Potrebujete tip na muškárenie?

Muškárenie má zlú povesť, pretože je komplikované, ťažko sa učí a je drahé. Dovoľujem si nesúhlasiť. Existuje však niekoľko kľúčových pojmov, ktoré musíte ovládať, aby ste mali čo najväčšiu šancu na úspech.

Jednou z tých ťažkých vecí, ktoré sa treba naučiť, je to, aké šnúry idú na muškársky navijak. Keď som prvýkrát začal, správne nastavenie muškárskeho prúta a navijaka sa mi zdalo skľučujúce. Jedna z vecí, ktoré ma zmiatli, bol účel tippetu. Zdalo sa mi to zbytočné a spýtal som sa sám seba, naozaj potrebujete tippet?

Potrebujete tipec na muškárenie? Áno, koncovka je základným komponentom, ktorý je potrebné zahrnúť pri viazaní rybárskych mušiek na skosený náväzec pripevnený k hlavnej muškárskej šnúre. Bez tippetu je presné nahadzovanie mušiek so správnym tvarom a presnosťou veľmi ťažké.

Teraz, keď máme odpoveď na túto otázku, poďme sa ponoriť do všetkého, čo potrebujete vedieť o tippet a ako si správne nastaviť muškársky navijak.

Čo sa hodí na muškársky navijak

Správne navinutý muškársky navijak má niekoľko komponentov. Kľúčom k dosiahnutiu dokonalého obsadenia je vždy správne nasadenie každej línie. Získajte túto časť správne a začnete chytať viac rýb.

Podpora

Ako už názov napovedá, zálohovanie je tam ako „záloha“. Toto je prvý vlasec nasadený na muškársky navijak a jeho jediným účelom je zabezpečiť, aby ste pri chytení veľkej ryby mali dostatok vlasca na boj s agresívnym nábehom. Uviažte na podložke na cievku navijaka pomocou tŕňového uzla.

Vo všeobecnosti máte na cievke len asi 90 stôp skutočnej vrhacej muškátovej šnúry. Bežne skúsení rybári nasadzujú asi 100 až 125 yardov. Toto je približný údaj a bude fungovať pre väčšinu veľkostí cievok. Najlepšie urobíte, ak si pozriete výrobcom odporúčané množstvo riadkov pre váš konkrétny model.

V skutočnosti existuje niekoľko ďalších výhod nasadzovania podkladu na cievku. Po prvé, zväčšuje efektívny priemer tŕňa, čo zrýchľuje rýchlosť navíjania pri navíjaní. Po druhé, zväčšená veľkosť tŕňa znižuje pamäť muškárskeho vlasca a vytvára vlasec, ktorý leží na hladine na vode, namiesto toho, aby sa zvíjal.

Čítať  9 najlepších spôsobov, ako udržať nohy v teple pri rybolove na ľade

Fly Line

Keď premýšľate o muškárskych vlascoch, toto je vlasec, ktorý robí prácu. Toto je druhá šnúra na cievke a je viazaná na podložku pomocou albrightového uzla. Skutočné nahodenie mušky je možné vďaka hrubšiemu, váženému vlascu. Muškárske šnúry sú tiež zaťažené dopredu, čo znamená, že sú zúžené, aby mali väčšiu váhu alebo hrúbku v prvých 10 yardoch.

Čiary, ktoré sú vážené dopredu, sú na krabici označené skratkou WF. Tento kužeľ poskytuje rybárom väčšiu kontrolu a vzdialenosť pri nahadzovaní. Pridaná hmotnosť tiež zlepšuje nahadzovanie vo veterných situáciách. Na muškársku cievku je navinutých približne 90 stôp muškárskeho vlasca.

Kužeľový vodca

Ďalej na cievke je zúžený vodca. Väčšina vodcov je dlhá 7,5 až 9 stôp a postupne sa stenčuje v priemere pozdĺž ich dĺžky. Najtenšia časť sa pripája k hrotu. Najhrubšia časť náväzca sa viaže na muškársku šnúru pomocou klincového uzla.

Zúžený náväzec je rozhodujúci pre to, aby sa muška otočila, keď muška hladko a naplocho dopadne na vodu. Ak by ste mohli spomaliť typické obsadenie a analyzovať pohyb čiary, videli by ste, ako sa čiara odvíja zo slučky.

Toto rozvinutie pokračuje v pohybe po muške k zúženému náväzcu. Kužeľ umožňuje plynulejšie rozptyľovanie energie až do dosiahnutia hrotu a letu, ktorý sa potom prevráti, aby sa elegantne usadil na vode.

Tippet

Posledným komponentom nastavenia vašej muškárskej šnúry je koncovka. Dĺžka hrotu je zvyčajne okolo 2 až 4 stopy. Tippet je priviazaný k vodcu pomocou chirurgického uzla.

Tippet je takmer neviditeľný kus monofilu alebo fluorokarbónu, ku ktorému je vaša muška pripevnená a nie je zúžená. Dobrý uzol na uviazanie na mušku je vylepšený klinčovací uzol.

Aký je účel tippetu

Dobre. Teraz už chápeme, aké šnúry idú na muškársky navijak a posledná šnúra je tippet. Ale prečo to potrebujeme a čo to robí, čo zužovaný vodca nedokáže?

Čítať  Všetko, čo potrebujete vedieť o Darkhouse Spearfishing

Tippet slúži dvom hlavným funkciám, ktoré už dlho poznali raní muškári.

Prvou výhodou hrotu je super tenký priemer. Je takmer neviditeľný a vo vode nerobí žiadne vlnky, ktoré by mohli vystrašiť ryby. Stealth je prioritou číslo jedna pri love ľahko vystrašených pstruhov v krištáľovo čistých tokoch.

Udržiavanie mušky o 2 až 4 stopy ďalej od hrubších a nápadnejších častí vlasca dodáva presne toľko tajnosti, aby oklamalo aj tie najopatrnejšie a najnávnadnejšie ryby.

Druhou funkciou koncovky je umožnenie neustálej výmeny mušiek. Niekedy to trvá niekoľko pokusov s rôznymi vzormi mušiek, kým sa naučíte, čím sa ryby kŕmia. Môžete si prejsť 6 zo 7 vzorov, než narazíte na zlato so správnou muškou na daný deň.

Výmena múch, ktoré často využívajú líniu. Ak by ste mušky naviazali iba na zúžený náväzec, nakoniec by ste dosiahli časť náväzca, ktorá je príliš hrubá. Keď už náväzec spotrebujete, treba ho vymeniť a to by stálo viac ako naviazanie nového kusu hrotu.

Akú veľkosť koncovky potrebujem

Veľkosť a sila vašej špičky bude závisieť od celkovej hmotnosti vašej muškárskej zostavy a typu rýb, na ktoré sa chcete zamerať. Napríklad väčšina rybárov, ktorí sa zameriavajú na pstruhy na malých až stredne veľkých tokoch, sa rozhodne pre 5-záťažový prút s 5-záťažovým muškárskym vlascom.

Ďalším faktorom na určenie veľkosti koncovky je veľkosť vzoru mušky. Väčšina typických veľkostí mušiek ako 12 až 18 vyžaduje veľkosť 4x alebo 5x koncovky. Ak používate drobné vzory mušiek, ako je Griffithov hryzák, potom je lepšie 6x alebo 7x koncovka, pretože má menší priemer.

Majte po ruke niekoľko veľkostí pre rôzne situácie, s ktorými sa môžete stretnúť. Rád nosím 4x až 7x pri muškárení v pstruhových prúdoch.

Pri priraďovaní veľkosti hrotu k nadväzcu porovnajte priemer hrotu s koncovým koncom nadväzca. Vaša špička by mala byť o niečo menšia ako náväzec. Výber veľkosti hrotu týmto spôsobom poskytuje hladký prechod k muške pre jemné prezentácie.

Čítať  Ako zariadiť, aby akýkoľvek luk fungoval na lov s lukom

Ako dlho musí byť tippet

Dĺžka vašej špičky je v skutočnosti dôležitejšia, než si väčšina muškárov uvedomuje. Získať správnu dĺžku pre mušku, ktorú používate, a podmienky v daný deň je zložité. Avšak, ako pravidlo, 2 stopy sú minimum a ja v skutočnosti preferujem 3 až 4 stopy.

Čokoľvek menšie ako 2 stopy vám nedáva veľa priestoru na prácu pri výmene mušiek alebo nastavovaní dĺžok. 4 stopy koncovky na 9 stopovom kónickom náväzci poskytujú dobré nahadzovanie so šnúrou na výmenu mušiek.

Dĺžka hrotu tiež ovplyvňuje vašu prezentáciu mušky. Keď vaša koncovka a mucha neležia rovno so sadrou, skúste odstrániť niekoľko centimetrov koncovky. Ak to namiesto toho vyzerá, akoby vaša mucha bola ťahaná späť hrotom, hrot je príliš krátky.

Nájdenie správnej rovnováhy si vyžaduje niekoľko pokusov a omylov, aby ste ju prispôsobili štýlu odlievania. Venujte veľkú pozornosť tomu, ako sa vaša mucha vyrovná s obsadením a vaše prezentácie sa zlepšia.

Je tippet drahý

Pre mňa revolučnou súčasťou tippetu nebola pridaná stealth alebo vylepšená prezentácia s mojimi odliatkami. Nie, boli to peniaze, ktoré som ušetril, keď som prestal neustále skracovať náväzec pri výmene mušiek.

Tippet zvyčajne stojí medzi 4 a 10 dolármi za 30 yardové cievky. To je dosť na to, aby priemernému rybárovi vydržalo veľa výletov. Za menej ako 20 dolárov si môžete kúpiť toľko, aby vydržali niekoľko sezón.

Záverečné myšlienky

Keď začínate lietať, je dosť ťažké naučiť sa terminológiu, nehovoriac o technických detailoch všetkého vybavenia a techník na zvládnutie hodu.

Nenechajte sa tým odradiť. Teraz, keď viete, čo je to tippet a ako funguje v spojení so zvyškom vlasca, ste pripravení posunúť sa ďalej na svojej ceste stať sa muškárom.

Ak váhate, či sa vrhnúť na muškárenie, pretože si myslíte, že je to príliš drahé, mám k tejto téme ešte čo povedať. Pozrite si náš článok o náklady na muškárenie. Tam sa dozviete, čo skutočne znamená začať s muškárením s obmedzeným rozpočtom.