Pracujte s návnadami Glow in the Dark

Návnady typu Glow in the dark nie sú žiadnou novinkou a stretol som veľa rybárov, ktorí prisahali, že s nimi nachytali obrovské ryby, a ďalších, ktorí tvrdia, že je to trik. Hardcore rybári sa vždy snažia nájsť okraj, ktorý im pristane viac a väčších rýb. Tak som sa začal pýtať, či žiariace v tme návnady chytia viac rýb?

Nechcel som prísť o tajnú zbraň rybolovu, urobil som niekoľko vlastných testov so žiarou v tme návnad v noci a cez deň. Tu je to, čo som našiel.

Pre určité druhy rýb fungujú návnady typu žiara v tme. Mnoho druhov slanej vody ľahko zasiahne žiariacu návnadu, pretože presne napodobňuje bioluminiscenciu prirodzenej koristi. Výhody nie sú také zrejmé pre sladkovodné druhy. Rybolov v hlbokej vode počas dňa so svietiacimi návnadami v tme priniesol viac úderov kokanee a walleye. V noci som však zistil, že žiariace návnady môžu v skutočnosti vystrašiť vyberavé basy alebo pstruhy.

Stále existuje veľa diskusií o účinnosti používania žiarových návnad v tme, ale pokračujte v čítaní, aby ste sa rozhodli, či si myslíte, že to stojí za vyskúšanie.

Čo robí žiaru v tme návnadou účinnou

Nemôžete len tak vyhodiť svietiacu palicu na háčik a očakávať, že chytíte ryby. Návnada žiara v tme by mala používať jemné žiariace detaily, ktoré dodávajú kontrast a vyzerajú prirodzene. Na upútanie pozornosti rýb je potrebné len dostatok svetla. Ak to vyzerá, že nič, čo nikdy nevideli, pravdepodobne sa vyhnú.

Okrem vzhľadu návnady ich používajte pre správne druhy v správnych podmienkach. Morské ryby sa často živia korisťou, ktorá je bioluminiscenčná. Losos, chobotnica, halibut a skalník sú dobre známe tým, že berú návnadu, ktorá svieti.

Veľkou otázkou je, či preferujú svietiace nástrahy pred nesvietiacimi nástrahami. Väčšine dôkazov chýba akýkoľvek vedecký dôkaz, takže sa možno budete musieť presvedčiť sami a opýtať sa iných skúsených rybárov.

Čítať  Ako zariadiť, aby akýkoľvek luk fungoval na lov s lukom

Walleye rybári vstupujú do zúrivých debát o používaní svietiacich návnad. Tí, ktorí radi lovia v noci, tvrdia, že ich najlepšie úlovky boli so svietiacimi návnadami v tme. Niektorí radi pridávajú žiariace guľôčky do svojho trollingového zariadenia počas dňa, aby lákali hlbokú vodu uhryznutie od plachých kŕmidiel.

Kedy je najlepší čas ich použiť

Najviditeľnejší čas na použitie žiary v tme návnad je v noci. Čoraz viac rybárov začína uprednostňovať nočný rybolov a je rozumné vyskúšať návnadu, ktorá svieti. Môže to trvať trochu experimentovania, aby ste zistili, čo funguje vo vašich miestnych vodách. Uistite sa prečítajte si náš komplexný článok o nočnom rybolove. Nebudete chcieť zmeškať!

Svieti v tme návnady nie sú len na nočný rybolov. Môžu dokonca pracovať v hlbšej vode počas dňa. Jigging na kokanee je skvelá príležitosť použiť žiaru v tme návnad. Tieto ryby plávajú hlboko do 50 až 100 stôp vody. Viac si o tom môžete prečítať v našom konečný sprievodca kokanee jiggingom.

Keď svieti slnko a na hladine je všetko jasné, je ľahké si myslieť, že slnečné lúče siahajú až dnu. Avšak aj v 10-15 stôp vody je množstvo svetla drasticky znížené. Určité vlnové dĺžky svetla neprechádzajú vodou ďaleko. Červená a oranžová farba na návnade rýchlo bledne na sivú aj za hranicou 15 stôp. Pridajte trochu zamračenej oblohy, nárazy vetra alebo slabú priehľadnosť vody a bude ešte tmavšie.

Denné UV lúče prenikajú do vody hlbšie ako viditeľné svetlo a rozžiaria v tme návnadu, ktorá priláka dravé ryby. Keď lovíte za úsvitu alebo za súmraku, podržte na nástrahe niekoľko sekúnd malú baterku, ktorá bude svietiť niekoľko minút.

Svietiace v tme ľadové rybárske návnady

Ak žiara v tme môže dokázať svoju hodnotu, je to počas sezóny rybolovu na ľade. Trochu svetla môže presvitať cez ľad, ale pridajte navrch čerstvú vrstvu snehu a získate tmavé podmienky. Skombinujte to so zamračeným počasím, hlbokými okrajmi alebo nejakou štruktúrou a zrazu bude svetla ešte menej.

Čítať  10 spôsobov, ako prilákať ryby počas rybolovu na ľade, ktoré skutočne fungujú

Mnoho rybárov na ľade pridáva do svojho arzenálu pár žiariacich prípravkov práve pre takéto príležitosti. Táto malá žiariaca svetlica môže prilákať uhryznutie, keď iné metódy neprodukujú. Svietiace návnady a lyžičky zakončené vašou obľúbenou živou návnadou vám môžu spríjemniť deň na ľade.

Je legálne používať návnady, ktoré svietia?

Z môjho výskumu som nenašiel žiadne informácie, ktoré by naznačovali, že návnady žiariace v tme sú nezákonné na rybolov. Niektoré štáty zakazujú používanie elektronických návnad, ktoré majú zabudované svetlá, ale nie návnady so svietiacim lakom.

Niekedy je metóda rybolovu taká úspešná, že sa stáva nezákonnou, aby sa rybám poskytla väčšia šanca a aby sa rybolov stal športovejším. Návnady typu žiara v tme určite pridávajú výhodu v niektorých podmienkach, ale sotva ide o striebornú guľku.

Predtým, ako miniete hromadu peňazí na nákup škatule s náradím plnej svietiacich návnad, skontrolujte miestne rybárske predpisy, aby ste sa uistili, že ich používanie je v mieste vášho bydliska legálne. Navštívte našu Stránka Ryby a divoká zver nájsť rybárske predpisy vášho štátu.

Ako si vyrobiť vlastný

Dobre, rozhodli ste sa vyskúšať návnady typu žiara v tme. Nákup vopred vyrobených návnad pre typ rýb, na ktoré sa zameriavate, je skvelý spôsob, ako začať. Pre tých z vás, ktorí majú obmedzený rozpočet, je vytvorenie vlastného zábavného spôsobu testovania nových dizajnov. Nikdy neviete, možno objavíte vzor zabíjania rýb.

Keď som bol dieťa, žiara v tme mala obmedzenú farbu. Teraz je k dispozícii široká škála farieb. Vaša návnada bude tráviť veľa času vo vode, preto si vyberte vodeodolnú farbu. Okrem toho, keď chytíte ryby, ich zuby zoškrabú farbu. Občas ho možno budete musieť opraviť, takže pred odchodom vždy rýchlo skontrolujte svoje vybavenie.

Čítať  Ako ísť do kúpeľne počas rybolovu na ľade

Vyberte si farby laku a návnadu na maľovanie opatrne. Pamätajte, že potrebujete iba jemné doplnky. Je dôležité pridať realistické detaily. Vaša farba by mala dať návnade pocit smerového pohybu. Na začiatok odporúčam namaľovať oko alebo malý prúžok. Len sa vyhnite tomu, aby to bola pevná kvapka žiarivej farby.

Keď to zhrnieme

Osobne som stále na plote o výhodách návnad žiara v tme. Na jednej strane dáva logický zmysel, že ryby sú priťahované k niečomu, čo vyniká a vyzerá ako ľahké zbieranie. Ale na druhej strane som nevidel, že by produkovalo podstatne viac rýb.

Zvyčajne prejdem na návnadu žiaru v tme, keď všetko ostatné zlyhá. Pri takýchto príležitostiach to niekedy vyjde. Rybolov na ľade a rybolov v morskej vode sú časy, keď sa oplatí mať niekoľko možností žiary v tme pre každý prípad.

Možno to budete musieť vyskúšať sami.

Chcete raz a navždy poznať najlepšie farebné rybárske návnady, ktoré môžete použiť pre svoje obľúbené druhy rýb. Pozrite si nášho sprievodcu, ktorý vám pomôže rozhodnúť sa ktorá farebná rybárska návnada vás nesklame.