Prečo je lezecké lano také drahé?

Horolezci vyžadujú vo svojom vybavení množstvo vlastností, ktoré sa v tradičnom lane nenachádzajú. Tieto vlastnosti vyžadujú špeciálny vývoj a drahé materiály, čo vedie k drahšiemu konečnému produktu. Keďže lano často nosia na veľké vzdialenosti a lezú s dodatočným lanom navinutým nad ich osobou, váha je rozhodujúcim faktorom. Rozdiel niekoľkých libier na 50 m (164 stôp) lane môže znamenať rozdiel medzi dokončením výstupu a nutnosťou vrátiť sa kvôli únave. Horolezecké lano musí byť absolútne spoľahlivé; horolezec vkladá svoj život do rúk tohto materiálu a žiadna cena sa nezdá byť príliš vysoká, aby zabezpečila, že lano neprereže ostrý kameň alebo sa časom neodre a nezlomí, keď bude niesť svoju váhu.

Základné lano na horolezectvo stojí vyše 100 dolárov na dĺžku 50m (164). Táto šnúrka by mala byť pružná, pevná a ľahká. Aj keď by ste teoreticky mohli liezť s lacným lanom za 20 dolárov, pre väčšinu lezcov sú dodatočné náklady vynaložené na syntetiku a tisíce hodín prísnych záťažových testov hodné zvýšenej bezpečnosti a zaťaženia. Pre tých, ktorí chcú ísť ešte míľu navyše, existuje niekoľko ďalších funkcií, ktoré možno nájsť v horolezeckom lane.

Polovičné laná sú obzvlášť tenké laná (zvyčajne s priemerom menším ako 9 mm), ktoré preferujú mnohí lezci. Medzi výhody polovičných lán patrí výrazne znížená hmotnosť a oveľa menší odpor lana pri zlaňovaní. Hlavnou nevýhodou je väčšia pravdepodobnosť prerezania alebo silného odretia lana pri prechode cez ostrejšie kamene alebo kusy ľadu. Väčšina polovičných lán na dnešnom trhu je špeciálne navrhnutá tak, aby bola odolnejšia voči oderu hrán. Tieto horolezecké laná sú vyrobené pomocou patentovaných úprav, ktoré potiahnu lano pevným plášťom a robia ho vodeodolným. Náklady na chemikálie a patentové dane pre výrobcu sa prenášajú na spotrebiteľa, výsledkom čoho je dosť drahé lano 60-70 m (197′-230 ′), ktoré stojí medzi 150 a 300 USD.

  Čo robí dobrý pokrový stôl?

Suché laná sú horolezecké laná, ktoré sa zameriavajú na udržanie vlhkosti mimo lana. Tieto laná sa používajú hlavne pri lezení na snehu a ľade, aj keď niektorí ich uprednostňujú aj pri tradičnom lezení. Okrem použitia rovnakých vysokokvalitných materiálov, aké sa nachádzajú prakticky vo všetkých horolezeckých lanách, je suché lano potiahnuté priehľadným plastovým povrchom, ktorý udržuje vlhkosť mimo jadra lana a zároveň pomáha lano mazať. Tento typ technológie sa často označuje ako hydrofóbna úprava a výsledkom je horolezecké lano, ktoré stojí medzi 150 a 200 $ za 50 m (164).

Keďže sa horolezectvo ako hobby stáva čoraz obľúbenejším, technológie sa naďalej vyvíjajú pôsobivým tempom. Mimoriadne flexibilné, superľahké a čoraz viac vodotesné oplety, to všetko sú vlastnosti najavantgardnejších horolezeckých lán. Ceny za tieto najnovšie technológie môžu byť ohromujúce, ale rýchlo sa znížia na dostupnosť pre spotrebiteľov, čo umožňuje komukoľvek využiť nové objavy.