Prečo je moja štvorkolka v nečinnosti vysoká?

Keď sa váš motor otočí príliš rýchlo na neutrál, vaša štvorkolka môže bežať na voľnobeh. Toto je tiež známe ako hrubý voľnobeh. Vaša ATV bude znieť hlasnejšie a mohla by sa začať triasť, čo môže sťažiť ovládanie vášho vozidla. Prečo je vaša štvorkolka vo voľnobehu?

Štvorkolky sú vo voľnobehu z týchto dôvodov:

  • Voľnobežná skrutka je nesprávne umiestnená
  • Zmeny vonkajšej teploty
  • Zaseknutá tlmivka
  • Zálohovanie pilotných prúdových lietadiel
  • Nekvalitné palivo
  • Vákuum uniká
  • Znečistené vzduchové filtre

Tento sprievodca riešením problémov pri voľnobehu ATV podrobne preberie každú z vyššie uvedených príčin vysokého voľnobehu. Vysvetlíme vám tiež, ako ich opraviť, aby ste mali pri každej jazde lepšiu kontrolu nad svojou štvorkolkou. Čítajte ďalej!

7 možných príčin vysokého voľnobehu ATV a ako ich opraviť

Voľnobežná skrutka je nesprávne umiestnená

Vaša ATV má komponent nazývaný voľnobežná skrutka. Voľnobežná skrutka je tiež známa ako skrutka zmesi vzduchu a paliva, pretože určuje množstvo vzduchu, ktoré sa môže spojiť s palivom.

Keďže je pripevnený ku karburátoru, keď sa pohráte s voľnobežnou skrutkou, môžete zvýšiť rýchlosť voľnobehu. Váš motor môže bežať plynulejšie v závislosti od polohy, v ktorej je nastavená voľnobežná skrutka.

Ak vám to vyhovuje, odporúčame vám dostať sa k voľnobežnej skrutke a skontrolovať jej polohu. Skúste ho premiestniť a uvidíte, či váš problém s vysokým voľnobehom prestane.

Svoju štvorkolku môžete vždy priniesť mechanikovi a požiadať ho, aby vynuloval skrutku voľnobehu.

Ak to vyrieši váš problém s vysokým voľnobehom, potom skvelé! Toto je jedna z jednoduchších opráv a nemala by byť ani veľmi drahá.

To znamená, že ak vaša štvorkolka stále beží na voľnobeh, aj keď ste si istí, že skrutka voľnobehu je nastavená na svoje miesto, stále máte oveľa viac oblastí, ktoré môžete vyriešiť.

Zmeny vonkajšej teploty

Tu je niečo, o čom sa stavíme, že ste si nikdy nemysleli, že ovplyvňuje voľnobeh vašej štvorkolky (ale rozhodne áno): počasie.

V lete, keď sú vysoké teploty a vlhkosť, sa palivo vyparuje rýchlejšie a ľahšie. To umožňuje, aby sa váš motor pretáčal bez námahy, čím sa znižuje miera vysokých voľnobehu.

Čítať  Ako rýchlo môže ísť vodný skúter? (Teraz s najrýchlejšími modelmi na trhu)

Keď sa dni skracujú a sú chladnejšie, palivo už nie je také riedke. Ako palivo hustne, motor sa viac namáha a v dôsledku toho beží na voľnobeh.

Ak máte so svojou štvorkolkou v zime problémy s vysokým voľnobehom, môže sa stať, že s vaším vozidlom nie je vôbec nič v poriadku. Ide len o to, že vysoký voľnobeh sa bude vyskytovať skôr kvôli nízkym teplotám.

Počkajte na teplejšie dni a zistite, či problém ustúpi. Ak áno, potom na vašej štvorkolke ako takej nie je nič zlé.

Ak však vaša štvorkolka beží bez ohľadu na sezónu, musíte pokračovať v odstraňovaní problémov. Očividne niečo nie je v poriadku.

Sýtič je zaseknutý

Plynové lanko alebo sýtič vašej ATV je ďalšou oblasťou, ktorú treba preskúmať.

Keď sa sýtič zasekne, rýchlosť vzduchu, ktorý môže vstúpiť do palivovej zmesi, sa zvýši. To spôsobuje, že palivová zmes je chudšia ako obvykle, a teda spôsobí vyšší voľnobeh v porovnaní s menej chudobnou zmesou.

Kábel plynu sa nachádza na riadidlách vašej štvorkolky, takže na prístup k sýtiči použite skrutkovač alebo poistnú maticu.

Poloha sa môže zaseknúť. Budete vedieť, že to je problém, ak sú voľnobežná skrutka a bočný piest karburátora od seba oddelené.

Bočný piest má spočívať na voľnobežnej skrutke. Umiestnite tieto diely do správnej polohy, vymeňte riadidlá a vyskúšajte svoju štvorkolku. Váš problém s vysokým voľnobehom môže byť za vami.

Ak nie, potom je dobré tlmivku namazať. Môžeš použiť penetračný olej pre to. Potom vezmite kliešte a upravte kábel. Ak je zaseknutý príliš dlho, váš manuálny pohyb mu pomôže zostať na mieste.

Dúfajme, že by to malo stačiť za predpokladu, že problém je s lankom plynu.

Pilotné lietadlo je zálohované

Pilotná tryska je súčasťou vašej ATV, ktorá prijíma zmes vzduchu a paliva a potom nastavuje vašu ATV z voľnobehu na plyn medzi 15 a 20 percentami. Keď vaša ATV beží na voľnobeh, je to pilotný prúd, ktorý posiela palivo do motora.

Čítať  7 vynikajúcich saní na rybolov na ľade

Keď má pilot problémy, negatívne to ovplyvňuje množstvo paliva, ktoré sa dostane do vášho motora. Palivová zmes sa stáva chudobnejšou a už teraz viete, že to spôsobuje, že vaša štvorkolka bude mať vysoký voľnobeh.

Pilotné trysky sú neuveriteľne malé súčiastky, takže aj keď sa ich môžete pokúsiť vyčistiť sami, môže to byť zložitejšie, než by ste si na začiatku mysleli. Neváhajte a nechajte svojho mechanika, aby sa postaral o prácu, aby ste sa mohli uistiť, že pilotné trysky sú čisté.

Používate palivo nízkej kvality

Ak chcete, aby vaša štvorkolka dobre jazdila, či už preto, aby ste zabránili vysokému voľnobehu alebo spätnému chodu, musíte použiť kvalitné palivo.

Áno, za lepšiu kvalitu paliva budete musieť minúť viac peňazí, ale stojí to za to. Váš motor bude bežať hladko ako po masle a akékoľvek problémy s voľnobehom by mali byť spôsobené iba teplotnými zmenami, nie samotnou štvorkolkou.

Samozrejme, aj kvalitné palivo sa môže stať problémom, ak ho necháte v nádrži príliš dlho. Na konci aktívnej sezóny vždy vypustite benzínovú nádrž.

Ak si plánujete dať dva alebo tri mesiace prestávku v jazde na štvorkolke, zbavte sa zvyškov paliva.

Keď sa palivo stane špinavým, môže sa zaseknúť a viesť k spätnému zážihu. Tiež to neurobí žiadnu službu vášmu problému s vysokým voľnobehom.

Vákuové netesnosti

Tu je ďalší potenciálne hlavný faktor, ktorý prispieva k problémom s vysokým voľnobehom vašej ATV. Motor a karburátor medzi sebou zdieľajú tesnenie. Keď je to tesnenie prasknuté, čo i len malý kúsok, potom máte problém.

Do tejto oblasti sa teraz môže dostať vzduch, ktorý ovplyvňuje konzistenciu palivovej zmesi. Ako to bolo v prípade mnohých iných problémov, ktoré sme opísali, palivová zmes je príliš chudobná a vaša štvorkolka bude bežať na voľnobeh.

Môžete si všimnúť, že okrem problému s vysokým voľnobehom je pre vás ťažšie udržať kontrolu nad vašou štvorkolkou, pretože je taká trhavá.

Čítať  Ako správne zdvihnúť snežný skúter

Keď nabudúce zaparkujete svoju štvorkolku, dôkladne si prezrite sací systém. Možno nie vždy budete môcť vidieť žiadne poškodenie, ale ak môžete, je to váš vinník.

Môžete si kúpiť a vákuový tester aby ste zistili, či neuniká vzduch. Ak sa výsledky testera vrátia čisté, potom je čas skontrolovať samotný sacharid, ako aj potrubie. Tieto oblasti by sa mohli poškodiť. Ak áno, stále môže dochádzať k netesnostiam.

Možno si myslíte, že problémom môže byť únik vákua, ale nie ste si úplne istý. V takom prípade je najlepšie vziať štvorkolku k mechanikovi. Môžu diagnostikovať problém a odporučiť opravu alebo výmenu, ktorá by mala pomôcť.

Vzduchový filter je špinavý

O vzduchovom filtri vašej ATV sme diskutovali v našom článku o spätnom chode ATV. Ak vám to uniklo, poskytneme vám rekapituláciu.

Vaša ATV má vzduchový filter, ktorý zachytáva častice a nečistoty. Jediný vzduch, ktorý sa dostane do motora, by mal byť čistý.

Rovnako ako filter vo vašej klimatizácii, ktorý pravdepodobne potrebuje výmenu, aj vzduchový filter vašej štvorkolky je tým menej účinný, čím dlhšie je vo vašom vozidle. Musíte ho meniť každých pár mesiacov alebo ho aspoň skontrolovať, aby ste zistili, či nie je špinavý.

Tento malý spínač môže byť všetko, čo potrebujete na to, aby vaša štvorkolka nezačala bežať na voľnobeh.

Záverečné myšlienky

Má vaša štvorkolka vysoký voľnobeh? V niektorých prípadoch to môže byť normálny jav, aspoň ak je vysoký voľnobeh veľmi krátkodobý. Chladné počasie môže spôsobiť aj vysoký voľnobeh.

Žiadny iný zdroj vysokých voľnobehu nie je niečo, čo by ste chceli ignorovať. Problém naznačuje problémy s karburátorom, vzduchovými filtrami, sýtičom alebo pilotnou tryskou. Tieto časti môžu byť špinavé alebo poškodené a niekedy môžete dokonca nájsť únik na kritických miestach.

Dobrou správou je, že opravu vysokého voľnobehu je možné vykonať svojpomocne, ak dobre poznáte časti svojej štvorkolky. Svoje vozidlo môžete vždy odviezť k mechanikovi na odbornú diagnostiku!