Prečo je moja spojka ATV taká tuhá?

Spojka je komponent manuálnej prevodovky vašej štvorkolky, ktorý môže ochotne zapnúť alebo vypnúť prevodovku. V poslednom čase vám ide spojka tak ztuha, že neviete, či je vaša prevodovka aktívna alebo neaktívna. Čo spôsobuje tento problém?

Spojka ATV môže byť tuhá z týchto dôvodov:

  • Nedostatok mazania
  • Stará spojková lamela
  • Opotrebenie lanka spojky
  • Poškodený pomocný alebo hlavný spojkový valec (iba hydraulické spojky)
  • Stará pivotová guľa
  • Zlý krížový hriadeľ

Táto príručka preskúma príčiny stuhnutej spojky ATV a čo môžete urobiť, aby ste ju uvoľnili. Aj keď vaša štvorkolka teraz jazdí v špičkovom stave, tento článok si nenechajte ujsť!

6 dôvodov, prečo je spojka ATV tuhá a čo s tým robiť

Spojky ATV sú zvyčajne buď manuálne alebo hydraulické, ale niekedy sú aj elektrické. Problémy sa môžu vyskytnúť bez ohľadu na typ spojky, ktorú vaše vozidlo používa, čo vedie k stuhnutiu komponentov a niekedy dokonca k poruche.

V úvode si prejdime šesť dôvodov, prečo je spojka ATV taká tuhá.

1. Nedostatok mazania

Kedy ste si naposledy namazali jazdu?

Nie je odpoveď nikdy? Môžete si jednoducho nepamätať? V oboch prípadoch je to už dávno, čo ste svoje vozidlo namazali.

Väčšina modelov ATV je vybavená mazacím nástavcom, známym aj ako nástavec zork, cez ktorý môžete posielať mazanie. Toto kovanie nájdete v blízkosti U-kĺbov na konci každého hriadeľa.

Mazanie zaistí, že všetky káble a ostatné pohyblivé časti vašej štvorkolky (ktorých je veľa) sú riadne namazané a pripravené na jazdu.

Uistite sa, že používate mazací lis plný viacúčelového maziva moly. Raz za mesiac naneste iba jednu alebo dve dávky maziva.

Premazanie štvorkolky vám môže spôsobiť horšie problémy ako stuhnutá spojka, vrátane nekvalitných komponentov, ktoré sú pomalé alebo dokonca prestanú fungovať úplne.

Ak je problém s vašou spojkou ATV niečo viac než len malý, potom premastenie vozidla bude ako nalepenie leukoplastu na zlomenú ruku. V skutočnosti to problém nerieši.

2. Stará lamela spojky

Teraz sa teda pozrime na niektoré komponenty vašej štvorkolky, ktoré mohli mať poruchu alebo aktívne nefungujú a spôsobujú vám bolesti hlavy, s ktorými sa teraz potýkate.

  Náklady na čln Ranger Bass: Aká je cena každého modelu?

Jedným z takýchto komponentov je spojková doska, ktorá je tiež známa ako prítlačná doska spojky alebo lamela spojkovej lamely.

Spojková lamela je súčasťou systému, ktorý pracuje v spojení so zotrvačníkom a spojkovým kotúčom.

Zotrvačník je zariadenie, ktoré šetrí rotačnú energiu, zatiaľ čo kotúč spojky je pohyblivou časťou spojky vašej štvorkolky.

Lamela spojky a súvisiace komponenty sa majú pohybovať vždy, keď použijete spojku na zapnutie alebo vypnutie zavesenia.

Práve to vám pomáha udržiavať požadovanú rýchlosť počas jazdy a radiť prevodové stupne podľa vlastného uváženia.

Čím dlhšie svoju štvorkolku vlastníte a čím viac kilometrov najazdí, tým väčšie je opotrebovanie spojkovej lamely.

Môžete si všimnúť, že jazda na štvorkolke niekedy vyvoláva roztrasený pocit, akoby ste sa chystali spadnúť. Ak chcete radiť rýchlosti, čo môžete robiť manuálne pomocou spojky, možno zistíte, že radenie je pomalé a ťažké.

Ak je problém skutočne s vašou spojkovou lamelou, potom by ste mali vziať svoju štvorkolku k svojmu obľúbenému mechanikovi a požiadať ho, aby ju vymenil.

3. Opotrebenie lanka spojky

V nehydraulických spojkových systémoch používa spojka spojkové lanko. Kábel umožňuje vašej štvorkolke plynule preraďovať z jedného prevodového stupňa na druhý.

Väčšina spojkových káblov je súčasťou vášho prevodového systému, takže káble môžu posielať dáta ku kolesám a motoru.

Ak je lanko spojky opotrebované po rokoch používania, musíte vyvinúť väčší tlak, aby fungovalo.

Lanko spojky môžete vždy vymeniť sami, ale opäť ide o pomerne zložitú prácu, ktorú je lepšie nechať na mechanikovi.

4. Poškodený pomocný alebo hlavný spojkový valec

Čo ak vaša štvorkolka používa hydraulickú spojku? V takom prípade je potom dobré skontrolovať podradený a hlavný spojkový valec.

Hlavný spojkový valec a pomocný spojkový valec spolupracujú. Kedykoľvek vypnete spojku štvorkolky, je to kvôli obom týmto valcom.

Hlavný valec prijíma prílev tlaku. Tento tlak prechádza do pomocného valca spojky a používa sa na odoslanie tyče do vidlice alebo páky spojky. Tým sa spojka vypne.

Žiaľ, stačí jeden z dvoch valcov, aby prestal fungovať a spojka štvorkolky zrazu bežala oveľa tuhšie.

  Je legálne jazdiť na mojom cestovnom prívese so zapnutým propánom?

To je prvé znamenie, že niečo nie je v poriadku, no nebude to posledné. Ak budete pokračovať v používaní svojej štvorkolky bez toho, aby ste sa zaoberali hlavným alebo pomocným valcom spojky, možno budete mať problémy s preraďovaním.

Môžete minúť približne 30 dolárov za súpravu na opravu spojkového valca na opravu jedného alebo oboch týchto spojkových valcov, ak ste zistili, ktorý z nich je poškodený.

Váš mechanik vám môže predať takúto súpravu alebo ju môžete nájsť v obchode s automobilmi. Skontrolujte tiež online.

Ďalšia vec, ktorú môžete urobiť predtým, ako zavoláte, že to skončí na jednom z dvoch valcov, je vypustiť z nich vzduch.

Väčšina valcov má odvzdušňovací ventil na uvoľnenie nahromadeného tlaku vzduchu.

Budete musieť prinútiť druhú osobu, aby stlačila pedál spojky ATV a vyvinula čo najväčší tlak. Teraz rýchlo otvorte odvzdušňovací ventil pomocou kľúča.

Hydraulická kvapalina by mala začať vytekať. Mali by ste mať blízko vedro na zachytenie tekutiny, pretože ju nechcete mať po celej podlahe garáže alebo príjazdovej ceste.

Keď ste si istí, že valce sú prázdne, znova utiahnite skrutky odvzdušňovacieho ventilu a požiadajte svojho priateľa, aby postupne pustil pedál spojky, čím sa zníži tlak.

Ak tieto opatrenia nefungujú, potom potrebujete nový pomocný a/alebo hlavný spojkový valec. Radšej necháte svojho ATV mechanika, aby sa s touto výmenou postaral.

5. Old Pivot Ball

Pivotová lopta, napriek názvu, vôbec nie je loptička. Vyzerá skôr ako malý kovový prevod (konštrukcia sa môže líšiť v závislosti od značky a modelu ATV).

Účelom otočnej gule je zaradiť ložisko zo spojky ATV alebo ho podľa potreby rozpojiť.

Rovnako ako v prípade mnohých častí vašej ATV, dlhé roky používania na vozidle spôsobia opotrebovanie otočnej gule. Keď sa to stane, vaša spojka je tuhšia ako kedykoľvek predtým.

Pravidelnejšie mazanie otočnej gule môže byť schopné odolať tuhosti, ale to závisí od toho, aké veľké opotrebovanie gulička zažila.

Akonáhle je opotrebovaný nad určitý stupeň, najlepšou možnosťou je zaobstarať si nový.

  Zaujímalo vás niekedy, prečo majú hokejové loptičky jamky? Tu je Prečo!

6. Zlý krížový hriadeľ

Posledným komponentom, ktorý by mohol spôsobiť, že spojka vašej štvorkolky bude tuhá, je krížový hriadeľ.

Táto páka v prevodovke posiela príslušné množstvo tlaku na vypínacie ložisko spojky. Tlak je diktovaný tým, ako silno stlačíte spojkový pedál.

Vďaka svojmu umiestneniu v prevodovke, akonáhle krížový hriadeľ ide, výkon prevodovky môže byť tiež. Budete mať aj tuhú spojku, takže problém je dvojaký.

Nemali by ste inú možnosť, ako vymeniť krížový hriadeľ, aby vaša štvorkolka jazdila lepšie.

Ďalšie známky toho, že potrebujete vymeniť spojku štvorkolky

Aj keď spojka vašej štvorkolky nie je sama o sebe tuhá, neznamená to, že funguje perfektne. Ak máte nasledujúce problémy, musíte priviesť svoje vozidlo k mechanikovi, stat. S najväčšou pravdepodobnosťou budete musieť vymeniť spojku.

Pri jazde cítite ťah

Kedykoľvek zapnete alebo vypnete spojku, je pomalá, trhavá alebo dokonca trochu hrboľatá. To poukazuje na problém s lamelami spojky a možno aj so spojkovým košom.

Spojkový kôš je komponent z tlakovo odliateho hliníka, ktorý zapadá do spojkovej lamely. Košík môže mať na okrajoch zárezy, ktoré prispievajú k pocitu ťahania.

Upgrade na nový spojkový kôš nestačí. Potrebujete jeden vyrobený z odolnejšieho materiálu, pri ktorom je menej pravdepodobné, že sa vrúbe.

Cítiš niečo hrozné

Uf, aká je to vôňa? Nepodobá sa ničomu, čo kedy vyšlo z vašej štvorkolky. Skoro to zapácha, akoby sa niečo pripálilo.

To preto, že je! Trecie platničky spojky vašej štvorkolky sa môžu spáliť; keď to urobia, páchne to ako štipľavý horiaci kov.

Keďže sú kovové, trecie dosky môžu byť neporušené, ale budú čierne alebo budú mať pruhy tmavej farby, ktoré naznačujú, že boli spálené.

Ak je poškodenie také vážne, že sa vám zdeformovali aj lamely spojky, potom vám nezostane nič iné, ako siahnuť po úplne novej spojke.

Záverečné myšlienky

Tuhá spojka štvorkolky sťažuje užívanie si času na tomto vozidle. Teraz, keď poznáte nespočetné množstvo porúch, ktoré by mohli spôsobiť stuhnutosť spojky, môžete problém vyriešiť, aby ste mohli opäť jazdiť hladko!