Naozaj si bejzbalisti čúrajú ruky?

Aj keď je to nezvyčajné a výhody takéhoto konania nie sú jasné, niektorí hráči baseballu si pijú ruky. Najčastejšie uvádzané dôvody sú stvrdnutie kože, jej zmäkčenie a prevencia alebo liečba pľuzgierov alebo mozoľov. Moč obsahuje organickú zlúčeninu nazývanú močovina, ktorá sa tiež komerčne vyrába a je súčasťou mnohých zvlhčovačov pokožky.

Hráči, ktorí to priznali

Počas rozhovoru v roku 2004 Moises Alou, profesionálny hráč bejzbalu, prezradil, že si ciká na ruky, aby stvrdol kožu a zabránil vzniku kurieho oka. Alou, ktorý v tom čase hral za Chicago Cubs, povedal, že nevie, kde sa tento trik naučil, ale svoju schopnosť udrieť bez použitia palicových rukavíc pripisuje cvičeniu. Tieto rukavice nosí veľa hráčov pri odpalovaní, aby zlepšili úchop palice a vyhli sa pľuzgierom, mozolom alebo iným škodlivým účinkom na pokožku rúk.

K tréningu sa priznali aj ďalší bejzbaloví hráči, vrátane Jorgeho Posadu, bývalého chytača New York Yankees, a Kerryho Wooda, ktorý bol vtedy nadhadzovačom Cubs. Hoci to nerobil pravidelne, Wood povedal, že to skúsil, keď mal problém zbaviť sa pľuzgierov na ruke.

Výhody a nevýhody
Tento postup sa môže zdať mnohým ľuďom odporný, ale existujú dôkazy, že to nemusí byť zlý nápad. Moč je vo všeobecnosti sterilný, aj keď sa v ňom môžu zhromažďovať niektoré nečistoty, keď opúšťa telo. Obsahuje tiež močovinu, zlúčeninu, ktorá zjemňuje pokožku.

Obsah močoviny v moči je však oveľa nižší ako v bežných pleťových vodách. To znamená, že hráči by pravdepodobne dosiahli oveľa lepšie výsledky jednoducho tým, že by si namiesto močenia na ruky použili krém. Niektorí vedci sa domnievajú, že na dosiahnutie rovnakých výsledkov ako pri používaní pleťových vôd by si hráči museli namočiť ruky v moči asi na päť minút. Moč môže u niektorých ľudí tiež zhoršiť stav kože, hoci iným môže pomôcť.

  Ako si vyberiem najlepšiu nápravu DerPinewood?

Iné riešenie

Nadhadzovač Siene slávy Nolan Ryan počas svojej hráčskej kariéry použil ďalší trik: namočil si prsty do kyslej šťavy. Podobne ako moč, aj šťava z kyslých uhoriek vraj spevňovala kožu a zabraňovala tvorbe pľuzgierov. Výhody tejto praxe neboli nikdy dokázané, no vyskúšalo to aj mnoho ďalších hráčov.