Prečo nie je ťažšie udržať rovnováhu na bicykli?

Aj keď mnohé frustrované, no neodstrašené päťročné deti môžu nesúhlasiť, pre väčšinu ľudí je mimoriadne ľahké udržať rovnováhu na bicykli. Profesionálni kaskadéri dokážu robiť doslova kaskadérske kúsky na každej časti upraveného bicykla bez toho, aby sa dotýkali zeme alebo dokonca šliapali do pedálov. Akonáhle bicykel a cyklista vzlietnu zo stacionárnej polohy, bicykel sa zdá byť prekvapivo stabilný v krátkom čase.

Prečo teda nie je na bicykli balansovať ťažšie, ako by zrejme malo byť? Odpoveď spočíva v povahe rovnováhy a niektorých fyzikálnych zákonoch. Najťažšou časťou učenia sa bicyklovať pre mnohých ľudí je vytvorenie dostatočnej hybnosti prostredníctvom pedálovania, aby sa bicykel mohol stabilizovať. Keď sa cyklista naučí jazdiť na bicykli a rozložiť svoju váhu, zvyšok je už na prirodzenej fyzike kolies, sedadla, pedálov, bŕzd a riadidiel.

Bicykel obsahuje dve rovnobežné kolesá. Spočiatku by sa mohlo zdať, že to robí vyváženie oveľa zložitejším, ale fyzika to v skutočnosti uľahčuje. Keď sa konštrukcia, akou je kolovrat, začne otáčať jedným smerom okolo stredovej osi, chce sa neustále pohybovať týmto smerom. Pri určitej rýchlosti prevezme odstredivú silu a extrémne sťaží tlačenie alebo ťahanie kolesa iným smerom. V prípade otáčajúceho sa kolesa bicykla je odpor vytvorený odstredivou silou oveľa silnejší ako sila gravitácie smerom k zemi. Pokiaľ sa pneumatiky otáčajú a smerujú rovnakým smerom, je oveľa jednoduchšie udržať rovnováhu na bicykli, ako použiť silu na jeho prevrhnutie.

Ďalším dôvodom, prečo je ľahké udržať správnu rovnováhu na bicykli, je poloha sedadla a pedálov voči kolesám. Ťažisko bicykla je veľmi blízko sedadla a v línii nad pedálmi. Keď cyklista sadne na bicykel a svoju váhu rozloží na sedlo, rám a riadidlá, je priamo v ťažisku. Ide o rovnaký princíp rovnováhy, ktorý umožňuje povrazochodcom pohybovať sa po tenkom drôte so zaťaženou tyčou. Keď sa cyklista dokonale vyváži vzhľadom na ťažisko, stačí mu urobiť len malé úpravy na riadenie v zákrutách alebo zmenu smeru.

  Boli všetky atlétky na olympijských hrách v Montreale v roku 1976 testované podľa pohlavia?

Ak by boli pneumatiky na bicykli skôr odsadené ako dokonale vyrovnané, alebo keby bolo sedadlo umiestnené ďaleko vpredu alebo za ťažiskom, bolo by na bicykli naozaj ťažké udržať rovnováhu. Bicykel sa stáva stabilným iba vtedy, keď využíva prírodné zákony fyziky a princípy rovnováhy. Jednokolka je podstatne menej stabilná ako bicykel, ale jazdec stále profituje z toho, že sedí priamo nad ťažiskom a vytvára odstredivú silu prostredníctvom pedálovania.