Musím zazimovať svoju štvorkolku?

Ak vlastníte čln alebo obytný automobil, vždy ich zazimujete, no nie ste si istí, čo robiť so svojou štvorkolkou. Toto je váš prvý rok s terénnym vozidlom. Nechať ho vystavený celú zimu sa nezdá správne, ale čo by zazimovanie obnášalo? Je to naozaj potrebné?

Najlepšie je zazimovať štvorkolku, aby sa zachovali komponenty, ako je batéria, motor a pneumatiky. Bez zazimovania by ste mohli každý rok minúť stovky až tisíce dolárov, aby ste dostali svoju štvorkolku do prevádzkyschopného stavu.

Keďže toto bude vaše prvé zazimovanie štvorkolky, povieme vám všetko, čo musíte urobiť. Tiež sa viac ponoríme do toho, prečo je každoročné zazimovanie štvorkolky také dôležité, takže si to určite nenechajte ujsť!

Dôležitosť zazimovania vašej ATV

Vaša štvorkolka má zimné pneumatiky a možno ste na nej tento rok jazdili niekoľko chladných dní, kým teploty klesli takmer k bodu mrazu.

Aj keď by vaša štvorkolka pravdepodobne prežila chladné obdobie bez zazimovania, nie je to nič, na čo by ste si chceli zvyknúť, najmä ak chcete na štvorkolke jazdiť ďalšie roky.

Tu sú výhody zazimovania vášho karavanu.

Šetrí batériu

Niektoré štvorkolky môžu jazdiť bez batérie, ale zvyčajne ide o staršie modely. Ak je vaša štvorkolka vyrobená za posledných 10 rokov, potom sa bez fungujúcej batérie nepohne ani o palec.

Kdekoľvek sa postavíte, uviaznete!

Súčasťou zazimovania ATV je vybratie batérie, jej uskladnenie a nabíjanie.

Všetky batérie sa časom vybíjajú, čo znamená, že sa batéria prirodzene vybíja, aj keď ju aktívne nepoužívate. Robí to batéria vášho smartfónu a pravdepodobne ste si to všimli.

Ak necháte batériu štvorkolky celú zimu v chlade, keď sa k nej vrátite na jar, batéria bude vybitá.

Ba čo viac, batéria, ktorá celú zimu zamrzla a rozmrazila, sa už nikdy nemusí nabiť, alebo možno neudrží nabitie.

Tak či onak, táto batéria skrachovala a teraz vám nezostane nič iné, len vyhodiť peniaze za novú.

Zabraňuje hromadeniu vlhkosti

Vlhkosť je najhorším nepriateľom vozidla.

Hoci je leto oveľa príjemnejšie, a teda vlhšie ako zima, vzduch nie je zbavený vlhkosti počas chladného obdobia.

Vlhkosť sa môže stále hromadiť, a keď sa to stane, stávajú sa zlé veci. Akékoľvek kovové komponenty – ktorých je vo vašej štvorkolke veľa – môžu hrdzavieť a/alebo korodovať.

Rovnako zlé, ak nie ešte horšie, je, že na povrchu vášho vozidla sa môžu vyvinúť plesne, plesne a iné huby.

Zakrytá, uskladnená štvorkolka cez zimu celá nesplesnivie.

Udržuje vaše pneumatiky v jazdnom stave

Jedna pneumatika ATV by mohla stáť viac ako 100 dolárov v závislosti od typu. Za túto cenu nechcete, aby ste museli vymeniť pneumatiky na štvorkolke skôr, ako je to absolútne nevyhnutné.

Ak necháte pneumatiky na studenej zemi celé mesiace bez ochrany, pneumatiky sa môžu vyfúknuť.

Ak by teploty kedykoľvek v zime klesli pod bod mrazu, guma pneumatík môže stuhnúť.

Dostatok takýchto prípadov môže spôsobiť, že pneumatiky skrehnú, takže keď ich na jar použijete, mohli by prasknúť.

Čítať  Čo hľadať v nádobe na medveďa a ako ju používať

Veľmi nízke teploty môžu tiež spôsobiť zníženie trakcie pneumatík, v dôsledku čoho je používanie pneumatík nebezpečnejšie.

Udržuje zvieratá mimo

Hoci ATV nie je také útulné miesto na hniezdenie celú zimu v porovnaní s karavanom alebo karavanom, studený hlodavec alebo zviera nebude príliš vyberavý.

Keď vaša štvorkolka sedí v zime vonku, je to férová hra pre každého tvora, ktorý ju chce použiť, aby zostal v teple pred štipľavým chladom.

V závislosti od veľkosti príslušného tvora by sa zviera mohlo kĺzať vo vnútri štvorkolky a poškodiť komponenty, najmä ak prehrýzajú časti, ako sú drôty a plasty.

Ako zazimovať štvorkolku

Ste presvedčení, že odteraz je najlepšie zazimovať štvorkolku. Bez ďalších okolkov tu sú kroky na zazimovanie, ktoré je potrebné vykonať každý rok pred príchodom chladného obdobia.

Zdvihnite pneumatiky

Keď vaša štvorkolka celé mesiace nečinne sedí, hmotnosť vozidla môže spôsobiť tlak na pneumatiky. To môže časom spôsobiť vyfúknutie a oslabenie pneumatík.

Môžu sa objaviť ploché škvrny, ktoré už nikdy nebudú jazdiť rovnakou cestou.

Než sa nazdáte, nezostáva vám nič iné, ako vymeniť pneumatiku na štvorkolke, možno aj niekoľko pneumatík. Už sme diskutovali o tom, aký nákladný podnik to môže byť.

Ak zaparkujete svoju štvorkolku na vyvýšenej ploche, pneumatiky sa nebudú stláčať celé mesiace. Udrží ich v prevádzke až do jari.

Pod každú pneumatiku vložte aj stojan na zdvihák ATV alebo pár blokov, aby ste ich udržali v pokoji.

Skontrolujte úrovne hustenia pneumatík

Počas zazimovania pneumatík na štvorkolke by ste mohli potvrdiť, že všetky štyri sú nahustené.

Zvyčajný jazdný tlak bude postačovať na nafukovanie, takže medzi 5 a 6 libier na štvorcový palec tlaku alebo PSI je dobré.

Vymeňte vzduchový filter

Nechcete nechávať špinavý vzduchový filter vo svojej štvorkolke príliš dlho, aj keď ju používate, a najmä keď bude vozidlo nečinné.

Mimo sezóny by nečistoty na filtri mohli prispievať ku korózii a inak by sa filter opotreboval.

V takom stave bude nepoužiteľný. Keď nabudúce zapnete svoju štvorkolku po dlhšej neprítomnosti, bude fungovať veľmi zle kvôli poškodenému filtru.

Na kontrolu a výmenu filtra potrebujete len niekoľko minút času, takže to určite urobte. Neskôr si ušetríte veľa stresu a bolesti hlavy.

Vyberte a prineste domov batérie

Ako sme už hovorili, nechcete nechať batériu v štvorkolke celú zimu. Batéria bude vybitá a už sa nemusí nikdy úplne nabiť.

Batériu si prineste so sebou domov. Ak chcete, môžete ho uložiť v dome. Prinajmenšom, ak ho budete držať v miestnosti, ako je garáž alebo pivnica, malo by byť mimo podlahy.

Podlaha v týchto neizolovaných miestnostiach môže byť rovnako studená ako zem vonku alebo veľmi blízko. Vaša batéria môže stále utrpieť rovnaké poškodenie, o ktorom sme hovorili vyššie.

Batériu položte na zem s vrstvou alebo dvoma lepenkami pod ňu by malo stačiť, ale batériu je lepšie nechať na poličke alebo niekde podobne.

Uistite sa, že batéria nedostáva príliš veľa slnečného svetla. Teplo zo všetkého svetla môže spôsobiť prehriatie batérie a možné poškodenie. Áno, aj v zime sa to môže stať.

Čítať  Ako dlho vydržia pneumatiky RV?

Batériu štvorkolky nemôžete nechať len tak cez zimu bez nabitia. Pamätajte, že vybitie batérie vybije batériu, aj keď stojí vo vašej garáži.

Približne raz týždenne skontrolujte stav batérie. Keď sa začnú vybíjať, dobíjajte batériu.

Odporúčame vám inteligentnú nabíjačku, ktorá zabezpečí, že sa batéria štvorkolky nabije len na úroveň, ktorú potrebuje.

Vypustite karburátor

V súčasnosti na trhu skôr uvidíte štvorkolky so vstrekovaním paliva. To je pre našu planétu oveľa lepšie ako štvorkolka s karburátorom.

To znamená, že staršie štvorkolky môžu mať stále sacharidy. Ak áno, pridáva to ďalší krok zazimovania, pretože sacharidy budete musieť vypustiť pred neaktívnou sezónou.

Zapnite svoju ATV a nechajte ju bežať na voľnobeh. Nájdite palivový kohútik a zatvorte ho. Potom nechajte motor bežať, kým v ňom nezostane žiadne palivo. Buďte trpezliví s touto časťou. Unáhlený proces povedie k veľkému neporiadku.

Keď je motor prázdny, nechajte ho zohriať na izbovú teplotu. Potom nájdite vypúšťaciu skrutku plavákovej misy a odskrutkujte ju.

Akékoľvek palivo v karburátore by malo ľahko vytiecť. Na zachytenie paliva budete potrebovať nádobu alebo plytkú nádrž.

Všetko zatvorte a vypnite štvorkolku. Skončili ste so sacharidmi na sezónu.

Ošetrite palivový systém

Palivový systém nemôžete nechať tak ako v zime.

Etanol, ktorý je bežným zdrojom paliva pre ATV, zvyčajne priťahuje vodu. Ak sa táto voda dostane do palivového systému vašej štvorkolky, na jar vás môžu čakať veľké a drahé prekvapenia.

Na plyn v nádrži odporúčame použiť stabilizátor paliva. Stabilizátor môže zabrániť oddeleniu plynu, čo sa časom stáva.

Potom by etanol kvapkal dolu bližšie k spodku palivovej nádrže, kde by sa postupne hromadila aj voda.

Ak by ste radšej vypustili palivo, je to v poriadku, ale môžete si ho ponechať a bude v použiteľnom stave, keď príde pružina, ak použijete stabilizátor paliva.

Keď sa o pár mesiacov vrátite k svojej štvorkolke, budete na nej musieť pár minút jazdiť, aby sa palivo rozhýbalo, ale potom už môžete ísť.

Zahmlite alebo namažte valce motora

Zahmlievanie motora znamená použitie zahmlievacieho oleja na ochranu vnútorných povrchov motora.

Toto je voliteľný krok, ale vzhľadom na to, aký dôležitý je motor vašej štvorkolky, je dobré to urobiť, ak môžete.

Najprv musíte vybrať vzduchový filter. Potom by ste mohli aplikovať zahmlievací olej podľa vlastného výberu priamo do ventilov nasávania vzduchu štvorkolky.

Uistite sa, že je vaša štvorkolka zapnutá a motor je zahriaty, pretože to pomôže hmlovému oleju dostať sa do valcov.

Nemali by ste zahmlievať motor, ak ste vyčerpali sacharidy.

Namiesto toho odpojte zapaľovaciu sviečku pomocou račne. Pridajte trochu oleja, asi čajovú lyžičku, do krytu zapaľovacej sviečky. Vložte zapaľovaciu sviečku späť a nastavte krútiaci moment.

Potom naštartujte motor, ale nepretáčajte ho. Opakujte tento postup, aby sa olej rozlial po valcoch.

Vyčistite svoju štvorkolku

Kým sa poriadne ochladí, venujte v rámci zazimovania asi hodinu umytiu štvorkolky zvnútra aj zvonku.

Dôkladné čistenie zbaví vozidlo brzdového prachu, hmyzu, nečistôt a iných nečistôt. Aj vaša štvorkolka bude vyzerať nablýskaná a nová a kto by to nemal rád?

Čítať  Je ulica Polaris RZR legálna?

Svoju štvorkolku si môžete dokonca bez obáv navoskovať, no majte na pamäti, že po niekoľkých mesiacoch skladovania nebude v pôvodnom stave, aj keď ju navoskujete.

Doplňte tekutiny

Skontrolujte hladinu chladiacej kvapaliny a brzdovej kvapaliny. Je viac než pravdepodobné, že obidvom by sa hodilo trochu doplniť, a keďže sa o svoje vozidlo staráte vy, možno aj vy, však?

Nemusíte nevyhnutne používať rovnakú chladiacu kvapalinu, akú používate po zvyšok aktívnej sezóny. Chcete chladiaca kvapalina chrániaca pred mrazom ktoré vydržia náročnú zimu bez toho, aby zamrzli.

Vymeňte olej

Aj keď vaša štvorkolka prešla pred pár mesiacmi výmenou oleja, stále chcete urobiť ďalšiu, kým ju zaparkujete na zvyšok roka.

Budete potrebovať a lievikdostatok handier, a Momentový kľúča račňa so zásuvkamian Imbusový kľúča olejový filter. Nezaškodí ani pár gumených rukavíc.

Na začiatok zapnite štvorkolku a nechajte motor bežať na voľnobeh. Snažíte sa dostať olej do vozidla pekne a teplý.

Ďalej nájdite vypúšťacie zátky. Pod zátky vložte olejovú panvicu. Pomocou račne a zásuvky otvorte zástrčky a nechajte ich vyprázdniť.

Keď sú vypúšťacie zátky suché, pomocou imbusového kľúča vyberte olejový filter. Pravdepodobne budete musieť odskrutkovať aspoň tri skrutky.

Vyčistite olejový filter, ak je znovu použiteľný. Na prácu odporúčame použiť minerálne liehoviny. Ak váš filter nie je opätovne použiteľný, vymeňte ho.

Utrite všetky vypúšťacie zátky a vráťte ich tam, kde boli. Potom pomocou lievika nalejte olej.

Váš návod na obsluhu vám presne povie, koľko oleja vaša štvorkolka potrebuje. Preplnenie môže spôsobiť únik oleja a neporiadok, preto používajte len toľko, koľko je odporúčané.

Otvory a medzery pre zástrčky

Nechcete, aby zviera malo deti vo vašej štvorkolke, však? Mohli by ste skončiť zabíjaním zvierat, keď nabudúce naštartujete svoju štvorkolku, keďže ste vôbec nevedeli, že tam sú.

Keď skončíte so všetkými ostatnými krokmi zazimovania, o ktorých sme hovorili, chcete prejsť celým vozidlom a hľadať nejaké medzery a otvory. Zapojte ich alebo ich zakryte lepiacou páskou, starou handrou, čímkoľvek, čo máte.

Zvieratá sa nebudú môcť dostať do vášho vozidla, čo spôsobí, že hniezdenie okolo vašej štvorkolky bude menej atraktívne.

Uložte si ATV

Nakoniec musíte nájsť miesto, kde si ATV necháte, kým nebudú teplejšie dni. Mohli by ste zaplatiť za uloženie svojej štvorkolky do skladu alebo dokonca nechať vozidlo v garáži alebo zaparkované na obrubníku.

Ak bude vaša štvorkolka v zime primárne vonku, mali by ste investovať do krytu.

Kryt by mal byť vodotesný aj odolný voči UV žiareniu, aby vaše vozidlo zostalo bez poškodenia počas zimných mesiacov.

Záverečné myšlienky

Zazimovanie vašej štvorkolky predĺži jej životnosť a zachová množstvo jej dielov v dobrej funkčnosti po dlhú dobu. Tiež ušetríte toľko peňazí, pretože nebudete musieť platiť za opravy vľavo a vpravo.

Teraz, keď už viete, ako zazimovať svoju štvorkolku, môžete z toho urobiť pravidelný zvyk každý rok!