Prečo motor môjho rybárskeho člna dymí?

Minule ste boli na rybačke, keď ste si všimli dymenie vo vzduchu. Obzerali ste sa okolo seba, no nemohli ste si byť istí, odkiaľ dym vychádza. Po hodinách, keď vás sledoval dym, ste si to uvedomili. Váš motor dymí! Prečo sa to deje?

Ak váš prívesný motor rybárskej lode dymí, môže to byť spôsobené upchatím chladiaceho systému, prehriatym motorom alebo dokonca netesnosťou valca. Práve vtedy, keď uvidíte čierny dym, by ste sa mali najviac obávať, pretože táto farba dymu zvyčajne naznačuje vážny problém.

V tomto článku si prejdeme a vysvetlíme, čo to znamená, keď z vašej rybárskej lode uvidíte dym rôznej farby. Zároveň vám poskytneme tipy na riešenie problémov a prediskutujeme, kedy musíte navštíviť mechanika, aby vám dal loď opraviť. Pokračujte v čítaní, pretože vás čaká množstvo skvelých informácií!

Biely dym z motora vašej rybárskej lode – čo to znamená?

Z troch farieb dymu, ktoré môžu vychádzať z vašej rybárskej lode, je najmenej znepokojujúci biely dym… zvyčajne. Poďme sa porozprávať o tom, odkiaľ tento dym prichádza a kedy by ste mali zdvihnúť háky.

Poškodený motor

Prívesné lodné motory dokážu premeniť vodu na paru a táto para sa stáva dymom. Mohlo by sa zdať, že to nie je nič veľké, ale v skutočnosti je to tak trochu veľké. Vidíte, vodná para vzniká, pretože na ochladenie vášho motora je potrebné viac vody.

To znamená, že sa váš motor prehrieva, čo je problematické. Keď nabudúce zaparkujete svoju rybársku loď, je dobré skontrolovať motor.

V niektorých prípadoch sa mohlo stať, že ste sa plavili loďou po oceáne a v motore sa zasekla veľká časť morských rias. To spôsobilo prehriatie.

To je ten najlepší scenár, pretože môžete odstrániť morské riasy a potom sa vydať na veselú cestu. V iných prípadoch však môže byť motor na pokraji zlyhania. Ak používate rybársky čln príliš dlho, prehrieva sa.

Môžete skúsiť vziať motor k profesionálovi, aby ho opravil, ale môže byť na posledných nohách. Lodný plynový motor vydrží v priemere len 1 500 hodín, takže sa môže stať, že ste ten svoj vyčerpali. Budete ho musieť vymeniť.

Netesnosti tesnenia

Môže sa dokonca stať, že s motorom nie je nič zlé. Skôr mohlo dôjsť k úniku tesnenia hlavy valcov. Teraz voda vstupuje do valca v nadmernom množstve a vytvára paru, ktorá horí ako biely dym.

Čítať  Kde pripevniť Bobber na rybársky vlasec

To nie je dobré, ale aspoň si môžete byť istí, že s vaším motorom nie je nič zlé. Budete musieť opraviť netesnosť a prípadne vymeniť tesnenie, ale pozeráte sa na oveľa menší účet ako za opravu alebo výmenu motora vašej rybárskej lode.

Zahrievanie motora

Vráťme sa k tomu, čo sme už povedali, nie každý biely dym je nevyhnutne dôvodom na obavy. Ak zapnete motor rybárskeho člna a takmer okamžite začne produkovať biely dym, keď motor beží na voľnobeh, dávajte pozor.

Ak dym ustane, keď je vaša loď vonku a pohybuje sa, je to v poriadku. Dym bol len súčasťou zahrievania vášho motora.

Je modrý dym z motora rybárskej lode normálny?

Začali ste venovať pozornosť farbe dymu, ktorý vychádza z vašej lode, a určite to nie je biela alebo dokonca svetlo šedá. Namiesto toho má dym modrú farbu. O čo tu ide?

Modrý dym uvidíte iba vtedy, ak váš prívesný motor používa olej, napríklad dvojtaktný alebo štvortaktný motor. Tieto motory budú spaľovať olej s palivom, pričom olej využívajú na mazanie.

Ak je váš novší dvojtaktný prívesný motor, mal by spaľovať palivo o 75 percent čistejšie v porovnaní so štandardným dvojtaktným motorom. To neznamená, že dym neuvidíte vôbec, len v oveľa menšej miere.

Nárast modrého dymu v dvojvalcovom motore je znepokojujúci, pretože môže znamenať, že pomer paliva a oleja je nevychýlený. Základný pomer, ktorý chcete dosiahnuť, je 50:1, pričom 1 predstavuje množstvo oleja, ktoré by malo byť v zmesi a 50 udáva množstvo paliva.

Prechod na syntetické palivo je v tomto bode možnosťou, pretože je známe, že tieto látky produkujú oveľa menej dymu. Môžete tiež skúsiť upraviť pomer oleja a paliva.

Čo ak je vaša rybárska loď poháňaná štvortaktným motorom? Ako sme sa dotkli, tieto motory stále spaľujú olej, a preto vytvárajú modrý dym.

Najčastejším dôvodom, prečo rybári hlásia modrý dym zo štvortaktného motora, je uhol ich motora. Ak je váš vonkajší motor naklonený nadol, olej sa hromadí vo valcoch motora.

Keď spustíte svoju loď, všetok ten olej naraz spáli, čo vedie k obrovskému oblaku modrého dymu, ktorý vás obklopuje. Skúste zostrihať štvortaktný motor na 45 stupňov a zistite, či je to rozdiel.

Obávaný čierny dym – určenie zdroja poškodenia motora rybárskeho člna

Ako sme doteraz zistili, biely dym môže byť normálny, rovnako ako modrý dym. Čo nikdy nie je normálne, je vidieť čierny dym vychádzajúci z motora vašej rybárskej lode. Poďme sa zaoberať príčinami čierneho dymu, ale varujeme vás, že žiadna z nich nie je dobrá.

Čítať  Je jednoduchšie ťahať stanový príves, cestovný príves alebo piate koleso?

Neúplné spaľovanie paliva

Uhlík sa môže tvoriť na povrchu motora vašej rybárskej lode, keď váš motor nebeží pri najvyšších otáčkach alebo keď loď beží na voľnobeh. Vstrekovače, krúžky a ventily môžu byť potiahnuté látkou.

Odvtedy, keď používate motor rybárskeho člna, palivo úplne nespáli a vzniká čierny dym.

Budete musieť odstrániť uhlík z týchto častí vašej lode pomocou produktu ako je Mercury Marine Quickleen.

Quickleen je bezpečný na odstraňovanie karbónu z hláv valcov, vencov piestov, zapaľovacích sviečok, sacích ventilov, vstrekovačov a karburátorov. Tento čistič palivového systému a motora sa dodáva v 12-uncovej fľaši. Quickleen je navrhnutý tak, aby zabránil zadretiu piestov motora a klepaniu motora.

Zaseknutý vstrekovač paliva

Ak používate motor na plný plyn a stále produkuje čierny dym, skontrolujte vstrekovač paliva. Mohlo sa to dostať do otvorenej pozície.

V takom prípade potom vždy, keď použijete rybársky čln, palivo prúdi priamo do valca motora.

Nezáleží na tom, o akom type motora rybárskeho člna tu hovoríme; žiadne nie sú stavané na takéto neustále spaľovanie paliva. Čierny dym sa teda valí z vašej lode.

Kedy by ste si mali opraviť motor rybárskeho člna sami a kedy ísť k mechanikovi?

Teraz, keď ste pochopili, odkiaľ dym prichádza a rozlúštili sme, čo môže znamenať farba, je čas zistiť, čo urobíte s problémom s motorom vášho rybárskeho člna. Tu je to, čo odporúčame.

Ak je dym modrý alebo biely, opravte to sami

Ako sme už diskutovali, modrý dym je zvyčajne spôsobený jednoduchými problémami, ako je použitie nesprávneho pomeru oleja k palivu alebo neorezanie prívesného štvortaktného motora. Vždy ste mohli vidieť svojho obľúbeného lodného mechanika, aby dal svojej lodi nejaké TLC, ale tieto problémy sú z veľkej časti opraviteľné sami.

Ak viete, že biely dym horiaci z motora vášho rybárskeho člna nie je spôsobený zahrievaním motora, môžete sa ho pokúsiť vyriešiť.

Pristavte svoju rybársku loď, ale nechajte ju bežať. Začne teplota oleja klesať? A čo tlak oleja? Ak sa táto hodnota pomerne rýchlo zníži o obrovský rozdiel, potom s vašou rybárskou loďou nie je niečo vážne v poriadku.

Odporúčame nechať ho odtiahnuť priamo k mechanikovi!

Čítať  Ako nastaviť odpruženie ATV

Ak si motor udržal teplotu a tlak oleja, vezmite si loď domov a vytiahnite ju z vody. Chcete otestovať netesnosti.

Zaparkujte svoj rybársky čln, pripojte záhradnú hadicu, spustite motor a nechajte ho dosiahnuť optimálnu teplotu. Hneď ako sa to stane, použite núdzové vypnutie na vypnutie motora.

Teraz odstráňte zapaľovacie sviečky. Na prácu budete potrebovať špeciálny kľúč na zapaľovacie sviečky. Vezmite horný valec na pravoboku a vložte cez neho kompresný merač.

Potom naštartujte motor a urobte to trikrát. Sledujte rýchlosť kompresie pre každú kľuku a potom zrušte meradlo kompresie. Pokračujte v testovaní každého valca a potom umiestnite zapaľovacie sviečky tam, odkiaľ pochádzajú.

Potom znova spustite motor rybárskeho člna, kým sa nezahreje. Potom vezmite trochu vody a vylejte kvapky na stúpačku výfuku. Vyparí sa voda okamžite? To svedčí o probléme s výfukovým potrubím. V tom momente by ste mali vidieť svojho mechanika.

Ak je dym čierny, choďte k mechanikovi

Čierny dym je zvyčajne dosť veľký problém, takže by sme vám neodporúčali zasahovať do vašej rybárskej lode. Zabaľte svoj deň rybolovu skoro, odtiahnite loď a choďte priamo k mechanikovi, ak môžete.

Ak dokážete určiť problém, opravte ho sami

Možno ste pomocou vyššie uvedených tipov na riešenie problémov alebo pomocou vlastných metód dokázali zistiť, čo je s vašou loďou zlé. Vedieť je polovica úspechu, to je isté.

Ak ste si istí svojimi schopnosťami problém vyriešiť, potom by nemalo byť potrebné zapájať lodného mechanika.

To znamená, že chcete problém monitorovať v priebehu niekoľkých nasledujúcich týždňov, aby ste zistili, či sa záležitosť opakuje. Ak áno, potom by mal váš mechanik pravdepodobne skontrolovať vašu loď.

Ak netušíte, čo je s vašou rybárskou loďou, zájdite za mechanikom

Počúvaj, je v poriadku priznať, že nevieš, čo sa deje s tvojou rybárskou loďou. Namiesto toho, aby ste strácali čas škrabaním sa na hlave a prípadným zhoršením problému pokračovaním v používaní lode, zavolajte svojho mechanika a zistite, kedy môžete svoju loď priniesť.

Záverečné myšlienky

Motory rybárskych lodí môžu produkovať dym v bielej, modrej alebo čiernej farbe. Farba zvyčajne označuje závažnosť problému, ale nie vždy. Čierny dym môže byť veľmi vážnym problémom, zatiaľ čo modrý dym niekedy nie je.

Všetok dym z vašej rybárskej lode nie je zlý, ale ak sa dym valí alebo vychádza vo veľkých množstvách, musíte si nechať loď skontrolovať.