Prečo boli olympijské hry v roku 1936 kontroverzné?

Olympijské hry v roku 1936 boli v tom čase kontroverzné, pretože sa stali veľmi spolitizovanými kvôli tomu, že sa konali v nacistickom Nemecku. Úlohy rôznych aktérov na olympijských hrách v roku 1936 boli odvtedy dôkladne preskúmané, pričom niektorí ľudia mali pocit, že zúčastnené štáty premeškali príležitosť zastaviť rastúcu vlnu nacizmu v Nemecku. Najmä niektorí členovia židovskej komunity si želajú, aby sa štáty ako Spojené štáty rozhodli bojkotovať olympijské hry v roku 1936, aby vyjadrili svoje znechutenie Adolfom Hitlerom a nacistickým režimom.

Začiatky olympijských hier v roku 1936 neboli nijak zvlášť kontroverzné. Berlín dostal príležitosť usporiadať olympijské hry v roku 1931, tri roky predtým, ako Hitler prevzal moc v Nemecku. Predpokladalo sa, že olympiáda bude symbolom návratu Nemecka do spoločnosti po bojoch 1. svetovej vojny a mnohí ľudia uvítali možnosť predviesť najlepších svetových športovcov na letných hrách v Berlíne.

Keď Hitler prevzal moc v Nemecku, spočiatku bol proti usporiadaniu olympijských hier, pretože sa mu nepáčil internacionalistický duch spojený s olympijskými hrami. Poradcovia jeho kabinetu však poukázali na to, že olympijské hry v roku 1936 by mohli predstavovať dôležitú propagandistickú príležitosť, ktorá Nemecku umožní odovzdať svetu to najlepšie zo seba a ukázať schopnosti nemeckého ľudu. Výsledkom bolo, že Hitler prišiel na podporu olympijských hier, venoval značné finančné prostriedky podniku a sponzoroval prvú štafetu s olympijskou pochodňou.

Keď súťažiaci a hostia v roku 1936 dorazili do Berlína, narazili na silne dezinfikované Nemecko. Židia, Cigáni a iní nežiadúci ľudia boli v tichosti odstránení z Berlína spolu s diskriminačnými znakmi a inými indíciami o rozsahu nacistického režimu. Nemecká vláda povolila iba árijským športovcom súťažiť za Nemecko, s výnimkou mnohých talentovaných židovských športovcov, a predviedla svojim zahraničným hosťom show tým, že najala slávnu režisérku Leni Riefenstahlovú, aby zdokumentovala udalosti. Pôvab olympiády bol navrhnutý tak, aby skryl to, čo sa skrývalo pod ňou v už aj tak veľmi nepokojnej krajine.

  Aké sú rôzne typy modelov jácht?

Na olympijských hrách v roku 1936 súťažilo 49 krajín, a to napriek výzvam na bojkot olympijských hier v niektorých účastníckych krajinách. Odporcovia olympiády tvrdili, že vyslaním športovcov na podujatie národy odpustia aktivity nacistického režimu a že odmietnutím účasti môže vyslať silný odkaz. Mnoho ľudí sa však prihlásilo k myšlienke, že olympiáda je apolitická udalosť a bojkot by bol proti internacionalistickému duchu olympiády, a nakoniec ich názory zvíťazili.

Môžete počuť, že olympijské hry v roku 1936 sa označujú ako nacistické olympijské hry v súvislosti s konaním, ktoré je silne ovládané prítomnosťou nacistického režimu. Na veľkú frustráciu nacistickej vlády niekoľko čiernych športovcov, vrátane Jesseho Owensa, excelovalo na olympijských hrách, čo vyvrátilo nacistickú vieru v rasovú nadradenosť, a židovskí športovci z rôznych národov si tiež viedli v konkurencii veľmi dobre. Mnohí z týchto športovcov neskôr napísali, že sa im táto skúsenosť veľmi páčila a od svojich hostiteľov sa im dostalo veľmi priateľského a priaznivého zaobchádzania, čo je dosť ironické vzhľadom na skutočnosť, že nemeckí Židia sa čoskoro ocitnú „ubytovaní“ v brutálnych zajateckých táboroch.