

Ak vlastníte najmä horský snežný skúter, zvyknete si na svojich cestách na snežných skútroch škálovať stúpajúce výšky. Keď však nabudúce začnete v príliš vysokej nadmorskej výške, môžete si všimnúť, že sa vám sane nechcú zapnúť.

Pri štartovaní snežného skútra je vždy najlepšie, ak ste na úrovni zeme alebo blízko nej. V opačnom prípade môže zmena z jednej nadmorskej výšky do druhej odteraz do posledného použitia saní zlyhať pri spustení. Úpravou nastavení motora na vyššiu nadmorskú výšku je možné tento problém ľahko vyriešiť.

Poškodené tesnenie pod hlavou

Tesnenia vo vašom valci si zaslúžia trochu vašej pozornosti, najmä tesnenie hlavy. Toto tesnenie oddeľuje hlavu valca a blok motora, ak má váš snežný skúter spaľovací motor, čo je v drvivej väčšine bežné.

Tesnenie hlavy tiež zabraňuje úniku motorového oleja a chladiacej kvapaliny z motora do valcov. Ešte dôležitejšie je, že toto tesnenie udržuje kompresiu valca vytvorením tesnenia. O tom, prečo je kompresia valca taká veľká vec, sa dotkneme neskôr v tomto článku, takže pokračujte v čítaní.

Ak je tesnenie hlavy vášho snežného skútra hotové, budete to vedieť rozpoznať rôznymi znepokojivými spôsobmi. Váš snežný skúter sa bude prehrievať častejšie, pretože horľavé plyny a chladiaca kvapalina sa pravidelne miešajú. Akékoľvek mazivo, ktoré pridáte do vnútorných komponentov sánok, sa rýchlo rozpadne, pretože tesnenia hlavy sú poškodené.

Motor sa môže zaliať olejom, čo je ten najhorší scenár. Potom by ste si museli kúpiť nový motor, čo by značne poškodilo vašu peňaženku. Katalyzátor môže tiež skončiť zničený cez zlé tesnenie hlavy.

  Ako ísť sánkovať, ak nemáte sánkovanie (použite toto!)

Tesnenia, rovnako ako akákoľvek časť vášho snežného skútra, sa môžu časom opotrebovať alebo nesprávne používať. Čím dlhšie bude tesnenie hlavy vašich saní bez opravy a ideálne výmeny, tým horší bude výsledok pre váš snežný skúter.

Zlomené alebo opotrebované diely valca

Ak ste si mysleli, že tým sa vaše starosti s valcom skončili, prepáčte, ale ešte len začíname. Celá hŕstka častí valca sa môže znehodnotiť alebo zlyhať, čo všetko bráni vášmu snežnému skútru naštartovať. Sú to jazýčkový ventil, tesnenie kľuky a piestne krúžky. Poďme sa teraz podrobnejšie venovať každej zložke.

Jazýčkový ventil je spätný ventil, ktorý vie, kedy tekutina vstupuje, odkiaľ prichádza a koľko tekutiny by malo prejsť cez valce. V závislosti od toho, či potrebujete viac tekutiny alebo menej, sa jazýčkový ventil môže podľa potreby otvárať alebo zatvárať. Tlak sa tiež mení.

Je pravda, že jazýčkové ventily sú dosť odolné, pretože sú často vyrobené z uhlíkových vlákien alebo sklenených vlákien. To neznamená, že jazýčkový ventil vášho snežného skútra je navždy. Keď prestane fungovať, kvapaliny môžu zaplaviť valec a dokonca aj motor, čo spôsobuje niektoré z problémov, o ktorých sme hovorili v poslednej časti.

Tiež môžu zlyhať tesnenia kľuky vašich valcov. Tesnenia kľukového hriadeľa v prednej časti motora saní udržujú tok oleja, na ktorý sa kľukový hriadeľ spolieha, a udržujú olej v kľukovej skrini. Ak olej vytečie, môže sa hromadiť okolo oleja a opäť ho vyplaviť.

Keďže väčšina tesnení kľuky je len gumená, ich životnosť nie je príliš dlhá. Môžu sa úplne opotrebovať alebo sa vám pokaziť, keď to najmenej čakáte.

Nakoniec poďme diskutovať o piestnych krúžkoch valca. Tieto delené krúžky sa môžu podľa potreby rozširovať. Úlohou piestnych krúžkov je obaliť stenu valca a utesniť valec od spaľovacej komory. Piestne krúžky môžu tiež posielať olej do kľukovej skrine a vytvárať teplo medzi stenou valca a piestom.

Ako sme si istí, viete, že sa chystáme povedať, piestne krúžky sa môžu pokaziť, najmä vzhľadom na to, ako tvrdo pracujú. Toto je ďalšia prekážka pri štartovaní vášho snežného skútra.

Valec nemá kompresiu

Povedali sme si, že áno, tak si poďme povedať viac o kompresii vášho valca.

Valce vášho motora potrebujú kompresiu, inak nebudú fungovať. Je to naozaj také jednoduché. Keď majú valce primeranú kompresiu, môžu prijať pomer paliva a vzduchu, často v malom objeme, ktorý tlačí molekuly pod tlak.

  Rýchla bezpečnostná kontrola vášho prívesu

Aký tlak by mali mať valce? Každý potrebuje 120 libier na štvorcový palec tlaku alebo aspoň PSI. Ak chcete vykonať tlakovú skúšku, uistite sa, že ste najskôr vybrali zapaľovacie sviečky. Motor by mal byť v ideálnom prípade teplý, ale nie horúci. Keďže vaše sane sa nezapnú, studený alebo chladný motor bude fungovať v núdzi.

Otvorte škrtiacu klapku, aby sa umožnilo optimálne prúdenie vzduchu do valca. Potom otestujte. Ak je kompresia vášho valca 110 PSI, je príliš nízka. Akonáhle dosiahnete 100 PSI, vaše sánky sa pravdepodobne nezapnú.

Ak máte jeden alebo dva problematické valce, odporúčame vám pozrieť si všetky diely valcov, ktoré sme práve prebrali v poslednej časti. Sú to, čo pravdepodobne bráni vášmu valcu dostať tlak.

Mŕtve zapaľovacie sviečky

Ak sa teraz vzdialite od valcov, ďalším dôvodom, prečo sa váš snežný skúter nemusí naštartovať, sú zlé zapaľovacie sviečky. Bez zapaľovacích sviečok vášmu snežnému skútru chýba vnútorné spaľovanie, ktoré naštartuje motor. Dokonca aj jedna alebo dve zlé zapaľovacie sviečky môžu stačiť na to, aby zabránili naštartovaniu snežného skútra.

Odporúčame vytiahnuť každú zapaľovaciu sviečku jednu po druhej a vyčistiť ich, ak ste to už nejaký čas (alebo niekedy nikdy) neurobili. Otestujte zástrčky znova zapnutím motora. Začína sa vám sánka? Ak áno, tak super. Ak nie, pravdepodobne budete potrebovať nové zapaľovacie sviečky. Môžete získať zástrčky za menej ako 10 dolárov za kus, takže ak sa všetky pokazili, neprepadajte panike.

Ako namontujete nové zapaľovacie sviečky? Otvorte kapotu svojho snežného skútra, aby ste sa dostali k motoru, a potom pomocou nástrčkového kľúča uvoľnite každú starú zástrčku, kým nevyjde von. Vymeňte zapaľovacie sviečky za nové, zatvorte kapotu a váš snežný skúter by mal fungovať.

Blokovanie palivového potrubia

Nasledujúcich niekoľko problémov sa týka vášho palivového potrubia. Budete chcieť dôkladne skontrolovať palivové potrubie a vyskúšať, či tam nie je niečo zaseknuté. Nečistoty a odpadky sa môžu nahromadiť a zabrániť tomu, aby sa olej dostal do motora vášho snežného skútra. Ako viete, ak motor nemôže dostať palivo, potom sa váš snežný skúter nespustí.

Znova prejdite ku kapote a odstráňte kryt motora. Použitie stlačeného vzduchu môže pretlačiť blokády cez druhý koniec potrubia, takže palivo môže teraz voľne prúdiť. Ak to nepomôže, potom nie je na škodu pozrieť sa na získanie nového palivového potrubia. Stojí to od 10 do 30 dolárov, takže to nie je príliš drahé.

  Riadenie tandemového kajaku a iné manévre

Vyschnuté palivové vedenie

Kedy ste naposledy použili snežný skúter? Ak je to už niekoľko mesiacov alebo dokonca rokov, palivové vedenie mohlo medzitým vyschnúť. Aj to sa môže stať, ak svoje sane cez leto neuskladníte v optimálnych podmienkach.

V tomto prípade môže pomôcť čistič karburátora, pretože potrebujete niečo na premazanie palivového potrubia. Ak palivové vedenie funguje, ale je krehké, potom nie je na škodu zaobstarať si pre istotu nové.

Zvyšný plyn v nádrži

Musíte si tiež dať záležať na tom, aby ste odstránili všetky stopy plynu z minulej sezóny predtým, ako odložíte svoje sane na jar a leto. Plyn, ktorý tam stále je, je zatuchnutý, nehovoriac o niektorých komponentoch, ktoré sa mohli usadiť a stať sa špinavými alebo kalnými. Vyčistite plyn, ktorý je v nádrži a potom ho nahraďte úplne novým plynom.

Ako naštartovať sánky, keď nič nefunguje

Čo keby ste vyskúšali všetko, čo sme navrhli, ale bezvýsledne? Odporúčame vám znova sa pozrieť na sane, pretože jedným z problémov (alebo viacerými) musí byť to, čo spôsobuje, že váš snežný skúter nenaštartuje. Ak máte stále problémy, odporúčame vám vziať snežný skúter k mechanikovi.

Ak ste uviazli a nemáte žiadne iné možnosti, kvapka štartovacej kvapaliny by mohla rozbehnúť vaše sánky. Mnoho snežných skútrov si však neláme hlavu so štartovacou kvapalinou, pretože môže znehodnotiť tesnenia a iné vnútorné komponenty. Preto by ste ho mali používať na vlastné riziko.

Majte na pamäti, že ak ste už predtým používali štartovaciu kvapalinu na sánku, pravdepodobne budete musieť tentoraz zvýšiť jej množstvo. To je ďalší problém so štartovacou kvapalinou, že na zapnutie sánok pri každom použití je potrebné viac a viac vecí.

Záverečné myšlienky

Ak váš snežný skúter nenaštartuje, váš problém spočíva v palivovom potrubí, valcoch alebo zapaľovacích sviečkach. Prejdite si tieto časti jednu po druhej, vrátane všetkých tesnení a tesnení, ktoré má valec. Spoliehať sa na štartovaciu kvapalinu, aby sa vaše sánky rozbehli, môže byť posledným opatrením, ale mali by ste sa zdráhať použiť. Veľa šťastia pri štartovaní vášho snežného skútra!