Prečo motor môjho člna dymí

Práve som spustil svoju loď na deň rybolovu na miestnom jazere. Neskoré jarné ráno je pokojné a chladné, keď naštartujem svoj malý dvojtaktný motor. Len čo sa preberie k životu, z výfuku sa vyvalí hustý oblak dymu a obklopí loď. V tom momente som sa začal pýtať, prečo môj lodný motor dymí a čo môžem urobiť, aby som to napravil?

Preniesť prívesný motor k špecialistovi môže byť drahé, takže som urobil prieskum a toto som sa naučil.

Lodné motory, najmä dvojtaktné, bežne dymia v dôsledku nesprávneho pomeru paliva k oleju alebo keď motor beží na palivo. Keď sa to stane, z výfukového otvoru bude vychádzať nadmerný modrý dym, čo naznačuje, že priamo v spaľovacej komore horí príliš veľa oleja. Ak namiesto toho z motora vychádza len malé množstvo bieleho dymu, môže to byť normálne a očakáva sa mierny dym z kondenzujúcich výfukových plynov, keď sa stretávajú so studeným vlhkým vzduchom. Keď sa motor dostane na prevádzkovú teplotu, úroveň dymu by sa mala znížiť.

Teraz sa pozrime bližšie na to, čo sa deje a čo s tým môžete urobiť.

Akú farbu má dym

Nie každý dym je stvorený rovnako. Farba, okrem množstva, dymu vyžarovaného motorom vašej lode vám môže veľa povedať o tom, čo sa deje. Tu je rýchly súhrn, ktorý vám pomôže diagnostikovať váš problém.

Biely dym alebo para – Vo všeobecnosti malé množstvo bieleho dymu okamžite nenaznačuje problém. Väčšina z toho môže byť normálna kondenzácia vodnej pary. Ak motor beží dobre pri voľnobehu aj pri úplnom otvorení, dym by nemal byť príliš znepokojujúci. Keď sa motor zahreje, bude sa tvoriť menej dymu. Vodná para sa tiež zníži, keď sa deň oteplí.

Veľké množstvo bieleho dymu a pary v tandeme s hrubým chodom motora môže naznačovať závažnejšie problémy. Prasknuté valce alebo zlé ventily, ktoré prepúšťajú vodu z chladiaceho systému do spaľovacej komory, by mohli spôsobiť zmätok na malom motore a mali by ste sa obrátiť na odborníka na opravu alebo radu.

Čítať  Aká veľkosť háčika na rybolov na ľade: Zmenšenie veľkosti pre veľké výsledky

Modrý dym – Vyskytuje sa vždy, keď olej začne horieť vo veľkom objeme. Vyzerá to ako mierne modrý dym z výfuku. Nie je to nevyhnutne zlé, pretože sa očakáva, že nejaký olej sa týmto spôsobom spotrebuje na dva ťahy. Keď je váš pomer oleja k palivu nesprávny, môžete vidieť viac dymu ako normálne. Vyhoďte zlú palivovú zmes a začnite odznova. Môžete tiež použiť syntetické oleje, ktoré menej dymia. Budeme o tom diskutovať neskôr podrobnejšie.

Ak však pri chode motora neustále stúpajú husté modré oblaky dymu, na vine sú vážnejšie problémy súvisiace s olejom. Vašou ďalšou výzvou by mal byť mechanik prívesných motorov.

Čierny dym – „Houston, máme problém.“ Oblak čierneho dymu zjavne nie je normálny a rozhodne naznačuje vážne poškodenie. Okamžite vypnite motor. Pred spustením alebo opätovným použitím ho nechajte okamžite skontrolovať.

Aká je správna zmes oleja a paliva

Dvojtaktné motory zostávajú mazané tlačením oleja priamo do spaľovacej komory. Pri každom spaľovacom cykle sa vstrekuje trochu oleja, vďaka čomu všetko beží hladko. To je dôvod, prečo väčšina dvojtaktných prívesných motorov vyžaduje palivo vopred zmiešané s olejom.

Zo samotnej podstaty tohto spôsobu mazania sa časť oleja čiastočne rozhorí a objaví sa ako dym z výfuku. Problémy však začnete mať, keď sa veci dostanú do nerovnováhy.

Pri určovaní správnej zmesi oleja a paliva sa vždy riaďte odporúčaniami výrobcu motora. Bežný pomer miešania je 50:1. To je 50 dielov paliva na 1 diel oleja. Je ťažké dosiahnuť dokonalý mix. Dvojtaktná nádoba na olej bude mať rýchlych sprievodcov, ktoré navrhnú objem paliva a oleja potrebného na vytvorenie správnej zmesi, ale je ľahké sa pomýliť.

Ak omylom pridáte príliš veľa oleja, zvýšené množstvo oleja v spaľovacej komore povedie k ďalšiemu modrému dymu a hromadeniu uhlíkových usadenín. V priebehu času, ak sa nekontroluje, tieto usadeniny uhlíka vedú k slabému výkonu motora. Nehovoriac o väčšom dyme.

Niekedy to nie je váš pomer zmesi, ktorý spôsobuje problém. Nie všetky oleje sú si rovné. Použitie kvalitného oleja výrazne zníži množstvo dymu, ktorý váš motor odčerpáva.

Čítať  Trolling pre Kokanee bez downriggerov

Skúste použiť syntetický olej. Evinrudes ETEC XD-100 je dobre známe, že takmer eliminuje dym v dôsledku spaľovania oleja. Aj keď je to drahé, je to malá cena za príjemnejší deň na vode. K dispozícii sú iné značky syntetických olejov a možno budete chcieť experimentovať, aby ste zistili, čo najlepšie funguje pre váš konkrétny motor.

Tiež skontrolujte, či zmes paliva a oleja, ktorú používate, nie je stará. Vyhnite sa používaniu paliva z minulej sezóny a začnite s čerstvou zmesou.

Koľko dymu je normálne

Veľa dymu nie je nikdy dobré, ale nejaký dym sa očakáva a v skutočnosti to môže byť väčšinou kondenzácia vodnej pary, ktorá vychádza z výfuku. Voda je prirodzený vedľajší produkt spaľovania. Ak ste niekedy naštartovali motor za chladného rána, pravdepodobne ste si všimli, že je tam viac dymu alebo výparov. Počas teplejších letných dní by ste mali vidieť menej kondenzácie pár.

Rýchly test môže pomôcť rozhodnúť, či máte problém s nadmerným dymom alebo či ide len o vodnú paru. Kým motor beží, sledujte oblak výfukových plynov. Ak sa rýchlo rozptýli, ide o kondenzáciu. Ak trvá dlhšie ako 30 sekúnd, je to s najväčšou pravdepodobnosťou dym.

Ďalšie bežné problémy

Znečistené zapaľovacie sviečky sú často spojené so zlým chodom motorov a zvýšenou dymivosťou. Keď sa uhlíkové usadeniny nahromadia z oleja a zvyškov paliva, nakoniec sa začne pripekať na zapaľovacej sviečke. Zanesená sviečka nevytvára peknú horúcu iskru, čo vedie k neúplnému spáleniu paliva.

Súčasťou pravidelnej údržby by mala byť kontrola zástrčiek. Pomocou kľúča na zapaľovacie sviečky vyberte sviečku a vizuálne skontrolujte, či niekde na elektróde nie je hrubá, zašpinená vrstva alebo kúsky uhlíkového materiálu.

Na čistenie zástrčky použite malú drôtenú kefu a vykonajte kontrolu medzery. Dodržiavanie správnej medzery na sviečke zaistí, že získate tú najhorúcejšie iskru. Medzeru možno nájsť vo väčšine predajní automobilov. Pri nastavovaní medzery postupujte podľa špecifikácií výrobcu motora. Ak sa vaša zástrčka nedá opraviť, jednoducho ju vymeňte za novú.

Čítať  Bluegill Fishing vo Washingtone: Všetko, čo potrebujete vedieť

Niektoré prívesné motory sú jednoducho rafinovanejšie a pri nesprávnom skladovaní alebo vypnutí vás odmenia drsnými štartmi a väčším množstvom dymu.

Pri uskladnení vášho dvojtaktného motora na sezónu je cieľom zabrániť poškodeniu spôsobenému starým palivom, ktoré obsahuje etanol. Vyhoďte všetko staré palivo z motora a nechajte ho bežať, kým nevyschne.

Potom postupujte podľa pokynov výrobcu, ak je to potrebné, odstráňte karburátor a vypustite všetko palivo z plavákového ventilu. Váš motor vydrží dlhšie a bude fungovať čistejšie, keď ho v budúcej sezóne prvýkrát naštartujete.

Nakoniec, motor, ktorý beží príliš bohatý na palivo, bude viac dymiť, pretože zvýšený pomer paliva a vzduchu zabraňuje úplnému spáleniu počas spaľovania. Nespálené palivo a olej sa vykašliavajú ako horúci oblak dymu.

Mnoho prívesných motorov má dve nastavovacie skrutky voľnobehu, ktoré sa používajú v kombinácii na dosiahnutie správnej zmesi vzduchu a paliva. Pri vykonávaní akýchkoľvek úprav sami postupujte podľa pokynov vášho konkrétneho motora.

A čo štvortaktné prívesné motory

Rovnako ako motor vášho nákladného auta alebo auta, ani štvortakt nespája olej priamo do paliva. Namiesto toho využívajú olejovú vaňu, ktorá „strieka“ maže časti motora, keď sa vačkový hriadeľ rýchlo pohybuje v cykloch motora. Štyri zdvihy teda netrpia rovnakým dymiacim výfukom, ktorý sužuje priame spálenie oleja pri dvoch zdvihoch.

Podobne ako naštartovanie auta pred prácou v chladné ráno, štvortaktný prívesný motor bude mať minimálne biele dymenie, ale mierne množstvo vodnej pary. Keď sa dostane na prevádzkovú teplotu, takmer všetky viditeľné výfukové plyny zmiznú.

Ak váš štvortakt fajčí viac, ako si myslíte, že je normálne, určite si nechajte poradiť od odborníka.

Záverečné myšlienky

Môže sa zdať skľučujúce zaoberať sa malými motorickými problémami, najmä ak by ste radšej chytali ryby, ale s trochou vedomostí a tipov v tomto článku môžete byť späť na vode s menším množstvom dymu a veselým motorom. Rovnako ako všetky vaše ostatné rybárske vybavenie, správna údržba lodného motora a trocha TLC vám pomôžu pri rybolove dlhšie.