Ovplyvňuje počasie rybolov na ľade

Väčšina rybárov chápe, že počasie môže mať obrovský vplyv na správanie rýb počas sezóny otvorených vôd. Vieme, ako veterné dni dokážu zapnúť alebo vypnúť sústo a kedy loviť počas letných búrok.

Vplyv počasia na rybolov na ľade je menej intuitívny. Často som premýšľal, či bariéra z ľadu chráni ryby pred zmenami počasia alebo jasným slnečným žiarením. Pravdepodobne ste sa nad tým zamysleli aj vy.

Všetci chceme chytať viac rýb a častejšie, však? Aspoň ja áno. Začal som teda bádať online, rozprával som sa s inými rybármi a získal som nejaké vlastné skúsenosti. Teraz sa s vami môžem podeliť o to, čo som sa naučil.

Ovplyvňuje teda počasie rybolov na ľade? Áno. Počasie ovplyvňuje rybolov na ľade. Vo všeobecnosti je rybolov na ľade najlepší pred zlým počasím a keď barometrický tlak rýchlo klesá. Na druhej strane, rybolov môže byť náročný počas jasnej slnečnej oblohy, keď je vysoký tlak vzduchu.

Čítajte ďalej a dozviete sa všetko, čo potrebujete vedieť o počasí a o tom, ako ovplyvní vašu ďalšiu plavbu na ľade.

Plná naberačka na barometrický tlak

Existujú všetky druhy komplikovaných spôsobov, ako vysvetliť barometrický tlak. Viem však, že by ste radšej chodili na ryby, ako by ste študovali učebnicu meteorológie, takže zjednoduším žargón a poviem vám len to, čo je pre rybárčenie skutočne dôležité.

Čo je barometrický tlak

Barometrický tlak (alebo atmosférický tlak) je hmotnosť vzduchu na úrovni zeme meraná barometrom.

Vieme, že vzduch je plyn, ale namiesto toho si predstavte vzduch ako kvapalinu ako voda. Čím viac vzduchu nad vami, tým je ťažší a viac na vás tlačí. Na druhej strane, menej vzduchu hore znamená menší tlak.

Ako to platí pre počasie? Systémy vysokého tlaku sú ťažké, stabilné vzduchové masy, ktoré blokujú blížiace sa búrky. Nízkotlakové systémy spôsobujú menej stabilné počasie, keď sa cez ne preháňajú búrky.

Aby som to zhrnul, jasná obloha a pekné počasie znamená vysoký tlak a zamračená alebo búrková obloha znamená nízky tlak.

Ako ryby reagujú na barometrické zmeny

Nezdá sa, že by ryby boli ovplyvnené tlakom vzduchu pod ľadom, ale biológovia a rybári vedia lepšie.

Vzduch tlačí na ľad a ľad tlačí na vodu. Ryby môžu cítiť tlak, pretože majú orgány nazývané vzduchové mechúre, ktoré im pomáhajú udržiavať neutrálny vztlak vo vode.

Čítať  Ako chytiť síh na jazere v štáte Washington

Môžu pomaly meniť tlak vo svojich vzduchových mechúroch, aby upravili svoj vztlak z rôznych dôvodov. Vzduchový mechúr rýb je mimoriadne citlivý na zmeny tlaku vo vode.

Keď je barometrický tlak vysoký, ryby sa cítia nepríjemne, pretože sa zvyšuje tlak vo vzduchovom mechúre. Stávajú sa menej aktívnymi a presúvajú sa do hlbších vôd.

Keď je barometrický tlak nízky, ryby pociťujú menší tlak na vzduchový mechúr a sú aktívnejšie, kým sa nezhoršia poveternostné podmienky.

Je lepšie loviť, keď barometer stúpa alebo klesá

Vo všeobecnosti je rybolov najlepší, keď barometer klesá, čo je vtedy, keď sa blíži systém nízkeho tlaku a počasie sa zhoršuje. Na uľahčenie uvádzame súhrn bežných barometrických podmienok a kvality rybolovu, ktorú môžete očakávať.

Vysoký tlak (30,20 inHg alebo viac) a jasná obloha

 • Očakávajte pomalý rybolov, keď sa ryby aklimatizujú na zvýšený tlak. Po vysokom tlaku často trvá deň alebo viac, kým sa ryby vrátia k normálnemu kŕmeniu.
 • Ryby sa pohybujú hlbšie, takže sa zameriavajú na hlbokú vodu priľahlú k štruktúre, ako sú hrby a skalné útesy.
 • Ryby spomaľujú a hryzú menej. Použite jemné techniky s návnadou, ako sú malé volfrámové prípravky a voskové červy. Malé ľadové mušky môžu fungovať aj pri náročnom uhryznutí.

Priemerný tlak (29,80 až 30,20 inHg) a pekné počasie

 • Očakávajte priemerné podmienky rybolovu. Použite obvyklé návnady, ktoré fungujú vo vašej oblasti.

Nízky tlak (pod 29,80 inHg) a zamračené alebo daždivé počasie

 • Očakávajte slušný rybolov, ale menšiu aktivitu, pretože sústo sa po prvom príchode nízkotlakového systému zužuje.
 • Upravte svoju rybársku taktiku, ak je uhryznutie pomalé. V tomto období je často najlepšia živá návnada.

Stúpajúci barometer (rastúci tlak) so zlepšujúcim sa počasím

 • Očakávajte, že sústo zo začiatku zdvihne, keď sa počasie zlepší. Je to krátke obdobie, takže ich chyťte, keď sa presunú do hlbšej vody alebo tesne na zakrytie.

Stabilný barometer (malá zmena tlaku) s oblakmi a pekným počasím

 • Očakávajte priemerný rybolov. Nájdite ryby na obvyklých miestach a prispôsobte návnadu rybám podľa svojich predstáv.
 • Pozorne sledujte barometer, aby ste videli, ktorým smerom sa pohybuje.

Klesajúci barometer (klesajúci tlak) so zhoršujúcim sa počasím alebo blížiacou sa búrkou

 • Očakávajte vynikajúci rybolov. Nepremeškajte príležitosť loviť, keď barometer rýchlo klesá.
 • Ryby sa agresívne kŕmia a hryzú všetko, čo im predložíte.
 • Zvýšte svoj úspech vyberaním línií buriny a štruktúr, ktoré držia návnadové ryby a malé bezstavovce.
 • Keď príde búrka, rybolov sa môže spomaliť. Použite zdravý rozum, aby ste zistili, či je búrka dostatočne zlá na to, aby ste ju opustili. Žiadna ryba nestojí za tvoj život.
Čítať  Kompletný sprievodca čistením rybárskeho výstroja

Ako merať tlak vzduchu

Sledovanie barometrického tlaku predtým, ako sa vydáte na ľad, vám veľa napovie o tom, aký dobrý bude rybolov. Hoci na ničom z toho nezáleží, ak neviete presne zmerať tlak vzduchu.

Existuje veľa možností od digitálnych až po staré sklenené barometre. Najpresnejší a jednoduchý spôsob sledovania barometrického tlaku je však pomocou aplikácie na dobré počasie.

Weather Underground je jednou z najpopulárnejších aplikácií na predpoveď počasia a nespočetné množstvo rybárskych aplikácií ponúka podobné funkcie. Majte na pamäti, že aplikácie počasia nepomáhajú, ak nie ste pripojení na internet. Počasie sa neustále mení a aplikácia sa bez pevného pripojenia neaktualizuje o nové údaje.

Mraky vs. Slnko

Okrem barometrického tlaku je dôležité pochopiť, ako môže oblačnosť a jasná obloha ovplyvniť rybolov na ľade.

Svetlo môže stále siahať do hĺbky, aj keď je voda pokrytá ľadom. Podobne ako v sezóne na otvorenej vode, ryby reagujú odlišne na rôzne množstvá svetla.

Spolu s vysokým tlakom jasné slnečné dni vo všeobecnosti tlačia ryby do hlbších vôd a spomaľujú veci. Stále môžete chytiť ryby, ale možno budete musieť zmeniť svoj štýl. Vyvŕtajte nové diery na pravdepodobných miestach a vyskúšajte jemné prezentácie so živými mieňmi alebo návnadou.

Niektoré ryby potrebujú dodatočnú motiváciu, aby zasiahli a aktívny jigging robí trik. Závisí to od druhu a miesta, takže experimentujte, aby ste našli magickú guľku.

Zamračené dni uprednostňuje väčšina rybárov na ľade. Úroveň svetla je tlmenejšia a ryby sa živia počas dňa aktívnejšie. Spojte mraky s klesajúcim barometrom a dúfajme, že budete mať dobrý deň na rybolove.

Je sneh zlý pre rybolov na ľade

Sneh je často dvojsečný meč, pokiaľ ide o rybolov na ľade. Je zlé, ak čerstvý sneh napadne na nový ľad, pretože zvyšuje nebezpečenstvo vychádzania na ľad. Sneh pridáva extra váhu a tiež izoluje ľad, čím zabraňuje jeho zamrznutiu na bezpečnú hrúbku.

Môže to byť tiež zlé, ak napadne veľa snehu na začiatku zimy, pretože rýchly pokles svetla spôsobí skoré odumieranie vodnej vegetácie. To zase znižuje množstvo dostupného kyslíka a tlačí ryby hlbšie pri hľadaní vody bohatej na kyslík.

Čítať  9 Lieta, ktoré potrebuje každý rybár na zarybnené pstruhy

Nie každý sneh je však pre rybolov na ľade zlý. Vrstva snehu na modrej oblohe uprostred zimy môže pôsobiť ako oblačnosť a znižovať intenzitu slnka. Ryby sa budú kŕmiť dlhšie a sústo môže zostať celý deň.

Záleží na dennej dobe

Kedykoľvek je vhodný čas na rybačku, ale sú určité chvíle, ktoré by ste si nemali nechať ujsť. Mnohé z najpopulárnejších lovných rýb sú oveľa aktívnejšie skoro ráno a niekoľko hodín pred a po západe slnka.

Nízke svetelné podmienky sú hlavným časom pre veľké dravce, ako sú bolene a pstruhy, aby sa kŕmili na plytčinách v blízkosti hlbokých kotlín alebo strmých zlomov. Vyjdite na ľad pred svetlom a postavte sa do týchto kŕmnych zón, aby ste to využili.

Toto je len pár dobrých chvíľ byť na ľade. Prečítajte si náš ďalší článok, aby ste si ho mohli prečítať naplno najlepší čas dňa na ľadové ryby.

Často podceňovaný čas na rybolov je po západe slnka. Je ťažké zostať hore, ale mierny nepohodlie by vás nemalo odradiť od úžasných príležitostí na rybolov. Chcete zažiť úžasné nočné sústo na samotárskych obroch pod ľadom, potom si prečítajte náš článok o diskusii 21 tipov, ako sa pripraviť na nočný rybolov na ľade.

Keď to zhrnieme

Na úspešného rybára na ľade sa určite nemusíte stať orieškom počasia. Aj keď venovať trochu viac pozornosti veciam, ako je barometrický tlak, sneh a svetlo, to všetko pridáva k vašim zručnostiam, ktoré zvyšujú vaše šance na chytanie rýb.

Len si pamätajte, že aj keď nemôžete vyjsť na ľad počas najlepšieho rybárskeho počasia, neznamená to, že by ste nemali ísť. Aj zlý deň na ľade je lepší ako neloviť vôbec.

Chcete zo sezóny rybolovu na ľade vyťažiť maximum? Pozrite si našu e-knihu Tajomstvo rybolovu na ľade v štáte Washington. Naša kniha vyzdvihuje 10 najlepších jazier na rybolov na ľade v štáte Washington so skutočnými súradnicami niektorých z našich najproduktívnejších dier. Navyše dôkladne pokryjeme všetko od výberu výbavy, taktiky a plánovania cestovania. Okrem toho získate informácie o ďalších 41 jazerách s vynikajúcim rybolovom na ľade! Pozrite si to skôr, ako vás prejde sezóna rybolovu na ľade!

Skontrolovať to