Najlepší sprievodca robením lepších rybárskych fotografií

Pozrite sa na niektoré z mojich prvých rybárskych obrázkov a je zrejmé, že som sotva vedel pracovať s fotoaparátom. Nemôžem tvrdiť, že som skúsený fotograf, ale za tie roky som sa naučil, čo to znamená, aby som mal fotku ryby hodnú Instagramu.

Krásne fotky rýb zvládne každý a s dnešnými smartfónmi je táto úloha ešte jednoduchšia. Nezaberie to hodiny učenia a netreba spomínať na zložitosti ohniskovej vzdialenosti a clony. Všetko, čo potrebujete, je niekoľko kľúčových konceptov a budete pripravení zverejniť svoje najlepšie rybárske fotografie.

Naučte sa základy fotoaparátu

Ak chcete z akéhokoľvek fotoaparátu vyťažiť maximum, nájdite si čas na naučenie sa niekoľkých kľúčových pojmov, kým sa vydáte na svoje rybárske dobrodružstvo.

Všetky fotoaparáty sa spoliehajú na rýchlosť uzávierky, clonu a ISO, aby vytvorili dokonalú rovnováhu svetla a pohybu. Našťastie väčšina smartfónov sa prispôsobuje automaticky, aby vám poskytla najlepší možný obraz vzhľadom na svetelné podmienky.

Vo väčšine fotoaparátov existujú spôsoby, ako prispôsobiť vzhľad svojich fotografií, a tu je niekoľko nastavení, ktoré je potrebné zvážiť.

  • Pomocou režimu na výšku môžete odfotografovať niekoho, kto drží rybu. Režim Portrét pomáha rozmazať pozadie a zároveň rozžiari ryby a rybára.
  • Použite akčný režim na zachytenie rýchlo sa pohybujúcich objektov, napríklad keď niekto bojuje s rybou vedľa člna alebo vrhá návnadu.
  • Použite HDR a doplnkový blesk, aby ste predišli ostrým tieňom a nerovnomernému osvetleniu.
  • Vyhnite sa digitálnemu priblíženiu. Optický zoom alebo orezanie v editačnom softvéri prinesie ostrejšie obrázky s viacerými detailmi.
  • Použite širokouhlú perspektívu, aby vaše obrázky mali jedinečný vzhľad.

Osvetlenie je všetko

Ak chcete vytvoriť pútavý obrázok rýb, potrebujete najlepšie možné osvetlenie. Prirodzené rozptýlené svetlo je ideálne pre väčšinu obrázkov v štýle portrétu. Rybárske dobrodružstvá však len málokedy umožňujú ideálne podmienky.

Všetko sa spája, keď je dobré osvetlenie.

Zamračené dni určite urobia z fotografovania menšiu výzvu, ale je pravdepodobné, že budete loviť pod ostrým svetlom slnka. Existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby osvetlenie fungovalo vo väčšine situácií.

  • Vyhnite sa podsvieteniu objektu, ktoré vytvára hlboké tiene.
  • Nasmerujte rybára smerom k slnku pod uhlom 45 stupňov, aby ste získali hĺbku obrazu.
  • Použite nastavenie HDR na svojom smartfóne. Nemusí to fungovať zakaždým, ale keď je osvetlenie ťažké, skúste to.
  • Použite výplňový blesk. Aj keď je vonku slnko, výplňový blesk môže odstrániť tiene na tvári rybára spôsobené klobúkmi alebo protisvetlom.

Na zložení záleží

Ak ste niekedy venovali pozornosť tomu, čo robí dobrú fotografiu, viete, že na kompozícii záleží. Osvetlenie môže byť dokonalé, umiestnenie môže byť ohromujúce, hodiť svetovú trofej, ale zlá kompozícia by to všetko mohla pokaziť.

Čítať  Rezancové prúty na ľadový rybolov: Všetko, čo potrebujete vedieť

Kompozícia je len technický spôsob, ako povedať, ako umiestniť objekt do rámu fotoaparátu. Vo všeobecnosti je „pravidlo tretín“ prístupom bezpečným pri poruche. To znamená, že obrazovku fotoaparátu rozdelíte na tretiny. Niektoré fotoaparáty sa dodávajú s mriežkami super uloženými na obrazovke, zatiaľ čo iné vyžadujú vašu predstavivosť.

Predstavte si dve rovnako vzdialené vertikálne čiary a dve rovnako vzdialené horizontálne čiary na obrazovke. Mali by ste sa zamerať na to, aby bol predmet (rybár alebo ryba) zoradený na križovatke pozdĺž týchto čiar.

„Pravidlo tretín“ dodáva obrazu rovnováhu.

Dobrá kompozícia tiež dodáva fotografii vyvážený pocit. Vyhnite sa nevhodným umiestneniam, ako je natlačenie objektu na jeden okraj alebo umiestnenie všetkého do slepého stredu záberu.

Pri fotografovaní rybára držiaceho rybu umiestnite rybára na priesečník hornej tretiny a ryby v dolnej tretine na opačnú stranu rámu. Rybárske zábery tiež vyzerajú lepšie, keď sa rybár nie vždy usmieva do fotoaparátu. Nechajte ich, aby sa pozreli na ryby, aby získali prirodzenejší obraz.

Majte na pamäti, že pravidlo tretín je usmernenie. Nebojte sa experimentovať. Príjemnú kompozíciu pri fotení dosiahnete viacerými spôsobmi.

Ignorujte pozadie

Niekedy je fotografovanie pre začínajúcich fotografov trochu zdrvujúce a je ľahké chcieť zachytiť každý detail naraz. To však povedie k nudným obrázkom, ktoré umiestnia ryby a rybára príliš ďaleko a zanechajú rušivé detaily v pozadí.

Nezabudnite sa zamerať na to, čo je dôležité pri fotografovaní rýb. Je to len o rybách a rybároch. Aj keď môžete tvrdiť, že ryba je najdôležitejšou témou.

Presuňte sa bližšie k objektu fotografie a odstráňte pozadie. Použite malú hĺbku ostrosti a zamerajte sa na rybie oko. To zvýrazňuje krásu ryby, zachováva časť rybára na fotografii a poskytuje rozmazané pozadie s dostatočne uspokojivými detailmi a bez rušivých vplyvov.

Povedzte viac o príbehu pomocou akčných záberov

Vzrušenie z rybolovu nie je len úlovok. Vzrušujúce je aj lákanie na sústo a boj, keď sa konečne zaseknete s peknou rybou. Príliš často premeškáme našu príležitosť vyrozprávať túto časť príbehu pomocou fotoaparátu.

Namiesto klikania na pár obrázkov ľudí držiacich ryby skúste celý príbeh vyrozprávať akčnými zábermi. Hlavne, keď ryby nie sú obrovské alebo je deň krach a nikto nič nechytí.

Akčné zábery zachytávajú prchavé momenty.

Odfoťte niekoho, kto vrhá návnadu pod zapadajúcim slnkom alebo bojuje s rybou vedľa lode. Aj len portrétny záber, na ktorom sa viažete na obľúbenú mušku pri rieke, je pekný. Tieto akčné zábery rozprávajú príbeh a oplatí sa ich zaujať.

Zachyťte úprimné momenty

Úprimné zábery sú skvelým spôsobom, ako vyrozprávať skutočný príbeh.

Rovnako ako akčné zábery, aj úprimné momenty sú zábery, ktoré poskytujú spomienky na celý život. Použite všetky rovnaké tipy, o ktorých sme diskutovali, ale buďte spontánni a kliknite na spúšť, keď ostatní nevenujú pozornosť. Nikdy neviete, aký moment si zaslúži Instagram.

Čítať  Sú kohútie chvosty vhodné na lov basov

Fotografujte, kým je ryba nažive

Všetci sme videli rybárske obrázky s mŕtvymi rybami a nevyzerajú skvele. Ryby sú tuhé ako doska s glazúrovanými očami, ich farby vybledli a vyzerá to len zle. Garantujem vám, že každá rybárska fotografia, ktorú urobíte, bude vyzerať lepšie, ak bude ryba nažive.

Živá ryba vytiahnutá priamo z vody bude mať krásne lesklé farby, plutvy budú prirodzene umiestnené a oči budú mať detaily, ktoré zachytávajú život ryby.

Aj keď si rybu plánujete nechať, počkajte, kým ju kamarát rýchlo odfotí, než ju vložíte do chladničky. Pre trochu viac drámy a vzplanutia urobte snímku hneď, ako zdvihnete rybu z vody, aby ste získali ešte väčší efekt kvapkajúcej vody.

Najlepšie nastavenia pre fotografovanie rýb

Teraz, keď ste si osvojili dôležité koncepty rybárskej fotografie, poďme sa pozrieť na najlepšie nastavenia, ktoré môžete na svojom fotoaparáte použiť.

Nastavenia iPhone

Pre obrázky s rybami:

Telefóny iPhone majú vynikajúce nastavenia portrétu, ktoré sú ideálne na fotografovanie vás s vaším úlovkom. Potiahnite prstom cez ponuku režimu snímania, kým sa nedostanete k portrétu. Nové iPhony majú tiež funkciu rozostrenia pozadia na výšku a úpravy osvetlenia na výšku, ktoré možno použiť po nasnímaní fotografie.

Pre akčné zábery:

Stačí aktivovať režim burst. Na iPhone XS a starších jednoducho stlačte a podržte tlačidlo spúšte. Zachytí asi 10 snímok za sekundu. Po skončení akcie zdvihnite prst zo spúšte. Modely iPhone 11 fungujú podobne. Stlačením a podržaním tlačidla spúšte, ale aj posunutím doľava aktivujete režim série.

Pre slabé svetlo:

Použite funkciu vysokého dynamického rozsahu (HDR) alebo vyskúšajte nočný režim na novom iPhone 11. Situácie pri slabom osvetlení sú pri rybolove bežné a iPhone v týchto časoch vynikne pri zachytávaní detailov.

Zapnite mriežku Pravidlo tretín:

Zapnite čiary mriežky, aby ste zlepšili kompozície fotografií. Na iPhone prejdite do aplikácie „Nastavenia“, vyberte „Fotoaparát“ a zapnite možnosť „Mriežka“.

Nastavenia Samsung Galaxy

Pre obrázky s rybami:

Telefóny Samsung Galaxy používajú „Live Focus“, čo je v podstate režim na výšku s okamžitým náhľadom rôznych efektov rozmazania a osvetlenia. Zapnite aj pravidlo tretinovej mriežky, aby ste si pomohli pri kompozícii. Spoločnosť Samsung tiež ponúka funkciu „Shot Suggestation“, ktorá vám pomôže vytvoriť vyváženejšiu fotografiu.

Pre akčné zábery:

Rovnako ako iPhony, aj Samsung ponúka režim sériového snímania, aby vám neušla žiadna akcia. Je to skvelá funkcia pri pokuse o zachytenie vypustenia ryby alebo rýchleho háčika nasadeného na monster fish. Režim sériového snímania aktivujete jednoduchým podržaním tlačidla spúšte.

Čítať  Ťažko sa používajú ručné frézy na ľad: 7 tipov na ľahké vŕtanie
Pre slabé svetlo:

Nové telefóny Galaxy majú zabudované „optimalizátory scén“, ktoré skutočne pomáhajú pri slabom osvetlení. Podobne ako funkcia HDR pomôže eliminovať kontrast medzi svetlými a tmavými časťami obrazu. Zapnite ho v ponuke nastavení fotoaparátu.

Vyskúšajte režim Pro:

Keď ste pripravení posunúť svoje schopnosti na ďalšiu úroveň, prejdite do režimu Pro. Profesionálny režim spoločnosti Samsung vám umožňuje prispôsobiť rýchlosť uzávierky, clonu, ISO a ďalšie funkcie, aby ste pre svoje rybárske zábery získali presne taký záber, aký chcete.

Nastavenia DSLR

Pre najvyššiu kvalitu fotografií nemôžete poraziť DSLR s výmennými objektívmi. Vo všeobecnosti vyhradené pre pokročilejších fotografov, môže byť vhodné investovať do digitálnej zrkadlovky, ak radi dokumentujete svoje rybárske dobrodružstvá na video.

S DSLR máte plnú kontrolu nad expozíciou každej snímky. Pre začiatočníkov je automatický režim v poriadku, ale experimentujte s ovládaním clony a rýchlosti uzávierky, aby ste si prispôsobili vzhľad svojich fotografií.

Nastavenia bodu a záberu

Keďže pokroky vo fotoaparátoch smartfónov, namierenie a snímanie nie sú také bežné. Majú však svoje miesto a mnohí ľudia stále radi používajú jednoduchý fotoaparát s o niečo lepšou kvalitou obrazu ako niektoré telefóny.

Väčšina bodov a záberov sa dodáva s nočným režimom pre slabé osvetlenie a režimom portrétu pre obrázky rýb. Pokročilejšie modely umožňujú aj ovládanie rýchlosti uzávierky a clony.

Pripravte si fotoaparát

Nie je nič horšie, ako premeškať životnú fotografickú príležitosť. My sme predsa v prvom rade rybári. Mnohí z nás sa uspokoja s fotografovaním, až kým neťaháme úlovok svojich snov a fotoaparát nikde.

Väčšina ľudí nie je nikdy ďaleko od svojich telefónov, ale vždy si overte, či je k dispozícii v čo najkratšom čase. Uschovajte si ho v taške na náčinie, vo vrecku záchrannej vesty alebo dokonca vo vodotesnom puzdre do extrémnych podmienok.

Majte nabitý aj fotoaparát alebo telefón. Fotografovanie, najmä s bleskom, spotrebuje veľa energie.

Ešte posledná fotka

Fotenie dobrých fotografií je jedna časť zručnosti, jedna časť načasovania a jedna časť praxe. Zvládnuť prvé dva je dosť ľahké, ale získať prax znamená ísť na ryby a chytať ryby.

Neexistuje nič také, ako robiť príliš veľa fotiek. Nikdy neviete, ktorý z nich bude váš obľúbený. S modernými digitálnymi fotoaparátmi fotenie navyše nič nestojí, takže pokojne urobte ešte poslednú fotografiu.

Lepšie rybárske fotografie vám môžu tiež zarobiť peniaze. Predaj fotografií na webových stránkach s fotografiami je skvelý spôsob, ako začať zhon a kvalitné fotografie pomôžu vašim obrázkom vyniknúť. Viac sa dozviete v našom ďalšom článku tu.

Pomohol vám tento článok zlepšiť vaše rybárske fotografické zručnosti? Ak áno, zdieľajte tento článok s ostatnými!