Oplatí sa bežecké ponožky? Dôvody, prečo ich potrebujete

Nedávno ste sa rozhodli začať behať. Milujete slobodu, ktorú cítite, keď ste dosiahli svoj krok, nehovoriac o tom, ako fit vás robí beh. Vaším cieľom je zúčastniť sa pretekov skôr ako neskôr a už ste začali s prípravou. Váš bežecký kamarát navrhol, aby ste si v rámci tréningu kúpili nejaké bežecké ponožky, no nie ste si tým istý. Oplatí sa bežecké ponožky?

Bežecké ponožky sú nevyhnutnosťou pre beh na krátke aj dlhé trate z týchto dôvodov:

  • Kompresia v ponožkách zvyšuje krvný obeh a zabraňuje pohybu ponožiek
  • Viacnásobné vrstvy znižujú trenie pre menej pľuzgierov
  • Bezšvové prsty zabraňujú treniu a zhlukovaniu ponožiek
  • Podpora klenby zlepšuje prispôsobenie ponožiek a môže zastaviť rozvoj plantárnej fasciitídy
  • Sieťovaná ventilácia umožňuje ponožkám dýchať a znižuje tak zápach nôh
  • Tlmenie päty a špičky vás chráni pod nohami

V tomto článku sa podrobnejšie zameriame na vlastnosti bežeckých ponožiek, ktoré nenájdete v štandardnom páre ponožiek na každodenné použitie. Dokonca zahrnieme aj sekciu o výbere správnych bežeckých ponožiek pre vás. Pokračujte v čítaní, pretože si to nebudete chcieť nechať ujsť.

6 dôvodov, prečo by ste mali používať bežecké ponožky

Dobrý pár bežeckých ponožiek vám môže vydražiť asi 25 dolárov, čo sa vám zdá ako veľa peňazí na ponožky. V zásuvke na ponožky už máte doma veľa ponožiek, tak prečo by ste ich nemohli použiť?

Je to rovnaký dôvod, prečo nejdete behať v teniskách Converse. Rovnako ako bežecká obuv je navrhnutá tak, aby podporovala a chránila chodidlá bežcov, to isté platí pre bežecké ponožky verzus každodenné ponožky.

Nasledujúcich 6 dôvodov dokáže, prečo sa bežecké ponožky absolútne oplatí.

Bežecké ponožky majú kompresiu

Majú vaše každodenné bavlnené ponožky kompresné vlastnosti? Viac ako pravdepodobné, že nie. Úrovne kompresie, ktoré získate v bežeckých ponožkách, sa líšia v závislosti od značky, ale určitá kompresia je vždy lepšia ako žiadna.

prečo je to tak? Kompresné bežecké ponožky zvyšujú krvný obeh v nohách, takže môžete behať dlhšie bez bolesti alebo nepríjemného pocitu mravčenia. Kompresné ponožky sa tiež nehýbu v topánkach. Pevne sedia na nohe, ale nie príliš tesne. To značne uľahčuje beh.

Môžete zabrániť pľuzgierom pomocou viacerých vrstiev

Ak ste si ako bežec na tréningu na niečo zvykli, sú to pľuzgiere. Tieto veľké, bolestivé vrecká tekutiny spôsobujú, že ste nešťastní, pretože tak veľmi bolia. Nemôžete bežať a dokonca sa nemôžete ani obísť bez bolesti.

  Najlepšie (a najlepšie vyzerajúce) záchranné vesty pre vodné skútre

Je oveľa pravdepodobnejšie, že budete mať pľuzgiere, ak budete na behanie používať každodenné ponožky. Ak prejdete na bežecké ponožky s niekoľkými vrstvami, aspoň dvoma, miera pľuzgierov vám prudko klesne. Dve vrstvy látky sa pri pohybe chodidiel navzájom dotýkajú a vytvárajú tak trenie namiesto trenia, ktoré zvyčajne vzniká medzi ponožkou a nahou pokožkou.

Žiadne trenie ponožiek ani zhluky kvôli bezšvovým špičkám

Väčšina štandardných ponožiek má šev cez prsty, pretože tu sú prsty zošité. Mnoho ľudí si šev ani nevšimne, no tí, ktorí majú citlivé chodidlá, sa môžu cítiť obzvlášť nepríjemne, keď sa šev celý deň obtiera o špičku prstov.

Ako bežec budete aj vy nenávidieť šev na nohe. V bežeckých topánkach tento šev vyvíja tlak na prsty na nohách a zanecháva ich celkom nepohodlné, dokonca aj surové na konci dňa.

Keď prejdete na bežecké ponožky, môžete odstrániť švy na prstoch, aby ste predišli nepríjemnému odieraniu. Je tiež oveľa menej pravdepodobné, že sa vaše ponožky spoja so správnymi bežeckými ponožkami. Teraz už nemusíte neustále zastavovať beh, aby ste si upravili ponožky.

Môžete zabrániť plantárnej fasciitíde

Bežecké ponožky by vás dokonca mohli ochrániť pred nástupom plantárnej fasciitídy. Nikdy predtým ste nepočuli o plantárnej fasciitíde? Je to bolestivý stav, ktorý spôsobuje zápal tkaniva pozdĺž spodnej časti chodidla. Vaša päta bude mať veľmi ostrú bolesť, ktorú postihnutí popisujú ako bodavú. Ak behávate ráno, zvyčajne je to vtedy, keď je bolesť najhoršia, no chodidlá vás môžu bolieť aj cez deň aj v noci.

Ak máte diagnostikovanú plantárnu fasciitídu, môžete vyskúšať steroidné injekcie, vložky do topánok a fyzikálnu terapiu na zvládnutie bolesti. V najzávažnejších prípadoch plantárnej fasciitídy môže byť operácia jedinou liečbou, ktorá funguje.

Ak budete musieť podstúpiť operáciu chodidiel, vaše túžby po behu na dlhé trate by mohli poriadne utlmiť. Preto budete chcieť okamžite prejsť na bežecké ponožky. Kompresné pásy zväčšujú podporu klenby, čo vám môže pomôcť vyhnúť sa rozvoju plantárnej fasciitídy.

Už žiadne smradľavé a prepotené ponožky vďaka sieťovanej ventilácii

Po dni behania v páre bavlnených ponožiek sú tieto ponožky hladké, spotené a veľmi páchnuce. Nohy vám vykĺznu, keď si zložíte ponožky, čo je dosť nechutné. Keďže ponožky na každodenné behanie v skutočnosti nie sú stvorené na behanie, pot nemôže ísť nikam inam, ako proti vašim chodidlám a okolo nich.

  Ako rýchlo by ste mali trollovať pre Kokanee?

V prípade bežeckých ponožiek to tak vôbec nie je. Sieťované vetracie panely v celom rozsahu umožnia vašim nohám dýchať, takže pot môže opustiť ponožku. Mnohé bežecké ponožky majú tiež vlastnosti odvádzajúce vlhkosť, takže vaše nohy sú na konci dňa menej mokré. Nielenže je to skvelé z hygienického hľadiska, ale zabraňuje aj tomu, aby vaše bežecké topánky boli zničené zápachom nôh.

Chráňte svoje nohy pomocou odpruženia päty a prstov

O svoje nohy sa teraz musíte starať, keď ich tak často používate na beh. Dobrý pár bežeckých ponožiek bude polstrovaný, najmä na päte a špičke. Toto extra odpruženie chráni spodnú stranu chodidiel pred zraneniami a bolesťami, ktoré by vás mohli vyradiť. Polstrovanie je tiež druhou ochranou proti pľuzgierom na nohách!

Ako si vybrať správne bežecké ponožky?

Dobre, dobre, teraz už chápete, prečo potrebujete bežecké ponožky namiesto bežných bavlnených ponožiek, ktoré ste používali na behanie. Ochránite svoje nohy a potláčate zápach nôh. Otázkou je, s toľkými bežeckými ponožkami, ako si vybrať ten správny pár pre vás?

Nasledujúce tipy vám pomôžu vybrať si bežecké ponožky, ktoré sa budú cítiť pohodlne a ochránia vaše nohy.

Nastavte si rozpočet

Ako sme už povedali, bežecké ponožky nie sú príliš drahé za približne 25 dolárov za kus, ale nie je nič neobvyklé pre tých najvášnivejších bežcov, ktorí za tieto ponožky minú 100 až 200 dolárov. Sú to najšpičkovejšie bežecké ponožky.

Nie je potrebné, aby ste dávali toľko peňazí za ponožky, ak ich nemôžete hojdať. Bez ohľadu na to, aké peniaze musíte ušetriť na bežecké ponožky, začnite stanovením svojho rozpočtu. Potom môžete nakupovať vo svojom cenovom rozpätí, aby ste za ponožky nemíňali viac, ako chcete.

Zistite, ktorý typ ponožiek máte najradšej

Nie všetky bežecké ponožky sú rovnaké. Okrem rôznych úrovní kompresie majú niektoré bežecké ponožky anatomické chodidlá. Čo to znamená? Namiesto toho, aby ste si obliekli ktorúkoľvek ponožku, ktorú si vyberiete, sú anatomické ponožky navrhnuté pre pravú a ľavú nohu.

Podpora klenby, ktorú dostanete s anatomickými ponožkami, je príkladná a vzhľadom na rozdiel medzi týmito dvoma ponožkami bezpečne sedí.

Tiež by vás mohli zaujať bežecké ponožky s oddelenou špičkou. Tieto ponožky majú priestor pre každý váš prst na nohe, aby vkĺzol do časti ponožky namiesto toho, aby boli zoskupené. Bežecké ponožky s oddelenou špičkou sú známe svojou schopnosťou odvádzať vlhkosť, ako aj schopnosťou predchádzať pľuzgierom. Koniec koncov, vďaka jedinečnému strihu týchto ponožiek je menšie priame trenie medzi ponožkou a vašou pokožkou.

  Kto má udržiavať turistické a turistické chodníky?

Niektorí ľudia uprednostňujú strih a pocit bežeckých ponožiek s oddelenou špičkou a iní ich nemôžu vystáť. Odporúčame vám preskúmať rôzne typy bežeckých ponožiek a potom vybrať typ, ktorý vám najviac vyhovuje.

Vyberte si medzi jednou vrstvou alebo dvoma vrstvami

Musíte tiež zvážiť, či potrebujete jednovrstvové alebo viacvrstvové ponožky. Ak ste obzvlášť náchylní na pľuzgiere, potom dvojvrstvové ponožky nie sú zlý nápad. Ako sme vysvetlili v poslednej časti, znížené trenie týchto ponožiek udrží vaše nohy bez pľuzgierov. Ak vám na tom až tak nezáleží, potom by vám mali stačiť jednovrstvové bežecké ponožky.

Vyskúšajte niekoľko párov

Možno budete chcieť kúpiť niekoľko párov bežeckých ponožiek naraz, aby ste zistili, ktoré z nich sú pre vás najvhodnejšie. Možno si kúpite niekoľko rôznych štýlov alebo jednovrstvové verzus viacvrstvové ponožky, aby ste porovnali strih, pohodlie, podporu, kompresiu a odvod vlhkosti.

Naše obľúbené ponožky

Bežecké ponožky Rockay Anti-Blister pre mužov aj ženy sú jedny z najlepších, ktoré sme použili. Používajú 100% recyklované materiály, čistia naše oceány a ponúkajú doživotnú záruku. Ak máte problém nájsť pohodlné ponožky, začnite s nimi rockay.com

Záverečné myšlienky

Bežecké ponožky sú oveľa lepšie ako bežné bavlnené ponožky v zásuvke na ponožky. S bežeckými ponožkami môžete bojovať s pľuzgiermi prostredníctvom zníženého trenia, podporovať vaše chodidlá, aby ste potenciálne zabránili plantárnej fasciitíde a iným bolestiam chodidiel, a udržať vaše nohy v suchu vďaka panelom odvádzajúcim vlhkosť a ventilačným panelom.

Keď nájdete perfektný pár bežeckých ponožiek, môžete skutočne behať zadarmo!

Súvisiaci obsah

Iste, nie je to tá najzábavnejšia vec na svete zobudiť sa na úsvite a ísť behať, ale akonáhle sa skutočne vytiahnete z postele, obujete si bežecké topánky a idete, niečo sa vo vás zmení. Cítite sa oveľa šťastnejší. prečo je to tak?

Chystáte sa behať, a tak ste si zobrali bežecké topánky, bežecké ponožky a nejaké pohodlné oblečenie odvádzajúce vlhkosť. Máte všetko, čo potrebujete, však? Nie nevyhnutne. Musíte sa uistiť, že si chránite aj svoj noggin, najlepšie bežeckým klobúkom. Prečo nosiť bežecký klobúk?