Najlepší postroj na zlaňovanie pre začiatočníkov

Skvelý zlaňovací postroj pre každého, kto začína zlaňovať alebo má stredne pokročilé skúsenosti, je absolútne nevyhnutný. Ako väčšina zlaňovacieho a horolezeckého vybavenia, ani vy nechcete pri hľadaní toho správneho úväzku šetriť na kvalite a podpore. Skvelý postroj na zlaňovanie by mal byť odolný, nastaviteľný, pohodlný a mal by poskytovať pútka na prenášanie všetkého dodatočného vybavenia potrebného na lezenie alebo zlaňovanie dolu z útesu.

Takže povedzme, že to chcete ponechať základné a len priviazať postroj pomocou statického lana. Je to uskutočniteľné, áno a viac si o tom môžete prečítať v príspevku 3 skvelé tipy, ako zlaňovať len s lanom. Toto nie je naozaj praktické ani bezpečné a malo by sa používať iba v núdzových prípadoch.

Pri plánovaní častého zlaňovania je nevyhnutný skvelý zlaňovací postroj! Osobne odporúčam Black Diamond Momentum. Tento postroj je určený na bezpečné pripevnenie okolo pása a nôh. Bol ušitý a navrhnutý tak, aby poskytoval oporu potrebnú pri zlaňovaní testované v boji materiálne, obrazne povedané. Tento postroj obsahuje ďalšie slučky, ktoré možno použiť na uloženie ďalšieho vybavenia, ktoré máte. A jednou z najväčších funkcií je možnosť prispôsobiť si prispôsobenie v špecificky cielených oblastiach pása a nôh.

Segmenty zlaňovacieho postroja

Nasleduje základný rozpis všetkých častí kvalitného zlaňovacieho postroja. Pochopením výstroja a všetkých jeho častí budete schopní identifikovať, ktorý postroj je pre vás najlepší, ako ho správne a bezpečne používať a získate lepší prehľad o type postroja, ktorý bude najlepšie vyhovovať vašim potrebám zlaňovania.

  • Opasok a Spona – Popruhy okolo pása a spony sa dajú prispôsobiť rôznym veľkostiam a individuálnym potrebám. Poskytuje nejaké extra polstrovanie pre väčšiu podporu a pohodlie. Bedrový pás je vyrobený zo spevnených materiálov, aby udržal značnú váhu. Pracka je mimo stredu, aby sa neodierala ani nezasahovala do viazania lana v prednej časti postroja.
  • Prevodové slučky – Pútka na vybavenie sú pripevnené na bok bedrového pásu a sú určené len na nosenie menšieho vybavenia, ako sú karabíny, vrecko na kriedu atď. Tieto slučky neunesú značnú telesnú hmotnosť a neboli vytvorené na žiadne nosenie. NIKDY zapnite do pútok výstroja ku kotve, pretože sa vám môže stať, že budete klesať oveľa rýchlejšie, než sa očakávalo v dôsledku pretrhnutia slučky. Ako bolo vysvetlené, ak sa používa nad rámec svojej bežnej konštrukcie, môže zlaňovač vystaviť značnému nebezpečenstvu.
  • Slučky na nohy – Nohy budú nasadené do každej zo svojich slučiek. Obe nožné slučky obsahujú nastaviteľné popruhy a sú určené na vytvorenie ďalšej kontroly a bezpečnosti. Spolu s bedrovým pásom tieto slučky poskytujú zvýšenú bezpečnosť, pevne spájajú pás a nohu a vytvárajú dodatočnú podporu a stabilitu.
  • Istiace a viazacie slučky – Istiace slučka bola vyrobená z najpevnejšieho materiálu, ktorý nesie záťaž. Je to najsilnejší bod postroja. Istiace slučka sa pripája k obom uväzovacím slučkám (zaväzovacie slučky sú umiestnené v prednej časti opasku a sú spojené medzi oboma nohavičkami). Istiaca slučka sa nachádza v prednej časti postroja a bola testovaná, aby udržala značnú váhu. Táto slučka sa použije na prichytenie do vášho zlaňovacieho lana.
  • Haul Loop – Závesná slučka sa nachádza na zadnej strane pásu a slúži na pripevnenie prídavného zariadenia, ako je napríklad ďalšie lano alebo šnúra. NIKDY používajte ich ako nosnú slučku, pretože by to mohlo viesť k vážnemu zraneniu alebo smrti.
  Čo robiť, keď sa dostanete do svojej kabíny – kompletný kontrolný zoznam

Typický postroj na zlaňovanie je vyrobený tak, aby bol ľahký, pohodlný a poskytuje viac doplnkov, aby sa maximalizoval priestor potrebný na činnosť zlaňovania. Kvalitné zlaňovacie postroje, ako je Black Diamond Momentum, by mali byť skonštruované a testované tak, aby udržali veľkú váhu a silu, čím vám poskytnú väčší pokoj počas zostupu.

Testovanie postroja

Rovnako ako nový pár topánok je dôležité po zakúpení postroj na zlaňovanie rýchlo otestovať a vyskúšať. Chcete ho prispôsobiť vašim špecifickým potrebám tak, aby bol pohodlný a prispôsobil sa vášmu telu. Skúste zájsť do lezeckej telocvične a obliecť si ju. Vyliezť hore a istiť dole. Ak sa vám to nezdá úplne v poriadku, upravte si nohy a pás, kým vám dobre nesadnú a nebudete vedieť, čo vám bude vyhovovať.

Ďalším nápadom by bolo pripojiť sa k lanu a dostať nohu alebo dve nohy zo zeme. Dokonca aj táto malá technika dokáže rýchlo identifikovať zmeny, ktoré môže byť potrebné vykonať. Akonáhle je všetko v správnom poradí a nacvičíte si správne nosenie postroja a dostanete pokyny od vyškoleného profesionála, ako používať postroj a jeho pridružené časti, ste teraz pripravený vziať si ho na ďalšie vonkajšie zlaňovanie.

Odporúčané zlaňovacie postroje

S toľkými položkami, ktoré treba zvážiť pri výbere, mi dovoľte podeliť sa trochu viac o dôležitosti skvelého zlaňovacieho postroja a postroja, ktorý osobne odporúčam na zlaňovanie. Chcem vám pomôcť urobiť informované rozhodnutie, kde uvidíte hlavné vlastnosti a špecifikácie, ktoré tento postroj obsahuje a ako bol tento postroj skonštruovaný, aby vyhovoval potrebám nových alebo stredne pokročilých zlaňovačov.

Pri mojom výskume a testovaní som zistil, že Black Diamond Momentum Harness spĺňa a prekračuje všetky štandardy stanovené pre zlaňovací postroj. Je dostatočne pevný na to, aby zostupoval po strižnej stene a je vystužený, aby vydržal akékoľvek výrazné škrabance, opotrebovanie, úlomky alebo nečistoty po dlhšiu dobu.

Najdôležitejšie je, že ide o VYSOKO KVALITNÝ produkt za skvelú cenu pre každého, kto sa práve pustí do zlaňovania. Postroj Black Diamond Momentum je možné nosiť dvojmo na lezenie aj zlaňovanie vo vnútorných priestoroch alebo vonku. Je extrémne odolný a bedrový pás je vyrobený z materiálu, ktorý pozostáva z technológie Dual Core Construction, ktorá maximalizuje pohodlie a podporu pre užívateľa.

  Ako vzniká snehová guľa?

Výkon Black Diamond Momentum je všestranný, pretože používa špeciálnu podpornú penu (známu ako CLPE Foam, ak chcete získať technické vlastnosti) a nylonovú škrupinu odolnú voči oderu. Stačí si pozrieť rozpis materiálu na nasledujúcom obrázku. Tento materiál je prinajmenšom šelma.

Ľahko nastaviteľné popruhy na nohy a pás

Tento špecifický postroj má dve nožné slučky a bedrový pás, ktoré sa dajú ľahko prispôsobiť vašim špecifickým potrebám. Nohy prevlečiete cez každý výstupok a opasok prevlečiete okolo pása. Skvelou vlastnosťou tohto postroja je, že obsahuje „patentovanú úpravu trakFIT pre jednoduché prispôsobenie slučky na nohy“, vďaka ktorej je ľahké sadnúť tak, ako má.

Nie sú súčasťou balenia žiadne pracky, iba jednoduchý posúvač na utiahnutie alebo uvoľnenie popruhov. Tým sa eliminuje akýkoľvek čas plytvaný len na nasadenie postroja. Každá vzácna minúta, ktorú máte, vám dáva ďalšiu minútu na zlaňovanie. Začínam sa cítiť ako Glum z Pána prsteňov, kde kričí: „Môj drahý!“ Je to tak pre mňa, pretože chcem využiť všetok čas na zábavu. Black Diamond hovorí, že najlepšie je, že tento úväzok „poskytuje dizajn šetriaci čas pre všetky štýly lezenia“. Len vedzte, že nohavičkové slučky a bedrové pásy priliehajú k telu.

Po nasadení a zaistení vyskúšajte postroj Black Diamond Momentum tak, že ho uchopíte a potiahnete v rôznych smeroch. Potiahnite ho mimoriadne silno, aby ste vyskúšali, či je postroj na niektorej časti tela uvoľnený. Ak je všetko pohodlné a bezpečné, môžete ísť.

Prevodové a istiace slučky

Black Diamond Momentum Harness má štyri tlakovo tvarované pútka na vybavenie. Môže sa to zdať veľa, ale ak vyleziete a máte v úmysle zlaňovať späť, tieto slučky sa budú často používať na karabíny a iné zariadenia. Tieto slučky sa tiež odporúčajú použiť na držanie kriedového vrecka s kriedou. Nie je nič horšie ako mať spotené dlane pri zlaňovaní. Použite kriedu, ak máte kedykoľvek počas zlaňovania pocit, že sú vaše ruky vlhké a potrebujete ich vysušiť, aby ste zabezpečili pevnejšie uchopenie statického zlaňovacieho lana.

  Potrebujú Side-by-Side poistenie?

Istiacia slučka umiestnená v prednej časti postroja sa použije na pripevnenie vašej ATC a Lock Carabiner. ATC sa používa na pretiahnutie lana, aby ste sa kontrolovaným spôsobom zlaňovali.

Možnosti veľkosti

Black Diamond Momentum Harness ponúka niekoľko rôznych veľkostí, z ktorých si môžete vybrať. Pri výbere konkrétnej veľkosti sa mnohí kupujúci vyjadrili k tomu, že si kúpili o niečo väčšiu veľkosť, ak mali pocit, že sú na hranici konkrétnych veľkostí. Napríklad, ak je určená veľkosť niekde medzi strednou a veľkou, povedal by som, aby som zvolil väčšiu veľkosť. Nohavicové aj bedrové popruhy sa dajú v prípade potreby nastaviť nadol.

Ďalším dôvodom, prečo zvoliť veľkosť väčšiu, než by bola typická, bude typ oblečenia, ktoré sa nosí pri zlaňovaní. Ak máte na sebe džínsy alebo čokoľvek, čo má podobnú hrúbku, možno sa tomu budete chcieť prispôsobiť a získať o niečo väčšiu veľkosť. Ak vám vyhovuje vaša konkrétna veľkosť a máte užšie alebo tenšie nohavice a košele, vyberte si veľkosť, o ktorej predpokladáte, že bude vyhovovať vašim potrebám.

Záver

The Black Diamond Momentum (odkaz Amazon) ponúka rôzne veľkosti na výber, aby vyhovovali väčšine veľkostí a fyzickým potrebám. Je navrhnutý tak, aby odolal nepriaznivým podmienkam, ktoré budú prechádzať pri rekreačnom zlaňovaní. Tento postroj môže mimoriadne dobre konkurovať iným drahším značkám a výrobkom postrojov vďaka vysokej kvalite a vynikajúcej cene Black Diamond Momentum. Je to skvelý postroj, ktorý vydrží dlho pri rozsiahlom používaní a nepriaznivých podmienkach.