Pešia turistika vs trekking, aký je rozdiel?

Keď hovoríte o dobrodružstve vonku v lese alebo v horách, môžete použiť slová turistika a trekking ako synonymá. Ale po túrach aj trekoch vás môžem ubezpečiť, že tieto dve slová označujú úplne odlišné outdoorové aktivity!

Pešia turistika zahŕňa energickú chôdzu alebo lezenie po zavedených chodníkoch a trasách. Trekking zahŕňa cestovanie naprieč krajinou, ktoré sa zvyčajne koná mimo už existujúcich chodníkov. Turistické chodníky zvyčajne trvajú len jeden deň, zatiaľ čo túry môžu trvať niekoľko dní alebo týždňov.

Túra je v podstate celodenný výlet po horskom chodníku, zatiaľ čo trek je skôr ako cesta cez celý les. Hoci existuje veľa podobností medzi turistikou a trekingom, tieto dve činnosti si vyžadujú rôzne vybavenie a sady zručností. Aby sme vám pomohli pochopiť rozdiel medzi týmito dvoma, poskytneme niekoľko porovnaní medzi turistikou a trekkingom, odporučíme vybavenie a poskytneme niekoľko tipov pre začiatočníkov.

Porovnaj a kontrastuj

Než sa dostaneme k rozdielu, stojí za zmienku, že túry a túry majú veľa podobností. Tieto aktivity sa odohrávajú vo vonkajšom prostredí a často sa nachádzajú v malebných prírodných oblastiach.

Pre túry aj túry je zvyčajne špecifický cieľ, aj keď cesta k nemu je tiež súčasťou zážitku. Prehliadka pamiatok je hlavným prvkom oboch a často existujú orientačné body a pozoruhodné miesta, vďaka ktorým sa cesta oplatí.

Chodníky na túry aj treky nájdete po celom svete a objavujú sa v širokej škále prostredí. Môžu pokrývať hory, lesy, púšte alebo džungle, takže neexistujú žiadne geografické obmedzenia, kde by sa mohli objaviť.

Napriek všetkému, čo majú spoločné, sú turistika a trekking v mnohých smeroch odlišné.

Pešia turistika:

Pešia turistika sa považuje za voľnočasovú aktivitu a mnohé túry sú porovnateľné s prechádzkami do prírody. Túry sa konajú po vychodených a vybudovaných chodníkoch. Niektoré chodníky môžu byť dokonca spevnené. Väčšina z nich je označená stĺpikmi oplotenia, značkami alebo inými značkami chodníkov.

Aj keď je turistika vo všeobecnosti jednoduchšia ako trekking, turisti môžu absolvovať aj rôzne terény či svahy, takže je tu široká škála náročnosti. Náročnosť každej túry bude závisieť od dĺžky trasy, nadmorskej výšky, klímy a úrovne schopností turistu.

Absolvoval som veľa túr, s ktorými moja stará mama nemala problém, ako aj iné, pri ktorých skúsení turisti každých 5 minút lapali po dychu.

Túry sú navrhnuté tak, aby boli pomerne krátke a väčšinu z nich je možné absolvovať za jeden deň. Občas sa môže vyskytnúť trasa, ktorá trvá cez noc, v takom prípade by si cestujúci mali zbaliť kempingové vybavenie. Tu sa však stiera hranica medzi turistikou a turistikou. Pre zjednodušenie sú túry krátkodobé aktivity, ktorých dokončenie trvá len jeden deň, zatiaľ čo turistika trvá 2-3 dni.

Čítať  Recenzie Carbon Express Maxima Red 2019

Túry sú skvelým spôsobom, ako sa spojiť s prírodou a nadýchať sa čerstvého vzduchu! Táto aktivita je dobrou vstupnou bránou do sveta outdoorového cestovania a pomáha vám vybudovať si výdrž na dlhšie dobrodružstvá v budúcnosti.

Treking:

Na rozdiel od dobre zabehnutých trás a chodníkov pre pešiu turistiku je trekking rozšírenou bežkárskou cestou. Aj keď môžu existovať určité trasy, ktoré cestujúci sledujú, celkový terén je oveľa drsnejší a divoký. Možno si poviete, že trekking sa odohráva na menej precestovaných cestách!

Trekking trvá oveľa dlhšie ako pešia turistika a turisti môžu stráviť dni alebo týždne pobytom vonku. Kvôli tomuto izolovanejšiemu prístupu musia turisti nosiť na cestu oveľa viac vybavenia na prežitie. Okrem štandardných základných potrieb pre pešiu turistiku, ako sú fľaše s vodou a opaľovací krém, turisti potrebujú nočnú výbavu, extra jedlo a navigačné nástroje.

Mnohé treky zahŕňajú plánované zastávky na jedlo a spánok po ceste, takže nie vždy skončíte spať pod hviezdami. Chatky a chaty sú roztrúsené pozdĺž mnohých ciest a tieto zastávky môžu byť skvelým spôsobom, ako sa spojiť s miestnymi obyvateľmi a dozvedieť sa viac o tejto oblasti.

Treky sú oveľa dlhšie ako túry a v dôsledku toho vyžadujú vyššiu úroveň vytrvalosti. Môže to byť aj pekné, pretože si ich môžete vziať vlastným tempom a dôkladnejšie preskúmať prírodnú oblasť. Dlhšia trasa a izolované prostredie spôsobili, že mnohé treky nadobudli duchovný význam. Niektoré treky sa dokonca považujú za púte a možno ich považovať za právo prechodu.

Bez ohľadu na to, čo pre vás znamená trek, je dôležité, aby ste sa naň dobre pripravili. Oveľa viac sa môže pokaziť na túrach z dôvodu dlhšej expozície vonku, dlhej cesty a prírodných nebezpečenstiev spojených s cestovaním cez krajinu.

Vybavenie pre pešiu turistiku a trekking

Aké veci potrebujem na trek a ktoré nepotrebujem na túru?

Teraz, keď sme prebrali základné rozdiely medzi turistikou a trekkingom, mali by ste vedieť povedať, ktorý z nich bude pre vás najlepší. Ale skôr, ako sa vydáte na cestu, musíte byť pripravení na čokoľvek, čo vám príroda prinesie! Bez ohľadu na to, aké sú vaše skúsenosti, budete si musieť priniesť dobré vybavenie.

Čítať  Čo robí sneh nadýchaným?

Aby ste mali čo najlepší zážitok, turistika aj trekking si vyžadujú vybavenie ako batoh, pevné turistické topánky, mapy, turistické palice, opaľovací krém, lekárničku, vysokokalorické občerstvenie a niekoľko dobrých fliaš s vodou.

Aj keď sa medzi nimi do istej miery prekrýva, túry a treky vyžadujú určité špecifické vybavenie. Ďalšie návrhy nájdete aj v našom zozname osvedčených a skutočných zariadení.

Tipy pre začiatočníkov

Turistiku aj trekking môžu vykonávať aj amatéri, no predtým, ako začnete plánovať svoje veľké dobrodružstvo, je potrebné mať na pamäti niekoľko dôležitých vecí.

  1. Začnite na svojej úrovni pohodlia

Z týchto dvoch aktivít je oveľa jednoduchšie začať s turistikou. Vopred vybudované chodníky, vyššia miera premávky a kratšie trasy z toho robia na začiatok dostupnejší koníček. Nie je potrebné sa ponáhľať na intenzívne túry alebo túry, na ktoré nie ste pripravení, a v skutočnosti to môže byť dosť nebezpečné!

  1. Je v poriadku skončiť skôr

Keď už niečo začneme, chceme to dotiahnuť až do konca. Je to ľudská prirodzenosť a dokáže ľudí priviesť k úžasným veciam! Niekedy však vonkajšie okolnosti vyžadujú, aby sme náš výlet ukončili skôr, ako sa očakávalo.

Či už je to nečakaná búrka, nával choroby alebo obyčajné vyčerpanie, niektoré výlety sa musia skončiť skôr. Skrátiť si cestu nie je dobrý pocit, ale niekedy musíme kvôli vlastnej bezpečnosti. Nie je to žiadna hanba, takže sledujte svoj fyzický stav a buďte pripravení ísť domov skôr, ak to bude potrebné.

  1. Očakávajte neočakávané

Akokoľvek plánujeme túry a treky, na trase môžu kedykoľvek nastať nepredvídané situácie. Je dôležité zbaliť sa na každú príležitosť, aj keď sa to niekedy zdá byť prehnané. Je oveľa lepšie priniesť si baterku a nepotrebovať ju, ako si priať, aby ste ju mali, keď sa v noci stratíte.

Pripravte sa na množstvo možných nebezpečenstiev, aj keď sa zdajú nepravdepodobné. Uistite sa, že vždy niekomu poviete, kam idete, kedy sa nahlásite a kedy očakávate, že budete doma.

  1. Nikdy necestujte sami

Môže to znieť pekne cestovať len s vami a vašimi myšlienkami, ale samotná turistika je mimoriadne nebezpečná. Divoká zver bude viac priťahovaná k jedinému cieľu a vy nebudete mať žiadnu zálohu, ak budete na ceste čeliť zraneniam alebo zdravotným problémom.

Čítať  Sprievodca, ako môže beh zmeniť vaše telo

Navyše je dobré mať spoločnosť! To platí najmä vtedy, ak sa chystáte na trekking a trávite dni v divočine. Zoberte so sebou niekoho, kto vám pomôže stráviť čas a podeliť sa o skúsenosti.

  1. Vopred otestujte svoje vybavenie

Keď ste v prírode, musíte sa na svoje vybavenie dosť spoľahnúť. Ste izolovaní od pohodlia domova a nemáte prístup k ničomu, čo ste si nepriniesli so sebou. Takže ak sa niečo pokazí alebo minie, nemôžete si doplniť zásoby, kým sa opäť nedostanete do civilizácie!

Z tohto dôvodu je dôležité používať vysokokvalitné vybavenie a otestovať ho skôr, ako sa vydáte na cestu. Opäť je to obzvlášť dôležité pre trekerov, ktorí budú používať rovnaké vybavenie v priebehu niekoľkých dní alebo týždňov. Investujte do vysokokvalitného vybavenia, aby ste mali čo najlepší zážitok.

Záverečné myšlienky

Pešia turistika aj trekking sú fantastické spôsoby, ako sa spojiť s prírodou a udržať si zdravú myseľ a telo. Obe vyžadujú rôzne zručnosti a vybavenie, ale obe činnosti sa môžu stať napĺňajúcou súčasťou vášho života.

Na konci dňa všetko, čo musíte urobiť, je zostať v bezpečí, plánovať dopredu a užívať si každú minútu!

Súvisiaci obsah

Ak chcete zlepšiť svoj zážitok z turistiky, pozrite si našu odporúčanú výbavu na batoh. Toto je zariadenie, ktoré používam vždy, keď chcem zostať cez noc vonku. Majte však na pamäti, že tieto položky nie sú nevyhnutne všetky položky najvyššej kategórie. Mojím cieľom na tejto stránke je odporučiť výbavu, ktorá má naozaj dobrú cenu a zároveň si zachováva vysoký štandard kvality. Toto sú veci, ktoré používam.

Pešia turistika je jedným z mojich obľúbených spôsobov, ako sa nadýchať čerstvého vzduchu a preskúmať novú oblasť! Nie je to však vždy jednoduché hobby a každý turista sa musí pripraviť na určité riziká. Niektoré nebezpečenstvá sú mimo našich rúk, napríklad zlé počasie alebo divá zver blokujúca cestu. Existujú však aj ďalšie chyby, ktorým sa dá ľahko vyhnúť, ak urobíte správne kroky!

Ak sa počas túr a výletov s batohom budete nudiť, môžete pridať trochu zábavy počúvaním hudby/podcastov, hraním hier na chodníku, nastavovaním osobných výziev a zbieraním predmetov na chodníku. Cestovanie sám môže byť nudné, preto si nájdite priateľa alebo skupinu, ktorá pôjde s vami.