Potrebujete 4-kolesový pohon na ťahanie člna?

Choďte cez víkend na rušné spustenie lode a nebudete dlho čakať, kým uvidíte, aké ľahké je uviaznuť v rade na celé hodiny. Stačí jedna osoba s príliš veľkým člnom v spojení s príliš malým nákladným vozidlom. Ak sa pozriete trochu bližšie, uvidíte, že malé nákladné auto nie je podmotorované, ale chýba mu trakcia.

Takže skutočne potrebujete na ťahanie člna pohon všetkých štyroch kolies? Pohon všetkých štyroch kolies nie je bezpodmienečne nutný, ale skúsení majitelia lodí uprednostňujú pri ťahaní lode vozidlo s pohonom všetkých štyroch kolies, aby sa vyhli strate trakcie pri spúšťaní lode. Lodné rampy sú strmé a často pokryté hladkým materiálom, ako je piesok, blato a rast vodných rastlín.

To neznamená, že vozidlo s pohonom dvoch kolies nezvládne svoju prácu. Ak plánujete kúpu lode, nemusíte sa ponáhľať a kupovať si nové nákladné auto alebo SUV, len aby ste mali pohon všetkých štyroch kolies.

Rozhodovanie o správnom vozidle na ťahanie je zložitá úloha, s ktorou sa noví majitelia lodí často stretávajú. Najmä preto, že vozidlá s pohonom 4WD stoja podstatne viac peňazí.

Pre tých z vás, ktorí majú pohon dvoch kolies, existuje niekoľko spôsobov, ako dostať svoju loď do vody a von z vody bez uviaznutia.

Zlepšite trakciu s lepšími pneumatikami

Ak si z tohto článku odnesiete len jednu informáciu, urobte to takto. Kúpte si dobré trakčné pneumatiky!

Všetko, čo je potrebné, aby sa predišlo väčšine problémov so spustením lode pomocou snímača s pohonom dvoch kolies, sú dobré trakčné pneumatiky. To isté platí pre 4WD.

Rybári vydávajú tisíce na novej rybárskej lodi, no prehliadajú dôležitosť dobrých pneumatík pre vozidlo, ktoré ťahá. Pouličné pneumatiky môžu jazdiť hladko, ale urobia len málo, aby vytiahli ťažkú ​​loď na strmú a klzkú rampu.

Ak je vo vašej budúcnosti ťahanie lode, dobrá sada celoročných alebo terénnych trakčných pneumatík je absolútnou nevyhnutnosťou. To vám určite poskytne viac pokoja, keď všetko, čo máte, je 2WD.

Čítať  Bluegill Fishing vo Washingtone: Všetko, čo potrebujete vedieť

Keď uviaznete, použite trakčné rohože

Roky som ťahal loď s dvojkolesovým pikapom a na slizkej lodnej rampe som sa zasekol raz-dva. Našťastie som sa mohol vyhnúť hanbe, pretože som mal trakčné rohože.

Tieto jednoduché a relatívne lacné trakčné zariadenia sa zasúvajú pod hnacie kolesá, aby vám dodali priľnavosť. Možno ich nepoužijete zakaždým, ale keď ich potrebujete, sú na nezaplatenie.

Niektoré štarty člnov sú len o málo viac ako bahnité pláže, ktoré čakajú na zakopanie pneumatík až po ráfik. Pohon všetkých štyroch kolies vás v týchto prípadoch tiež nemusí zachrániť.

Pred investíciou do nového vozidla vyskúšajte trakčné rohože. Teraz mám náhon na všetky štyri kolesá, ale keď idem na ryby, stále chodia na jazdu. Sú tiež oveľa lacnejšie ako nové auto.

Priraďte svoj čln a príves k vozidlu

Predtým, ako pôjdete von a kúpite si najväčšiu loď, ktorú si vaše peniaze môžu dovoliť, uistite sa, že súprava, s ktorou ju ťaháte, zvládne hmotnosť.

Väčšina problémov na lodnej rampe je spôsobená nevhodnou kombináciou lodí a nákladných áut. 32-stopový bayliner je príliš veľa pre väčšinu vozidiel s pohonom všetkých štyroch kolies, nehovoriac o pickupe s pohonom dvoch kolies.

Spustenie člna nie je jediný prípad, kedy ťažká loď môže spôsobiť smútok vám aj nám ostatným na rampe. Ťahanie ťažkého nákladu do az vášho cieľa, ktorý presahuje kapacitu vášho vozidla, predstavuje bezpečnostné riziko. Znížená stabilita a znížená kontrola sú hlavnými príčinami nehôd s vlečením.

Tu sú najdôležitejšie špecifikácie, ktoré je potrebné zvážiť pri určovaní kompatibility vášho vozidla:

  • Hmotnosť člna a prívesu: Všetky vozidlá určené na ťahanie majú špecifikácie pre maximálnu hmotnosť nákladu. Nikdy neprekračujte odporúčané možnosti.
  • Rozloženie hmotnosti: Nevyhnutné pre stabilitu ťahania. Nikdy nesťažujte zadnú časť prívesu. Nesprávne vyvážené náklady sú na diaľnici mimoriadne nebezpečné.
  • Celková dĺžka: Je ťažké spustiť dlhý príves, ak je pri štarte málo miesta. Pred prinesením člna vždy skontrolujte spustenie.
  • Hmotnosť jazyka: Príliš veľká váha jazyka môže zdvihnúť vašu prednú časť a znížiť kontrolu nad riadením a riadením.
  • Rozmer pneumatiky pre príves: Väčšie pneumatiky sú najlepšie pre mäkké, nevyvinuté štarty. Malé pneumatiky sa ponoria do blata alebo piesku a fungujú ako kotvy.
  • Svetlá výška: Váš príves musí byť schopný ísť tam, kam ide vozidlo. Prispôsobte svetlú výšku prívesu vozidlu, s ktorým ho ťaháte.
Čítať  Zoznamka 101: Choďte na rybárske rande

Nezabudnite na zlaté pravidlo ťahania, nikdy neprekračujte možnosti svojho vozidla!

Osvojte si dobré návyky na lodnú rampu

Príliš veľa ľudí si myslí, že riešením, ako vyliezť zo strmej lodnej rampy, je šantiť na plyne a fajčiť pneumatiky. Problém s týmto prístupom je, že prerušíte trakciu skôr, ako začnete.

Rampu vždy spúšťajte pomaly a stabilne. Pocíťte prvé sústo gumy na rampe a jemne pridávajte plyn, kým nebudete hore a von z najstrmšej časti.

Naozaj strmé rampy dodávajú procesu trochu výzvy. Keď uvoľníte brzdu, vrátite sa späť k vode a rovnomerné ubratie plynu je ťažšie. Prekonať svoj inštinkt rýchlo dupnúť na plyn si vyžaduje cvik.

Niekedy možno budete musieť vyprázdniť svoj čln od všetkého nadbytočného vybavenia a umiestniť ho do zadnej časti vozidla. To odľahčí náklad prívesu a pridá viac záberu pre vaše zadné kolesá.

Výhody 4WD

Existuje len niekoľko scenárov, v ktorých bude pohon všetkých štyroch kolies pri ťahaní lode fungovať ako pohon dvoch kolies.

  • Po prvé, ako sme už diskutovali, niektoré rampy sú nevyvinuté alebo sú príliš klzké pre čokoľvek menej ako vozidlo s pohonom 4WD vybavené dobrými trakčnými pneumatikami.
  • Po druhé, použitie 4WD v nízkom rozsahu pri vyťahovaní lode na strmé rampy môže ušetriť vašu hnaciu sústavu a prevodovku pred zvýšeným opotrebovaním.
  • Po tretie, SUV a pikapy s pohonom všetkých štyroch kolies majú vyššiu svetlú výšku. Čo je také dôležité na svetlej výške? Situácie v teréne alebo nepohodlné rampy s náhlymi zmenami sklonu spôsobujú, že ťahanie podvozku predstavuje skutočné riziko. Tomu sa môžete vyhnúť vysokou vôľou.

Mnoho štartov lodí bude mať dobre vyvinuté rampy vyrobené z drážkovaného betónu. 99% času budete spúšťať na týchto rampách bez problémov.

Ak ste dobrodružnejší typ a jazerá, rieky alebo oblasti so slanou vodou, ktoré lovíte, majú len nevyvinuté štarty, potom vrelo odporúčam pohon všetkých štyroch kolies. Pozrite si náš ďalší článok, kde nájdete celý obsah ako správne spustiť loď na mieste bez prístaviska alebo rampy.

Čítať  Osvedčené tipy na zníženie úskalí pri rybolove

Pred investíciou do vozidla s pohonom 4WD si prezrite miestne verzie, ktoré plánujete najčastejšie používať. 2WD bude pravdepodobne postačovať, ak je to spevnený alebo upravený štrk. Ak nie, odložte si ho na 4WD.

Kľúč odniesť

Ťahanie člna s vozidlom s pohonom všetkých štyroch kolies má určite svoje výhody. Pre väčšinu z nás však nie sú náklady na prechod z pohonu dvoch kolies jednoducho realizovateľné.

Dúfajme, že som vám ukázal, že pickup alebo SUV s pohonom dvoch kolies je schopný spustiť loď vo väčšine situácií.

Za nepatrný zlomok nákladov na novú súpravu s pohonom všetkých kolies jednoduchá výmena pneumatík za lepšiu sadu pneumatík do každého terénu bude znamenať obrovský rozdiel. Určite zvážte kúpu trakčných rohoží aj pri najhorších štartoch.

Môže prísť deň, keď uviaznete mimo pomoci dobrých pneumatík alebo dokonca 4WD. Noste ťažný popruh práve na takéto príležitosti. Vždy sa nájdu dobrí ľudia, ktorí vás ochotne vytiahnu z klzkého miesta.