Prečo by som mal používať brodiváky na lietanie s rybami?

Sledovali ste niekedy muškárenie na profesionálnej úrovni na YouTube alebo možno aj osobne? Ak áno, pravdepodobne ste si všimli, že väčšina, ak nie všetci rybári, mala na sebe broďáky. Sú broďáky naozaj také potrebné pri muškárení? Ak áno, prečo?

Wadery sú skvelým doplnkom pri muškárení z týchto dôvodov:

  • Udrží vás väčšinou v suchu, keď stojíte vo vode pri love
  • Chráni rybárov pred plaziacimi sa tvormi vo vode
  • Poskytuje ochranu pred chladným počasím

Ak o brodivých vtákoch počujete prvýkrát, túto príručku si musíte prečítať. Budeme diskutovať o tom, čo sú broďáky, prečo ich rybári používajú a o rôznych typoch a materiáloch broďákov, aby ste si mohli vybrať ten správny pár pre vás. Čítajte ďalej!

Čo sú to muškárske broďáky a prečo ich potrebujete?

Sme si istí, že môžete vizuálne identifikovať brodivých vtákov, ale chceli sme využiť prvú časť tejto časti, aby sme ich aj tak vysvetlili.

Waders sú topánky alebo oblečenie, ktoré sú nepremokavé. Existuje veľa brodivých materiálov, o ktorých si povieme neskôr, vrátane Gore-Texu, neoprénu a PVC. Prvá súprava brodivých vtákov bola vytvorená v 50. rokoch 19. storočia.

Rybári hojne využívajú brodivých vtákov, rovnako ako tí, ktorí sa venujú lovu vodného vtáctva. Ďalšie aplikácie brodivých vtákov zahŕňajú oblasti kanalizácie, údržby zásobovania vodou, akvakultúry, poľnohospodárstva a chemikálií.

Tu sú výhody nosenia broďákov na muškárenie.

Udrží vás väčšinou v suchu

Mohol chytáte ryby pri muškárení z člna? Áno, ale väčšina rybárov to tak nerobí.

Mnohí z nich budú stáť vo vode, aby získali skvelý výhľad na ryby a zvýšili svoje šance na fantastický úlovok.

Iste, rybár by mohol nosiť nepremokavé nohavice na lov vo vode, ale potom sú medzi jeho kožou a vodou len nohavice. S broďákmi cez pár nepremokavých nohavíc je teraz ďalšia vrstva pre väčšie sucho.

Koniec koncov, nie je to tak, že väčšina rybárov chytí ryby za 20 minút a potom to nazývajú deň. Či už muškárite alebo lovíte lukom, zaväzujete sa stráviť hodiny, ak nie celý deň, na vode.

Musíte zostať v suchu, ako sa len dá. To vás ochráni pred prechladnutím alebo dokonca chrípkou, a preto sú bahniaky neodmysliteľnou súčasťou.

Chráni vás pred plaziacimi sa tvormi vo vode

S akými tvormi sa delíte o vodu, keď chodíte na muškárenie? No, ak je voda na nepriehľadnej strane z narušeného sedimentu, potom je takmer nemožné povedať.

Ak máte na muškárení iba nepremokavé nohavice alebo možno plavky, potom ťažko zistíte, čo je s vami vo vode, keď sa vám to, čo je, kĺže po nohe.

Čítať  Čo drží pohromade snehovú guľu alebo snehuliaka?

Môžu to byť morské riasy alebo úhor. Kto vie?

Vyskočíte míľu vysoko a pravdepodobne budete tiež kričať, čím odplašíte všetky ryby v blízkom okruhu. Navyše, v závislosti od toho, s čím sa delíte o more, môžete sa pohrýzť, uštipnúť alebo inak zraniť. Všade naokolo je zlá situácia.

S nasadenými broďákmi si ani nevšimnete, či na ceste za svojim najnovším úlovkom prechádzate cez morské riasy alebo úhory. To urobí zázraky pre vašu vyrovnanosť.

Ponúka ochranu proti studenej vode

Keď príde jeseň a dni sa skracujú, teplota vzduchu nie je jediná vec, ktorá klesá. Rovnako aj teplota vody.

Len pomyslenie na to, že vstúpite do ľadovo studenej vody a idete na ryby, sa zdá byť neznesiteľné, nehovoriac o tom, že by ste sa zaviazali tráviť vo vode hodiny naraz.

Dobrý pár brodivých vtákov vás môže izolovať, takže je menej pravdepodobné, že budete cítiť chladnú teplotu vody, ako aj chladenie vetra.

Ako sme už spomenuli, budete sa môcť vyhnúť prechladnutiu a chrípke, ale ešte viac môžete zabrániť podchladeniu.

Podchladenie môže spôsobiť príznaky, ako je únava, nezmyselná reč, nedostatok pamäti, zmätenosť a triaška. Bez liečby môže byť hypotermia niekedy smrteľná, najmä ak je vystavenie chladu skôr dlhšie.

Pri muškárení po Sviatku práce budete určite potrebovať izolované broďáky!

Typy brodivých vtákov

Ako sme už spomenuli v minulej časti, nie všetci brodivci sú rovnakí. V tejto časti si prejdeme rôzne typy, ktoré si môžete kúpiť a nosiť, aby ste sa mohli rozhodnúť, kde sa brodiváky zmestia do vášho zoznamu príslušenstva na muškárenie.

Wading Nohavice

Nie celkom nepremokavé nohavice, ale používajú sa rovnakým spôsobom, brodiace nohavice sa dajú nosiť cez nepremokavé nohavice alebo akýkoľvek iný štýl nohavíc, vrátane džínsov. Brodiace nohavice nosíte rovnako ako akékoľvek iné nohavice, vďaka čomu je ich obúvanie mimoriadne jednoduché.

To je dôležité, ak sa chcete rýchlo dostať k rybe, napríklad keď viete, že čoskoro bude pršať.

Ďalšou výhodou brodivých nohavíc je, že neobmedzujú vaše pohyby. Vaša horná polovica sa môže úplne voľne pohybovať, ako potrebujete. Vaša spodná polovica, aj keď možno nie je úplne ohybná, môže stále stáť, kľačať, ohýbať sa a inak sa polohovať.

Hip Waders

Ak si viete predstaviť veľmi dlhý pár holínok, tak sú to bedrové topánky.

Čítať  Môžem chytiť rybu s párkom v rožku ako návnadou?

Čižmy siahajú až po boky. Nie sú to celkom nohavice, pretože nezakrývajú hornú časť stehien, rozkrok ani zadok.

Z tohto dôvodu nebudete chcieť nosiť bedrové chrániče, ak sa budete púšťať do vody po pás (alebo ak si myslíte, že budete), pokiaľ nemáte na sebe vodotesnú ochranu hornej časti tela.

V močiaroch, stojatých vodách a plytkých vodách vám zvyčajne postačí dobrý pár brodivcov. Keďže je v nich menej, môžete minúť menej peňazí na nákup bedrových broďákov ako na brodenie nohavíc.

Navyše, pretože bedrové návleky zaberajú menšiu spodnú časť tela, budete mať s párom týchto nánožníkov vyšší stupeň flexibility ako v prípade brodivých nohavíc.

Chest Waders

Tretím štýlom broďákov je hrudný broďák.

Hrudníky sú tradičná dvojica brodivcov, ktoré ste videli pri športe profesionálnych rybárov. Vyzerajú ako nohavice, pretože spodná polovica je skutočne pár brodivých nohavíc. Hrudníky budú na tele vyššie ako brodiace nohavice, pretože brodiace nohavice sa vám odrežú okolo hrudníka.

Pár overalov sedí na vašich pleciach, aby boli chrániče hrudníka v bezpečí. Overal je zvyčajne dodávaný s popruhmi alebo prackami pre nastavenie ich utiahnutia, takže sa nemusíte báť, že by vám overal skĺzol celý deň z pliec.

Hrudníky môžu mať jeden z dvoch štýlov: bootfoot alebo stockingfoot.

Začnime tým, že si povieme niečo o šľapkách. Ako už názov napovedá, obuvnícke broďáky už obsahujú topánky, ktoré sú pripevnené k nohaviciam.

Nemusíte strácať čas prehrabávaním sa v šatníku alebo čižmách. Vždy sú tam.

Čižmy pripevnené k nánožníkom sú vodeodolné. Navyše, pri prechode od nepremokavých nohavíc k čižmám chýbajúce švy bránia vniknutiu vody dovnútra. To ešte viac posilňuje vodotesnosť brodivých nohavíc.

Iný štýl hrudného brodivca je pančuchový broďák. Pančucháč sa vzťahuje na to, čo nemá pripevnené topánky.

Nohavice majú zvyčajne elastický lem, ktorý ich udrží v bezpečí okolo členku. Tento elastický lem má tiež vytvoriť vodotesné tesnenie medzi vašou nohou a topánkou, keď je topánka nazutá a pevne zviazaná. Je však na vás, či si čižmy kúpite sami.

Nohavice na nohy majú tiež svoje výhody. Ak sa topánky páru broďákov opotrebujú alebo poškodia, museli by ste vymeniť celý pár broďákov, aj keď sú len topánky v zlom stave.

S nohavičkovými broďákmi môžete svoje topánky ľubovoľne nahradiť. To znamená, že platíte za dvojnásobok materiálov v porovnaní s párom brodivých nohavíc.

Bez ohľadu na to, či chcete topánky pripevniť alebo odopnúť, chrániče hrudníka sú vhodné z mnohých dôvodov. Vaša horná časť tela má plný rozsah pohybu a vaša dolná polovica stále profituje z flexibility. Nie ste o nič menej flexibilný, ako keď nosíte brodivé nohavice.

Čítať  Ako zložiť snežný skúter z prívesu bez spätného chodu

Celotelové brodiváky

Takmer nikdy neuvidíte rybárov nosiť celotelové broďáky, no napriek tomu sú typom broďákov, tak sme si mysleli, že sa o nich porozprávame.

Celotelové broďáky sú párom broďákov, ktoré ťa zahalia od hlavy po päty. Toto sú technicky topánkové broďáky, pretože topánky sú zabudované. Rovnako aj rukavice, aby vaše ruky neboli odhalené. Brodiace nohavice by sa zapínali na zips, s kapucňou, ktorá sa vám tiahne okolo hlavy.

Wader materiály – ako si vybrať

Nakoniec, ako sme sľúbili, poďme sa rozprávať o rôznych typoch brodivých materiálov, pretože aj tieto ovplyvnia vaše rozhodnutie.

Guma

Pôvodné broďáky boli vyrobené z vulkanizovanej gumy. V týchto dňoch sa gumené broďáky stali menej bežnými, ale stále existujú.

Ľahká, flexibilná a veľmi vodeodolná guma sa väčšinou používa na výrobu brodivých topánok, ale môže obsahovať celý oblek.

Gumové broďáky veľmi nedýchajú, takže ak ich chceš, odporúčame maximálne bedrové. Ste tiež obmedzenejší v tom, ako sa môžete pohybovať v páre gumených broďákov, čo je ďalší dobrý dôvod, prečo si kúpiť iba gumené broďáky.

Neoprén

Len málo materiálov je pre dobrý pár broďákov príťažlivejších ako neoprén.

Odolný a veľmi dobre izolujúci neoprén je dostupný v hrúbkach od troch do piatich milimetrov. Čím sú broďáky hrubšie, tým sú lepšie na muškárenie v studenej vode.

To znamená, že hrubšie broďáky nie sú veľmi priedušné, preto si kúpte pár neoprénových broďákov na jesenné a dokonca aj zimné mesiace (podľa toho, kde bývate) a potom ďalší pár z iného materiálu na jarné a letné muškárenie.

Polyester alebo Nylon

Ak hľadáte maximálnu priedušnosť, boli by to polyesterové alebo nylonové broďáky.

Tieto materiály sú samy o sebe ľahké a čiastočne vodotesné, ale zvyčajne majú hydroizolačnú membránu, aby boli ešte účinnejšie pri zadržiavaní vody.

Keď sa dni stanú chladnými, ak ešte stále chytáte muškárenie, práve teraz budete chcieť vyradiť polyesterové alebo nylonové broďáky.

Záverečné myšlienky

Na muškárenie sa odporúčajú broďáky, pretože musíte stáť vo vode. S párom broďákov môžete zostať v suchu a chytiť toľko rýb, koľko si len vaše srdce zažiada. Teraz, keď ste zasvätení do materiálov a štýlov na brodenie, môžete si kúpiť pár alebo niekoľko a tento rok sa venovať viac muškáreniu!