Prečo môj snežný skúter zlyháva?

Motor vašej sane zvyčajne pradie ako tiger a potom to počujete. Bam! Vidíte iskry, možno aj oheň vychádzajúci z miesta, kde je váš motor. Zdá sa, že váš snežný skúter práve zlyhal, ale prečo sa to deje?

Snežné skútre sa môžu vrátiť z mnohých dôvodov, vrátane nasledujúcich:

  • Katalyzátor je poškodený
  • Vo výfukovom systéme vášho snežného skútra je zviera ako myš
  • Zapaľovacia sviečka vypadla alebo môže byť chybná
  • Používate nesprávny pomer paliva
  • V palive sú primiešané prísady alebo vzduch
  • Po skončení jazdy nevypnete motor správne

Vidieť, ako sa váš snežný skúter spätne vznieti, môže byť strašným utrpením, ale keď zistíte, čo to spôsobuje, môžete vyriešiť hlavný problém. Pokračujte v čítaní, kde nájdete ďalšie informácie o vyššie uvedených problémoch, ako aj o tom, čo robiť, keď zaznamenáte spätnú streľbu sánok.

Čo je protichodné?

Najprv začnime malou definíciou. Čo presne sa stane, keď váš snežný skúter zlyhá? Iste, vidíte iskry alebo plamene, ale prečo?

Motor vašich saní musí bežať, aby došlo k spätnému vzplanutiu, pretože to je miesto väčšiny spätných požiarov. Tento problém je tiež bežnejší pri typoch spaľovacích motorov.

Takže tu je to, čo sa stane. Vyskytol sa jeden z problémov z vyššie uvedeného zoznamu. Napríklad, možno má plyn v sebe veľa vzduchu. Keď zapnete zapaľovanie vašich saní, pravdepodobne to nebude fungovať, pretože pomer paliva je nesprávny.

Pretože v zmesi plynov je nejaké palivo, palivo opustí váš snežný skúter a vznieti sa na jeho ceste von. Jediné, čo musí palivo urobiť, je dostať sa do kontaktu s ktoroukoľvek časťou výfukového potrubia. Sú veľmi horúce, pretože ste sa pokúšali zapnúť motor (alebo možno dokonca úspešne).

Počnúc spaľovacím motorom sa spätný tok prejavuje zvonka, a preto ho môžete vidieť. Backfire je explózia, aj keď malá, ale to nerobí snežný skúter menej nebezpečným.

Prečo môj snežný skúter zlyháva?

Ako sme vysvetlili v úvode, dôvod, prečo by sa vaše sane mohli zhoršiť, spočíva v tom, že mnohé vnútorné komponenty sú staré alebo úplne zlyhávajú. Tu je podrobnejší zoznam vinníkov, na ktorých by ste sa chceli pozrieť, keď sa nabudúce váš snežný skúter začne míňať.

Katalyzátor

Povinnosťou katalyzátora ako súčasti vášho výfukového systému je obmedziť množstvo znečisťujúcich látok a toxických plynov vo výfukových plynoch vychádzajúcich z vašich saní. Tieto toxíny, ktoré vychádzajú zo spaľovacieho motora, podliehajú redoxnej reakcii. Ide o druh redukcie a oxidácie, ktoré sa vyskytujú naraz pri menšom množstve emisií.

Ak vám po mimoriadne drsnej jazde vypadne katalyzátor, je to obrovský problém. To isté platí, ak je prevodník vážne nabúraný. Rúrka vašich saní sa stáva náchylnejšou na spätné vzplanutie, keď máte problémy s katalyzátorom, nehovoriac o tom, že dýchate, kto vie, aké výpary.

Nespite potom na problémy s katalyzátorom. Prineste svoje sane opravárovi snežných skútrov, stat.

  Zákony pre vodné skútre v Maine: Jednoduchý cheat so všetkým, čo potrebujete vedieť

Blokovanie výfukového systému

Nie je to nevyhnutne super bežné, ale je to možné, takže to musíme spomenúť. To znamená, že v niektorých prípadoch by ste mohli mať myši a iné malé stvorenia, aby urobili z vášho výfukového systému svoj domov.

Z ich strany to vôbec nie je zlý nápad. Zamyslite sa nad tým. Ak žijete v chladnom prostredí, nechceli by ste hľadať pekné, teplé miesto, kde by ste sa usadili? Rúry výfukového systému sú tým teplým miestom.

Odporúčame vám aspoň raz alebo dvakrát za sezónu odstrániť výfukové potrubie z hlavového potrubia a pozrieť sa dovnútra. Ak uvidíte nejaké malé, fuzzy stvorenia žijúce v potrubí, dajte im topánku. Je možné, že vaše protichodné problémy úplne prestanú!

Zapaľovacie sviečky

Bez zapaľovacích sviečok nemôže vaša spaľovacia komora prijímať elektrinu cez zapaľovací systém na zapálenie zmesi vzduchu a paliva. Zaujímavosťou je, že niekedy nie sú vaše zapaľovacie sviečky ani chybné, a napriek tomu sa vám to vráti.

Ako sa to môže stať? No, všetko môže zapríčiniť načasovanie alebo jeho nedostatok. Zapaľovacia sviečka sa má otvoriť v presnom čase, aby sa zapálil váš zdroj paliva. Ak sa otvorí príliš skoro, výfukové potrubie uvoľňuje nespálené palivo, ktoré exploduje.

Môže to byť náhoda, ak sa to stane iba raz. Ak však máte často rovnaký problém so zapaľovacími sviečkami, potom je väčšia pravdepodobnosť, že sú skutočne chybné. Pravdepodobne ide o problém s elektroinštaláciou, takže buď odovzdajte zástrčky mechanikovi snežných skútrov alebo ich vymeňte.

Možné sú aj iné problémy so zapaľovacími sviečkami. Ak sú vaše obzvlášť mokré, zástrčky by mohli zlyhať. Snežný skúter môže tiež zlyhať, ak sú vaše zapaľovacie sviečky špinavé alebo ak ich ešte nikdy nebudete musieť vymeniť.

Pomer paliva

Palivo vašich saní je ďalším hlavným prispievateľom k spätnému chodu snežných skútrov. Môžete zaznamenať niekoľko problémov so zdrojom paliva, ktoré spôsobujú výbuchy, pričom prvým je nesprávny pomer paliva. Vaše sane potrebujú rovnaký pomer vzduchu a paliva v plyne. Ak má plyn viac vzduchu ako paliva alebo naopak, zapaľovanie je ovplyvnené.

Pokúsite sa zapnúť snežný skúter a budete mať pocit, že je štvrtý júl a koľko iskier vidíte. Najlepšia vec, ktorú môžete urobiť v takejto situácii, je natankovať čo najskôr a nevracať sa tam, kde ste benzín kúpili.

Typ paliva

Okrem pomeru paliva sa musíte starať aj o kvalitu paliva. Opäť platí, že ide o nákup plynu do saní z dôveryhodného zdroja. Vodnaté alebo vzdušné palivo môže prerušiť zapaľovanie a spôsobiť spätné vznietenie. To isté platí, ak je váš zdroj paliva zanesený prísadami, najmä butánom.

Bután je typ uhľovodíkového plynu, ktorý je extrémne horľavý. Stačí zdroj tepla a budú lietať iskry, a to tiež nie v romantickom zmysle.

  Zákony pre vodné skútre v Minnesote: Jednoduchý cheat so všetkými detailmi

Zneužívanie motora

Skontrolovali ste každý z vyššie uvedených komponentov vášho snežného skútra. Zdá sa, že všetky sú v prevádzkovom stave, no stále častejšie dochádza k spätnému chodu. Je čas vziať sánky k mechanikovi?

Zatiaľ nie nevyhnutne. Váš problém môže spočívať v chybe používateľa.

Ako vypnete motor? Zastavíte a po skončení jazdy okamžite vypnete sane? Toto je nesprávna technika. Mali by ste zastaviť svoju sánku a nechať ju minútu alebo dve ísť. Tento rozhodujúci čas umožní vášmu motoru vrátiť sa do režimu voľnobehu a trochu vychladnúť, kým na deň vystúpite z vozidla.

Skúste to urobiť nabudúce, keď budete jazdiť na snežnom skútri a môžete sa rozlúčiť so zvrátením.

Čo by ste mali robiť, keď váš snežný skúter zlyhá?

Váš snežný skúter práve po prvý raz zlyhal. Si patrične vystrašený. Tento incident vám trochu pokazil náladu a nie ste si istí, či chcete celý deň pokračovať v jazde. Čo ak sa to stane znova?

Občasný spätný tok nie je často dôvod na obavy. Ako sme spomenuli v poslednej časti, môže to byť nesprávne načasovanie zapaľovacej sviečky, ktoré viedlo k spätnému vzplanutiu, malé zviera vo výfukovom systéme alebo dokonca to, že ste nenechali motor bežať na voľnobeh pred jeho vypnutím. Väčšina z týchto problémov sa vyrieši sama.

Časté vynechávanie zapaľovania si však vyžiada skorý koniec vášho dňa. V takomto stave by ste nemali jazdiť na snežnom skútri, kým si to nedáte posúdiť mechanikom. Nepokúšajte sa problém ignorovať, pretože to spôsobí oveľa viac škody ako úžitku.

Tu je to, čo môže spôsobiť dlhodobé poškodenie snežného skútra s vnútornými komponentmi vašich saní.

Crack plastové a vláknité škrupiny

Mnohé časti vášho snežného skútra sú zabalené v ochranných krytoch. Niektoré z týchto škrupín alebo puzdier sú vyrobené z veľmi odolného materiálu, ako je kov, zatiaľ čo iné sú lacnejšie z plastu alebo vlákna. Posledne menované materiály sa úplne smažia, ak sú dostatočne často vystavené dostatočne silnému zdroju tepla. Teraz je vnútorný komponent nechránený a je oveľa pravdepodobnejšie, že sa poškodí.

Poruchy prevodníka a potrubia

Keďže palivo zostáva počas spätného spaľovania nespálené, môže sa zaseknúť v konvertore a potrubí. Tieto časti sa môžu pokaziť aj vtedy, ak sa spätná streľba stane dostatočne pravidelnou záležitosťou.

Poškodenie karburátora a súvisiacich dielov

Pravidelné spätné zapálenie nielenže ničí karburátor, ale aj všetky ostatné komponenty s ním spojené. Patrí medzi ne kompresor a sacie potrubie. Bez funkčného karburátora nebude mať váš plyn správny pomer paliva a vzduchu, čím sa problém spätného zážihu ešte zhorší.

Porucha motora

Keďže k spätnému žiareniu dochádza okolo motora vašich saní, musíte očakávať, že najväčšie poškodenie nastane tu. Pri dostatočnej pravidelnosti by totiž mohol byť motor zničený až do zlyhania.

Výmena motora snežného skútra môže stáť viac ako 1 000 dolárov, takže sa o svoj motor starajte čo najlepšie!

  Môžu byť malé domy použité na komerčné kancelárske priestory?

Popáleniny a iné zranenia

Nemysleli ste si, že vaša spätná streľba môže ovplyvniť iba vozidlo, však? Keďže ste v takej tesnej blízkosti plameňov a dokonca ohňa, kedykoľvek by ste sa mohli popáliť alebo sa inak vážne zraniť.

Ako zabrániť budúcemu spätnému vzplanutiu snežného skútra

Akonáhle uvidíte oheň vychádzať z vášho snežného skútra, je to pohľad, ktorý nemôžete úplne vymazať zo svojej mysle. Budete sa cítiť naklonení urobiť čokoľvek, aby ste túto víziu už nikdy nemuseli vidieť, čo znamená naučiť sa niekoľko tipov na prevenciu proti neúspechu.

Skontrolujte svoje snímače prietoku vzduchu a ventily

Príliš veľa vzduchu môže byť škodlivé pre palivo, ale systém vášho motora potrebuje vzduch na to, aby prešiel cez vzduch a udržal komponenty chladné. Ak nejaké ventily alebo snímače fungujú, okamžite vezmite svoje sane k mechanikovi, aby problém vyriešil.

Starajte sa o svoje zapaľovacie sviečky

V rámci bežnej údržby saní venujte zvláštnu pozornosť zapaľovacím sviečkam vášho snežného skútra. Ak sú staré, špinavé alebo len nefunkčné, je čas, aby odišli. Na rozdiel od nového motora si zapaľovacie sviečky môžete kúpiť za menej ako 10 dolárov za kus, takže v prípade potreby neváhajte vymeniť sviečky.

Uprednostnite svoj katalyzátor

Musíte tiež udržiavať dobrý chod katalyzátora vašich saní. Skontrolujte ho každých pár mesiacov, hľadajte známky poškodenia, keď tak urobíte, a ak sa konvertor pokazí, privezte vozidlo k mechanikovi.

Udržujte svoj výfukový systém čistý

Keď sa výfukový systém pokazí, je to na úkor zdravia vášho snežného skútra. Výfukový systém budete chcieť kontrolovať približne raz za mesiac (možno každé dva mesiace v závislosti od toho, ako často na snežnom skútri jazdíte) a ak je znečistený, dôkladne ho vyčistite.

Záverečné myšlienky

Váš snežný skúter môže zlyhať v dôsledku problémov s katalyzátorom, zapaľovacími sviečkami alebo výfukovým systémom. Použitie nesprávneho typu paliva je nie-nie, rovnako ako nenechať motor vašej sane bežať na voľnobeh pred jej vypnutím.

Teraz, keď máte k dispozícii kontrolný zoznam pre problémy so spätným chodom snežných skútrov, môžete svoj problém vyriešiť rýchlejšie. Veľa šťastia!

Súvisiaci obsah

Predstavte si toto: chystáte sa s kamarátmi na koni vyraziť na novú cestu na snežnom skútri a oni sa snažia čo najskôr. Vaša sánka ešte ani dve minúty nezačala a už vás núkajú a žiadajú, aby ste sa pohli. Potrebuje sa váš snežný skúter pred jazdou zahriať, a ak áno, ako dlho?

Očakávate, že pri ovládaní snežného skútra budete počuť nejaký hluk, ako je hukot motora, najmä keď stlačíte plyn. V poslednej dobe však váš mrnčací motor začal sprevádzať iný zvuk, a to zreteľné pískanie. Mohol by ten zvuk vychádzať z pásov vašich saní a ak áno, prečo?