Prečo lietajú teplovzdušné balóny ráno?

Rozhodnete sa rezervovať si let teplovzdušným balónom a bolo vám povedané, že budete musieť letieť skoro ráno. Radšej nie, tak zavoláte inej spoločnosti, ktorá lieta na balóne a počujete rovnakú odpoveď. To je trochu zvláštne, pomyslíte si. Prečo lietajú teplovzdušné balóny ráno?

Teplovzdušné balóny budú lietať v časoch dňa, keď je vietor najmenší a vzduch je najtichší. To zahŕňa skoré ráno, ako aj neskorší deň pred súmrakom. Akékoľvek lety medzi týmito hodinami sú nezvyčajné a uskutočnia sa iba vtedy, keď sú podmienky pokojné.

Možno máte ďalšie otázky o tom, kedy môžete a kedy nemôžete naplánovať let teplovzdušným balónom, a my sme tu, aby sme na ne odpovedali. Pokračujte v čítaní, aby ste sa dozvedeli viac o tom, prečo balónové spoločnosti posielajú teplovzdušné balóny iba v určitých hodinách, ako aj kedy, ak vôbec, môžete letieť popoludní.

Prečo skoro ranné lety teplovzdušným balónom?

Najprv, keď ste si rezervovali let teplovzdušným balónom, predpokladali ste, že všetky popoludňajšie sloty sú obsadené. Keď ste sa však pozreli na plán za mesiac, neboli k dispozícii žiadne popoludňajšie jazdy. Ako sme sa dotkli v úvode, ide o premyslený ťah spoločnosti teplovzdušných balónov.

Veterné a teplovzdušné balóny sa nemiešajú. Hoci teplovzdušný balón môže vážiť 800 libier a často aj viac, v silnom vetre na tom až tak nezáleží. Silný poryv môže spôsobiť, že pilot balóna stratí kontrolu nad plavidlom. Mohli by ste naraziť do stromov a iných ostrých prekážok, ktoré môžu prasknúť obálku. Pristátia môžu byť drsnejšie, čo môže spôsobiť zranenia.

To je dôvod, prečo počas mimoriadne veterného dňa spoločnosť teplovzdušných balónov zruší všetky jazdy na daný deň. No oni by mal urobte to, pretože dobrovoľné lietanie v zlom počasí je často receptom na katastrofu.

Dobre, tak prečo len skoro ráno na let teplovzdušným balónom? Je skôr ráno menej vetra?

Áno, to je presne ono.

Keď slnko vychádza, ohrieva zem. Nedeje sa to však rovnomerne po celom povrchu zeme. Vedľajším produktom otepľovania je vývoj vzduchovej termiky, čo sú stúpajúce vzduchové stĺpce, ktoré začínajú na zemi. Keď sa vzduch pohybuje nahor, vzduch nad termikou je teraz vytlačený. To môže viesť k prievanu vetra smerom nadol alebo nahor.

Oblačné ulice sa môžu vytvárať aj v dôsledku konvekčných valcov. Konvekčný valec znamená, že studený vzduch klesol nižšie a teplý vzduch stúpal vyššie. Možno si pamätáte, ako sme hovorili o konvekcii v našom príspevku o teplovzdušných balónoch lietajúcich v teplejšom alebo chladnejšom počasí.

Hoci teplý vzduch môže stúpať dosť vysoko, nakoniec sa dostane do atmosféry a bude nútený sa ochladiť. Zatiaľ čo sa teplý vzduch ochladzuje, zároveň kondenzuje, čím vznikajú oblaky. Napriek tomu chladný vzduch, ktorý bol nižšie na oblohe, ktorá teraz susedí s oblakmi, bráni objaveniu sa ďalších oblakov.

Čítať  Majú vedľa seba čísla VIN?

Aby sa objavili oblačné ulice, je potrebná kombinácia vetra a niekoľkých klesajúcich a stúpajúcich vzdušných hmôt. Medzi týmito a meniacimi sa veternými podmienkami môže lietanie neskôr počas dňa predstavovať riziko pre všetkých zúčastnených.

Prečo lietajú teplovzdušné balóny pred západom slnka?

Podľa tejto logiky, ak sa vzory vetra stanú v priebehu dňa nepredvídateľnejšie, ako potom môžete bezpečne jazdiť v teplovzdušnom balóne v ubúdajúcich hodinách denného svetla? No, pretože denné hodiny skutočne ubúdajú.

Pamätajte, že na vytvorenie termiky vzduchu je potrebný vplyv slnka, pretože slnko musí zohriať zem, aby sa termika rozvinula. Ako slnko začína zapadať, stráca sa a rovnako aj svetlo, ktoré vrhá na zem pod sebou. S menším množstvom slnečného svetla na zemi prestanú teplé poryvy tepla a podmienky sa opäť upokoja.

Majte na pamäti, že to, že je po západe slnka, neznamená, že lietate v tme. V závislosti od ročného obdobia a od toho, kde v krajine žijete, bude tma po západe slnka trvať najmenej 70 minút. V niektorých prípadoch je to až 100 minút. Váš pilot balóna si bude vedomý toho, akú má viditeľnosť a podľa toho naplánuje let teplovzdušným balónom.

Môžete niekedy lietať popoludní v teplovzdušnom balóne?

Neberte to všetko tak, že nikdy nemôžete letieť uprostred popoludnia v teplovzdušnom balóne. Určite existujú nejaké výnimky, tak si o nich teraz povedzme viac.

Prvý prípad, keď budete môcť ísť lietať teplovzdušným balónom popoludní, je v zime. Hoci môže byť slnko v zime vonku, len zriedka je sila slnka dostatočne silná na to, aby vytvorila vzduchovú termiku, ktorá vedie k nepredvídateľným vzorom vetra pre pilota balóna.

Áno, let teplovzdušným balónom je zimná aktivita, ak o to máte záujem. Písali sme o tom na blogu už dávnejšie, ale let balónom v zime je veľmi jedinečný zážitok. Musíte sa obliecť podľa počasia, ale teplo horákov nad vašou hlavou vám zabráni triasť sa počas celej jazdy, aj keď je slnečného svetla málo.

Mimo zimného lietania balónom vám môže byť povolené lietať v teplejšom popoludní za špecifických podmienok. V zamračený deň v lete alebo na jeseň, ak slnko nevytvorilo vzduchovú termiku, potom vám pilot balóna môže dať zelenú. Zamračené počasie musí byť iba zamračené. Ak hrozí dážď alebo iné nepriaznivé počasie, balón nevzlietne.

Dni s veľmi slabým vetrom až do popoludnia môžu tiež viesť k letu teplovzdušným balónom, ale potrebujete úplne pokojný deň.

Je lepšie letieť skoro ráno alebo pred západom slnka?

Teraz, keď poznáte dva najoptimálnejšie časy na let teplovzdušným balónom, by ste si ten svoj radi naplánovali skôr ako neskôr. Nie ste si istí, či ísť balónom hneď ráno alebo neskôr, keď zapadne slnko. Chcete nezabudnuteľný zážitok, ktorý určite poteší vášho partnera alebo rodinu. Ktorý čas by ste si mali vybrať?

Čítať  9 najlepších chráničov predlaktia pre lukostreľbu pre mládež – Sprievodca pre kupujúceho

Aj keď sa nemôžete pokaziť v oboch smeroch, tu sú niektoré výhody a nevýhody lietania skoro ráno oproti neskoršiemu letu.

Profesionáli na lietanie teplovzdušným balónom v skorých ranných hodinách

Keď skoro ráno letíte teplovzdušným balónom, je to, ako keby niekto stlačil tlačidlo pauzy na svete. Všetko pôsobí pokojne, pokojne a pokojne, keďže veľa ľudí stále spí. Budete radi sedieť v gondole a pozorovať krásny svet okolo vás. Toto je tiež skvelý čas na zachytenie niekoľkých fotografií alebo videí z výšky niekoľko tisíc metrov.

Ak ste si naplánovali let teplovzdušným balónom v lete a bojíte sa, že všetko teplo z propánových horákov z vás zanechá spotený neporiadok, potom je najlepšie letieť skoro ráno. Hoci vo vzduchu môže byť zvyšková vlhkosť, väčšina letných rán je celkom chladná, kým nevyjde slnko.

Ďalšou výhodou lietania skoro ráno je, že ak ste nervózni z lietania balónom, nebudete mať veľa času na to premýšľať. Váš mozog a telo sa stále prebúdzajú. Možno ste ešte nepili svoju prvú šálku kávy alebo ste si dali len jednu šálku. Tvoje obavy nedostali šancu zabrať. V čase, keď ste hore na oblohe, si uvedomíte, že hej, lietanie teplovzdušným balónom nie je také strašidelné, ako ste si mysleli.

Keď ste späť na rovnej zemi, keďže ste leteli balónom tak skoro ráno, máte teraz zvyšok dňa na to, čo chcete. Ak ste na dovolenke alebo cestujete a máte tesný itinerár, oceníte dostupnosť.

Nevýhody lietania teplovzdušným balónom skoro ráno

Poďme teraz odstrániť najzreteľnejšiu nevýhodu ranných letov teplovzdušným balónom. To znamená, že musíte vstávať skoro. Ako skoro bude závisieť od spoločnosti, ktorá lieta balónom, ale očakávali by sme, že to bude dosť skoré ráno. Ak sa cez víkend alebo na dovolenke chystáte lietať teplovzdušným balónom, zobudiť sa skôr, ako chcete, môže byť nepríjemné.

Ak si ráno nenaplánujete správne, môžete byť na balóne bez toho, aby ste mali čo jesť. Hoci kinetóza je na teplovzdušnom balóne veľmi neobvyklá, váš žalúdok by mohol byť podráždený aj bez jedla.

Profesionáli na lietanie teplovzdušným balónom na neskorý deň

Ak sa rozhodnete naplánovať si let teplovzdušným balónom na neskorší deň pred západom slnka, máte o zábavu postarané. Ak máte rezervovanú dlhšiu jazdu, možno budete môcť sledovať slnko, ako postupne začína na oblohe ustupovať. Je to veľmi romantická chvíľa, takže ak uvažujete o tom, že by ste to dali svojmu zlatu, teraz by bol ten správny čas!

Čítať  Dokáže pozemný hokejový brankár chytiť loptu?

Keďže väčšinu dňa máte v tejto chvíli za sebou, nemusíte sa báť, že budete zo spánku omámení, ako keby ste hneď ráno lietali teplovzdušným balónom. Mali ste čas premýšľať a plánovať cestu a nadchnúť sa.

Nevýhody lietania teplovzdušným balónom v neskorých dňoch

Ak ste však skôr nervózny typ, potom máte celý deň na to, aby ste sa báli letu balónom, než aby ste to mali za sebou ako ráno. Viete, že pri lietaní teplovzdušným balónom sa nie je čoho báť, no nemôžete sa zbaviť nervozity. Myslíme si, že sa to zmení, keď budete hore na oblohe.

Ďalšou nevýhodou je, že ak je obzvlášť teplý deň, bez toho, aby slnko úplne zapadlo, musíte počítať s teplejším letom teplovzdušným balónom, ako keby ste si ho naplánovali skoro ráno. Ak počkáte do septembra, do neskorého popoludnia, teploty sú zvyčajne celkom chladné. September je však najrušnejším mesiacom v roku pre spoločnosti využívajúce teplovzdušné balóny, takže si rezervujte včas!

Záverečné myšlienky

Teplovzdušné balóny zvyčajne lietajú dvakrát denne, najskôr ráno a neskoro v deň pred západom slnka. Toto sú obdobia, keď slnko najmenej ohrieva zem, a preto je menej pravdepodobné, že budete mať vzduchovú termiku, ktorá môže viesť k nepredvídateľným vzorom vetra. Pri niektorých príležitostiach sú k dispozícii popoludňajšie lety, ale radšej si vyberte ranný alebo neskorý slot.

Súvisiaci obsah

Ak by ste si mohli vybrať ideálne ročné obdobie na let teplovzdušným balónom, bolo by to na jar alebo v lete, keď je pobyt vonku príjemný. Napriek tomu, že viete, že teplovzdušné balóny používajú teplý vzduch na dosiahnutie nadmorskej výšky, nemôžete si pomôcť, ale čudovať sa, či chladné alebo teplé podmienky nespôsobujú lepšie počasie. Ktorý to je?

Blíži sa vaše výročie a vy chcete urobiť niečo sladké pre svojho partnera. Nenapadá vás nič romantickejšie ako vznášať sa v teplovzdušnom balóne pod baldachýnom hviezd. Ste pripravení zarezervovať si let teplovzdušným balónom hneď teraz, ale predtým, ako to urobíte, musíte niečo vedieť. Letia teplovzdušné balóny v noci?

Teplovzdušné balóny sú dôkazom toho, že veda nemá zmysel. Sú to obrovské nylonové vrecia s dierou na dne a navrchu, ktoré akosi stále lietajú. Čo teda presne robí tá diera na vrchu teplovzdušného balóna?