Paramotor Quad vs Trike: Čo je pre vás to pravé?

Štvorkolka aj trojkolka majú kolesá. Tu vzniká otázka, ktorý z týchto paramotorov je pre vás tou správnou voľbou.

Vo všeobecnosti sa štvorkolka považuje za najlepšiu na učenie a trojkolka je ako vylepšenie po tom, čo amatér prejde počiatočným vetrom učenia. Správny paramotor je vecou osobných preferencií a paramotoristický svet sa stále háda, ktorá je najlepšia voľba.

Hoci paramotoristický svet pokračuje v diskusii o tom, čo je lepšie, existujú určité veci, na ktorých sa všetci zhodujú, že ide o účel a využitie štvorkolky a trojkolky.

Účel štvorkolky a trojkolky

Keď boli štvorkolky a trojkolky vytvorené, boli vytvorené s podobnými cieľmi, pokiaľ ide o skúsenosti pilota z letu. Obe uľahčujú paramotorizáciu a poskytujú pilotovi jedinečnejší zážitok.

Pre tých, ktorí sa na paramotore len učia jazdiť, sú obe možnosti ako začiatok dobrou voľbou. S možnosťou (v oboch paramotoroch) lietať v tandeme. Nie všetky trojkolky a štvorkolky sa musia lietať v tandeme, ale táto možnosť je jedinečná pre obe.

Aj keď nie sú úplne rovnaké, majú veľa spoločného. V porovnaní s bežným paramotorom bez kolies majú obaja podobné vlastnosti, aby mohli súťažiť:

  • Kolesá
  • Sú skvelé pre začiatočníkov
  • Stabilný Liftoff
  • Stabilné pristátie
  • Motor nemusíte nosiť na chrbte
  • Majte vysoké rámové tyče, ktoré vám zakrývajú výhľad
  • Zaberá veľa úložného priestoru

Účelom štvorkolky a trojkolky podľa môjho osobného názoru nie je len vytvoriť väčšiu rozmanitosť skúseností pilotov, ale aj pilotných osôb. Sú ľudia, ktorí nedokážu na chrbte niesť 55 lb. motor plný paliva. Niektorí ľudia majú zlé kolená, zlý chrbát a slabú výdrž.

Štvorkolka a trojkolka tvoria veľa z toho, čo bežný paramotor neponúka.

Poznámka: Ďalšou úžasnou vlastnosťou štvorkolky aj trojkolky je, že hmotnostný limit pre tieto paramotory je vyšší ako u paramotora s nožným štartom. Zvládnu až 350-400 libier; možno viac.

Rozdiely medzi štvorkolkou a trojkolkou

Medzi štvorkolkou a trojkolkou je len niekoľko rozdielov. Vo svete paramotorizmu sa mnohí hádajú, ktorá je celkovo najlepšia voľba, ale pravdou je, že pilot je sudca. Dôležité je, ako sa cítite počas vzletu, vo vzduchu a pri pristávaní.

Poznámka: Ak je vám používanie trojkolky nepríjemné, možno budete chcieť prejsť na štvorkolku. (alebo VisaVersa)

Najväčší rozdiel medzi týmito dvoma paramotormi sú ich kolesá. Jeden má štyri a druhý tri. Obidva sú v porovnaní s paramotorom bez kolies veľmi stabilné, no v určitých podmienkach každý víťazí nad druhým.

Porovnanie vztlaku a pristátia na teréne/spôsobilosti počasia
Terénne a poveternostné podmienky Skalnatý terén Turbulencie BEZ vetra Vietor
Quad Liftoff Poor Bezpečnejšie pristátie Vzlet a pristátie v poriadku Menej stabilný zdvih
Trojkolka Účinkuje dobre Nebezpečnejšie pristátie Vzlet a pristátie v poriadku Docela stabilný zdvih

*Uvedomte si, že tieto odhady sa budú líšiť v závislosti od skúseností pilota a schopnosti manévrovania

Pre tých skúsenejších budú rozdiely medzi štvorkolkou a trojkolkou mimoriadne zrejmé. Pre tých z nás, ktorí sú v tom nováčikovia, však pomôže, ak si to vysvetlíme trochu viac.

  7 miest na Zipline v južnej Kalifornii

Takže, aby som vám pomohol rozlíšiť medzi týmito dvoma a urobiť nejaké váženie, vytvoril som niekoľko tabuliek, na ktoré sa môžete pozrieť.

Rozdiely v cenách štvorkoliek a trojkoliek (Single Pilot a Tandem)

Pri výbere toho, čo chcete za paramotor, či už ide o štvorkolku alebo trojkolku, zohráva veľkú úlohu cena. Ceny nemusia byť pre niektorých ľudí veľkým problémom. Ak vás nezaujíma, koľko to stojí, môžete pokračovať nižšie, aby ste videli porovnanie kvality a túto časť preskočte.

Ak ste však ako ja, cena závisí od toho, či som ochotný kúpiť svoje veľké hračky. Chcem hrať, ale chcem hrať za rozumnú cenu.

Zistíte, že či už ide o štvorkolku alebo trojkolku, cena bude vyššia ako cena paramotora. Takto sa koláčik rozpadá. Kvalita nie je lacná.

Cena za štvorkolku:

Keď som hľadal rôzne cenové možnosti, všimol som si, že ceny boli vo veľkej miere ovplyvnené osobnými preferenciami. Existuje viac ako jedna možnosť výberu motora, výberu sedadiel, farby, štýlu, krídel atď.

Názov/značka cena Slobodný Tandem
Štvorkolka Green Eagle 9 700,00 – 11 200,00 USD X
BlackHawk LowBoy III Hybrid Quad 2 995,00 – 3 720,00 USD X
Paramotor Quad BlackHawk LowBoy II 1 300,00 USD X X

*Bolo trochu ťažšie nájsť tandemové sedenie pre štvorkolku.

Cena trojkolky:

Aj keď je trh vďaka svojej popularite viac nasýtený, cena trojkolky šla od 1300 dolárov celú cestu do 15 000 dolárov. Trojkolka má tiež možnosť zmeny farby, sedenia, krídel a pod.

Názov/značka cena Slobodný Tandem
BlackHawk Paramotor Lite Trike $2 395,00 X
Falco 6 200,00 – 15 880,00 USD X X
Mini-Bullet Trike & Minari Paramotor Combo 7 345,00 – 7 645,00 USD X
Funflyer2 Mini3 Evo 11 022,67 USD X

Mnohé z týchto cien sa budú líšiť, pretože niektoré majú tandemové možnosti a iné nie. K dispozícii sú tiež možnosti balenia, krídla a podobné veci, ktoré sú niekedy zahrnuté v cene.

Tieto tabuľky nepredstavujú rozsiahly zoznam cien a možností, ale dúfajme, že vám poskytnú hrubý odhad toho, koľko bude nákup stáť. Ak to nie je dostatočne jasné, stačí sa pozrieť na webové stránky a pozrieť si ďalšie možnosti, ktoré sa ponúkajú.

Čo je to štvorkolka?

Štvorkolka je paramotor podporovaný štyrmi kolesami. Tieto kolesá sú poháňané motorom. Kolesá umožňujú pilotovi rýchly štart pri vzlete a hladký koniec pri pristávaní.

Zvyčajne má bočné tyče, ktoré ohraničujú váš priestor nad hlavou a umiestňujú vás do malého priestoru pripomínajúceho kóji. Je tu tiež priestor, o ktorý si zvyčajne môžete oprieť nohy pre pohodlie a komfort.

Plusy štvorky

Štvorkolka je veľmi vyrovnaná. Jazdiť na ňom je ako jazdiť na štvorkolke vo vzduchu. Je spoľahlivý ako môj starý otec a vydrží dosť dlho. Po tomto dieťati nebudete chcieť spoľahlivosť. Nie je mojím osobným favoritom, no na jeho bezpečnosť sa určite dá staviť.

  Majú štvorkolky počítadlá kilometrov?

Štvorkolka sa často používa ako začínajúci paramotor. Nie je jediný používaný, ale pre svoju bezpečnú históriu je často vyberaný ako paramotor pre začiatočníkov.

Video nižšie ukazuje schopnosť štvorkolky udržať rovnováhu počas vzletu. Nie je isté, že štvorkolka neprevrhne, ale pravdepodobnosť je pomerne nízka. (Myslím, že na to bol navrhnutý.)

Nevýhody štvorkolky

Niektorí si myslia, že je to škaredé, keď je to hore na oblohe. Štvorkolka nie je najúžasnejší paramotor. Je dosť objemný a jeho kolesá vo všeobecnosti vyčnievajú dosť ďaleko.

Nie je to skvelé v určitých podmienkach letu, ako sú turbulencie a skalnatý terén, ako už bolo spomenuté. Ako je uvedené vo videu, pilot musí mať správny štart, inak sa paramotor prevráti.

Keďže je štvorkolka ťažšia, vo vzduchu nebude veľmi rýchla. Kolesové paramotory zvyčajne nebudú také rýchle alebo ľahké ako paramotory s jedným štartom nohy.

Dôvodom je, že čím ľahší ste, tým rýchlejšie budete lietať. To isté platí pre liftoff. Myslím tým, že ak máte superľahkú váhu a osoba vedľa vás je super ťažká a obaja sa vznášate súčasne – ten ľahší v štvorkolke, ťažší v rozbehu nohou, môžete byť celkom vyrovnaný.

Vo všeobecnosti však platí, že čím ste ťažší, tým je let pomalší.

Čo je trojkolka?

Rovnako ako trojkolka, aj trojkolka je pomenovaná podľa svojich troch kolies. Tento paramotor je môj osobný favorit. Znesie aj veľkú váhu ako štvorkolka a je naozaj stabilná.

Prečo je však môj obľúbený? Pretože je to sexi! Vďaka trojkolesovému dizajnu pôsobí ako športová verzia štvorkolky. Je tiež oveľa populárnejšie používaný pilotmi, ktorí sú pokročilejší a skúsenejší.

Keď zatočíte na trojkolke, je to oveľa vzrušujúcejšie ako na štvorkolke. Na trojkolke sa cítim tak cool! Poznáte tie reklamy, keď vidíte, ako sa kolesá auta valia po skalnatom teréne super hladko a máte chuť vybehnúť von a kúpiť si ho? Áno, takto sa cítim pri sledovaní trojkolky.

Plusy trojkolky

Okrem toho, že je táto trojkolka super sexi, je zábavné ju sledovať. Vo svetle týchto informácií som našiel video, ktoré demonštruje schopnosti trojkolky pri štarte.

Video nižšie porovnáva trojkolku so štvorkolkou. Aj keď sú obe dobre vyvážené, trojkolka vyhráva stuhu.

Trojkolka vyzerá dobre vo vzduchu a riadi sa vzorom letu trojkolesového dizajnu. Rovnako ako v lietadle sú tri kolesá špeciálne navrhnuté pre stabilitu a bezpečnosť.

Zábavný fakt: Zvyčajne, keď sa trojkolka zdvihne, predné koleso by malo byť posledným kolesom, ktoré opustí zem. Pri pristávaní najskôr pristanú zadné kolesá.

Či je to bezpečnejšie ako štvorkolka je úprimne trochu šedá zóna. Obidva sú však bezpečnejšie ako váš priemerný motor s nožným štartom.

  Perfektné miesta na sánkovanie v blízkosti Nashvillu

Nevýhody trojkolky

Možnou nevýhodou trojkolky je pravdepodobne to, že je ťažká. Nie je to také ťažké ako štvorkolka, ale stále je to ťažké. Mnoho nevýhod trojkolky je podobných ako pri štvorkolke.

Neznášajú turbulencie veľmi dobre. Oveľa nebezpečnejšie bude pristátie na trojkolke s turbulenciou.

Je to dobrý paramotor pre začiatočníkov, ale štvorkolka poráža trojkolku v tom, že je tou najlepšou voľbou pre začiatočníkov bez ohľadu na to, aká krásna je trojkolka.

Možnosti tandemových štvorkoliek / trojkoliek

Jedinečné na štvorkolkách aj trojkolkách je, že sa s nimi dá lietať aj v tandeme. S nožným štartom nemôžete lietať v tandeme.

Skvelé na tandemovej trojkolke/štvorkolke je, že môžete vziať pasažiera, ktorý nie je pilot. Či už ste pilot alebo by ste chceli lietať na paramotore, tandem je vždy skvelou možnosťou, ako zapojiť vás alebo vašich priateľov do paramotorizácie.

Tandem je veľmi bezpečný a je skvelý! Môžete zažiť vzrušenie z lietania zadarmo skutočne jedinečným spôsobom. Najradšej na tom mám to, že ako pasažier ani nemusíte o lietaní nič vedieť.

Máte možnosť ísť si zajazdiť bez stresu z riadenia a/alebo zdvíhania a pristávania. Cestujúci si musí užiť jazdu.

Ak ste učiteľ, môžete svojich študentov udržať v pohode tým, že ich budete sprevádzať. Hoci mnohí učitelia by boli radšej, keby ste mali zadosťučinenie z lietania na vlastnú päsť, je pekné byť tu pre tých študentov, ktorí nie sú tak sebavedomí.

Tu je tandemová trojkolka:

Tu je tandemová štvorkolka:

Ktoré by som si vybral? Trojkolka alebo štvorkolka?

Osobne by som si vybral trojkolku. Je to sexi a vyzerá to pekne. Ak nájdete ten správny, môžete ho získať za super lacnú cenu. Zvyčajne je ľahšia ako štvorkolka a lepšie zvláda zdvih.

Štvorkolka je objemná a úprimne mi pripomína bicykel s tréningovými kolieskami. Niektorí piloti dokonca zašli tak ďaleko, že štvorkolka je trojkolka s cvičnými kolesami. Štvorkolka nie je zlá voľba, len nie je moja obľúbená.

Pre mňa je trojkolka všade lepšia voľba. Môžete získať pekné trojkolky.

Keby som to bol ja, dostal by som trojkolku pre jedného muža a tandemovú trojkolku. Ak to urobíte, budete môcť lietať sólo len s vami a svojimi myšlienkami a zároveň budete mať možnosť letieť s niekým iným. Vždy je dobré užívať si úžasné veci s priateľmi a rodinou.

Existuje tiež možnosť začať so štvorkolkou a nakoniec prejsť na trojkolku. Môžete sa dopracovať k trom kolesám. A ak chcete byť odvážnejší a ambicióznejší, môžete sa vzdať štvorkolky aj trojkolky a začať šľapať.