Najlepší sprievodca rybolovom na ľade Kokanee

Je smiešne, ako sa niektoré veci nezdajú možné, kým vám niekto neukáže, že áno. To bol môj prípad, keď ma kamarát požiadal, aby som išiel na ľad loviť lososy kokanee. Príď znova?

Kokanee je už dlho jednou z mojich obľúbených rýb na voľnej vode. Či už je to trolling alebo jigging, milujem túto výzvu a ako bonus chutia skvele. Napriek tomu tu na severozápade Pacifiku väčšina vôd kokanee na západnej strane v zime nezamŕza.

Nikdy by mi nenapadlo, že chladnejšie podnebie s jazerami alebo nádržami vhodnými na kokanee produkuje rovnako dobre, keď je pokryté ľadom. Teraz som veriaci. Netrvalo dlho a rozhodol som sa urobiť čo najväčší prieskum, aby som zistil všetko, čo sa dá vedieť o love kokanee na ľade.

Dúfam, že sa teraz podelím o svoje nové poznatky o rybolove lososov kokanee na ľade so svojimi kolegami rybármi. Tento dokonalý sprievodca má všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste úspešne prenasledovali kokanee cez ľad a užili si tento nevyužitý zimný rybolov.

Kam chodia kokanee v zime

Nájdenie kokanee pod ľadom sa príliš nelíši od toho na otvorenej vode. Dôležité je mať na pamäti, ako sa ich zdroj potravy pohybuje, keď jazero zamrzne.

Losos Kokanee sa vo väčšine svojej stravy spolieha na mikroskopický zooplanktón. Pohyb zooplanktónu je závislý od svetla. Viac svetla ich ženie hlbšie do vodného stĺpca a vyššie v podmienkach slabého osvetlenia.

Od prvého ľadu až do tesne pred roztopením kokanee zostávajú vo voľných kŕdľoch a hľadajú koncentrované vrecká zooplanktónu.

Aj pod ľadom existujú prúdy vody. Pohyb vody okolo bodov, hrebeňov, barov a útesov má tendenciu zhromažďovať veľké množstvo týchto mikroskopických bezstavovcov. V prípade nádrží, koniec najbližšie k odtoku poskytuje najlepšie miesta na hľadanie potravy pre kokanee.

Zimné svetlo je menej intenzívne a zooplanktón je často plytší ako v letných mesiacoch. Nájdite oblasti v blízkosti kľúčovej stavby v hĺbke 70 až 120 stôp pod vodou. Väčšina kokanee bude zavesená nad hlbokou vodou kdekoľvek od 10 do 80 stôp vo vodnom stĺpci. Začnite plytko počas hodín so slabým osvetlením a postupujte hlbšie.

Ako nájsť kokanee pod ľadom

Akonáhle ste si vybrali vybrané miesta, stále musíte presne nájsť, kde sa nachádzajú, aby ste dôsledne zostali na zábere. Kokanee sú málokedy nehybné. Vyrezanie série otvorov pozdĺž úrovní obrysu pomáha udržať sa na ich vrchole, keď sa pohybujú.

Každý má iné metódy zacielenia na školy a každé jazero si vyžaduje trochu jemného doladenia. Poďme sa pozrieť na základy hľadania kokanee.

S vyhľadávačom rýb

Bezpochyby je vyhľadávač rýb najefektívnejším spôsobom, ako chytiť kokanee cez ľad. Budete môcť rýchlo určiť ich hĺbku a premiestniť ryby v nových ľadových dierach, keď sa kľukatia.

Pustite prevodník do diery a niekoľko minút sledujte, či okolo preplávajú ryby. Počas čakania môžete začať hýbať výstrojom, ale keď na sonare uvidíte ping, upustite výstroj do vhodnej hĺbky.

Čítať  10 spôsobov, ako prilákať ryby počas rybolovu na ľade, ktoré skutočne fungujú

V jazerách s menšou hĺbkou dávajte pozor na ryby, ktoré objímajú dno. Keď je len 50 alebo 60 stôp vody, kokanee zavesí stopu alebo dve zo dna a je ľahké ich minúť na grafe sonaru.

Bez vyhľadávača rýb

Ak sa ocitnete na ľade bez pomoci elektroniky, nezúfajte. Môže to trvať trochu viac času a trpezlivosti, ale sľubujem, že ryby stále nájdete.

Pochopenie topografie jazera je rozhodujúce pre dobrý začiatok. Nájdite výrazný bod alebo vnútornú odbočku pozdĺž brehu v správnej hĺbke. Vyvŕtajte niekoľko otvorov vo vzdialenosti 20 až 30 stôp od seba v mierne odlišných hĺbkach.

Pokus a omyl je názov hry. Systematický prístup k rybolovu lepšie využije váš čas. Začnite jugovať asi 10 stôp pod ľadom. Počítadlo kotúčov je na to skvelé, ale vyťahovanie vlasca v krokoch po jednej stope a počítanie je v poriadku.

Jigujte vo výške 10 stôp niekoľko minút a potom zostúpte o ďalších 5 stôp. Pokračujte, kým neuhryznete alebo nezasiahnete 70 stôp vody. Ak sa dostanete na 70 stôp bez uhryznutia, prejdite na ďalšiu dieru a opakujte. Je to všetko o rýchlom pokrytí veľkého množstva vody.

Pohybujte sa, keď tam ryby nie sú

Či už máte vyhľadávač rýb alebo nie, nebojte sa pohnúť, keď sa nič nedeje. Vidím toľko ľudí, ktorí celý deň tvrdohlavo sedia pri jednej diere, aby odišli domov len s prázdnymi rukami.

Školy týchto malých suchozemských ponožiek sa pohybujú, ale často sa riadia predvídateľnými vzormi. Keď budete chvíľu bez záberu a na sonare neoznačíte žiadnu rybu, ste na nesprávnom mieste! Vyvŕtajte ďalšie otvory, kým sa nedostanete do zóny. Odporúčam stráviť maximálne 30 minút pri jamke, ak neoznačujete ryby.

Náradie na zimné kokanee

Väčšina náčinia používaného na chytanie kokanee cez ľad je rovnaká ako na otvorenej vode. Nastavenie nie je zložité a obstaranie sortimentu náčinia vás nemusí zaťažiť. Tu je to, čo potrebujete na začiatok.

Použite atraktor

Kokanee možno nie sú obrovské, ale sú to malé zvedavé býčie psy. Častejšie ako ne, kokanee udrie na vašu návnadu skôr z podráždenia šmykom ako z hladu. Pamätajte, že väčšinu času jedia mikroskopické organizmy.

Aby ste ich prilákali, použite dodger medzi vašou hlavnou líniou a návnadou. Použite 12 až 16 palcov náväzca od dodgera po návnadu.

Získajte niekoľko 3 až 6 palcových dodgerov v rôznych farbách, vrátane UV a žiariacich v tme. Medzi prilákaním kokanee a ich vystrašením je tenká hranica. Ak máte niekoľko možností, ktoré zodpovedajú vodným a svetelným podmienkam, mali by ste zvýšiť mieru úlovku.

Veľa spoločností robí dobrých podvodníkov. Zistil som, že Mackove lure Sling Blades poskytujú najlepšiu akciu. UV ružová, chartreuse, strieborná, zlatá a žiara sú obľúbené medzi skúsenými rybármi na kokanee.

Keď potrebujete trochu viac akcie, zahnite do dodger, kým nedosiahnete požadovaný efekt otáčania. Kokanee často prichádza z veľkej diaľky, ak sú vhodné podmienky.

Návnady podľa výberu

Takmer každá návnada v štýle kokanee bude fungovať. Najbežnejšou voľbou sú obyčajné háčiky alebo jigy zakončené návnadou. Fungujú aj malé lyžičky, mušky alebo malé hoochie jigy.

Čítať  7 dôvodov, prečo by ste si mali kúpiť kajak na rybolov

Žiarivé farby sú dôležitejšie ako konkrétna návnada. Pri použití obyčajných háčikov alebo malých prípravkov pomáha červená alebo chartreuse prilákať uhryznutie.

Niekedy lyžice pridať trochu extra flash, že riadiť kokanee divoké. Či tak alebo onak, zmeňte veci, keď sa snažíte nájsť vzor, ​​ktorý funguje najlepšie. Čo funguje jeden deň, nemusí fungovať ďalší. Preto si v krabici s náčiním uchovávam výber možností nástrah.

Tu je niekoľko skvelých možností návnady:

  • Mackove háčiky Lure Glo

  • Luhr Jensen Kokanee Kings

  • Mackova návnada HumDinger

  • Mack’s Lure Sonic Bait Fish

  • Luhr Jensen Needlefish Lyžica

Nezabudnite každých 15 až 20 minút dobiť žiaru v tme pomocou prenosného svetla.

Význam návnady a vône

Bez ohľadu na to, akú návnadu alebo háčik používate, vždy pridajte návnadu a vôňu. Správna kombinácia dostane kokanee na zahryznutie aj v tých najpomalších dňoch.

Najobľúbenejšími návnadami sú ružové červy a farbená kukurica shoepeg v ružovej, oranžovej alebo chartreuse.

Preferujem ružovú kukuricu typu Shoepeg. Vždy pridávam extra vôňu. Gélová vôňa robí dve veci, rozptyľuje atraktívne pachy široko-ďaleko, aby vtiahla ryby a prekrývala moju vôňu na výstroji.

Značka Pro Cure ponúka široký výber vôní. Experimentujte s niekoľkými, aby ste zistili, čo vám vyhovuje. Len málo kokanee však dokáže odolať návnade s vôňou cesnaku a anízu.

Prút, navijak a vlasec

Typ prútu a navijaka, ktorý si vyberiete, nie je rozhodujúci pre váš úspech, ale pri výbere nastavenia je potrebné zvážiť niekoľko vecí.

Prút a navijak

Každá 28 až 32 palcová ultraľahká alebo stredne ľahká ľadová tyč bude fungovať. Dokonca aj krátka otvorená vodná tyč do 5 stôp zvládne svoju prácu.

Najdôležitejšie je mať mäkký hrot. Kokanee sú ľahké hryzadlá a majú mäkké ústa. Mäkká špička pomáha detekovať zábery a flex ľahšej silovej udice zabraňuje pretrhnutiu zostavy háčikov cez rybiu tlamu.

Spojte prút s kvalitným navijakom. Dobrá kapacita vlasca je najlepšia na dosiahnutie hĺbok, v ktorých kokanee pláva. Avšak ich malá veľkosť znamená, že sa príliš neodlupujú.

Linka

V hlbokej vode na citlivosti záleží ešte viac. Každá dobrá ľadová šnúra funguje, ale aby ste cítili aj tie najľahšie zábery, použite vrkoč alebo fluorokarbónový hlavný vlasec. Hlavný vlasec 4 až 6 libier je dosť dostatočný. Použite monofil alebo fluorokarbón v 4 až 6 librovom teste medzi dodgerom a návnadou. 12 až 16 palcov vodcu je príjemná bodka. V prípade potreby upravte dĺžku.

Ako sa predierať ľadom

Takže máte vybraté miesto a všetko vybavenie, aby ste mohli začať chytať kokanee. Teraz je čas prejsť si techniky jiggingu, aby vyhovovali každej situácii.

Získajte ich pozornosť

Nebudete vždy priamo na vrchole rýb. Aby ste ich priviedli, aby preskúmali vašu návnadu, začnite pomerne agresívnym jiggingom.

Čítať  Koľko stojí poistenie Bass Boat (so skutočnými cenovými ponukami)

Prudkým pohybom zdvihnite výstroj o 12 až 24 palcov a rýchlo zhoďte špičku, aby sa dodger prirodzene trepal a blikal. Jigujte v nepravidelných intervaloch a zmeňte štýl jiggingu, kým nenájdete to, čo ich vzrušuje.

So sonarom môžete často vidieť, ako ryby reagujú na vašu návnadu. Ak si všimnete, že sa ryby rýchlo obzrú a odídu, stíšte svoje jigging, aby ste ich nevystrašili.

Vedieť, kedy to spomaliť

Nie každý deň prináša horúci rybolov. Občas je uhryznutie pomalé a kokanee je letargické. V týchto dňoch je na mieste pomalší vzor jiggingu.

V najťažších dňoch je dokonca možný aj rybolov. V takýchto situáciách je vôňa dvojnásobne dôležitá, aby sa ryby zaviazali k nehybnej návnade.

Záhryzy sú veľmi jemné a mäkká špička prúta prináša veľké výhody. Pre väčšiu citlivosť môžete vlasec dokonca držať priamo v ruke.

Boj s kokanee cez ľad

Mäkké ústa kokanee pridávajú trochu ďalšej výzvy, keď už máte jeden zahnutý. Nedostanete každú rybu, ale so správnymi návykmi môžete svoje šance zlepšiť. Poučte sa z mojich chýb pomocou týchto tipov.

  • Zacvičte si hladkú zostavu háčikov. Nelovíte tu basy. Začínajúci rybári kokanee na ľade si myslia, že sú príliš pomalí a nestihnú sústo. Napriek tomu to bol s najväčšou pravdepodobnosťou príliš horlivý háčik, ktorý vytrhol háčik z úst ryby.
  • Počas navíjania udržujte na rybu stály tlak. Ľahká napájacia tyč nesmierne pomáha vyhnúť sa trhaniu úst alebo uvoľneniu vlasca.
  • Začnite ľahkým ťahaním. Týmto spôsobom sú agresívne sady háčikov tlmené a keď si nasadíte väčšie kokanee, môžu urobiť niekoľko silných rán.
  • Neváhajte. Je zábavné nechať rybu bojovať, ale kokanee pri zaseknutí prudko bije. Viac času vo vode znamená väčšiu šancu na nahodenie háčika.

Kokanee sú veľkí malí bojovníci, ale sú to veľmi jemné ryby. Aj rýchly boj je pre nich ťažký. Chyť a pusť sa neodporúča. Dokonca aj tie najšetrnejšie zaobchádzané ryby trpia vysokou úmrtnosťou. Naplánujte si chov rýb a vychutnajte si skvelý stolový veľtrh.

Keď to zhrnieme

Ľadový rybolov kokanee je skvelý spôsob, ako stráviť kvalitný čas s priateľmi a rodinou. Ak máte vo svojom okolí jazero, kde sa nachádza kokanee, nenechajte si ujsť túto vzrušujúcu príležitosť. Kokanee sú obľúbenou športovou rybou na západe, takže si túto zimu nájdite svoje miesto na ľade a vydajte sa za nimi.

Buďte na ľade v bezpečí a bavte sa!

Chcete zo sezóny rybolovu na ľade vyťažiť maximum? Pozrite si našu e-knihu Tajomstvo rybolovu na ľade v štáte Washington. Naša kniha vyzdvihuje 10 najlepších jazier na rybolov na ľade v štáte Washington so skutočnými súradnicami niektorých z našich najproduktívnejších dier. Navyše dôkladne pokryjeme všetko od výberu výbavy, taktiky a plánovania cestovania. Okrem toho získate informácie o ďalších 41 jazerách s vynikajúcim rybolovom na ľade! Pozrite si to skôr, ako vás prejde sezóna rybolovu na ľade!

Skontrolovať to