Prečo praská táborák? [7 Ways To Prevent It]

Určite sa ti to už stalo. Sedíte pri táboráku, užívate si teplo a spoločnosť, keď tu zrazu…POP! Kus dreva praskne a vyšle k vám spŕšku iskier. Nie je to veľký problém, ale nie je to príjemné.

Niekedy to môže byť aj desivé, ak sú iskry dostatočne veľké. Ale prečo praskne táborák? A čo je ešte dôležitejšie, ako môžete zabrániť tomu, aby sa to stalo?

Tento článok vám na tieto otázky odpovie. Budeme diskutovať o dôvodoch, prečo táborák praskne, a o siedmich spôsoboch, ako tomu môžete zabrániť. Takže keď si budete nabudúce užívať táborák, môžete si byť istí, že sa vaše drevo bude správať.

Viac…

táborák pri turistike

Dôvod, prečo vypukne táborák

Než sa dostaneme k presnému dôvodu, prečo oheň praskne, je dôležité pochopiť, ako oheň funguje. Oheň potrebuje na spustenie a pokračovanie horenia tri veci: teplo, palivo a kyslík. Teplo je poskytované zdrojom vznietenia, ako je zápalka alebo zapaľovač; palivom môže byť čokoľvek, čo bude horieť, napríklad drevo alebo papier; a nakoniec, kyslík nám poskytuje vzduch okolo nás.

Keď zapálite oheň, teplo zo zdroja vznietenia začne rozkladať molekuly v palive. Toto proces sa nazýva spaľovanie. Keď sa molekuly rozpadajú, spájajú sa s kyslíkom vo vzduchu a vytvárajú nové molekuly oxidu uhličitého a vodnej pary.

Tieto nové molekuly sú menej stabilné ako pôvodné palivo, preto uvoľňujú energiu vo forme tepla a svetla.

Teplo a svetlo, ktoré vidíme a cítime pochádzajúce z ohňa, sú energiou, ktorá sa uvoľňuje rozkladom molekúl paliva. Tento proces prebieha veľmi rýchlo, vďaka čomu je oheň taký horúci.

Teraz, keď sme pochopili, ako funguje oheň, môžeme sa porozprávať o tom, prečo oheň praská. Keď v ohni praskne kus dreva, je to preto, že teplo z ohňa spôsobilo, že sa voda vo vnútri dreva zmenila na paru.

Keď sa voda v dreve mení na paru, expanduje. Táto expanzia spôsobuje, že drevo sa vplyvom tlaku rozštiepi a rozbije. Keď drevo praskne, uvoľní vlhkosť vo vnútri. Táto para je veľmi horúca a môže spôsobiť prasknutie dreva a vrhanie iskier.

V niektorých prípadoch môže kus dreva nielen prasknúť, ale môže aj explodovať. To sa s väčšou pravdepodobnosťou stane pri väčších kusoch dreva, ako sú polená. Keď poleno vybuchne, môže odhodiť veľké kusy dreva a žeravé uhlie na veľkú vzdialenosť. To môže byť veľmi nebezpečné, takže je nevyhnutné byť opatrný pri manipulácii s polenom v blízkosti ohňa.

Čítať  Vesta alebo bunda na turistiku [What Is the Better Choice?]

Teraz, keď už vieme, prečo oheň praská, poďme sa rozprávať o tom, ako tomu zabrániť.

7 spôsobov, ako zabrániť praskaniu ohňa

Existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste zabránili prasknutiu vášho táborového ohňa. Podľa týchto tipov si môžete vychutnať svoj oheň bez obáv, že vás zasiahne zablúdená iskra.

Použite suché drevo

Jedným z najlepších spôsobov, ako zabrániť prasknutiu vášho táborového ohňa, je použiť suché drevo. Drevo pri prvom rezaní obsahuje veľa vody. Táto voda sa môže pri zahrievaní zmeniť na paru, čo môže spôsobiť prasknutie dreva.

Aby ste tomu zabránili, používajte do ohňa iba suché drevo. Či je drevo suché, zistíte podľa známok rozkladu, ako sú praskliny alebo huby. Môžete tiež skúsiť rozštiepiť drevo sekerou. Ak sa drevo ľahko štiepi, je pravdepodobne suché. Ak je ťažké ho rozdeliť, pravdepodobne obsahuje veľa vody.

Ďalším spôsobom, ako zistiť, či je drevo suché, je hmotnosť. Suché drevo je oveľa ľahšie ako mokré. Ak teda pri pohľade na drevo neviete, či je drevo suché, skúste ho vybrať. Ak je svetlý, pravdepodobne je suchý.

Nakoniec môžete použiť vlhkomer, čo je nástroj, ktorý meria vlhkosť dreva. Ak máte jeden z nich, môžete sa uistiť, že drevo, ktoré používate, je suché.

Založte si oheň na suchej zemi

Ďalším spôsobom, ako zabrániť prasknutiu vášho táborového ohňa, je postaviť ho na suchej zemi. Ak je zem mokrá, môže spôsobiť parenie ohňa, čo vedie k praskaniu.

Aby vám oheň nepraskal, zakladajte oheň na suchej zemi. Ak je pôda mokrá, môžete skúsiť postaviť plošinu zo suchého dreva alebo skál. To pomôže udržať oheň mimo vlhkej zeme a zabrániť jeho pareniu. Môžete tiež skúsiť použiť ohnisko. Pomôže to obmedziť oheň a zabrániť tomu, aby sa zaparil na zemi.

Čítať  Prečo mi pri turistike opúchajú ruky? [Explained]

Použite dizajn Teepee

Pri stavbe vášho táborového ohňa by ste mali použiť správny dizajn. Jedným z najlepších návrhov na táborák je teepee. Ak chcete postaviť teepee, začnite umiestnením veľkého polena do stredu ohniska. Potom naskladajte menšie polená okolo stredného polena a nakloňte ich smerom k stredu.

Pri stavbe teepee dbajte na to, aby sa polená navzájom dotýkali. Pomôžete tým rovnomernému šíreniu ohňa a zabránite jeho praskaniu.

Keď postavíte teepee, môžete zapáliť oheň v spodnej časti stredového kmeňa. Oheň potom rozloží polená a poskytne pekné, rovnomerné horenie. Dizajn teepee má tiež obmedziť kontakt medzi drevom a potenciálne mokrou zemou, takže vaše drevo zostane suché.

Používajte menšie kusy dreva

Ak používate malé kúsky dreva, je menej pravdepodobné, že prasknú ako väčšie kusy. Dôvodom je, že malé kúsky dreva majú v sebe menej vody, takže je menej pravdepodobné, že sa pri zahrievaní zaparia.

Navyše, malé kúsky dreva budú horieť rovnomernejšie ako väčšie kusy. Tým pádom bude menšia šanca, že oheň praskne a vrhne iskry. Takže, ak máte obavy z praskania ohňa, skúste použiť menšie kúsky dreva.

Ak je to možné, držte sa ďalej od čerstvo narezaného dreva

Ako sme už spomínali, čerstvo narezané drevo obsahuje veľa vody. Keď sa táto voda zmení na paru, môže to spôsobiť prasknutie dreva. Preto je lepšie vyhnúť sa čerstvo narezanému drevu, nazývanému aj zelené drevo, ak sa obávate, že váš táborák praskne.

Snažte sa držať ďalej od čerstvo narezaného dreva, aby sa to nestalo. Ak nenájdete žiadne suché drevo, môžete sa pokúsiť drevo narezať sami a nechať ho pred použitím niekoľko dní vyschnúť. Jedným zo spôsobov, ako to urobiť, je rozštiepiť drevo sekerou a nechať ho niekoľko dní ležať na slnku.

Ďalším spôsobom je použiť existujúci oheň na vysušenie vlhkého dreva. Urobte to tak, že vezmete všetky svoje kusy dreva a postavíte ich okolo ohňa, postavte sa na ich konce. Teplo ohňa pomôže drevo vysušiť a zníži pravdepodobnosť prasknutia, keď ho nakoniec použijete na palivové drevo.

Čítať  Ako dostať zápach z Yeti Cooler? [Ways To Remove Odors]

Nepreťažujte svoj oheň

Ak váš oheň preťažíte, je pravdepodobnejšie, že praskne, pretože v ohni je príliš veľa dreva, čo môže spôsobiť nahromadenie pary a nakoniec prasknutie.

Aby bola para minimálna, zariaďte oheň s dostatočným množstvom dreva. Mali by ste byť schopní vidieť cez oheň a medzi polenami by mal byť priestor. Ak si nie ste istí, koľko dreva použiť, je lepšie použiť menej ako viac.

Vždy môžete pridať viac dreva do ohňa, ak začne dohasínať. Ale ak pridáte príliš veľa dreva, budete sa musieť vysporiadať s praskajúcim ohňom, ktorý môže byť nebezpečný, najmä ak si nedáte pozor.

Dajte si pozor na „Sappy“ Wood

Šťavnaté drevo je akékoľvek drevo s vysokým obsahom miazgy. Miazga je lepkavá látka, ktorá sa nachádza v mnohých stromoch. Keď sa táto miazga zahreje, môže to spôsobiť prasknutie dreva, rovnako ako voda.

Aby ste tomu zabránili, snažte sa vyhnúť používaniu mäkkého dreva. Ak si nie ste istí, či je drevo šťavnaté, môžete ho skúsiť ovoňať. Mäkké drevo má zvyčajne silnú, sladkú vôňu. Môžete tiež skúsiť hľadať šťavu na vonkajšej strane dreva. Opäť, ak nejaké uvidíte, je najlepšie sa vyhnúť použitiu tohto kusu dreva.

Nielenže sa vyhnete praskaniu, ale ušetríte si aj lepkavé ruky!

Záver

Teraz už viete, prečo praská táborák. Aj keď môže byť zábavné sledovať praskajúci táborák, nie je to vždy bezpečné. Ohniská by sa mala stavať opatrne, aby sa zabránilo praskaniu a hádzaniu iskier. To sa dá ľahko urobiť podľa vyššie uvedených tipov.

S trochou vedomostí a starostlivosti si môžete postaviť bezpečný a príjemný táborák, ktorý nebude praskať a obťažovať vás ani vašich spolubojovníkov a poskytne vám skvelý zážitok.