Najlepšie postupy zlaňovania s dynamickým lanom

V skalnom lezení a zlaňovaní má každé vybavenie svoj účel. Aby sme minimalizovali množstvo vybavenia, ktoré musíme so sebou vláčiť, snažíme sa používať skratky a nájsť viacúčelové využitie pre naše vybavenie. Sú chvíle, keď je to úplne bezpečné, a sú chvíle, kedy je najlepšie použiť zamýšľaný výstroj na zamýšľaný účel. Povedzme teda, že sa dostanete na vrchol úžasného výstupu a ste pripravení zlaňovať sa späť dole z útesu. Použili ste správne dynamické lano, aby ste vyliezli hore, ale dokážete zlaňovať s dynamickým lanom späť dole?

Krátka odpoveď je áno, s dynamickým lanom sa dá zlaňovať. Mnoho ľudí používa svoje dynamické laná na zlaňovanie späť dolu po tom, čo vyliezli na vrchol útesu bez problémov. Niektorým ľuďom sa odraz dynamického lana pri zlaňovaní naozaj nepáči, takže väčšina ľudí používa zlaňovanie s dynamickým lanom len vtedy, keď je to vhodné. Nebral by som si dynamické lano, ak by som plánoval ísť len v ten deň zlaňovať. Použil by som statické lano a ušetril by som si dynamické lano alebo nízko napínacie lano, keď potrebujem viacúčelové lano.

Môžem zmiešať statické a dynamické lano na zlaňovanie

Teraz som videl pár ľudí, ktorí sa to pýtali, ale miešanie statického a dynamického lana so zlaňovaním je niečo, čo by som nenavrhoval. Prečo sa pýtaš? Existuje niekoľko dôvodov, prečo by som nezviazal statické a dynamické lano a nezlaňoval ich. V prvom rade, statické a dynamické laná majú rozdielne trenie a rozťažnosť. Ich rozdielne vlastnosti spôsobia, že sa uzol na kotve dotvaruje a vy sa dostanete na dno jedného lana skôr ako druhé. Spadnete zostávajúcu vzdialenosť, čo by mohlo spôsobiť katastrofu. Aby ste sa uistili, že nespadnete z jedného konca lana, uviažte na konci oboch lán uzol. Ďalšou bezpečnostnou kontrolou by bolo umiestniť váš veľký uzol spájajúci dve laná dohromady na dynamickú stranu lana kotvy. To pomôže udržať konce rovnomerné.

  Musím zazimovať svoju štvorkolku?

Moja rada na záver znie, snažte sa nedostať do situácie, kedy by ste na zlaňovanie potrebovali miešať dynamické a statické lano. Je zrejmé, že to nie je skvelá možnosť. Poznajte svoj kurz predtým, ako pôjdete, a naplánujte si, aké vybavenie si vezmete, aby ste vy a vaši kamaráti zostali čo najbezpečnejší.

Statické vs. Dynamické laná

Pre slepé oko vyzerajú dynamické a statické laná približne rovnako, ale majú odlišné vlastnosti a sú určené na rôzne účely. Statické laná sú definované ako laná, ktoré majú maximálne predĺženie 6 percent alebo menej, keď sú vážené na 10 percent minimálnej pevnosti lán. Je to lano s veľmi nízkou prieťažnosťou a kvôli jeho tuhosti sa s ním ťažko manipuluje. V lezeckých situáciách sa tieto laná zvyčajne používajú len na zlaňovanie. Použitie statického lana na zlaňovanie vám poskytne väčšiu kontrolu pri zostupe.

Dynamické laná sú navrhnuté tak, aby mali oveľa väčšiu rozťažnosť a sú vyrobené pre situácie, kde môže byť lano vystavené veľkej nárazovej sile. Tieto situácie zahŕňajú lezenie po skalách, ľadolezenie a horolezectvo. Zatiaľ čo statické lano neabsorbuje veľkú časť sily z pádu, dynamické lano pohltí silu a zanechá používateľovi menší náraz. Dynamické laná sa zvyčajne natiahnu o 26 – 36 percent, keď sú vystavené vysokej nárazovej sile, a natiahnu sa medzi 7 a 11 percentami pod hmotnosťou tela. Ktoré lano by ste chceli zachytiť pri páde?

Viac informácií o lanách, o tom, ako sa testujú, kedy ich používať a podobne, nájdete v našom článku Výber správneho zlaňovacieho lana.

Kedy zlaňovať s dynamickým lanom

Dynamické laná sa vďaka svojej elasticite najlepšie používajú v každej situácii, keď chcete niekoho ochrániť pred pádom. Ako už bolo spomenuté, lezenie po skalách, ľadolezenie a horolezectvo sú situácie, ktoré ma napadnú ako prvé. Dynamické lano využijete aj na istenie. S dynamickým lanom sa dá zlaňovať bez problémov, len počítajte s nejakým odskokom pri zjazde.

  8 miest na Zipline v severnej Kalifornii

Ak ste vyliezli na úžasný útes a chceli by ste sa zlaniť s dynamickým lanom späť dole, pretože sa vám nechcelo ťahať so sebou statické lano, nie ste jediný! Buďte zvlášť opatrní a uistite sa, že vaše lano nebude skĺznuť príliš rýchlo cez zlaňovacie zariadenie.

Aj keď môže byť zábavné odrážať sa na lane pri zostupe, snažte sa tomu vyhnúť. Odskakovanie na vašom lane spôsobí zbytočný tlak a opotrebovanie kotiev a vybavenia.

Kedy použiť statické laná

Statické laná sú presne také, ako znejú. Statické laná sa nemajú naťahovať. Z tohto dôvodu môžu byť veľmi tuhé a ťažko sa s nimi manipuluje. Najlepšie sa používajú na zlaňovanie.

Statické lano by sa nikdy nemalo používať v situáciách, kde môže byť vystavené vysokému tlaku. Statické lano nie je navrhnuté tak, aby absorbovalo náraz pri páde. Keď sa dynamické lano naťahuje pod tlakom, absorbuje silu pádu a vyvíja menšiu silu na padajúceho človeka. Zatiaľ čo statické lano je navrhnuté tak, aby poskytovalo veľmi malý odraz. To v prvom rade spôsobí väčšie poškodenie padajúceho človeka a po druhé skutočne poškodí celistvosť lana.

Statické lano používajte len vtedy, keď nie je potrebné predlžovanie. Opäť by to boli situácie zlaňovanie a len zlaňovanie v lezeckých situáciách. Nepoužívajte statické lano na lezenie s olovom alebo istenie.

Na výstup by ste tiež chceli použiť statické lano. Výstup s dynamickým lanom bude kvôli naťahovaniu dvakrát tak náročný. Predstavte si, že sa snažíte vyliezť na bungee lano. Nakoniec sa dostanete na vrchol, ale bude to veľa práce a neurobíte žiadny vertikálny pokrok, kým nevytiahnete z lana všetko.

Ďalšou aplikáciou statického lana je ťahanie alebo zdvíhanie ťažkých bremien. Je zrejmé, že nechcete ťahať na pružnom dynamickom lane. Chcete niečo pevnejšie. Keď už hovoríme o vyťahovaní, na záchranné práce sa používajú aj statické laná. Zvyčajne sa pri záchranných situáciách používajú laná s väčším priemerom, ako napríklad lano s priemerom 13 mm. Nulový úsek v tejto práci je nutnosťou. Obete sú zvyčajne vyťahované so zraneniami a vy im nechcete spôsobovať ďalšiu bolesť.

  Ako lietať s rybami z kajaku

Nízko napínacie laná

Nízkoťažné laná sú definované ako laná, ktoré sa natiahnu od 6 do 10 percent pri desiatich percentách maximálnej prípustnej pevnosti lana v pretrhnutí. Tieto laná s nízkou prieťažnosťou sa zvyčajne naťahujú iba o 3 až 4 percentá s aplikovanou telesnou hmotnosťou, vďaka čomu sú veľmi všestranné. Je to všestranné viacúčelové lano. Je to skvelé na aktivity, keď potrebujete tlmiť nárazy, a skvelé aj na zlaňovanie.

Záver

Áno, s dynamickým lanom sa dá zlaňovať bez problémov. Očakávajte nejaké odskoky, ktoré sa vám môžu alebo nemusia páčiť, ale snažte sa nerobiť hru z odskakovania pri zostupe a zbytočného opotrebovania vášho lana a vybavenia. Zatiaľ čo dynamické lano môže byť veľmi všestranné a má veľa využití v lezeckom svete, navrhujem investovať do statických aj dynamických lán.

Vždy poznajte svoj kurz predtým, ako sa slepo dostanete do situácie, kedy budete potrebovať vybavenie, ktoré nemáte. Viac o statických a dynamických lanách a o tom, ako si vybrať lano, nájdete v našom článku Výber správneho zlaňovacieho lana.