Prečo hráči pozemného hokeja nosia jednu rukavicu?

Ak ste fanúšikom pozemného hokeja, určite ste si všimli, že mnohí hráči pozemného hokeja sa rozhodnú nosiť jednu rukavicu. Aj keď často uvidíte hráčov bez rukavíc, je oveľa menej často, že uvidíte hráča v dvoch, samozrejme mimo brankára.

Hráči pozemného hokeja nosia jednu rukavicu na ľavej ruke, pretože jej odkryté umiestnenie na hokejke ju robí mimoriadne zraniteľnou voči potenciálnemu zraneniu. Pravá ruka je väčšinou držaná za vlastnou hokejkou hráča, čo jej ponúka určitý stupeň ochrany aj bez rukavice.

Keďže rukavice sú voliteľnou súčasťou uniformy, dôvod, prečo sa hráči rozhodnú nosiť jednu rukavicu alebo žiadnu alebo dve rukavice, závisí hlavne od osobných preferencií. Nosenie rukavíc môže mať výhody aj nad rámec toho, že sa len vyhnete zraneniu, ale môže to priniesť aj určité kompromisy.

Účel jednej ľavej rukavice

Rukavice sa nosia na ľavej ruke kvôli ako hráči držia hokejku. Hráči pozemného hokeja používajú rôzne štandardné úchopy, ktoré im pomáhajú vykonávať herné techniky – úchopy špecializované na driblovanie, naberanie, extra tvrdý úder do lopty atď.

Ak sa niekedy pozriete na fotografiu hráča pozemného hokeja, ktorý používa tieto úchopy, všimnete si, že väčšina úchopov necháva odkrytú zadnú časť ľavej ruky na tej istej strane hokejky, ktorú hráči používajú na odpal a manévrovanie s loptou. To znamená, že existuje veľa plochy, ktorá je mimoriadne náchylná na zasiahnutie chybnými loptičkami alebo palicami iného hráča, nehovoriac o škrabancoch a rezoch pri páde.

Dodatočný stupeň ochrany, ktorý ponúka ľavá rukavica, môže znamenať veľký rozdiel v tom, ako hráči fungujú, a ponúka množstvo výhod. Každý, kto hrá alebo sleduje pozemný hokej, vie, že zranenia rúk, menšie aj väčšie, sú bežné. Ľavá rukavica umožňuje hráčom:

  • Úplne sa vyhnite drobným zraneniam, ktoré by ich inak mohli vyradiť z hry
  • Vyhnite sa pľuzgierom z uchopenia tyčinky
  • Výrazne znižuje riziko vážnejších zranení, ako sú rozdrvené prsty
  • Hrajte pohodlnejšie v chladnom počasí
  Najlepšie vnútorné aktivity pre zlé počasie na chate

Navyše, uvedomenie si ochrany, ktorú ponúka ľavá rukavica, môže zmeniť spôsob hry ľudí. Keďže hráč s ľavou rukavicou vie, že nie je vystavený takému riziku vážneho zranenia, môže sa cítiť pohodlnejšie pri použití agresívnejšieho herného štýlu a v dôsledku toho môže skutočne podať lepší výkon.

Nosia ľaváci na pravej ruke rukavicu?

Niekto by si mohol myslieť, že jedna rukavica, ktorú nosia hráči pozemného hokeja, vždy patrí na nedominantnú ruku, najmä preto, že je to tak v iných športoch, v ktorých hráči niekedy nosia jednu rukavicu, ako je golf alebo bejzbal. Takto to v pozemnom hokeji nefunguje…ľaváci aj praváci nosia jednu rukavicu na ľavej ruke.

Je to preto, že – na rozdiel od golfu, za ktorý si hráči môžu kúpiť palice pre ľavákov, alebo v baseballe, v ktorom môže byť úder na striedačku životne dôležitou taktikou – v pozemnom hokeji, všetci hráči hrajú s palicami pravou rukou. Nie je to preto, že by mali problém s ľavákmi. Ide o bezpečnosť.

Pozemný hokej možno nie je plnokontaktným športom ako americký futbal, no aj tak sa ku kontaktu často dochádza. Pre ľavákov by sa to mohlo ľahšie naučiť, keby používali ľavoruké hokejky, ale postup švihom ľavou rukou môže predstavovať hrozbu pre hráčov okolo nich. To, že všetci hráči hrajú pravou rukou, vytvára určitý záchvat synchronizácie na ihrisku, čo pomáha minimalizovať zranenia.

Prečo nenosiť dve rukavice?

Keďže je určite možné zraniť si obe ruky pri hraní pozemného hokeja, môže sa zdať intuitívne nosiť dve rukavice – získajte čo najväčšiu ochranu, však? Napriek tomu väčšina hráčov uprednostňuje nosenie iba jednej rukavice.

Keďže aj priliehavé rukavice budú mať určitý vplyv na mobilitu, nosiť len jedny je často riziko, ktoré stojí za to podstúpiť, najmä preto, že pravá ruka je aj tak vystavená oveľa menšiemu riziku zranenia.

  Ako si kúpiť správnu pozemnú hokejku: Kompletný sprievodca

Okrem toho je mimoriadne dôležitá zručnosť pravej ruky – vo väčšine rukovätí pozemného hokeja je pravá ruka zodpovedná za jemné ovládanie hokejky. Dokonca aj najmenší nedostatok v manévrovateľnosti môže znamenať rozdiel medzi stratou lopty a dosiahnutím bodu.

Niektorí hráči sa však rozhodnú nosiť dvoje rukavice. Defenzívni hráči stratia menej ako útočiaci hráči, keď sa im to podarí, a možno z toho dokonca profitovať. Jemná kontrola lopty je pre nich menej dôležitá ako ochrana svojich spoluhráčov, takže možnosť zasiahnuť pár zásahmi by sa oplatilo stratiť trochu manuálnej zručnosti.

Typy rukavíc na pozemný hokej

Možno ste si všimli, že nie všetky rukavice na pozemný hokej vyzerajú rovnako. Keďže ľavá rukavica nie je povinnou súčasťou uniformy, pri výbere rukavíc uvidíte veľa rozmanitosti. Rôzni hráči nosia rôzne typy rukavíc – niektoré sú nepriliehavé, zatiaľ čo iné sú objemné a silne polstrované. Niektoré pokrývajú celú ruku, iné nechávajú prsty či dlaň odkryté. Tieto rôzne rukavice slúžia na rôzne účely a každá má svoje výhody a nevýhody.

Typ rukavíc Príklad Pros Zápory
Obtiahnuté Šedé tenké rukavice Ponúka ochranu pred poveternostnými vplyvmi Minimalizuje vplyv na obratnosť Neponúka takú ochranu ako polstrované rukavice
Klobúková rukavica Harrow Knuckle Mitt Plne chráni kĺby Stále umožňuje slušnú mobilitu Menej ochrany ako rukavice s väčším polstrovaním
Bez prstov Rituálna parná rukavica Dobrá rovnováha medzi mobilitou a dôkladnou ochranou Neponúka úplnú ochranu proti nárazom
Plne polstrované Rukavice na ľavú ruku Grays International Pro Maximálna ochrana ruky a prstov Objemnejšie rukavice môžu brániť pohyblivosti

(Zdroj: Recenzie na pozemný hokej)

Čo treba zvážiť pri výbere rukavice

To, aké rukavice si hráč vyberie, bude závisieť od niekoľkých faktorov – či hrá útok alebo obranu, štýl hry, osobné štylistické preferencie atď. Rovnako ako v prípade obuvi je to, ako rukavica sedí, najdôležitejšie – nezáleží na tom. aká luxusná alebo dobre vystužená rukavica je, ak je nepohodlná.

  Zoznam najlepších lukostreľníc v New Yorku

Predtým, ako sa hráč pokúsi nájsť rukavicu, ktorá mu sadne ako Popoluškina sklenená papuča, musí sa rozhodnúť, čo od rukavice chce. Podľa Recenzie na pozemný hokejvýber rukavíc má veľa spoločného s postavením hráča.

  • Útočníci pravdepodobne budú chcieť niečo ľahké, ako sú priliehavé rukavice, pretože mobilita je neoddeliteľnou súčasťou ich úlohy v tíme. Musia robiť veľa zložitých manévrov.
  • naopak, stredopoliari a obrancov obaja by mohli chcieť rukavice s väčším brnením, buď bez prstov, alebo vystužené. Je oveľa pravdepodobnejšie, že sa zblížia a budú osobnejší s druhým tímom, a preto pravdepodobne chcú viac bezpečnosti.

Hráč by si mal byť vedomý aj toho, či je rukavica, ktorú si vyberie, najvhodnejšia na hru v interiéri alebo vonku. Vonkajšie ihrisko bude bolieť menej, keď naň spadnete, ako tvrdá krytá aréna a je malá šanca, že vonku zakopnete a spadnete do steny, keď sa vytlačí z hracej plochy. Kvôli tomu, haloví hráči možno budú chcieť trochu viac výplne, aj keď hrajú ofenzívne.

Záverečné myšlienky

Aj keď je nosenie jednej rukavice pre pozemný hokej pre hráčov úplne voliteľné, je to voľba, ktorú si mnohí vyberajú. Trochu extra ochrany môže dať hráčovi kus mysle v tak hektickom a rýchlom športe, akým je pozemný hokej. Existuje mnoho rôznych typov rukavíc, ktoré majú svoje klady, zápory a špecifické účely. Bez ohľadu na to, na akej pozícii hráč hrá, je pravdepodobné, že existuje rukavica, ktorá sa hodí k jeho štýlu, chráni ho pred zranením bez toho, aby obmedzovala jeho slobodu pohybu.