Prečo Kokanee umiera po trení?

Dva rodiace sa lososy

Ako som sa dozvedel o ďalších rybách, kokanee sa stalo mojím záujmom. Keď som sa dozvedel, že umierajú po trení, chcel som vedieť prečo, urobil som prieskum.

Prečo? robiť kokanee umierajú po trení?Kokanee losos je druh rýb, ktorý sa riadi životným vzorom, ktorý sa nazýva semelparous životný štýl. To znamená, že prirodzene zomrú krátko po trení. Toto je fakt ich biológie, nie zvyčajne dôsledok choroba alebo ich prostredia.

Kokanee zaujímavé a krásne ryby, takže niekedy je zvláštne vidieť ich náhle odumierať. Ale keďže sú to semelparné ryby, je to normálna súčasť ich životného cyklu. Mnoho rýb Tichého oceánu je semelparous, takže to nie je ani jedinečné pre Kokanee.

Čo sú Kokanee?

Kokanee druh lososa, ktorý možno nájsť v Tichom oceáne. Migrujú do sladkovodných riek a potokov na americkom severozápade, v Japonsku, Kórei a Rusku. Kokanee sú vnútrozemskou verziou lososa sockeye.

Kokanee sa môže pohybovať v rozmedzí od troch do piatich libier. Pretože sú však zvyčajne dosť mladé, je pravdepodobnejšie, že nájdete iba jednu kilovú rybu. Kokanee požierači planktónu a môžu hladovať na miestach, kde nie je veľa planktónu. To spôsobí, že niekoľko kokanee zomrie.

Kokanee je tiež mimoriadne náročný na teplotu vody. Ak ste rybár, ktorý sa ich snaží chytiť, môžete ľahko sledovať teplotu, ktorá sa im páči. Zvyčajne sa nachádzajú v prírodných vodných jazerách a potokoch. Kokanee často cestuje v škole, takže keď narazíte na jednu šancu, ak sa ponáhľate a znova vrhnete, s najväčšou pravdepodobnosťou chytíte ďalšiu.

Mladé kokanee prechádzajú pred trením veľkou zmenou. Typicky vo štvrtom roku sa kokanee mení z lesklé striebro do hladkej červenej farby. Toto je znamenie, že sa pripravuje na plodenie. Keď sa rozmnožia, zozelenajú. Ak uvidíte zelené kokanee, znamená to, že čoskoro zomrie.

Nielenže kokanee zmenia farbu, ale zmení sa aj celé ich telo. Z obyčajnej malej ryby sa zrazu stanú zahnuté čeľuste a samcom narastú zuby.

  Rozpúšťajú sa rybárske háčiky? Ako dlho to trvá?

Táto zmena farby a životný cyklus sú súčasťou semelparóznej ryby. Opakom semelparous je iteroparous. Príkladom iteroparnej ryby môže byť oceľová hlava. Tieto ryby neumierajú po trení; v skutočnosť môžu pokračovať v plodení veľa viac krát!

Môže sa zdať smutné, že kokanee zomrieť potom, čo sa rozmnožia, ale v skutočnosti je to mimoriadne dobré pre životné prostredie! Mŕtve kokanee poskytujú obrovský zdroj potravy pre orly bielohlavé a medvede spolu s ďalšími zvieratami.

Kokanee sú skvelé ryby na šport. Sú extrémne agresívni a urobia čokoľvek, aby sa dostali z háčika. Ak sa snažíte jedného chytiť, uistite sa, že máte dobrý ťah, inak vám určite roztrhnú palicu.

Keď kokanee pripravené na trenie sa vrátia do potokov, z ktorých migrovali, aby nakladali vajíčka. Tieto ryby môžu migrovať už v septembri, ale je pravdepodobné, že s najväčšou pravdepodobnosťou prejdú do októbra.

Keď sa kokanee vráti do svojho toku, rozmnožia sa v pároch medzi novembrom a decembrom. Vajcia sú znesené do takzvaných červených. Tieto sa liahnu v približne 110 stupňoch. Tieto novonarodené ryby sa však nikdy nestretnú so svojimi rodičmi, pretože kokanee po výtere rýchlo zahynie.

Habitat

Keď sa kokanee narodia, rodia sa v potokoch. Budú však migrovať proti prúdu potoka k prírodnému vodnému jazierku. Tu zostanú hlavnú časť svojho života. Keď dospejú a budú pripravené na trenie, vrátia sa dolu prúdom a nakladú vajíčka.

Mužské kokanee extrémne agresívne vo svojich biotopoch. Väčšinu času jediná agresia, ku ktorej dochádza, prichádza vtedy, keď je v nej nejaký muž. Raz za čas sa môže vyskytnúť dominantná kokanee, ktorá zaútočí na podriadenú kokanee. Tieto útoky sú však veľmi stručné, pričom dominantný samec urobí len pár útokov, kým presadí svoj bod.

Žena kokanee tiež extrémne agresívne. K tomu dochádza hlavne počas ich trenia. Zvyčajne útočia iba na iné samice. Budú agresívne voči všetkým prenikavým samičkám rýb. Či je to preto, aby sa uistil, že nikto nezoberie jej partnera, alebo aby boli jej vajcia v bezpečí, nie je jasné. Ale zdá sa, že tento agresívny inštinkt pochádza z túžby chrániť.

  13 spôsobov, ako udržať stan v teple bez elektriny

Samice neútočia len na iné samice. Občas zaútočia aj na podriadeného samca. Aj keď sú obe pohlavia agresívne, samica kokanee zaútočí len niekoľkokrát, kým votrelec utečie. Akonáhle je votrelec preč, samica sa vráti späť do svojej červenej a bude dohliadať na svoje vajíčka, zatiaľ čo čaká na smrť.

Zatiaľ čo niektorí si možno nemyslia, že je dôležitá súťaž a útoky medzi dvoma pohlaviami, práve to oprávňuje ženu k dobrému redd pre jej vajíčka. Ak samec a samica kokanee nedokážu preukázať svoju dominanciu, je menej pravdepodobné, že získajú chránené územie pre svoje vajíčka.

Nielenže obe pohlavia bojujú po výtere, je tu tiež veľa bojov, aby sa určilo, kto bude ich partner pre výter. Úspešnosť trenia skutočne určuje a mení viac samec ako samica.

Samce potrebujú prilákať samicu tým, že ukážu, že je veľký. Veľké (a niekedy škaredé) zuby samca tiež zohrávajú veľkú úlohu v tom, čo priťahuje samicu, aby sa stala partnerom. Úlohou samice je nejakým spôsobom dokázať samcovi, že dokáže zložiť a ochrániť veľkého čiastka vajec. Množstvo vajíčok a veľkosť samice určia úspešnosť výteru.

Nielenže sa samica musí samcovi preukázať, ale neresenie samice nemožno považovať za úspech, ak z jej vajíčok prežije málo alebo žiadne. Veľký dôvod, prečo budú pohlavia bojovať a stať sa takými agresívny, pretože nebudú považovaní za úspešných, pokiaľ nebudú mať dobré redd aby boli ich vajíčka v bezpečí.

Ako chytiť Kokanee

Ak chcete chytiť kokanee, možno budete chcieť kúpiť dobrý sonar alebo radar na pripevnenie k vašej lodi. To, že sú jeden deň niekde v jazere, neznamená vždy, že tam budú aj na druhý deň. Ide o ryby, ktoré cestujú v húfoch, pričom kľúčové slovo je cestovanie. Nie je veľmi pravdepodobné, že zostanú na jednom mieste veľmi dlho.

  Koľko vážia karavany? S 20 príkladmi

V minulosti sa odporúčalo, aby si rybári na chytanie kokanee kúpili ťažký výstroj. Ako sa však vynájde viac rybárskych produktov a vyrába sa viac inovácií ľahších materiálov, skoršie ťažké materiály sa rýchlo stávajú minulosťou. Teraz, ak chcete chytiť kokanee to je odporúčané že si kúpite extrémne ľahký prút s dobrou brzdou.

Je zaujímavé, že keď si idete kúpiť návnady na chytenie kokanee, cieľom je nájsť takú, ktorá kokanee rozhnevá. Od kokanee zúrivo chrániaci, pravdepodobne zaútočia na všetko, čo sa zdá cudzie a ohrozujúce. Ich hlavným spôsobom boja je uhryznutie, čo je skvelá správa pre rybárov!

Dobrý stretegy vyskúšať je nakloniť návnadu voňavou alebo honosnou návnadou. Niektoré príklady môžu zahŕňať červy, krevetya kukurica. Nájdete ich vo vašom miestnom Walmarte alebo na Amazone. Kľúčom k čomukoľvek, čo sa rozhodnete kúpiť, je nenaložiť na svoju návnadu príliš veľa. Ak je na návnade príliš veľa, odvedie to pozornosť od hlavného účelu návnady.

Súvisiace otázky:

Uhynú lososy krátko po neresení? Losos prestane jesť, keď sa vráti do sladkej vody. Keďže po trení prestanú prijímať potravu, nemajú dostatok energie na ďalšiu cestu. To, plus biologický kmeň migrácie a neresenia, vedie k ich smrti.

Ako dlho po trení losos uhynie? Lososovi po trení netrvá veľmi dlho, kým zomrie. Je to spôsobené ich nedostatkom výživy a úbytkom živín. Losos môže zomrieť od niekoľkých dní do niekoľkých týždňov.

Ktorý losos neuhynie po trení? Na rozdiel od lososa v Tichom oceáne losos z Atlantického oceánu neumiera po trení. V skutočnosti môže dospelý losos produkovať mnoho rokov, čo umožňuje väčšie rozšírenie tohto špecifického druhu.