Najlepší vlasec na trolling

Pri trollingu často ťaháte vlasec na lodi. Na túto formu rybolovu potrebujete silnú, pružnú vlasec, ale ktorý je najlepší?

Najlepším typom vlasca na trolling je nepochybne monofil. Monofilový vlasec, ktorý je menej nákladný ako spletaný vlasec a má lepšiu pevnosť v uzle, má natiahnutie, ktoré potrebujete, keď ťažká ryba agresívne útočí na vlasec.

V tejto príručke sa ponoríme oveľa hlbšie do výhod mono vlasca na trolling. Podelíme sa aj o niektoré z našich najlepších odporúčaní pre monofilný vlasec, aby ste sa mohli pripraviť na ďalší výlet trollingom. Čítajte ďalej!

Prečo je monofil najlepší rybársky vlasec na trolling

Trolling niektorí nazývajú dokonalou rybárskou technikou. Pointa, ako sme sa dotkli v úvode, je pretiahnuť návnadu alebo návnadu cez moria z vašej rybárskej lode. Môžete použiť jeden vlasec naraz, ale mnohí rybári uprednostňujú viacero vlascov.

Vzhľadom na dlhé vrhacie vzdialenosti a váhu rýb, ktoré by ste mohli chytiť, potrebujete silný a odolný typ rybárskeho vlasca. Tu je niekoľko dôvodov, prečo si myslíme, že monofilný vlasec je vhodný pri love trollov.

Veľká sila uzla

Na upevnenie náčinia, návnady alebo háčika na vlasec je potrebné zaviazať uzly. Posledná vec, ktorú by ste chceli po naučení sa všetkých starostlivých rôznych typov rybárskych uzlov, je zviazať jeden a nechať vlasec zacvaknúť blízko uzla.

Avšak s niektorými slabšími typmi rybárskych vlascov je to presne ten osud, ktorý vás môže stretnúť. Preto je pri trollingu rozhodujúca rybárska šnúra s výnimočnou silou uzla.

S monofilným vlascom sila uzla časom vydrží. Ak spravujete viacero šnúr, ako zvyčajne pri love trollov, nebudete sa musieť obávať, že vám jedna konkrétna šnúra alebo niekoľko z nich praskne.

Znížená viditeľnosť

Trollingové motory existujú na to, aby znížili hladinu hluku vášho motora, takže ryby neodplašíte, ale niektoré môžu byť stále vystrašené pohybom vašej lode vo vode. Posledná vec, ktorú by ste chceli urobiť, je zviditeľniť sa pomocou veľmi viditeľného vlasca.

Monofilový vlasec je obľúbený pre svoju takmer neviditeľnosť.

Keď sú ryby vo vode, bude mať problém určiť, kde je váš vlasec. Ak to nevidia, možno si neuvedomujú, že živá návnada, ktorú žmúria, je pripevnená k rybárskemu háku.

Teraz máte ideálnu príležitosť namotať si veľkú rybu!

Tenší priemer

Nakupujete vlasec podľa jeho priemeru? Ak nie, mali by ste začať.

Čím tenší alebo menší je priemer vlasca, tým hlbšie sa návnada zvyčajne dostane. Ak lovíte s jerkovou návnadou alebo crankbaitom, musíte mať vlasec s tenkým priemerom.

Monofilový vlasec má tenší priemer, takže pri trollingu dosiahnete väčšie hĺbky.

Dobrý stupeň roztiahnutia

Niektorí rybári sa obávajú natiahnuteľných vlascov, najmä ak sú v rybolove noví, ale trochu natiahnutia nie je to najhoršie.

Pružná kvalita rybárskych vlascov, ako sú monofilné vlasce, umožňuje natiahnutie vlasca pri väčšom zaťažení bez prasknutia.

Čítať  Turistický chodník Little Cataloochee Trail

Monofil však nie je príliš roztiahnuteľný. Skôr má kontrolované množstvo natiahnutia. Inými slovami, je poddajný, keď a kde ho potrebujete, ale nie príliš.

Vynikajúca odolnosť proti oderu

Keď váš vlasec cestuje po vode, nepochybne sa spojí s morskými nebezpečenstvami, ako sú kamene, drsný piesok, koraly, tvory s tvrdou škrupinou a iné nečistoty, ktoré plávajú vo vode.

Bez akejkoľvek odolnosti proti oderu váš vlasec zoslabne. Pri väčšej námahe na túto poškodenú časť vlasca je len otázkou času, kedy vlasec praskne.

Pri trollingu s monofilovým vlascom sa tým nebudete musieť stresovať. Monofilament je obľúbený pre svoju veľkú odolnosť proti oderu.

Použiteľné s rôznymi rybárskymi háčikmi

Rybárske háčiky sa dodávajú v mnohých tvaroch a veľkostiach a monofil je kompatibilný s mnohými z nich. Typ rybárskych háčikov, ktoré používate, môžete ľubovoľne prepínať od rána do popoludnia alebo zo dňa na deň bez toho, aby ste museli meniť vlasec. Teraz je to zefektívnenie operácií!

Odlievanie ľahko

Trolling často zahŕňa vrhanie na veľké vzdialenosti, niekedy až 80 stôp. Ak je váš vlasec hustý alebo objemný, nenahodíte ďaleko. Akosi sa odrežete na kolenách, keďže veľa rýb nechytíte.

Monofilový vlasec sa hladko a ľahko vrhá, takže môžete loviť tak, ako to vyžaduje trolling. Nemali by ste ísť domov s prázdnymi rukami!

Dobrý vztlak

Často sa oslavuje aj vztlak monofilu. Mali by ste si však uvedomiť, že keď budete vlasec chvíľu používať, bude absorbovať vodu. Mono línia sa v tomto bode nebude tak dobre vznášať.

Spravodlivé náklady

Žiadna rybárska šnúra nie je prehnane lacná, no nemusí to všetko zaťažovať ani vašu peňaženku. Monofilový vlasec sa medzi rybármi považuje za cenovo dostupný. Môžete si zásobiť vlasec bez toho, aby ste utratili veľa peňazí, a to je vždy skvelý pocit.

Mali by ste na trolling používať iné typy rybárskych vlascov?

Čo ak navštívite svoj obľúbený obchod s rybárskymi potrebami pred vašou veľkou rybárskou výpravou, ale monofilový vlasec je vypredaný? V tejto chvíli nemôžete nakupovať online, pretože ste už na ceste k jazeru alebo rieke.

Ak musíte, fluorokarbónový vlasec môže fungovať výmenou za monofil, najmä ak plánujete vláčenie v čistých vodách. Fluorokarbón však nemá taký vztlak ako monofilný vlasec.

Fluorovaný uhľovodík bude tiež postupne klesať. Toto neobmedzuje, ako ďaleko môžete nahodiť svoj vlasec, a ak používate crankbaits, ich funkčnosť by tiež nemala byť ovplyvnená.

Prečo sa rybársky vlasec s fluorokarbónom potápa? Je to vďaka hustote fluorokarbónu, ktorá je vyššia ako u monofilného vlasca. Ako si však pamätáte z poslednej časti, monofil sa môže stále potápať. Len to chvíľu trvá, keďže vlasec potrebuje nasať vodu.

Majte na pamäti, ak si musíte kúpiť fluorokarbónový vlasec namiesto monofilového vlasca, ktorý stojí najmenej dvojnásobok ceny monofilu.

Čítať  Ako zabrániť roztopeniu snehovej gule

Odporúčame držať sa ďalej od spletenej rybárskej šnúry, pokiaľ nedôjde k úplnému zatlačeniu.

Spletený vlasec bude tiež drahý. Okrem toho, pletená rybárska šnúra nie je vhodná na nahadzovanie na veľké vzdialenosti, pretože vrkoč sa môže začať zarývať a rozpadať sa.

Sila uzla pletenej rybárskej šnúry tiež nie je taká dobrá v porovnaní s monofilovou šnúrou.

Naše obľúbené monofilové trolejové šnúry

Aby sme to zhrnuli, zhromaždili sme našich šesť najlepších monofilových rybárskych vlascov, ktoré môžete použiť na svoj ďalší trollingový výlet. Tieto výnimočné vlasce za primeranú cenu majú vlastnosti monofilu, ako je opísané vyššie.

Poďme sa na to pozrieť bližšie.

Jednovláknový rybársky vlasec Hurricane HCM-100

Začiatok nášho zoznamu je Hurikán HCM-100 monofilný vlasec.

Tento vysokokvalitný vlasec je po dopade na vodu takmer neviditeľný. Nedostatočná viditeľnosť rybárskeho vlasca, opakujem, spôsobuje, že vlasec je pre ryby viac nezistiteľný, takže sa môžu pomýliť a prehryznúť vašu návnadu.

Odolný voči oderu, monofilový vlasec Hurricane si môžete kúpiť v pollibrových cievkach, čo je 275 yardov. Vlasec je dimenzovaný na 100 libier, takže pokračujte a používajte ho počas svojich najdrsnejších rybárskych výprav!

Prémiové jednovláknové rybárske vlasce KastKing World

Ak chcete od svojho monofilového vlasca výnimočnú kvalitu, potom nakupujte KastKing. ich prémiový monofil obsahuje nylonové vlákna s vysokou hustotou vyrobené z vlastného jedinečného vzorca KastKing.

Výrobca sľubuje, že ich monofilný vlasec má väčšiu pevnosť a menšie opotrebovanie ako váš priemerný mono vlasec.

Monofilový vlasec KastKing, testovaný na záťaž až 30 libier na šnúre, sa hladko odvíja. Monofilament s tenkým priemerom môže byť použitý ako vodiaci vlasec vďaka svojej vynikajúcej odolnosti proti oderu a pôsobivej pevnosti.

Technológia Parallel Roll Track zlepšuje kapacitu navijaka, takže nahadzovanie a manipulácia sú lepšie ako pri použití iných monofilových šnúr.

Navyše, KastKing urobil ich prémiový mono vlasec menej nasiakavý, takže monofil sa po niekoľkých hodinách používania nenaplní vodou a nezačne klesať.

Môžete si vybrať z niekoľkých farieb, ktoré majú mať nízku viditeľnosť vo vode. Farby zahŕňajú Sunrise Yellow, Rebel Red, Pink Shocker, Mountain Green, Ice Clear a Chrome Blue.

Tento vlasec si môžete kúpiť v množstve 300 alebo 600 yardov.

Jednovláknový rybársky vlasec Berkley Trilene XL

Už sme spomenuli, že monofilné vlasce sú zvyčajne lacnejšie ako fluorokarbónové a pletené vlasce, a to je určite prípad Berkley Trilene XL riadok.

Tento výhodný rybársky vlasec ani v najmenšom nešetrí na kvalite. Odpúšťajúca, všestranná, ľahko použiteľná a pýši sa dobrou pevnosťou v uzle, mono vlasec Trilene XL je vždy dobré mať pripravený ísť na navijak.

Šnúra Trilene XL je neutrálne nadnášaná, takže neklesá príliš hlboko do vody. Berkley odporúča používať tento monofilový rybársky vlasec s prívlačovými a návnadami na vrchnú vodu, najmä pre dosiahnutie najlepších výsledkov.

Čítať  Priemerná hmotnosť cestovných prívesov (vrátane tipov na hmotnosť prívesu)

Rybársky vlasec Trilene XL, ktorý je obľúbený pre svoju silu a hladké nahadzovanie, je menej pravdepodobné, že sa zalomí alebo skrúti. Táto jasná čiara je ohodnotená na osem libier. Monofilový vlasec si môžete zakúpiť v množstve 330 yardov.

Monofilný rybársky vlasec Calamus Bastion

Určené pre trolling v slanej aj sladkovodnej vode Calamusová bašta monofilný vlasec je cenovo dostupný a veľmi spoľahlivý.

Šnúra Bastion je takmer neviditeľná, takže aj ryby plaché na vlasec sa s väčšou pravdepodobnosťou dostanú von a zahryznú sa do vašej návnady. To znamená, že ak dávate prednosť farebnej rybárskej šnúre, šnúra Calamus Bastion je k dispozícii aj v čiernej farbe.

Odolnosť proti pretrhnutiu vám dáva istotu pri viazaní akýchkoľvek rybárskych uzlov, ktoré potrebujete na tento monofilný vlasec. Nenapadne ťa.

Bastion tiež navrhol monofilný vlasec Calamus, aby absorboval menej vody, takže sa ľahko nepotápa.

Odolnosť tohto vlasca proti oderu je tiež špičková a monofilný vlasec Bastion je dimenzovaný na záťaž od 4 do 30 libier. Môžete si ho kúpiť v množstvách ako 600 yardov, 900 yardov, 1 500 yardov a 2 200 yardov.

Jednovláknový rybársky vlasec Zebco Outcast

Monofilový vlasec môže byť náchylný na vysokú pamäť, čo znamená, že nezostane dlho rovný. Nie Zebco vyvrheľ rybársky vlasec.

Tento monofilný vlasec je navrhnutý s nižšou pamäťou, takže sa nekrúti, nekrúti ani neohýba.

Citlivejšie ako väčšina monofilných vlascov, budete presne vedieť, kedy sa zahryznete do vlasca. Pevnosť v ťahu je ďalšou pozoruhodnou vlastnosťou.

Monofilový vlasec Zebco Outcast je dimenzovaný na zaťaženie 6 libier na 650 yardov. Linka je dostupná v jednej farbe, číra.

Rybársky vlasec RUNCL PowerMono

Nakoniec je tu RUNCL PowerMono rybársky vlasec. Tento monofilný rybársky vlasec má skvelé vlastnosti tlmenia nárazov.

Ešte lepšia je jeho neprekonateľná pevnosť v uzle. Rybársky vlasec PowerMono je menej hustý ako iné značky monofilových vlascov, takže jeho vztlak zostáva neutrálny. Môžete očakávať pomalé ponorenie hlbšie do vody, takže môžete použiť vznášajúce sa návnady s trojitým háčikom a návnady na vrchnú vodu.

Agresívne údery? Náhle ťahá na vašej línii? Sila rybárskeho vlasca PowerMono je dostatočná na to, aby ste získali väčšiu nárazovú silu a odolné háčiky.

V kombinácii s pevnosťou v uzle a odolnosťou proti oderu tohto vlasca je PowerMono tvrdý materiál!

Môžete si vybrať medzi líniami Low-Vis alebo High-Vis v závislosti od toho, kde trollujete. Rybárska šnúra PowerMono má tú správnu mieru natiahnutia!

Dostupné farby pre rybársky vlasec RUNCL PowerMono zahŕňajú žltú, hnedú, oranžovú, zlatú, zelenú a číru.

Záverečné myšlienky

Pri trollingu bude vaším najlepším priateľom monofilný vlasec. Rybársky vlasec má dobrú pružnosť, vysokú citlivosť, veľkú pevnosť v uzle, neviditeľnosť, slušný vztlak a mohutnú pevnosť v ťahu pre chytanie väčšieho množstva rýb z vašej lode!