Prečo môj snežný skúter toľko fajčí?

Odkedy vlastníte snežný skúter, vždy ste vedeli, že trochu dymí, najmä keď ho zapínate alebo keď sane bežia na voľnobeh. V poslednej dobe sa však zdá, že je tu viac dymu, ako je vám príjemné. Prečo sa to deje?

Váš snežný skúter môže nadmerne fajčiť z nasledujúcich dôvodov:

  • Nemrznúca zmes putovala do valcov a horí, najmä ak je váš dym biely
  • Staré palivo v plynovej nádrži
  • Ťažšie časti oleja sú zaseknuté v motore a musia sa spáliť
  • Mesiace nečinnosti
  • Vstrekovacie čerpadlo oleja posiela príliš veľa oleja, ktorý potom horí a dymí

V tomto článku rozoberieme vyššie uvedené problémy, aby ste mohli určiť, čo môže spôsobiť, že váš snežný skúter toľko fajčí. Dokonca vám ponúkneme niekoľko návrhov, ktoré môžete skúsiť problém vyriešiť. Nebudete to chcieť zmeškať!

Koľko dymu je príliš veľa?

Najprv si vyjasnime jednu vec: je viac než pravdepodobné, že z vášho snežného skútra sa z času na čas začne dymiť. Ako sme povedali v úvode, je to skutočne normálne. Ak za sebou vidíte nejaký dym (ako zvyčajne vychádza z motora alebo benzínovej nádrže), ale dym vám neprekáža v jazde, potom ste v poriadku.

To isté platí, ak je dym belší alebo sivý ako čierny, pretože čierny dym je zvyčajne niečo horiace. To vám signalizuje, že vnútorná súčasť vašej sánky sa pokazila alebo je v procese.

Ak sedíte na snežnom skútri pripravený vyraziť alebo ste si práve dali prestávku a sane produkujú toľko dymu, že ste stratili viditeľnosť, je to príliš veľa. To isté platí, ak sa dym dostane do takej miery, že kašlete vy a vaši kamaráti na sánkovaní tiež.

Keď váš snežný skúter začne tak silno fajčiť, znamená to, že musíte prestať jazdiť, skontrolovať veci a dostať sa k podstate problému.

Prečo váš snežný skúter toľko fajčí

Rozpoznanie, kedy váš snežný skúter najviac fajčí, bude znamenať dlhú cestu k zisteniu, prečo sa to deje. Napríklad, fajčí vaše sane viac, keď ich naštartujete alebo keď už chvíľu bežia, ale vy nečinne sedíte?

V závislosti od toho, kedy vidíte najviac dymu, tu sú problémy, ktoré by mohli spôsobiť fajčenie.

Fajčenie na snežnom skútri pri nečinnosti

  1. Nemrznúca zmes vo valcoch

Nemrznúca zmes pre snežné skútre, tiež známa ako chladiaca kvapalina, obsahuje ako hlavnú zložku etylénglykol, metylalkohol, glycerol alebo propylénglykol. Ak je nemrznúca zmes vyrobená primárne z etylénglykolu, potom má vyšší bod varu ako väčšina ostatných. To znamená, že etylénglykol je tiež dosť toxický, takže sledujte, ako ho používate, ako aj to, kde likvidujete prázdne nádoby.

Metylalkohol, tiež známy ako metanolová nemrznúca zmes, nemá žiadnu farbu, ale má výrazný zápach. Táto nemrznúca zmes je veľmi horľavá, ale v niektorých prípadoch sa môže použiť aj ako palivo alebo rozpúšťadlo.

Glycerolová nemrznúca zmes je netoxická, takže jej používanie je bezpečnejšie a zvládne aj veľmi vysoké teploty bez toho, aby sa pokazila. Jeho bod tuhnutia je tiež nízky a glycerolová nemrznúca zmes je dokonca nekorozívna. Potom je tu polypropylénglykol, ktorý je menej toxický, ale môže korodovať.

  Súpravy na opravu plavákových rúr pre rúry (ktorú si zaobstarať!)

Bez ohľadu na to, ktorý typ nemrznúcej zmesi uprednostňujete, mali by ste ju naliať do chladiaceho systému snežného skútra. V teplejších mesiacoch nemrznúca zmes zvyšuje teplotu bodu varu motorovej kvapaliny, aby sa motor neprehrieval. Počas zimy, keď svoje sane najviac používate, nemrznúca zmes zníži bod tuhnutia motorovej kvapaliny, takže váš motor zostane teplý.

To je čo by mal sa stane, ale čo ak nemrznúca zmes skončí niekde inde, napríklad vo valcoch vášho motora? Je to možné, zvyčajne kvôli úniku niekde v blízkosti valcov.

Keď nemrznúca zmes prenikne na neplánované miesto, už nemôže kontrolovať teplotu vašich sánok. Nemrznúca zmes tiež horí, a keď sa tak stane, produkuje veľké množstvo bieleho dymu.

Fajčenie na snežnom skútri pri spustení

Použitie starého paliva

Možno sa vám tento scenár zdá povedomý.

Sezóna snežných skútrov sa skončila a vy ste nemali chuť vypustiť benzínovú nádrž, pretože v nej zostalo toľko paliva. Mysleli ste si, že to necháte niekoľko mesiacov odležať v nádrži. Keď sa v zime vrátite k saniam, poháňate snežný skúter na to isté staré palivo. Vaša sánka sa spustí, ale potom začne fajčiť ako blázon.

Tu je iná situácia. Chystáte sa doplniť palivo, či už doma, alebo na pumpe, ale plyn pridávaný do nádrže vášho snežného skútra nie je príliš nový. Ešte raz sa vaše sane rozbehnú, možno s určitými ťažkosťami, ale po spustení je množstvo dymu, ktoré vidíte, veľmi znepokojujúce.

Staré palivo môže určite prispieť k problému s fajčením vášho snežného skútra.

Nesprávne oddelenie paliva

Používanie starého paliva nie je zlý nápad len preto, že z vášho snežného skútra dymí, ale aj preto, že môže prispieť k nesprávnemu oddeľovaniu paliva. K fajčeniu môže dôjsť aj vtedy, ak je váš zdroj paliva zrazu bohatší ako to, čo zvyčajne používate.

Ako sa teda palivo takto oddeľuje? Sme radi, že ste sa pýtali! Keď naštartujete motor, najmä keď je ešte studený, motor sa drží na ťažších častiach vášho oleja z posledného okamihu, keď bol horúci a vy ste motor vypli. K týmto ťažším palivovým častiam dochádza preto, že vaša kľuková skriňa, ktorá je v tomto čase tiež horúca, môže odparovať časť oleja, ale iba ľahšie časti.

To udrží všetky ťažšie časti oleja uviaznuté vo vašej kľukovej skrini, zvyčajne cez noc a v niektorých prípadoch v priebehu niekoľkých dní alebo dlhšie. Počas tejto doby váš motor dosiahne okolitú teplotu. Potom, keď nabudúce pôjdete zapnúť sane, motor sa znova zahreje. Keďže kľuková skriňa stále obsahuje ťažké olejové časti, tieto musia niekam ísť, a preto sa pri zahrievaní motora spália, čo spôsobuje veľa dymu.

Nedostatok aktivity

Podobná vec sa môže stať, ak sa chystáte použiť snežný skúter po prvý raz od oprášenia od teplého obdobia. Po celý ten čas musel sedieť, najmä v teplom počasí, môžete očakávať, že váš motor mal prinajmenšom teplotu okolia. V závislosti od tepla a vlhkosti mohlo byť ešte teplejšie.

  Aký typ a značky toaletného papiera sú bezpečné pre môj RV?

Ak v kľukovej skrini zostanú nejaké ťažké olejové diely z minulej sezóny alebo ak ste nevyprázdnili staré palivo pred pridaním nového plynu, potom sa všetok zvyšný odpad spáli, ako je vysvetlené vyššie, a vytvorí sa dym.

Nefunkčné čerpadlo na vstrekovanie oleja

Váš snežný skúter obsahuje čerpadlo na vstrekovanie oleja, čo je komponent, ktorý riadi, koľko oleja vaše sane naraz dostanú. Vstrekovacie čerpadlo oleja je ovládané káblom typu škrtiacej klapky, ktorý informuje čerpadlo, pri akom pomere paliva má pracovať v závislosti od počtu otáčok za minútu (ot./min) paliva, ktoré čerpadlo prijíma. Napríklad, ak sú otáčky 3000 alebo menej, potom je pomer 70:1, ak áno.

V saniach potrebujete dobre fungujúce olejové vstrekovacie čerpadlo, keďže bez neho budete pri jazde na snežnom skútri dýchať veľa výfukových emisií. Čo si myslíte, že je to celý ten dym?

Ak sa vaše vstrekovacie čerpadlo oleja zastaví, váš snežný skúter sa možno ani nezapne, pretože nedostáva potrebnú zásobu oleja. Čo ak sa však veci obrátia na druhú stranu a vaše olejové vstrekovacie čerpadlo má zrazu prílev oleja?

Čerpadlo posiela olej do motora rýchlejšie, ako motor vie, čo má robiť. Palivo takmer s istotou unikne z iných častí vášho snežného skútra, počas chodu vašich saní vyhorí a vytvorí dym.

Ako zabrániť fajčeniu snežného skútra

Teraz, keď sme diskutovali o tom, prečo môže váš snežný skúter fajčiť, chceme sa podeliť o niekoľko tipov na riešenie problémov, ktoré môžete skúsiť vyriešiť.

Jazdite trochu

Ak si myslíte, že nečinnosť spôsobila dymenie vášho snežného skútra, potom vašou prvou činnosťou je riadiť sane. Áno, to je všetko, jazdite na chvíľu. Keď sú všetky teploty vnútorných komponentov, vrátane motora, regulované trochou aktivity, ak máte nejaké fajčenie, malo by to byť oveľa menej.

Odstráňte staré palivo

Ak po dni strávenom snežným skútrom stále vidíte viac dymu, ako by ste chceli, potom jazda okolo nestačí. Môže sa stať, že vám v nádrži zostalo staré palivo, takže sa ho chcete nabudúce zbaviť.

To, čo niektorí sánkári robia, je odrezanie gumenej záhradnej hadice, aby vytvorili sifón. Potom musíte vytvoriť tlak smerom nahor, aby sa palivo nasalo do sifónu studňou, pričom ústa priložíte na hadicu. Nie je to najbezpečnejšie ani najhygienickejšie riešenie, ale môže fungovať.

Môžete tiež skúsiť použiť súpravu ručnej pumpy a sifón. Možno budete potrebovať aj súpravu zásuviek, prísadu do plynu, odkvapkávaciu nádobu a plechovku na plyn.

Nastavte si ručné čerpadlo a sifón podľa montážneho návodu. Potom vstúpte do plynovej nádrže vášho snežného skútra, pripojte hadicu k plynovej nádrži a druhý koniec k odkvapkávacej miske alebo plynovej nádobe. Začnite stláčať pumpu čo najviac, aby ste odsali plyn z nádrže do plechovky. Potom, keď je celá palivová nádrž prázdna, použite prísadu do paliva a pridajte nové palivo. Problém je vyriešený!

  Môže sa zrubový javorový sirup pokaziť?

Buďte vyberaví, pokiaľ ide o vaše palivo

Tiež sa chcete uistiť, že nevytvárate situáciu, v ktorej by sa časti plynu mohli oddeliť a uviaznuť v kľukovej skrini. Vždy kupujte a používajte nové palivo, nie staré veci. Taktiež, ak často tankujete druh paliva pre snežné skútre, ktorý nie je príliš bohatý, neprepínajte na nový druh paliva a očakávajte, že vaše sane nebudú viac dymiť.

Hľadajte netesnosti valca

Čo ak nemáte podozrenie, že ide o problém s palivom, ale skôr o únik nemrznúcej zmesi niekde vo valci? Budete chcieť vybrať valec zo saní a skontrolovať spodné tesnenie základne. Toto tesnenie obklopuje valec.

Ak dôjde k úniku vo valci, dobrou správou je, že sa to zvyčajne dá celkom ľahko zistiť. Pomocou sifónu teraz musíte odstrániť prebytočnú chladiacu kvapalinu. Môžete tiež vyskúšať hadicu, nejakú lepiacu pásku a prenosný vysávač ako Shop-Vac, ktorý si niektorí sánkari stiahli.

Keď sa minie všetka nemrznúca zmes, dôkladne vyčistite ložiská a olejovú kľuku. Nezaškodí ani zahmlievanie kľukovej skrine, ak ste to už nejaký čas neurobili.

Nechajte si vymeniť olejové vstrekovacie čerpadlo

Vaše olejové vstrekovacie čerpadlo, akokoľvek je dôležité, nie je nekonečné. Ak je to už niekoľko rokov, čo ste sa na tú svoju vôbec pozreli a myslíte si, že sa správa, radšej pumpu vymeníte.

Pozrite si svojho mechanika snežného skútra

Ak všetko ostatné zlyhá alebo ak sa necítite dobre s niektorými z vyššie uvedených opatrení, o ktorých sme hovorili, nevadí. Vždy môžete priniesť svoje sane do vášho obľúbeného mechanika snežných skútrov a nechať ich, aby sa pozreli na vozidlo. Určite dokážu prísť na to, prečo vaša sánka toľko fajčí a navrhnú nápravu.

Záverečné myšlienky

Váš snežný skúter môže trochu dymiť, keď je v nečinnosti alebo počas štartovania, ale keď sa dym dostane do bodu, kedy vás dusí, je to príliš veľa. Problém môže byť spôsobený únikom chladiacej kvapaliny vo valci, chybným vstrekovacím čerpadlom oleja, starým palivom alebo ťažkými dielmi v palive, ktoré upchávajú kľukovú skriňu.

Teraz, keď už viete, prečo môže váš snežný skúter veľa fajčiť, nemusíte otáľať s odstránením problému a uvedením vašich saní do prevádzkyschopného stavu.

Súvisiaci obsah

Hurá! Nakoniec ste si kúpili svoj vlastný snežný skúter. Dnes to bude prvýkrát, čo vytiahnete sánky a už sa absolútne neviete dočkať. Kým pôjdete, máte všetko podstatné? Čo sa odporúča pre nový snežný skúter?

Nadišiel deň vášho prvého dobrodružstva na snežnom skútri! Očakávate, že takýchto dní bude v budúcnosti oveľa viac, teda ak dokážete prejsť dnes. Ako môžete zostať v bezpečí na snežnom skútri? Odporúčame tieto bezpečnostné tipy pred a pri prevádzke snežného skútra.