Pokazí sa stará rybárska šnúra

Ak ste z rodiny, ktorá miluje ryby, som ochotný sa staviť, že vo vašom dome je aspoň jedna cievka rybárskeho vlasca, ktorá má viac ako niekoľko rokov. Môj otec stále používa 3200 yardovú cievku 4 libry test, ktorú si kúpil pred viac ako 20 rokmi!

Keď som sa chystal vymeniť vlasec na túto sezónu, pozrel som sa na tú 20-ročnú cievku vlasca a premýšľal som, či sa starý vlasec pokazí?

Pokazí sa starý vlasec? Vysoko kvalitný, pletený vlasec vydrží mnoho rokov bez potreby výmeny. Monofilamentová a fluorokarbónová šnúra sa však po niekoľkých sezónach používania vo vode časom pokazí. Dokonca aj nepoužívaný vlasec stratí po niekoľkých rokoch špičkový výkon, ak je nesprávne skladovaný.

Majte však na pamäti, že existuje rozdiel medzi linkou, ktorá sa skutočne pokazí, a linkou, ktorá je stále funkčná, ale práve po jej skončení. Pokračujte v čítaní a uvidíte, čo tým myslím.

Čo robí rybársky vlasec zlý

Existuje množstvo faktorov, ktoré ovplyvňujú životnosť vašej rybárskej línie. Všetko od zmien teploty, oderu, kvality vody a poškodenia UV svetlom môže skrátiť životnosť vlasca.

Životnosť vlasca, ktorý je na cievke, je tiež iná ako predpokladaná životnosť novej cievky, ktorá je ešte v obale.

Na cievke

Akonáhle začnete používať vlasec na lov rýb, vystavíte ho širokému spektru zneužitia.

Oder od skál a iných podvodných štruktúr je najčastejším poškodením, ktoré sa vyskytuje. Prvých pár stôp vlasca, čo je najbližšie k vašej nástrahe, vždy znáša najhoršie a vyžaduje si časté orezávanie, aby sa odstránili zárezy a rezy. Ak sa to stane dostatočne, dôjde vám linka, čo znamená, že je čas na opätovné navíjanie.

Nenechajte sa zmiasť, výrobcovia šnúr sa chvália svojou odolnosťou proti oderu, ale aj pletená šnúra môže trvať dlho. Stále musíte kontrolovať zárezy, ktoré môžu oslabiť vlasec, inak môžete riskovať stratu ďalších rýb a drahého náčinia.

Nikdy nepodceňujte silu slnka. UV svetlo je veľmi škodlivé pre monofilný vlasec. Počas rybolovu neskladujte svoj prút a navijaky na slnku viac, ako je potrebné.

Okrem toho, že vašu linku neuchovávajte na priamom slnku, držte ju mimo miest, ako je podkrovie, ktoré sa v lete zahrieva a v zime dosahuje mrazivé teploty. Nadmerné teplo okamžite znehodnotí vašu líniu a chladné počasie ju môže urobiť krehkou a nepružnou.

Čítať  6 najlepších jazier pre Big Kokanee v štáte Washington

Akokoľvek nepravdepodobne to znie, kvalita vody je tiež faktorom životnosti linky. Slaná voda je obzvlášť ťažká na vlasec. Zvyknite si po príchode domov opláchnuť navijak a naplniť sladkou vodou.

Rybársky vlasec má tiež pamäť, najmä mono. Keď je pevne navinutý na cievku, vytvorí pevné cievky, ktoré sťažujú nahadzovanie a trolling, kým sa opäť neuvoľní.

Vytiahnite prút a navijak, ktorý bol uskladnený na zimu, a túto frustráciu môžete zažiť na vlastnej koži. Pamäť vlasca zdvihne svoju škaredú hlavu, len čo otvoríte kauciu a vlasec sa v zamotanom neporiadku vysunie z cievky.

Ešte v obale

Na novej cievke rybárskeho vlasca nie sú žiadne skutočné dátumy spotreby. Napriek tomu väčšina rybárov súhlasí s tým, že aj nová cievka monofilového vlasca, ktorá je stále zabalená a roky skladovaná vo vnútri, sa v určitom okamihu pokazí.

Z vlastnej skúsenosti som zistil, že nepoužitá cievka mono si udrží svoju silu asi 3 alebo 4 roky a potom vydrží na cievke jednu sezónu, kým zoslabne. Iné zdroje súhlasia a tiež naznačujú, že fluórovaný uhľovodík si zachováva svoju integritu po 7 alebo viacerých rokoch v balení.

Ako viete, aká stará je linka v obchode? Ťažko povedať. Pravdepodobne sa dá s istotou predpokladať, že zásoby vo väčšine obchodov prechádzajú raz za jeden alebo dva roky. S ohľadom na to, ak si kúpite „novú“ cievku mono, je najlepšie ju použiť počas prvých 2 rokov pre prípad, že by bola nejaký čas na polici.

Kedy by som mal vymeniť vlasec

Ako som už spomenul, existuje rybársky vlasec, ktorý sa skutočne pokazí, a vlasec, ktorý je tesne po svojom vrchole, ale stále je dokonale funkčný.

Nižšie zhrniem životnosť troch hlavných typov rybárskych vlascov, ako ich opisujú mnohí rybári a výrobcovia vlascov ako Berkley.

Okrem toho uvediem svoju odhadovanú funkčnú životnosť na základe prvej skúsenosti a úspechu s vysadzovaním veľkých rýb na starú šnúru.

Pamätajte, že nižšie uvedené odhady sú len moje osobné odporúčania. Pred rybolovom si vždy skontrolujte vlasec.

Monofil

Monofil je jednoznačne najpoužívanejším vlascom. Je lacný, ľahko sa s ním manipuluje a je skvelý na viazanie pevných uzlov. Ako už názov napovedá, mono sa bežne skladá z jedného vlákna extrudovaného nylonového materiálu.

Čítať  7 najťažších bojovných sladkovodných rýb: Zvládnete ich?

Ako dlho vydrží monofil?

 • Ťažký rybolov: 4-6 mesiacov
 • Mierny rybolov: 1 rok
 • Príležitostný rybolov: 1 rok
 • Na policke: 3-5 rokov
 • Funkčná životnosť navijaku: 2 roky (malá strata kvality pri správnom skladovaní)

Fluorokarbón

Primárnou výhodou fluorokarbónu oproti monofilu je jeho takmer neviditeľnosť pod vodou. Fluórovaný uhľovodík je tiež menej náchylný na škodlivé účinky UV žiarenia.

Ako dlho vydrží fluorokarbón?

 • Ťažký rybolov: 6 mesiacov
 • Mierny rybolov: 18 mesiacov
 • Príležitostný rybolov: 2 roky
 • Na policke: 7 rokov
 • Funkčná životnosť navijaku: 3 roky (malá strata kvality pri správnom skladovaní)

Pletené

Pletená rybárska šnúra je jednou z najsilnejších šnúr, aké boli kedy vyrobené. Jeho dlhá životnosť a úzke priemery ho predurčujú na trolling alebo plunkovanie pre basy. Môže to byť drahé, ale vydrží dlhšie ako iné typy šnúr.

Ako dlho vydrží zapletený vrkoč?

 • Ťažký rybolov: 1-2 roky
 • Mierny rybolov: 2 roky
 • Príležitostný rybolov: 3 roky
 • Na policke: 8-10 rokov
 • Funkčná životnosť navijaku: 4 roky (malá strata kvality pri správnom skladovaní)

Ako správne skladovať vlasec

Vyťažiť maximum zo svojej investície do rybárskeho vlasca znamená správne ho skladovať. Niektoré premyslené úvahy pri hľadaní miesta, kam umiestniť rybársky výstroj, vám určite prinesú ďalšiu alebo dve sezóny z vašej šnúry.

Tu je niekoľko tipov, ako predĺžiť životnosť rybárskeho vlasca.

 • Majte svoje rybárske navijaky a cievky na vlasec v dome. Mierne teploty v domácnosti sú optimálne na dlhodobé používanie vašej linky. Nájdite vo svojom dome miesto, kde je teplota a vlhkosť relatívne konštantná počas celého roka. Ideálna je voľná miestnosť alebo kancelária.
 • Rybársky vlasec skladujte na tmavom mieste. Svetlo je najväčším nepriateľom monofilného vlasca. Vložte nové cievky do tmavej krabice alebo zásuvky. Neumiestňujte prúty a navijaky blízko okna, ktoré má výhľad na priame svetlo. Dokonca aj zimné lúče môžu poškodiť mono. Splietané a fluorokarbónové šnúry netrpia rovnakým UV žiarením, ale je lepšie držať ich mimo dosahu svetla.

Pravidelne kontrolujte svoju linku

Aj pri správnom skladovaní môže dôjsť k poškodeniu. Zvyknite si kontrolovať vlasec pred každým rybárskym výletom. Zlú linku je lepšie odhaliť doma, kde ju máte možnosť vymeniť za novú.

Skontrolujte odreniny. Väčšina škrabancov alebo rezov bude v prvých niekoľkých yardoch čiary. Vytiahnite nejaký vlasec z cievky a uchopte ho medzi prst a palec. Prechádzajte prstami po čiare hore a dole, cíťte na drsné miesta pozdĺž jej dĺžky, kým nedosiahnete hladkú čiaru. Odrežte hrubú čiaru. Urobte to pre všetky typy liniek.

Čítať  Ako vyrezať dieru na rybolov v ľade bez závitovky

Skontrolujte poškodenie UV žiarením. Pri pletených a fluorokarbónových vlascoch sa toho nemusíte až tak obávať, ale pozorne sledujte vystavenie sa UV žiareniu na monofile. Poškodenie UV žiarením sa prejavuje ako zakalené časti pozdĺž inak jasnej čiary. Použite jasné svetlo na ľahké zistenie problémov. Odrežte každú čiaru, ktorá vykazuje známky poškodenia UV žiarením. Niekedy možno budete musieť len znovu navinúť cievku.

Skontrolujte pamäť. Monofilamentová pamäť nevyhnutne neznižuje silu vlasca, ale rozhodne spôsobuje frustrujúce spleti a zákruty. Problémy s pamäťou môžete ľahko vidieť tak, že z cievky odstránite niekoľko stôp vlasca a necháte ho voľne visieť. Ak vidíte tesné cievky, je čas prečítať si náš článok o skrútenie vlasca a spôsob jeho odstránenia. Skúste sa riadiť niektorými našimi radami v článku, než zahodíte vlasec.

Skontrolujte si silu uzla. Prvým bodom zlyhania, keď sa vlasec pokazí, je uzol. Kedykoľvek uviažete návnadu, pevne zatiahnite za uzol, aby ste vyskúšali jej silu. Táto trocha času stráveného testovaním uzlov vám môže ušetriť malý majetok v nákladoch na výmenu návnady.

Správna likvidácia použitej linky

S viac ako 40 miliónmi rybárov v Spojených štátoch existuje veľa rybárskych vlascov, ktoré sa dostanú na skládky. Pri ďalšej výmene linky zvážte jej recykláciu. Väčšina vonkajších obchodov ponúka recykláciu použitých rybárskych vlascov. Môžete ho dokonca vyhodiť do domáceho odpadu. Len sa uistite, že je zabalené a nie voľné.

Ďalšou možnosťou, ktorá je obľúbená medzi vášnivými rybármi, je použiť pletenú ako hlavný vlasec a monofil alebo fluorocarbon ako nadväzce. Nielenže vám to z dlhodobého hľadiska ušetrí peniaze, ale tiež pomôže znížiť množstvo odpadu.

Záver

Rybársky vlasec je nevyhnutnou súčasťou výbavy každého rybára. Všetci chceme z nášho vybavenia vyťažiť maximum a zároveň si dať čo najlepšiu šancu chytiť viac rýb.

Možno zistíte, že s jedinou cievkou vlasca získate roky používania, alebo sa rozhodnete ho každých pár mesiacov vymeniť. Všetko závisí od vášho štýlu rybolovu a očakávaní výkonu, ktoré vám vyhovujú. Či tak alebo onak, často kontrolujte svoju linku a ak máte pochybnosti, vymeňte ju.