Prečo sa mi reťaz ATV stále uvoľňuje?

Dnes ste museli svoju štvorkolku zastaviť asi poltucetkrát, pretože reťaz sa neustále uvoľňuje. Privádza vás to do šialenstva! Prečo sa to deje?

Vaša reťaz ATV sa uvoľňuje z týchto dôvodov:

 • Reťaz sa po použití natiahla a je potrebné ju dotiahnuť
 • Ozubené kolesá alebo excentrické svorky sú opotrebované
 • Usadenie ozubeného kolesa je nesprávne nastavené
 • Reťaz je stará a potrebuje výmenu

V dnešnom článku si prejdeme každú z vyššie uvedených príčin uvoľnenej reťaze štvorkolky, aby ste si tú svoju mohli hneď utiahnuť. Ak budete musieť nainštalovať novú reťaz štvorkoliek, povieme vám aj to, ako to urobiť, takže pokračujte v čítaní!

4 dôvody, prečo je reťaz ATV uvoľnená

Reťaz je po použití natiahnutá a treba ju utiahnuť

Prvým dôvodom, prečo môže byť reťaz pohonu štvorkolky taká uvoľnená, je, že je nová. Ak niečo, je to príliš nové.

Keď výrobca na vašu štvorkolku prvýkrát namontuje novú hnaciu reťaz, môžete vzhľadom na jej bezchybný stav očakávať, že reťaz bude pevnejšia ako medzi kameňom a tvrdým miestom.

Potom, po niekoľkých jazdeniach na štvorkolke, sa reťaz začne uvoľňovať. Ak sa príliš uvoľní, môže sa uvoľniť. To spôsobuje problémy, s ktorými sa teraz stretávate.

So skrutkovačom, krajčírskym metrom a niekoľkými zásuvkami alebo kľúčmi sa vydajte na svoju štvorkolku. Vozidlo by malo byť zaparkované na rovnom povrchu a malo by byť vypnuté, keď sa s ním budete hrabať.

Skontrolujte uvoľnenie hnacej reťaze, keď na štvorkolke nikto nesedí. Potom nechajte kamaráta, aby si sadol na vašu štvorkolku, ako keby na nej jazdil, a uvidíte, či sa vôľa zmení.

Ak chcete merať vôľu reťaze v oboch smeroch, začnite od krytu reťaze alebo klznej dosky a prejdite do stredu kyvnej vidlice.

Otvorte používateľskú príručku štvorkolky a potvrďte správnu mieru uvoľnenia hnacej reťaze. Zvyčajne je to palec, ale môže to byť až palec a pol, takže si musíte byť istí. Potom upravte podľa potreby.

Ozubené kolesá alebo excentrické svorky sú opotrebované

Ďalej je čas skontrolovať ozubené kolesá a tiež excentrické svorky.

Vaša štvorkolka má predné ozubené koleso, ktoré sa otáča, keď pretočíte motor. Prevodovka spúšťa otáčanie ozubeného kolesa.

Keď sa ozubené koleso točí, ťahá za hnaciu reťaz.

To je predné ozubené koleso. Hnacie ústrojenstvo môže ťahať aj zadné ozubené koleso. Keď sa to stane, zadná náprava sa pohne a kolesá vašej štvorkolky sa otáčajú, aby ste mohli vyraziť.

Ak teda nie je niečo v poriadku s ozubenými kolesami vašej štvorkolky, môžete mať väčšie problémy ako len uvoľnenú hnaciu reťaz.

Čítať  Ako často by ste mali otáčať pneumatiky RV?

Ak nie ozubené kolesá, potom je čas preskúmať stav excentrických svoriek.

V niektorých prípadoch je to dokonca hradný orech alebo závlačka v závislosti od toho, ako stará je vaša štvorkolka a ako bola postavená.

Keď sa tieto časti opotrebujú, reťaz s nimi trpí.

Vo väčšine prípadov nie je výmena uvoľnenej alebo poškodenej matice až taká zložitá.

Ak máte problémy s ozubenými kolesami, môžete ich vymeniť sami alebo navštíviť svojho mechanika a nechať ho, aby sa o to postaral.

Nebuďte prekvapení, ak mechanik odporučí výmenu reťaze aj ozubených kolies, aby všetko fungovalo lepšie. Odporúčame vám, aby ste urobili to isté, ak robíte DIY prácu.

Sedlo ozubeného kolesa je nesprávne zarovnané

Samotné ozubené kolesá sú kolesá so zubami pozdĺž celého kolesa. Zuby slúžia ako zárezy na ťahanie hnacieho ústrojenstva.

Predné aj zadné ozubené koleso sú inštalované v kryte alebo sedadle.

Ak by sa sedačka zlomila, napríklad opotrebovaním alebo veľkým skokom na štvorkolke, potom to ovplyvní fungovanie samotných ozubených kolies.

Ozubené kolesá nemusia byť schopné efektívne ťahať reťaz v dôsledku nesprávneho nastavenia, čo viedlo k previsnutiu reťaze.

V niektorých prípadoch možno budete môcť zatlačiť sedlo ozubeného kolieska späť do správnej polohy. Ak nie, potom si problém môže vyžadovať výmenu celého ozubeného kolesa vrátane krytu, aby sa upevnila vôľa reťaze ATV.

Reťaz je stará a potrebuje výmenu

Ako dlho vám reťaz vydrží, sa nemeria v rokoch, ale v hodinách alebo míľach.

Z reťaze sa dostanete kamkoľvek od 700 do 1 500 míľ alebo 110 až 120 hodín, podľa toho, čo nastane skôr. Akciové reťazce môžu trvať ešte menej času.

Prešli ste všetkými metódami riešenia problémov, ktoré sme opísali v tejto časti? Sú všetky komponenty v špičkovom stave, ale vaša reťaz je stále uvoľnená?

Potom je viac ako pravdepodobný problém so samotnou reťazou. Skúste vymeniť reťaz za novú a uvidíte, či to pomôže. Pravdepodobne bude!

Ako utiahnuť reťaz ATV

Rozhodli ste sa, že problém s reťazou pohonu štvorkolky si vyžaduje napnutie a chceli by ste to urobiť sami. Tu je návod.

Najprv nájdite nosič ložiska a nastavovaciu skrutku. Niektoré štvorkolky môžu mať viac ako jednu nastavovaciu skrutku, takže neprepadajte panike, ak je to váš prípad.

Čo ak vaša štvorkolka vôbec nemá nastavovacie skrutky? To sa niekedy stáva.

Čítať  Aká rýchla je jazda na zips?

V takom prípade potom uvoľnite skrutky nosiča ložiska a hľadajte dieru. Táto diera je spôsob, akým ozubené koleso a nosič takpovediac komunikujú.

Vložte imbusový kľúč alebo skrutkovač do otvoru a otáčaním utiahnite zadné kolesá. Mali by sa otáčať, keď to robíte.

Odporúčané množstvo utiahnutia reťaze ATV nájdete v používateľskej príručke. Ak je reťaz príliš napnutá, dôjde k predčasnému opotrebovaniu ozubených kolies. Potom budete mať problémy znova.

V prípade štvorkoliek s nastavovacou skrutkou vezmite skrutky nosiča ložísk a uvoľnite ich. Urobte to isté s poistnými maticami nastavovacej skrutky, ale dotiahnite samotnú nastavovaciu skrutku.

Ako ste to robili pri nastavovaní vašej štvorkolky predtým, chcete otestovať vôľu hnacej reťaze, keď na vašej štvorkolke nikto nesedí, aj keď na nej niekto sedí.

Keď dosiahnete správnu mieru uvoľnenia reťaze, nezabudnite dotiahnuť zaisťovacie skrutky a skrutky unášača, ktoré ste uvoľnili. Potom skúste jazdiť na svojej štvorkolke a uvidíte, aký je to pocit. Mali by ste byť spokojní!

Pozrite si tento návod na YouTube o tom, ako nastaviť reťaz na štvorkolke.

Ako uvoľniť reťaz ATV

Ojoj Neuvedomili ste si, že ste reťaz na ATV nastavili príliš pevne, až kým ste o mesiac neskôr neskontrolovali ozubené kolesá a všetky zuby boli opotrebované takmer na nič.

Nechcete urobiť túto chybu znova. Ako uvoľníte príliš napnutú reťaz štvorkolky?

Urobte všetko, čo ste urobili v poslednej časti, ale v opačnom poradí. Inými slovami, uvoľnite držiak ložiska a nastavovacie skrutky.

Stále si chcete pozrieť návod na obsluhu vašej štvorkolky, aby ste určili dokonalé množstvo vôle na reťazi. Keď to budete mať do tohto bodu, môžete túto prácu považovať za hotovú.

Čo ak sa pokúšate uvoľniť hnaciu reťaz, ale nastavovacie skrutky sú pootočené tak voľne, ako len môžu, a reťaz je stále príliš napnutá? V takom prípade je vaša reťaz príliš krátka.

Budete musieť vymeniť reťaz za dlhšiu reťaz alebo predĺžiť vašu súčasnú reťaz pomocou hlavných článkov.

Ako nainštalovať novú reťaz ATV

Musíte nainštalovať novú reťaz ATV. Aj keď je to trochu zložitejšia práca, stále sa to dá zvládnuť, najmä ak sa vo svojej štvorkolke vyznáte.

Tu sú kroky, ktoré treba dodržať.

Krok 1 – Kúpte si náhradnú reťaz

Reťaze pre štvorkolky a motocykel sú k dispozícii s určitými priemermi, šírkami a stúpaním valcov nasledovne:

 • reťaz 420 – Priemer valčeka 7,75 mm, šírka 6,35 mm, rozstup 12,70 mm
 • Reťaz 428 – priemer valčeka 8,51 mm, šírka 7,75 mm, rozstup 12,70 mm
 • Reťaz 520 – priemer valčeka 10,16 mm, šírka 6,35 mm, rozstup 15,88 mm
 • Reťaz 525 – priemer valčeka 10,16 mm, šírka 7,85 mm, rozstup 15,88 mm
 • Reťaz 530 – priemer valčeka 10,16 mm, šírka 9,53 mm, rozstup 15,88 mm
Čítať  Ako cvičiť lukostreľbu doma

V príručke používateľa si overte, ktorý typ hnacej reťaze ATV vaše vozidlo používa. Je viac než pravdepodobné, že ide o reťaz 420, ak je vaša menšia štvorkolka, alebo 520, ak ide o vozidlo štandardnej veľkosti.

Krok 2 – Zhromaždite svoje nástroje

Na výmenu hnacej reťaze ATV budete potrebovať súbor nástrojov, ako napríklad:

 • Nástroj na lámanie reťaze
 • Kladivo
 • Punč
 • Brúska
 • Nástroj na nitovanie reťaze
 • Plochý skrutkovač
 • Kliešte

Ak ešte nemáte to, čo potrebujete, vybehnite do miestneho obchodu s domácimi potrebami a urobte si zásoby.

Krok 3 – Odstráňte aktuálny reťazec

Starú natiahnutú hnaciu reťaz si na svojej štvorkolke už neudržíte, a tak je načase, aby sa reťaz strhla.

Ak bola vaša reťaz predĺžená o hlavný článok, môžete pomocou klieští odpojiť sponu hlavného článku a stiahnuť hlavný článok.

Nástroj na pretrhnutie reťaze, kladivo alebo dierovač sa bude hodiť pre tvrdohlavé hlavné články, ktoré sa nechcú odpojiť.

Ak je vaša hnacia reťaz vybavená nitovaným hlavným článkom, budete musieť nity brúsiť, kým nebudú ploché. Potom pomocou nástroja na pretrhnutie reťaze, kladiva alebo dierovača odstráňte reťaz.

Krok 4 – Nainštalujte novú reťaz

Dĺžka vašej novej hnacej reťaze by mala byť aspoň taká dlhá ako tá stará, ak nie dlhšia.

Môžete spočítať články starej reťaze jeden po druhom a potom porovnať toto číslo s článkami novej reťaze, aby ste sa uistili, že nová reťaz je dostatočná.

Rovnako ako pri nastavovaní hnacej reťaze uvoľnite nastavovače reťaze. Potom zoberte jeden koniec novej reťaze a umiestnite ju na zadné ozubené koleso. Opakujte to s druhým koncom reťaze.

Ak pracujete s hlavným článkom, pripojte hlavný článok k reťazi. Potom pridajte tesniace krúžky na všetky utesnené reťaze a pokračujte inštaláciou dosky hlavného článku.

Budete to musieť stlačiť na materské spojenie pomocou klieští. Mali by byť viditeľné drážky klipu hlavného prepojenia.

Záverečné myšlienky

Reťaz štvorkolky, ktorá sa neustále uvoľňuje, vás môže veľmi rýchlo rozptýliť pri jazde. Teraz, keď ste pochopili, čo spôsobuje uvoľnenie reťazí štvorkoliek a ako ich utiahnuť, môžete zabezpečiť, aby sa na vašej štvorkolke dalo jazdiť stále!