Narážajú teplovzdušné balóny do seba?

Jazdíte v teplovzdušnom balóne a na oblohe vidíte ďalšiu skupinu, ktorá robí to isté. Váš balón a ten druhý do seba nikdy nenarazia, ale čo ak áno? Narážajú niekedy teplovzdušné balóny do seba?

Teplovzdušné balóny môžu do seba naraziť, no nestáva sa to často vďaka zručnostiam a výcviku pilotov teplovzdušných balónov. Ak sa dva balóny priblížia k sebe, v mnohých prípadoch sa jednoducho odrazia jeden od druhého bez incidentu pre niektorý z teplovzdušných balónov.

V tomto článku si povieme, čo sa stane pri páde teplovzdušného balóna a aká je pravdepodobnosť, že sa takáto udalosť stane. Určite pokračujte v čítaní!

Ako sa teplovzdušné balóny vyhýbajú kolíziám?

Už ste niekedy videli online fotografie alebo videá z akcie teplovzdušného balóna a dych vám vyrazili nádherné farby balónov zdobiace oblohu? Možno ste sa dokonca zúčastnili jednej z týchto akcií.

Nevyhnutne sa začnete zaujímať o logistiku toho všetkého. Ako môže koexistovať toľko teplovzdušných balónov naraz bez toho, aby sa navzájom zrazili?

To všetko vďaka výcviku a schopnostiam pilotov teplovzdušných balónov. Dlho sme o tom nehovorili, takže teraz sa zdá byť vhodný čas zhrnúť si, ako sa stať pilotom teplovzdušného balóna.

Tento proces vyžaduje, aby piloti – ktorí musia mať aspoň 18 rokov – strávili hodiny leteckým výcvikom.

Ak chcete byť súkromným pilotom teplovzdušného balóna, budete sa venovať leteckému výcviku aspoň 10 hodín. V rámci výcviku absolvujú piloti jeden samostatný let, dva lety, ktoré trvajú hodinu (alebo dlhšie), jeden let vo výške 2000 stôp a šesť letov pod dohľadom s inštruktorom.

Ak sa chcete stať komerčným pilotom teplovzdušného balóna, ako sú tí, ktorí pracujú v spoločnosti, u ktorej ste si rezervovali let teplovzdušným balónom, musíte byť najprv súkromným pilotom. Okrem všetkých týchto požiadaviek na vzdelanie a prax musíte následne absolvovať ďalšie školenie.

Budete musieť absolvovať jeden samostatný let, dva lety vo funkcii veliteľa lietadla, dva lety, z ktorých každý trvá 60 minút alebo dlhšie, jeden let, pri ktorom vystúpite 3 000 stôp, a 10 letov s inštruktorom.

Čítať  Kto má udržiavať turistické a turistické chodníky?

Piloti teplovzdušných balónov sú skúsení ľudia. Sú vrodene zruční v ovládaní balóna, aj keď ho nedokážu riadiť v tradičnom zmysle slova. Piloti vedia, že zdvihnutím alebo znížením výšky balóna možno ovládať jeho trajektóriu. Sú tiež dobrí v sledovaní smeru vetra a používajú ho na vedenie.

Môžu sa teplovzdušné balóny navzájom naraziť?

To samozrejme neznamená, že zrážky teplovzdušných balónov sú nemožné.

Pilot teplovzdušného balóna môže zdieľať oblohu s novším pilotom a tento pilot urobí chybu. Zmena smeru vetra môže sťažiť ovládanie balóna. V iných prípadoch stále nepriaznivé počasie vytvára nepredvídateľný deň dopredu.

O tom si povieme neskôr, ale stávajú sa aj nehody teplovzdušných balónov, niekedy dokonca smrteľné. Je to nešťastné, ale nie veľmi bežné.

Čo sa stane, keď sa zrazia dva teplovzdušné balóny?

Povedzme, že sa stretli dva teplovzdušné balóny. Koniec koncov, ako sme už zistili, nie je to vôbec nemožný scenár.

Čo by sa stalo?

No, s akou silou sa zrazia, je veľký rozdiel, poďme sa teda baviť o tom, aká by bola ľahká kolízia v porovnaní s vážnejšou.

Svetelné kolízie

Prinajmenšom si balóny takpovediac doprajú trochu lásky. Inými slovami, obálky (čo sú balónové časti teplovzdušného balóna) by na seba narazili.

Dôvody, prečo sa to deje, sú rôzne. Ako už bolo spomenuté, piloti teplovzdušných balónov presne neriadia svoje balóny, ale využívajú vietor na ich horizontálne vedenie. Môžu zdvihnúť alebo spustiť balón a potom ho vznášať vo vetre. Ak sa teda iný balón dostane príliš blízko k svojej dráhe, môže dôjsť k týmto malým kolíziám.

Aký je z toho dôsledok? Nie príliš veľa, naozaj. Smer, ktorým sa piloti balónov uberali, mohol byť mierne vychýlený, ale nie príliš. Nie je to tak, že obálky spôsobia, že sa dva teplovzdušné balóny od seba odrazia. Proste sa budú o seba trčať, zľahka sa zrazia.

Čítať  Čo je to Zip Line Platform? S osvedčenými postupmi

Ak by ste sa počas tejto udalosti viezli v teplovzdušnom balóne, videli by ste, ako sa druhý balón približuje, ale možno si ani nevšimnete náraz. Nie je to tak, že by ste boli otrasení v sedadle.

Ťažšie kolízie

Teraz povedzme, že balóny na seba narazia väčšou silou. Môže sa to stať z dôvodov, ktoré sme už načrtli, ako je nepriaznivé počasie alebo neskúsenosť.

Akonáhle dva balóny narazia do seba väčšou silou, jeden z obalov balónov môže stratiť trochu vzduchu alebo oba môžu začať vyfukovať pri náraze. To by pravdepodobne nestačilo na pád teplovzdušného balóna, hoci nikdy nemôžete povedať nikdy.

Teplovzdušné balóny však zvyčajne môžu skôr pristáť na mäkkom mieste, než by sa zrútili z oblohy, o čom sme hovorili na blogu. Na osvieženie pamäte pilot teplovzdušného balóna ovláda aspoň dva propánové horáky, aby umožnil balónu stúpať. Propán sa pri zahrievaní vyparí a stane sa plynom.

Zohriaty plyn naplní obal a tak dosiahnete let. Ak by teda balón začal klesať po vážnejšom zásahu iným teplovzdušným balónom a pilot bol nezranený a jeho vybavenie stále fungovalo, mohli prerušovane zapínať horáky pre kontrolovanejšie pristátie.

To neznamená, že ťažšie kolízie končia vždy tak príjemne. Keď do seba balóny narážajú silou, existuje niekoľko významných rizík.

Jedným z nich je, že sa môžu navzájom zamotať. Pre jedného z pilotov balónov by bolo príliš ťažké ovládať ich príslušné teplovzdušné balóny v tomto bode, čo by takmer určite viedlo k tomu, že by sa obaja zrútili. A áno, tentoraz je výstižnejšie slovo „crash“. Nedochádza k pomalému, kontrolovanému zostupu, keď sú zachytené dva teplovzdušné balóny.

Druhým rizikom je, že kolízia môže roztrhnúť obal oboch teplovzdušných balónov. Roztrhnutá obálka nedokáže udržať výšku. Ak je trhlina relatívne malá, pilot teplovzdušného balóna môže s balónom pristáť tak, ako je popísané v odsekoch vyššie. Pri väčších ripoch však môže byť miera straty nadmorskej výšky príliš veľká na prekonanie. Pravdepodobne by došlo k zrúteniu.

Čítať  Prečo sa snežné skútre prehrievajú? S príčinami a nápravami

Tretím a najväčším rizikom je, že ktorýkoľvek z balónov by sa mohol vznietiť kvôli ich vzájomnej blízkosti a blízkosti propánových horákov. Ak sa balón a/alebo kôš zapáli, potom je to veľmi vážny a pravdepodobne smrteľný scenár.

Aké sú šance na nehodu v teplovzdušnom balóne?

Informácie v tomto článku boli prinajmenšom dosť vytriezvujúce. Obávate sa, že aj vám môže nastať ten najhorší scenár.

Ako sme už hovorili v tomto príspevku, od roku 2000 do roku 2016 mali Spojené štáty 21 smrteľných incidentov s teplovzdušným balónom.

Tieto údaje boli pravdepodobne zostavené pred incidentom, ktorý sa stal 30. júlath, 2016, v Lockharte v Texase. Balón odletel v sobotu skoro ráno s 15 cestujúcimi a pilotom teplovzdušného balóna. Netrvalo dlho a balón narazil do elektrického vedenia a zrútil sa. Všetci na balóne zomreli.

Aj keby ste sa prispôsobili 15 ďalším úmrtiam, potom za 16 rokov je to len 36 úmrtí v teplovzdušnom balóne v USA. Bezpečnostné zákony sa prijímajú neustále, teplovzdušné balóny sa neustále vylepšujú modernými prvkami, takže sú bezpečnejšie, a piloti balónov sa stávajú viac informovanými skôr, ako ich najmú na túto prácu.

Let teplovzdušným balónom je veľmi bezpečný. Ako sme hovorili v našom príspevku o bezpečnosti pri lietaní balónom, jazda v teplovzdušnom balóne má nižšiu mieru úmrtnosti v porovnaní s cestovaním lietadlom, helikoptérou a padákom.

Záverečné myšlienky

Teplovzdušné balóny môžu do seba naraziť, ale našťastie to nie je bežný jav. Väčšina z týchto kolízií nespôsobí nič iné ako to, že do seba narazia dve obálky balónov, ale môžu sa stať aj vážnejšie incidenty.

Napriek tomu je let teplovzdušným balónom jedným z najbezpečnejších spôsobov, ako vidieť oblohu!