Naozaj potrebujem píšťalku pri turistike alebo batohu?

Píšťanie je samozrejmosťou pri športových podujatiach a iných hlasných aktivitách. Majú však na turistickom chodníku skutočne miesto? Možno ste videli reklamy na „píšťalky na prežitie“ a premýšľali ste, či v skutočnosti vôbec pomáhajú.

Píšťaly sú dôležitou súčasťou turistického vybavenia, pretože vám umožňujú vydávať hlasné, prenikavé zvuky, ktoré siahajú ďalej ako hlas. Hvizd na prežitie môže pomôcť odstrašiť divokú prírodu a/alebo signalizovať vašu pozíciu pri hľadaní účastníkov. Sú to lacné, ľahké a nevyhnutné položky.

Aj keď píšťalku počas väčšiny svojich túr možno nepoužívate, nikdy neviete, kedy sa vám môže hodiť. Ak sa niekedy ocitnete v núdzovej situácii, toto je jedna položka, ktorú budete chcieť mať po ruke. Či už máte do činenia s divou zverou, alebo ste stratení v hustých stromoch, poriadna píšťalka vám môže zachrániť život.

Píšťaly: Nízkoenergetický zdroj hluku

Jednou z najväčších výhod píšťalky je, že je silnejšia ako hlas. Keď ľudia kričia, zvyčajne máme v priemere asi 90 decibelov. To je slušný objem, ale je ťažké ho udržať na dlhú dobu.

Na druhej strane, píšťalky môžu zvyčajne produkovať viac ako 100 decibelov (bližšie k 120) a je oveľa jednoduchšie vytvoriť tento zvuk (zdroj). Stačí fúkať vzduch bez toho, aby ste museli namáhať hlasivky. Kričanie môže byť rýchlo vyčerpávajúce a keď začnete byť chrapľavý, bude pre vás ťažké, aby bol váš hlas počuť.

Okrem toho sú píšťalky neuveriteľne ľahké. Vážia len pár uncí a dajú sa ľahko pripevniť na batoh alebo opasok. Každý vo vašej skupine by mal mať svoju vlastnú píšťalku, najmä deti. Je ťažšie ich počuť a ​​ich hlas sa bude rozdávať oveľa rýchlejšie.

Survival píšťalky sú pohodlnou, ale neuveriteľne nevyhnutnou výbavou na každý turistický výlet.

Pomáha hľadajúcim nájsť vás

Jednou z hlavných výhod píšťalky na prežitie je extra objem a rozsah, ktorý budete mať. Väčšina turistických výletov a výletov s batohom je úplne bezpečná a zvyčajne sa nedostanete do krízy. Ale keď to urobíte, je dôležité byť na to pripravený!

Čítať  Čo je to Zip Line Platform? S osvedčenými postupmi

Ak sa vy alebo vaša skupina dostanete do pasce v ťažko dostupnej oblasti, možno budete musieť počkať na pomoc. V tomto scenári je životne dôležité, aby ste dali ostatným vedieť, kde sa nachádzate. Hluk píšťalky sa nesie dosť ďaleko a v lese to nie je bežný zvuk. Môže sa vyskytnúť hluk v pozadí, ale píšťalka je dostatočne zreteľná na to, aby upútala pozornosť iných ľudí.

Dôsledné fúkanie na píšťalke tiež pomôže ľuďom zúžiť smer, z ktorého to prichádza. Budete musieť udržiavať stály prúd hluku, aby ste pomohli vyhľadávacím stranám nájsť vás. Takáto úroveň hluku by bola takmer nemožná, ak by ste sa o pomoc spoliehali len na hlasové výkriky.

Ochrana voľne žijúcich zvierat

Navyše, dobrá píšťalka môže byť aj šikovným odpudzovačom zvierat. Väčšina zvierat sa k ľuďom nepriblíži, ak vedia, že tam sú. Mnoho stretnutí s divokou zverou sa stáva nebezpečným, pretože zviera bolo vystrašené. Ak dáte divej zveri vedieť, že ste nablízku, majú dosť času, aby zišli z cesty a vybrali si inú cestu.

Je to dobrý nápad robiť hluk, keď idete. Môžete to urobiť udržiavaním konverzácie vo vašej skupine, prehrávaním hudby cez prenosný reproduktor alebo z času na čas zapískaním na píšťalku.

Medvede sa píšťaliek obzvlášť neboja, takže sa možno budete musieť spoľahnúť na sprej proti medveďom alebo iný odstrašujúci prostriedok, aby ste ich udržali na uzde. Jelene, mývaly a iné druhy voľne žijúcich živočíchov však odradí prenikavý, hlasný zvuk píšťalky. Ak sa vám stane, že narazíte na tieto zvieratá a chcete, aby odišli, môžete skúsiť niekoľkokrát zapískať na píšťalke.

Ako signalizovať pomoc

Ak zapískate len párkrát, ľudia to nemusia počuť, alebo budú len predpokladať, že vediete skautský oddiel cez les. Takže keď sa ocitnete v skutočnej núdzovej situácii, existujú určité vzorce, ktoré môžete sledovať a ktoré vám dajú jasne najavo, že potrebujete pomoc.

Čítať  Ako rýchlo ide parasail?

Jednou z najjednoduchších techník je 3-výbojový tiesňový signál. Keď potrebujete pomoc od ostatných, zapískajte 3-krát na 3 sekundy. Medzi každým úderom sa rýchlo nadýchnite, aby sa vám netočila hlava. Počkajte, kým sa váš dýchací vzorec neupraví, a potom postup zopakujte.

Tento signál je zreteľný a väčšina ľudí ho rozpozná ako volanie o pomoc, ak ho niekoľkokrát začuje.

Tip: Nespotrebujte všetok vzduch na dlhé, jednotlivé údery. Táto prax môže vytvoriť celkovo slabší zvuk a bude ťažšie dýchať.

Ak chcete použiť zreteľnejšiu správu, môžete použiť Morzeovu abecedu na odoslanie počuteľného SOS. Vzorom pre signál SOS sú tri krátke tweety, tri dlhé tweety a potom opäť tri krátke tweety. Vo formáte Morseovej abecedy by to vyzeralo ako tri bodky, tri pomlčky a tri bodky ( . . . _ _ _ . . . )

Tieto signály oznámia ostatným na ceste jasný odkaz a nakoniec pritiahnu pomoc.

Odporúčané píšťalky

Teraz, keď chápeme ich dôležitosť a správny spôsob ich použitia, aký druh píšťalky potrebujeme? Píšťaly na prežitie prichádzajú vo všetkých tvaroch, veľkostiach a materiáloch, no na konci dňa sú celkom jednoduché. Všetko, čo potrebujete, je dobrá píšťalka, ktorá vydá hlasný a jasný zvuk.

Nižšie je uvedených niekoľko populárnych modelov, ktoré vám môžu pomôcť zúžiť výber.

Rugged Valley Emergency Survival píšťalky

Tieto píšťalky sú vyrobené z odolného plastu a dokážu vytvoriť zvuk s hlasitosťou 130 decibelov. Sú ľahké a dajú sa jednoducho pripnúť na batoh alebo nosiť na krku. Sú tiež odolné voči vode a iným prírodným silám.

ALPINISM Núdzové prežitie píšťalky

Táto píšťalka ALPINISM sa dodáva v balení po jednej alebo dvoch. Sú vyrobené z odolného kovu a dodávajú sa s karabínou a šnúrkou pre ľahký prístup. Je vyrobený z nehrdzavejúcich materiálov a vytvára hlasný čistý tón.

Klasická píšťalka Fox 40 – čierna

Fox 40 je považovaná za jednu z najlepších plastových píšťaliek na trhu. Je pekný a jednoduchý, s klasickým dizajnom. Môže dosiahnuť až 115 decibelov a zvuk môže dosiahnuť až 1 míľu. Je veľmi odolný voči poškodeniu vodou a vlhkosťou a zostane funkčný aj vo vlhkom prostredí.

Čítať  Najlepší vlasec na trolling

Záverečné myšlienky

Píšťaly na prežitie môžu znamenať rozdiel, keď ste v núdzovej situácii. Prvým krokom k zabezpečeniu je uistiť sa, že máte prístup k pomoci. Píšťalka prenesie vaše volanie o pomoc oveľa hlasnejšie na väčšiu vzdialenosť. Každý dobrodruh by mal mať píšťalku alebo dve ako súčasť svojej základnej turistickej výbavy.

Súvisiaci obsah

Pešia turistika je jedným z mojich obľúbených spôsobov, ako sa nadýchať čerstvého vzduchu a preskúmať novú oblasť! Nie je to však vždy jednoduché hobby a každý turista sa musí pripraviť na určité riziká. Niektoré nebezpečenstvá sú mimo našich rúk, napríklad zlé počasie alebo divá zver blokujúca cestu. Existujú však aj ďalšie chyby, ktorým sa dá ľahko vyhnúť, ak urobíte správne kroky!

Expozícia je najväčšou hrozbou pre všetky výlety s batohom. Vietor, dážď a sneh môžu rýchlo vysať vaše telesné teplo, takže sa budete triasť počas celej cesty. Strata telesného tepla na výlete s batohom je úbohá, nehovoriac o nebezpečenstve. Ako sa teda môžete na ceste zahriať?

Zdroje: