V tomto rozsiahlom sprievodcovi sa najprv porozprávame o hrách pozemného hokeja a lakrosu jednotlivo, vrátane toho, ako sa hrajú, čo hráte, ako vyhrávate atď. Potom sa vyššie uvedeným rozdielom ponoríme hlbšie. Keď dočítate, budete vedieť, či je pre vás šport pozemný hokej alebo lakros!

Začnime diskusiou o pozemnom hokeji, ktorý patrí do hokejovej rodiny, ale nehrá sa úplne rovnako ako iné hokejové hry.

Hoci reliéf z roku 510 pred Kristom ukazuje, ako starí Gréci hrali hru známu ako keretizeínktorý mohol byť veľmi ranou verziou pozemného hokeja, verzia pozemného hokeja, ako sa hrá dnes, začala v 19.th storočia v Anglicku.

V roku 1849 vznikol klub pozemného hokeja v juhovýchodnom Londýne, ale pravidlá hry stále neboli presne stanovené, ako ich poznáme teraz. To nebolo, kým kriketové kluby v Middlesexe v zime nezačali hrať hru podobnú pozemnému hokeju.

Potom Hokejový klub Teddington hru ešte viac podporil, keď na hranie použil guľu namiesto gumenej kocky a pridal nápadný kruh. V roku 1886 bol založený Hokejový zväz a v roku 1895 sa pozemný hokej hral medzinárodne.

Na letných olympijských hrách v roku 1908 a 1920 bol pozemný hokej olympijským športom, ale potom sa do hier v roku 1924 nezapojil. Keď sa vytvorila Medzinárodná hokejová federácia v Gazone alebo FIH, organizácia pomohla obnoviť pozemný hokej ako olympijský šport. šport od roku 1928.

Tímy

Družstvo pozemného hokeja má po jednom brankárovi a 10 hráčoch v poli. Tímy môžu striedať hráčov v kombinácii podľa vlastného výberu kedykoľvek počas hry a v ktoromkoľvek bode. K tomu nemôže dôjsť iba vtedy, ak je brániaci brankár suspendovaný alebo zranený.

pravidlá

Hráči udierajú do lopty plochou stranou hokejky. Pozemný hokej je rozdelený na dve časti. Každá perióda trvá približne 35 minút. Potom nasleduje päťminútová polčasová prestávka. Je možné pridať ďalšie intervaly a obdobia, ale nie je to bežné.

Ďalším spôsobom hrania pozemného hokeja, najmä medzinárodného, ​​sú štyri štvrtiny 15 minút. Každá štvrtina má pred ďalším začiatkom dvojminútovú prestávku, okrem času medzi druhou a treťou štvrtinou. Tá prestávka trvá 15 minút.

Družstvo mimo brankára sú útočníci, ak majú loptu a družstvo bez lopty sú obrancovia. Hod mincou zvyčajne určí, kto je kto na začiatku hry. Hráč začína hru prihrávkou lopty zo stredu ihriska.

Čítať  Potrebujem sprej proti hmyzu pri batohu?

Tresty môžu byť udelené ktorémukoľvek tímu za chyby, ako je príliš vysoké zdvihnutie lopty. Hra má trojúrovňový systém s trestnými kartami, ktoré podrží rozhodca. Zelená karta vyžaduje, aby hráč opustil ihrisko aspoň na dve minúty. Žltá karta znamená, že hráč musí stráviť čas v trestnej lavici. Ak hráča pozemného hokeja zasiahne červená karta, bude mimo hry počas celého zápasu.

Bodovanie

Ako bodujete v pozemnom hokeji? Hráč by mal poslať svoju loptu do útočného kruhu. Ďalej môžu švihnúť, tlačiť alebo trafiť smerom k bránke. Ak brankár súpera nezastaví hráča, útočiace družstvo strieľa gól.

Po hodine je oficiálne víťazom ktorýkoľvek tím, ktorý má vyššie skóre. Čo ak tímy nerozhodne? V mnohých prípadoch je potom kravata taká, aká je. Ak si hra vyžaduje tajbrejk, nasleduje penaltový rozstrel.

Čo je lakros?

Dobre, tak to bol pozemný hokej, takže ďalej, poďme sa rozprávať o hre lakros.

Pôvod

Rovnako ako pozemný hokej, počiatky lakrosu siahajú ďaleko späť. V roku 1100 nášho letopočtu sa verilo, že indiánske komunity hrajú hru podobnú lakrosu. V nasledujúcich storočiach sa objavila nejaká verzia lakrosu, ktorá sa stala veľmi populárnou v 17th storočí.

Táto verzia lakrosu mohla mať až 1000 hráčov. Hra sa začala, keď vyšlo slnko a skončila až pri západe slnka. Ani vtedy sa hra nepovažovala za ukončenú dva-tri dni. Tento pôvodný kanadský lakros sa nehral pre zábavu, ale na počesť Majstra alebo Stvoriteľa.

V tridsiatych rokoch 19. storočia hrali ľudia Mohawkov v Montreale lakros. Táto verzia hry sa začala udomácňovať a v roku 1856 vznikol Montrealský lakrosový klub, ktorý skrátil trvanie hry aj počet hráčov. V roku 1867 hrali študenti Upper Canada College novú a vylepšenú verziu lakrosu.

Field lakros bol hlavným športom na letných olympijských hrách v rokoch 1904 a 1908. Potom, medzi rokmi 1928 a 1948, bol lakros prezentovaný ako ukážkový šport na letných olympijských hrách.

Tímy

V terénnom lakrose sa zúčastňujú dva tímy po 10 hráčov. Každý tím má jedného brankára, troch obrancov, troch hráčov v strede poľa a troch útočníkov. Stredopoliari a útočníci používajú krátku hokejku, ktorá nie je dlhšia ako 42 palcov.

Štyria hráči si môžu priniesť dlhú palicu s dĺžkou až 72 palcov. Väčšinou bude hrať defenzívny stredopoliar a defenzívni hráči (až traja) s dlhou hokejkou. Brankár má vlastnú hokejku, ktorá je dlhá až 72 palcov a široká 12 palcov.

Podobne ako v pozemnom hokeji môžu hráči lakrosu striedať podľa vlastného uváženia, ale nie kedykoľvek. Aby mohlo dôjsť k striedaniu, hráči musia byť v priestore striedania. Jedinou výnimkou z tohto pravidla je po strelení gólu alebo po penalte.

pravidlá

Priemerná veľkosť ihriska pre poľný lakros je 110 yardov x 60 yardov s bránkami 6 x 6 stôp. Bránka má v bránke záhyb alebo kruhovú oblasť s priemerom 18 stôp. Záhyb je miesto, kde brankár odvracia kontroly hokejky od súperovho tímu.

Čítať  Pri rybolove na ľade záleží na dennom čase?

Hráči tohto tímu nemôžu vložiť svoje lakrosové palice do bránkoviska. Hráči musia tiež zostať na svojej strane stredovej čiary, ktorá rozdeľuje obranné a útočné pásmo. V každom tíme musia zostať traja hráči v útočnom pásme a potom štyria hráči idú do obranného pásma.

Poľné lakrosové hry trvajú hodinu, celkovo majú štyri tretiny. Každá perióda má 15 minút. Na začatie hry sa uskutoční vhadzovanie. Stáva sa to aj po strelení gólu hráča.

Keď sa hráči lakrosu zapoja do vhadzovania, umiestnia svoje hokejky rovnobežne so stredovou čiarou ihriska na zem. Hlavy palíc by mali byť na lopte, ale na opačných stranách.

Potom, len čo rozhodca zapíska na píšťalke, je čas džokejom získať kontrolu nad loptou. Keď sa lopta dostane mimo hraciu plochu, tím, ktorý sa s ňou naposledy dotkol, dostane loptu ako ďalší, ale nie vtedy, keď je lopta blízko brány.

Tresty sa vyskytujú v lakrose rovnako ako v pozemnom hokeji, keď hráč alebo tím poruší pravidlá. Tím, ktorý penaltu zavinil, potom stráca loptu. Niektorí hráči si musia odslúžiť a nemôžu hrať obmedzený čas.

Družstvo nemôže nahradiť potrestaného hráča iným a musí odísť bez toho, aby táto úloha bola obsadená, kým sa potrestanému hráčovi nepovolí vrátiť sa do hry.

No, mali by sme povedať ak majú dovolené vrátiť sa. Neuvoľniteľný trest znamená, že hráč je mimo hry po zvyšok hry, zatiaľ čo neuvoľniteľný trest trestá hráča na vopred určené obdobie.

Bodovanie

Keď hráč poľného lakrosu zovrie loptu, môže ňou švihnúť smerom k inému hráčovi. Potom vynesením lopty do útočného pásma môže hráč vystreliť loptu do brány a získať bod. Na konci hry je tím s najvyšším počtom bodov vyhlásený za víťaza.

Rozdiely medzi pozemným hokejom a lakrosom

Teraz, keď sme vysvetlili, ako sa hrá pozemný hokej a lakros, je čas preskúmať rozdiely medzi týmito dvoma športmi, ako sme zdôraznili v úvode.

Lakros má kratšie obdobia

Hoci sa pozemný hokej niekedy hrá s krátkymi tretinami, štandardom sú dve tretiny, ktoré majú 35 minút. Lakros rozdeľuje hodinovú hru na štyri časti, z ktorých každá má 15 minút.

Z tohto dôvodu niektorí ľudia hovoria, že energia v lakrosovom období je frenetickejšia v porovnaní so zápasom pozemného hokeja. Pre hráčov je jednoduchšie udržať si výdrž, keď hrajú iba v 15-minútových dávkach v porovnaní s periódami 35 minút.

Nečudo, že pozemný hokej začal skúšať aj kratšie obdobia, najmä v medzinárodnom meradle.

Lopty na pozemný hokej sú väčšie

Veľkosť lopty, ktorú používajú hráči pozemného hokeja, sa na prvý pohľad nemusí až tak líšiť od lakrosovej lopty, no skutočne sú rozdielne v niekoľkých smeroch.

Čítať  Môžem sa vo svojom obytnom aute počas jazdy prechádzať?

Pre začiatok je tu veľkosť lopty. Lopta na pozemný hokej je väčšia a textúra je o niečo drsnejšia. To rozširuje štýl hry, ktorý pozemný hokej vyžaduje.

Lakrosové loptičky sú menšie a hladšie, aby podporili väčší odraz a lietanie z loptičky. Hmotnosť lakrosovej lopty je tiež menšia v porovnaní s pozemným hokejbalom.

Hráči lakrosu potrebujú viac ochranných pomôcok

Práve sme napísali informatívny príspevok o výstroji, ktorú hráči pozemného hokeja vyžadujú, takže by ste si to mali prečítať, ak ste tak ešte neurobili. V tomto článku sme hovorili o potrebe ochranných prostriedkov a o tom, ako v športoch, ako je basketbal, hráči nosia oveľa menej ochranných prostriedkov ako pri hraní pozemného hokeja.

Hráči lakrosu stále potrebujú viac ochranných pomôcok. Ich prilby majú vpredu sériu mriežok, viac ako ochranné tyče masky pozemného hokeja. Rukavice sú hrubšie a hráči lakrosu nosia výstroj na celé ruky, nielen chrániče lakťov, aké používajú hráči pozemného hokeja.

Je zaujímavé, že hráči lakrosu sa zriekajú chráničov holení, ktoré sú v pozemnom hokeji nevyhnutné na ochranu nôh pred chybnou loptou. Keďže loptička v lakrose skáče vyššie, hráči musia chrániť svoju hornú polovicu viac ako dolnú polovicu. V pozemnom hokeji je to presne naopak.

Pozemné hokejky sú v tvare J, lakrosové hokejky v tvare háčika

Ako sme už spomenuli, pozemný hokej a lakros sa hrajú na ihrisku s palicami, ale tieto hokejky nie sú nič podobné. V lakrose hráči vhodne používajú lakrosové palice. Tieto sú tiež známe ako kríže.

Lakrosová palica má na konci široký otvor podobný háčiku so sieťovým vreckom na ľahké zachytenie loptičky.

Pozemné hokejky takéto sieťové vrecká nemajú. Tyčinky sú jednotlivé kusy a majú tvar písmena J s rovným povrchom na tvári. Nie je to len veľkosť a hmotnosť lopty, ktorá udržuje pozemnú hokejovú loptičku počas hry nižšie, ale aj tvar hokejky a spôsob jej výkonu.

Lakrosové palice sa dodávajú v rôznych dĺžkach podľa úlohy hráča

Ďalším zaujímavým rozdielom medzi hokejovými a lakrosovými palicami je dĺžka spomínanej hokejky. Ako si už spomínate, v lakrose, v závislosti od úlohy hráča, môžu mať kratšiu alebo dlhšiu palicu. Dĺžka hokejky pomáha hráčovi lepšie plniť svoju rolu.

V pozemnom hokeji má brankár špecializovanú hokejku, čo platí aj pre lakros. Nebrankárski pozemní hokejisti však nosia hokejky rovnakej dĺžky. To je medzi 31 a 38 palcami na dĺžku.

Ciele pozemného hokeja sú väčšie

Posledným rozdielom medzi lakrosom a pozemným hokejom je veľkosť bránky. Lakrosový cieľ je šesť palcov krát šesť palcov. V pozemnom hokeji je bránka väčšia, asi 7 x 12 stôp. Vďaka tomu je oveľa jednoduchšie skórovať!