Najčastejším chybám, ktorým sa treba vyhnúť pri batohu/turistike

Pešia turistika je jedným z mojich obľúbených spôsobov, ako sa nadýchať čerstvého vzduchu a preskúmať novú oblasť! Nie je to však vždy jednoduché hobby a každý turista sa musí pripraviť na určité riziká. Niektoré nebezpečenstvá sú mimo našich rúk, napríklad zlé počasie alebo divá zver blokujúca cestu. Existujú však aj ďalšie chyby, ktorým sa dá ľahko vyhnúť, ak urobíte správne kroky!

Niektoré bežné chyby pri turistike zahŕňajú:

 • Prebalenie
 • Nosenie nesprávnej obuvi
 • Neprináša dostatok jedla a vody
 • Nosenie odevu zachytávajúceho vlhkosť
 • Bezpečnostné vybavenie necháme za sebou
 • Používanie zastaranej alebo nepoužiteľnej mapy
 • Prudké zjazdové úseky
 • Pešia turistika sama
 • Vybočenie z cesty

Týmto chybám je možné a treba sa za každú cenu vyhnúť. Pokiaľ pochopíte nebezpečenstvo týchto zvykov a správne si naplánujete, nebudete sa mať na ďalšej túre čoho obávať! Poďme teda preskúmať tieto chyby a čo môžete urobiť, aby ste ich napravili.

Prebalenie

Jednou z najčastejších chýb, ktoré na turistickom chodníku vidno, je prebalenie. Stáva sa to turistom všetkých úrovní a je ľahké si myslieť, že zvládnete väčšiu váhu, než v skutočnosti dokážete. Možno sa vám ten batoh na parkovisku nezdá ťažký, ale keď budete v polovici hory, bude to nočná mora.

Samozrejme, musíte si so sebou vziať nejaké vybavenie na cestu. Skutočným trikom je nájsť správnu rovnováhu medzi potrebami a hmotnosťou. Dobrým všeobecným pravidlom je, že turistický batoh by nemal vážiť viac ako 10% vašej telesnej hmotnostit. Ak teda vážite 200 libier, váš balík by nemal mať viac ako 20 libier.

Uistite sa, že máte dobrý batoh, ktorý rovnomerne rozloží váhu. Ak všetka váha spočíva na niekoľkých malých bodoch, onedlho vás začne bolieť.

Nosenie nesprávnych topánok

Ďalšou častou chybou je výber nesprávnych topánok na trail. Predtým, ako som odišiel na túru, som si len vzal pár starých bežeckých topánok, ale to mi spôsobilo boľavé nohy a pľuzgiere. Športové topánky nie sú rovnocenné, pokiaľ ide o turistiku!

Cestné bežecké topánky a ťažké topánky sú zlou voľbou na túru, aj keď je to ľahké. Nikdy by ste nemali nosiť topánky s otvorenou špičkou, pretože to vystavuje vaše nohy rastlinám, kameňom, konárom a iným bolestivým prekážkam. Dobrá súprava turistických topánok alebo trailových bežeckých topánok je nevyhnutná pre každého turistu.

Čítať  Kto má udržiavať turistické a turistické chodníky?

Ak hľadáte dobré miesto, kde začať, pozrite si náš príspevok tu o správnej turistickej obuvi.

Neprines si dostatok jedla a vody

Pešia turistika je fyzicky náročná aktivita a musíte sa uistiť, že máte po ruke dostatok jedla a vody. Dobrým pravidlom je priniesť si 2 šálky vody na každú hodinu, ktorú plánujete na túru. Ak robíte len rýchlu 1-2 hodinovú túru, pravdepodobne si vystačíte s jednou fľašou vody. Ale inak musíte zvážiť iné riešenia, ako je vodný filter alebo vrecko na vodu z camelbacku.

Voda je dosť ťažká, takže môže zaberať veľkú časť celkovej hmotnosti vášho batohu. Na odľahčenie by ste sa mali pokúsiť pred začiatkom túry vypiť asi 4 šálky vody. To vám dáva dobrú základnú úroveň hydratácie.

Jedlo je tiež dôležité! Je dobré sa po túre odmeniť veľkým jedlom, ale vždy by ste si mali priniesť aj nejaké občerstvenie. Mali by ste hľadať potraviny, ktoré sú bohaté na sacharidy, cukor, bielkoviny a zdravé tuky. Tie vám dodajú okamžitú aj dlhotrvajúcu energiu a navyše je príjemné mať čo maškrtiť.

Sušené ovocie, energetické tyčinky, jerky, trailová zmes, granola, krekry a tmavá čokoláda sú skvelou voľbou pre trail food.

Nosenie odevu zachytávajúceho vlhkosť

Ďalšou veľkou nástrahou je výber nesprávneho oblečenia na turistiku. Vlhkosť je váš najhorší nepriateľ, najmä ak sa bojíte prechladnutia. Veľa látok je vhodných na každodenné použitie, no na turistickom chodníku sa môžu stať hroznými voľbami.

Bavlna a džínsovina sú dve z najhorších vecí na túru. Bavlna absorbuje vodu a je ťažké ju úplne vysušiť. S vlhkou, lepkavou košeľou sa rýchlo vysporiadate. Denim má podobný problém, navyše je trochu príliš tuhý. Budete chcieť nosiť ľahké tkaniny odvádzajúce vlhkosť, ako je polyester a fleece.

Vrstvenie je tiež váš najlepší priateľ! Uistite sa, že máte so sebou niekoľko rôznych možností, vrátane teplej bundy, nepremokavej vrstvy a niekoľkých rukavíc/palčiakov.

Čítať  Prečo motor môjho rybárskeho člna dymí?

Bezpečnostné vybavenie nechávame za sebou

Môže byť lákavé nechať nejaké dôležité vybavenie za sebou, ale sú tu veci, ktoré by ste si mali vždy priniesť! Nikdy neviete, čo sa môže na ceste stať, preto by ste si mali zakryť základne. Veci môžete pridávať, odoberať a vymieňať podľa potreby, no vždy by ste si mali priniesť:

 • Opaľovací krém a klobúk s okrajom
 • Sprej proti hmyzu
 • Navigačné nástroje
 • Trailové občerstvenie
 • Voda
 • Baterka
 • Požiarne zariadenia
 • Lekárnička

Používanie zastaranej alebo nepoužiteľnej mapy

Mapy sú dôležité pre každú túru a výlet s batohom. Pomôžu vám naplánovať si trasu a rozpoznať všetky dôležité orientačné body na ceste.

Niektorí turisti však robia chybu, keď používajú mapy, ktoré už nie sú presné. Uistite sa, že používate najaktuálnejšiu verziu, aby ste mali prehľad o nových trasách, ako aj o akýchkoľvek zmenách v teréne.

Tiež musíte byť opatrní pri používaní digitálnych máp. Vyhľadať mapu v telefóne je určite jednoduché, no akonáhle stratíte službu, môžete sa stratiť. Zvážte vytlačenie fyzickej kópie mapy, ktorú si vezmete so sebou.

Prudké zjazdové úseky

Keď ste na konci túry, môže byť lákavé ponáhľať sa dole svahmi. Najťažšie je predsa ísť do kopca, tak prečo si neužiť zjazdovú porciu?

Tento spôsob myslenia však môže byť dosť nebezpečný. Na zjazdových úsekoch je oveľa jednoduchšie stratiť pôdu pod nohami a je tu väčšie riziko pošmyknutia a pádu z trate. Chápem pokušenie ísť rýchlejšie, ale nedovoľte, aby sa vaše tempo vymklo kontrole!

Pešia turistika sama

Pešia turistika je ďalším nebezpečným zvykom, ktorému by sa turisti mali vyhýbať. Keď ste sami, existuje väčšie riziko, že sa stratíte. Ak dôjde k nehode alebo núdzovej situácii, nebudete mať žiadnu zálohu. Neexistuje žiadna záruka, že vás iná skupina nájde, takže musíte vziať so sebou niekoho, kto vám bude dávať pozor na chrbát.

Voľne žijúce zvieratá sa tiež s väčšou pravdepodobnosťou priblížia k osamelému turistovi a nie k skupine, takže sa ešte viac ohrozujete. Vždy so sebou vezmite spoločnosť! To vám tiež pomôže stráviť čas a podeliť sa o skúsenosti.

Čítať  11 perfektných miest na sánkovanie v blízkosti Baltimoru

Straying Off The Trail

Nakoniec nikdy neopúšťajte turistický chodník! Môže byť veľmi lákavé vytvoriť si vlastnú cestu lesom, ale toto správanie je pre vás nebezpečné a poškodzuje chodník. Mohli by ste naraziť na škodlivé rastliny, divé zvieratá a nestabilnú pôdu.

Mnoho turistov rád používa skratky po stranách serpentín, ale to je extrémne zlá etiketa na trase. Narušuje štruktúru chodníka a môže viesť k zosuvom skál. Narúša aj prírodné prostredie. Chodníky sú vytvorené a udržiavané pre peších turistov, takže zostaňte na ceste a užite si to odtiaľ!

Záverečné myšlienky

Pešia turistika je veľká zábava a je ľahké sa do nej dostať. Noví turisti aj skúsení turisti si však musia uvedomiť, že chodník môže byť nebezpečný! Ak nerešpektujete chodník, môžete sa ľahko vyčerpať, bolieť alebo zraniť. Takže si naplánujte dopredu, vezmite si so sebou správnu výstroj a nacvičte si dobré návyky na vašej ďalšej túre.

Súvisiaci obsah

Ak chcete zlepšiť svoj zážitok z turistiky, pozrite si našu odporúčanú výbavu na batoh. Toto je zariadenie, ktoré používam vždy, keď chcem zostať cez noc vonku. Majte však na pamäti, že tieto položky nie sú nevyhnutne všetky položky najvyššej kategórie. Mojím cieľom na tejto stránke je odporučiť výbavu, ktorá má naozaj dobrú cenu a zároveň si zachováva vysoký štandard kvality. Toto sú veci, ktoré používam.

Je ľahké brať ako samozrejmosť, že cesta bude voľná a stopa bude stabilná, keď budete na náučnom chodníku. Po celej krajine sú chodníky pre pešiu turistiku, cykloturistiku a turistiku a je ťažké si predstaviť, aký druh pracovnej sily je potrebný na vytvorenie a údržbu všetkých týchto chodníkov. Kto je teda skutočne zodpovedný za túto úlohu?

Ak sa počas túr a výletov s batohom budete nudiť, môžete pridať trochu zábavy počúvaním hudby/podcastov, hraním hier na chodníku, nastavovaním osobných výziev a zbieraním predmetov na chodníku. Cestovanie sám môže byť nudné, preto si nájdite priateľa alebo skupinu, ktorá pôjde s vami.