Odporúčania dĺžky zlaňovacieho lana, ktoré potrebujete vedieť

Takže uvažujete o kúpe nového lana, ale existuje toľko možností, od priemeru, statického alebo dynamického lana a dĺžky! Ako viete, čo si kúpiť, keď ste ešte neboli ani na niektorých odporúčaných zlaňovacích cestách. Postupujte a ja sa s vami podelím o moje odporúčania týkajúce sa dĺžky zlaňovacieho lana.

Na trhu je niekoľko bežných dĺžok lana v rozmedzí od 60 metrov do 90 metrov, dokonca až do 180 metrov. Športové cesty si v poslednej dobe vyžadujú z bezpečnostných dôvodov laná dlhšie ako 60 metrov a následne sa štandardom stáva 70 metrové lano. Z tohto dôvodu je moja odporúčaná dĺžka lana 60-70 metrov. Už teraz vám môžem povedať, že 180 metrové lano pravdepodobne nebudete potrebovať. To je asi 600 stôp. Pokiaľ nie ste v intenzívnej záchrannej misii alebo nie ste veľmi skúseným jaskynným rapperom, pravdepodobne nebudete potrebovať zlaňovanie tak dlho. Pre porovnanie, vesmírna ihla v Seattli je vysoká 605 stôp.

Štandardné dĺžky horolezeckých lán

Štandardné dĺžky horolezeckého lana sú 60 (asi 200 stôp) a 70 metrov (asi 230 stôp). Pre referenciu a výkrik na jedno z mojich obľúbených miest, Coit Tower v San Franciscu, je vysoká 210 stôp. Most Golden Gate stojí asi 220 stôp nad vodou. (Pauza, kým si pridám zlaňovanie na Golden Gate Bridge do môjho zoznamu. Mohol by som sa dostať po lane tak ďaleko, aby som sa dotkol vody, potom vystúpiť späť hore. Kto je so mnou?!) Neodporúčam kupovať lano žiadne kratšie ako 60 metrov. Mnohé z ciest v obľúbených lezeckých oblastiach sú vyrobené pre 60 metrové laná. Ak je vaše lano príliš krátke, budete mať problém dostať sa späť úplne dole. Doslova tvrdé pristátie. (Vždy uviažte zátkový uzol!)

Ako som povedal vyššie, športové cesty si z bezpečnostných dôvodov vyžadujú laná dlhšie ako 60 metrov. Z tohto dôvodu sa 70 metrové lano stáva štandardom športového lezenia a zlaňovania. Dlhšie lano má veľké výhody, okrem toho, že ho možno budete potrebovať na ďalšom mieste na lezenie a zlaňovanie. Po prvé, dlhšie lano, napríklad 70-metrové, môže predĺžiť životnosť lana. Konce lana sa môžu opotrebovať rýchlejšie ako zvyšok lana neustálym viazaním uzlov. Jednoducho odrežte konce a zapáľte koniec zapaľovačom, aby sa koniec nerozstrapkal, a stále budete mať lano, ktoré spĺňa štandardy športového lezenia.

  Rastie alebo umiera muškárenie z hľadiska popularity?

Moje najlepšie odporúčania týkajúce sa dĺžky zlaňovacieho lana

Ak by som kupoval zlaňovacie lano prvýkrát, kúpil by som si statické lano s priemerom 10,5 mm s dĺžkou 70 metrov. (Viac si o tom môžete prečítať tu – Výber správneho zlaňovacieho lana.) Toto je veľmi štandardné lano. Ak si nie ste istí dĺžkou zlaňovania, skontrolujte si to skôr, ako pôjdete. Trochu som spomenul, prečo by som mal použiť lano s dĺžkou 70 metrov vyššie (v mnohých lezeckých oblastiach sa stáva novou požiadavkou) a čokoľvek dlhšie bude trochu ťažké a bude to stáť navyše.

Prečo, 10,5 mm, pýtate sa? Dovoľte mi na chvíľu odbočiť od témy, pretože tento článok je venovaný najlepším odporúčaniam dĺžky zlaňovacieho lana. Po prvé, nechcete nič príliš malé. Chcete, aby vaše lano malo nejaké trenie s vaším zlaňovacím zariadením. Ak máte príliš široké lano, budete mať príliš veľké trenie a budete mať problém dostať lano cez zariadenie. Zistil som, že 10,5 mm laná sú tým šťastným médiom. 10,5 mm laná sú extrémne pevné a budete sa cítiť veľmi istí, že vás laná dokážu podoprieť.

Ako spojiť laná pre väčšiu dĺžku

Povedzme teda, že ste prišli k dosť dlhému zlaňovaniu a chceli by ste mať dostatok lana, aby ste mohli získať svoje zlaňovacie lano bez toho, aby ste sa museli šplhať späť na vrchol zlaňovania, aby ste si vytiahli lano. (Kliknutím zobrazíte pokyny, ako získať zlaňovacie lano.) (Pred cestou si vždy skontrolujte, či máte dostatok lana. Pred cestou si prečítajte informácie o svojej trase!) Niekedy sa to stáva a potrebujete lano dlhšie, ako sú moje odporúčania týkajúce sa dĺžky zlaňovacieho lana.

Existuje niekoľko uzlov, ktoré môžete použiť na zviazanie dvoch lán, ale ja ich rád používam obrázok 8 ohyb.

 • Tento zlaňovací uzol sa bežne používa na zviazanie dvoch samostatných lán, pretože má vynikajúcu pevnosť a ľahko sa rozviaže po zaťažení.
 1. Vytvorte voľný uzol 8 na jednom z povrazov.
 2. Prevlečte druhé lano cez chvost prvého uzla s číslom 8, aby ste vytvorili paralelný uzol naopak.
 3. Oblečte uzol tak, aby každá krajná slučka tesne priliehala k priľahlému obratu.
 4. Zálohujte s polovičným dvojitým rybárom na každej strane
 • Double Fisherman’s – Tiež známy ako uzol viniča. Tento zlaňovací uzol sa bežne používa na spojenie nylonových šnúr do slučky, aby sa vytvorila šnúrka (cordelette je veľká slučka, ktorá využíva doplnkovú šnúru a je vytvorená pomocou dvojitého alebo trojitého rybárskeho uzla). Dvojitý rybársky uzol možno použiť aj na bezpečné spojenie dvoch lán v zlaňovaní s dvojitým lanom. Tento uzol bol testovaný ako najlepší spojovací uzol a bežne sa používa ako záložný uzol potom, čo ste sa priviazali k postroju pomocou uzla na obrázku 8.
 1. Omotajte koniec uzla okolo lana a vráťte sa cez seba.
 2. Znova obtočte koniec chvosta, aby ste vytvorili X.
 3. Prevlečte koniec chvosta cez slučky a zatlačte na uzol, aby ste ho utiahli.
 4. Zálohujte s polovičným dvojitým rybárom na každej strane.
  Priemerné náklady na zazimovanie vodného skútra mechanikom

Máme ich celý zoznam musíte poznať zlaňovanie uzlov, ak chcete vidieť viac možností.

Niekoľko posledných tipov na zlaňovanie

Kedy zlikvidovať lano

Bez ohľadu na to, ako dlho sa vaše lano používa, vždy by ste mali lano vyradiť, ak.

 • Dostal sa do kontaktu s chemikáliami, najmä kyselinami.
 • Plášť je poškodený a jadro je viditeľné.
 • Puzdro je opotrebované a rozstrapkané.
 • Plášť sa začína šmýkať.
 • Lano stuhlo, má priehlbiny, tvrdé alebo slabé miesta.
 • Lano bolo vystavené veľkému zaťaženiu a tvrdým pádom.
 • Lano sa zašpinilo a už ho nedokážete vyprať úplne dočista.
 • Lano bolo poškodené slnkom, teplom alebo bolo poškodené odreninami či trením.
 • A nakoniec, odporúčaná životnosť uvedená v návode na použitie vypršala.

Dôležité je všímať si životnosť bez ohľadu na použitie. Prečítajte si môj článok o tom, ako sa starať o lano, aby ste zo života lana vyťažili maximum.

Použite chránič lana na predĺženie životnosti vášho zlaňovacieho lana. Laná sa často odierajú o drsné skaly a môžu rýchlo opotrebovať oplet. Ak viete, že sa nachádzate v oblasti s drsnými skalami, investujte do chrániča lana. Vrelo ich odporúčam, aby ochránili vaše laná a získali z nich čo najviac života. Petzl Protec Rope Protector. Jeho veľmi odolný PVC plast so suchým zipsom umožňuje rýchle a jednoduché ovinutie okolo lana. Vaše lano sa vám poďakuje. A poďakujete sa za to, že ste sa o svoje laná postarali.

Záver – Odporúčania týkajúce sa dĺžky zlaňovacieho lana

S toľkými odchýlkami vo výbere lana môže byť ohromujúce presne vedieť, ktoré lano je pre vás najlepšie a najmä akú dĺžku lana budete potrebovať. Ak máte pochybnosti, choďte na 70-metrové lano. Je to vždy bezpečná stávka, ktorú vyžadujú mnohé športové lezecké a zlaňovacie stránky. Väčšina trás je nastavená na 70 metrové lano. Pred cestou si nezabudnite skontrolovať trasy. Zvyčajne môžete nájsť nástenky alebo sprievodcov online, kde ľudia načrtávajú svoje trasy a ako dlho bolo každé zlaňovanie. Na mnohých miestach, dokonca aj na obskúrnejších trasách bude niečo napísané, čo očakávať počas zlaňovania. Dúfam, že vám moje odporúčania týkajúce sa dĺžky zlaňovacieho lana pomohli.

  Zákonný vek na jazdu na vodnom skútri v Kalifornii