Prečo môj pás na snežnom skútri škrípe? Ako správne nainštalovať nový remeň

Očakávate, že pri ovládaní snežného skútra budete počuť nejaký hluk, ako je hukot motora, najmä keď stlačíte plyn. V poslednej dobe však váš mrnčací motor začal sprevádzať iný zvuk, a to zreteľné pískanie. Mohol by ten zvuk vychádzať z pásov vašich saní a ak áno, prečo?

Váš pás snežného skútra môže škrípať alebo pískať z nasledujúcich dôvodov:

  • Pás je príliš voľný
  • Alebo je príliš tesný
  • Vy alebo niekto iný nainštaloval pás nesprávnym spôsobom
  • Pás je starý
  • Opasok môže byť tiež úplne nový a je potrebné ho rozbiť

Koľko rokov je príliš staré na opasok? Ako zistíte, či je pás vášho snežného skútra nainštalovaný správne? V dnešnom článku odpovieme na tieto a ďalšie otázky, takže určite budete chcieť pokračovať v čítaní!

Čo je pás na snežný skúter a na čo slúži?

Predtým, než sa rozvedieme o vyššie uvedených príčinách škrípania pásu snežného skútra, vysvetlíme si najprv, čo je váš pás a čo robí, keď funguje správnym spôsobom.

Ako súčasť hnacieho systému vášho snežného skútra spája hnací remeň dráhu vašich saní s motorom vášho vozidla a prenáša energiu. Rovnako ako väčšina pásov pre vozidlá je pás vašich saní gumený, ale snežné skútre vyššej kategórie môžu mať pásy z kevlaru. Mali by vám vydržať dosť dlho, aby ste mohli ísť dlhšie bez toho, aby ste museli vymieňať opasok.

Aj keď vaše pásy na snežnom skútri nevyzerajú veľa, bez nich vaše sane nemôžu fungovať naplno. Ak teda pás nemá správnu zmes alebo je jeho dĺžka a/alebo šírka príliš krátka či dokonca príliš dlhá, vaše sane vám pri behu neposkytnú všetko, čo majú. Zmes sa v tomto prípade týka zloženého remeňového pohonu s kolesami pripojenými k jednému alebo dvom remeňom. Zložené remene posielajú energiu do hriadeľa saní cez kladky.

Prečo váš pás na snežnom skútri škrípe?

Zvuky snežného skútra možno pripísať najrôznejším problémom so saňami, ale nie škrípaniu. Keď vaše sane začnú škrípať alebo škrípať, či už pri nečinnosti alebo v pohybe, potom je určite niečo s pásmi v neporiadku. Teraz už len treba prísť na to, čo to presne je.

Na tento účel uvádzame 5 bežných príčin škrípania pásu snežných skútrov, ako je uvedené v úvode.

Pás je príliš voľný

Rovnako ako pás vo vašom aute alebo kamióne, aj pás vašich saní je nastavený na určité napätie alebo vychýlenie. Ohybu remeňa sa budeme venovať viac v ďalšej časti, pretože schopnosť nastaviť napnutie remeňa je rozhodujúca pre jeho správne fungovanie.

  História všetkých značiek ATV

Ak je váš remeň príliš voľný, potom mu tento voľný priestor poskytuje priestor na kontakt s inými blízkymi komponentmi, ako je napríklad spojka. Mohlo by to spôsobiť vŕzganie, ktoré počujete, keď spúšťate sane. Pískanie môže byť viac štart-stop a niekedy dokonca znie ako cvrlikanie.

Pás je príliš tesný

Prehnané napätie a napnutie pásu snežného skútra tak isto nie je možné. Ak vaše sane pískajú, aj keď sú vo voľnobehu, potom je to pravdepodobný znak toho, že napnutie remeňa je také pevné, ako len môže ísť. Očakávajte, že budete počuť stálejší hluk ako pri uvoľnenom páse.

Pás je nesprávne nainštalovaný

Nainštalovali ste pás na snežnom skútri prvýkrát alebo ste to nechali urobiť kamarátovi? Ak ste sa vy alebo oni počas inštalácie poplietli, môže to byť ďalší dôvod, prečo pri každej jazde zrazu počujete vŕzganie. Ďalej v tomto článku sa podelíme o správny spôsob inštalácie pásu snežného skútra, takže si to určite skontrolujte!

Pás je starý

Nič netrvá večne, vrátane pásu na snežnom skútri. To platí dvojnásobne, ak je váš vyrobený iba z gumy namiesto tvrdšieho materiálu, ako je Kevlar. Priemerná životnosť pásu snežných skútrov je 1 500 až 2 000 míľ. Tvrdšia jazda môže urýchliť zhoršovanie stavu sánkového pásu ešte skôr ako 1500 míľ.

Ak je váš opasok rozstrapkaný, má diery alebo vyzerá odtrhnutý či inak poškodený, prestaňte ho používať. V opačnom prípade môžete očakávať, že sa škrípanie zhorší.

Opasok je úplne nový

Áno, je to tak, aj nový pás snežného skútra vám môže narobiť problémy. Našťastie je to zvyčajne len krátkodobé. Musíte sa takpovediac pretrhnúť v páse. Kým sa tak nestane, váš nový opasok môže byť taký tesný, že vŕzga. Keď budete pokračovať v používaní sánok, tento problém by mal zmiznúť.

Ako nastaviť vychýlenie pásu snežného skútra

Vráťme sa k napätiu alebo vychýleniu vášho pásu snežného skútra. V ideálnom prípade, ak máte nainštalovaný nový remeň, chcete skontrolovať jeho vychýlenie po 150 míľach. Potom, ak váš remeň vydrží 1 500 míľ, po dosiahnutí tohto míľnika znova upravte výchylku.

Ako teda postupovať pri nastavovaní napnutia alebo priehybu pásu snežného skútra? No, ako opatrnosť, vždy je najlepšie to urobiť s novým opaskom namiesto starého, takže v prvom rade sa uistite, že je váš opasok čerstvý.

Ďalej musíte dosiahnuť nastavovací krúžok. Môžete to urobiť odskrutkovaním skrutiek, ktoré držia sekundár na mieste, pretože obsahuje nastavovací krúžok. Potom už stačí len skrútiť krúžok, aby bol tesnejší alebo voľnejší podľa toho, čo váš opasok potrebuje.

  Ako udržať hlodavce mimo rustikálnej kabíny

Pri niektorých modeloch saní pracujete s kladkami na sekundárnom krúžku namiesto nastavovacieho krúžku, najmä ak máte sekundárnu spojku. Ak si nie ste istí, aká je konfigurácia vášho snežného skútra, odporúčame vám pozrieť si používateľskú príručku.

Tu je praktické video na YouTube, ktoré ilustruje, ako sa mení vychýlenie pásu snežných skútrov pre tých, ktorí sa učia zraku.

Keďže ste aj tak v dosahu svojich spojok, mali by ste si nájsť čas na ich vyčistenie pri nastavovaní napnutia remeňa. Namiesto toho, aby ste sa snažili stlačiť malý čistiaci nástroj do spojok, kúpte si alebo prenajmite fúkaciu pištoľ a pripojte ju k vzduchovému kompresoru. Potom fúkaním pri miernom tlaku vzduchu odstráňte všetky zvyšky spojky vyfúknutím.

Niekoľkokrát za sezónu budete chcieť byť dôkladnejšie v čistení spojky, rozobrať všetko, utrieť komponenty jeden po druhom, skontrolovať ich, či nie sú poškodené, a potom to celé zmontovať, keď budete pripravení. Ak to nechcete robiť sami, je to určite práca, ktorú váš miestny opravár snežných skútrov zvládne.

Ako správne nainštalovať nový pás snežného skútra

Teraz, keď už viete, prečo vám pás na snežnom skútri spôsobuje smútok, ako aj to, ako správne nastaviť jeho napnutie, poďme sa ďalej rozprávať o tom, ako namontovať pás na snežný skúter správnym spôsobom prvýkrát. Tieto rady určite dodržujte!

Zistite, akú dĺžku opasku potrebujete

Kúpiť si opasok, ktorý je dlhší, než si vyžadujú vaše sane, sa môže zdať ako stávka na istotu, pretože hej, vždy je lepšie mať viac ako menej, však? V tomto prípade to však nemusí byť nevyhnutne pravda. Ak je váš remeň dlhší, než je potrebné, môže to brzdiť výkon spojky, čo má vplyv na to, ako celé vaše sane bežia.

Ak je remeň príliš krátky, hnací systém sa napne, čo môže skôr ako neskôr spôsobiť poruchu. To si vyžiada drahé opravy.

Zarovnajte spojky

Vaše spojky môžu vypadnúť zo zarovnania z rôznych dôvodov. Napríklad, možno sú staré a začínajú sa opotrebovávať. Hriadele môžu byť tiež nesprávne zarovnané alebo sú nesprávne umiestnené držiaky motora.

Nech je to čokoľvek, čo má vaše spojky zle zarovnané, váš remeň to znesie najviac. Spojky pri ich nesprávnom umiestnení môžu dokonca roztrhnúť pásy. Urobte si čas, aby ste sa uistili, že máte správnu stredovú vzdialenosť pre remeň a spojku, inak budete musieť remene čoskoro vymeniť.

  Dokážete zoskočiť padákom z teplovzdušného balóna? Čo sa vyžaduje?

Skontrolujte umiestnenie kladky

Kladka je iné slovo pre kladkové koleso, ku ktorému je pripevnené drôtené lano. Keďže váš pás snežného skútra spočíva na kladke, musíte trikrát skontrolovať, či sedí správne.

Nastavte šnúru a upravte ju podľa potreby

Šnúrka alebo drôt vášho kladkového kolesa drží remeň hore, takže sa musíte uistiť, že je tiež správne umiestnený. Ak to chcete urobiť, otvorte spojku vodiča alebo sekundárnu spojku a položte šnúru blízko vonkajšieho obvodu spojky.

Váš opasok sa z tohto miesta časom vzdiali, takže približne každých pár mesiacov skontrolujte, kde sa opasok nachádza, a v prípade potreby ho premiestnite.

Tipy na údržbu pásu snežného skútra

Ak chcete, aby váš pás na snežnom skútri vydržal aspoň 2 000 míľ, musíte sa oň starať. Správna inštalácia je jedným z aspektov, ale aj údržba. Tu sú niektoré návyky údržby, ktoré môžete začať používať už dnes, aby ste sa lepšie starali o pásy na snežnom skútri.

Poznajte smer rotácie

Občas sa môžete rozhodnúť úplne, ale dočasne, odstrániť pásy zo snežného skútra. Pred zložením pásov sa uistite, že poznáte smer ich otáčania. Správny smer pásov je zvyčajne taký, ktorý vám umožní prečítať štítok pásu.

Potom, keď pripojíte pásy, uistite sa, že smer otáčania je rovnaký ako predtým.

Udržujte acetón mimo pásov

Propanón alebo acetón je rozpúšťadlo, na ktoré sa niektorí sánkari spoliehajú pri čistení spojkových plôch. Pre komponenty spojky je acetón v poriadku, ale to neplatí pre remene. Tvrdosť acetónu môže zhoršiť kvalitu pásu a oslabiť ho rýchlejšie, ako by to bolo inak.

Nepoužité opasky uložte na bezpečné miesto

Ak váš obľúbený predajca snežných skútrov mal dobrý obchod s pásmi a vy ste kúpili prebytok, budete si chcieť niektoré pásy ponechať na neskôr. To by malo byť v poriadku, ak ich skladujete mimo slnečného žiarenia. Držte sa v suchom a chladnom priestore, kde môžete pásy položiť úplne naplocho. Dokonca aj ich mierne ohnutie môže spôsobiť trvalé zvlnenie opasku, čo ho robí nepoužiteľným.

Majte tieto informácie na pamäti, keď príde čas, aby ste si schovali sánky aj na mimosezónne obdobie.

Záverečné myšlienky

Pásy vášho snežného skútra prenášajú výkon na váš motor. Znateľné problémy s výkonom budete mať, ak vaše remene nie sú zarovnané alebo ak je ich napnutie nesprávne, nehovoriac o nežiaducom hluku.

Teraz, keď už viete, ako liečiť vŕzganie pásov snežných skútrov, môžete sa začať lepšie starať o svoje pásy, aby vaše sane vždy jazdili úžasne!