Musím byť pri rybolove ticho? Odplaší môj hlas ryby?

Zvykli ste si loviť na svojej samote, ale priateľ vás už mesiace prosí, aby ste s nimi išli na ryby. Keď ste vy dvaja na lodi, začnú konverzovať na plnú hlasitosť. Obávate sa, že váš priateľ by mohol vystrašiť ryby svojím hlasom. Je to pravda alebo len mýtus?

Váš hlas nedokáže ryby odplašiť, takže pri love nie je potrebné byť veľmi tichý. Rozhovory prebiehajúce nad vodnou hladinou nedokážu preniknúť do vody dostatočne dobre na to, aby ich ryby počuli, najmä ryby zdržiavajúce sa v nižších hĺbkach.

V dnešnom článku si povieme ďalej o tom, ktoré zvuky vystrašia ryby v porovnaní s tými, ktoré nie, aby ste mohli loviť s istotou. Určite pokračujte v čítaní, pretože vás čaká množstvo skvelých informácií!

Je v poriadku hovoriť pri rybolove alebo odplaším ryby?

Niektorí rybári pri love neradi rozprávajú, pretože to narúša ich koncentráciu. Iní sa zdržia chatovania, pretože sa obávajú, že ich hlasy preniknú do vody a dostanú sa k rybe. Potom predpokladajú, že ryba bude skákať, čo vedie k neuspokojivému dňu rybolovu.

To sa však nedeje. Aby sme vysvetlili, čo sa deje, musíme hovoriť o tom, ako sa zvuk šíri, najmä vo vode.

Keď otvoríte ústa a hovoríte, váš hlas uvoľňuje vibrácie vo forme zvuku. Zvuk sa pohybuje vo vlnách, a preto sa vhodne nazývajú zvukové vlny.

Zvukové vlny rozvibrujú akékoľvek blízke predmety. Potom tieto predmety vibrujú, čo spôsobí, že ostatné objekty v okolí robia to isté. Tieto vibrácie umožňujú zvuku šíriť sa.

Zvuk sa môže pohybovať veľmi rýchlo, a preto je fráza „rýchlosťou zvuku“ taká populárna. Za sekundu sa zvuk šíri rýchlosťou 332 metrov, čo je pomalšie ako svetlo, ale stále neuveriteľne rýchle. Vo vode sa zvuk môže pohybovať ešte rýchlejšie v porovnaní so zvukom pohybujúcim sa vzduchom.

Tlak a teplota vody určujú, ako ďaleko sa zvukové vlny dostanú, keď sa dostanú do vody. Čím je voda hlbšia, tým je tlak vyšší, hoci teplota vody nemusí výrazne klesnúť.

Čítať  Najlepšie zložené luky pod 200 dolárov

V hlbokej vode sa zvukové vlny budú šíriť pomalšie a vlny sa budú lámať hlbšie. Ak zvuk dosiahne vrstvu termoklinu, čo je prechodná vrstva v oceáne, ktorá oddeľuje teplú a chladnejšiu vodu, zvuk už nemôže byť pomalší.

Dôvodom je, že ako zvuk postupuje ďalej a ďalej, je čoraz slabší.

Čo nám to teda hovorí? Hlboká voda zabráni rýchlemu šíreniu zvuku a v čase, keď dosiahne tento bod, je zvuková vlna slabá. Váš hlas by teda rybám nemal prekážať. Ak vás počujú, zvuk ich pravdepodobne nevystraší.

Môžem mať pri rybolove hlasný rozhovor?

Dobre, ale možno váš kamarát vždy hovorí nahlas, ako sme spomenuli v úvode. Jedna vec je, ak ste vy dvaja v preplnenom bare alebo reštaurácii, ale vonku pri jazere alebo rieke, kde sú podmienky väčšinou tiché, nie je pri konverzácii potrebná taká vysoká hlasitosť. Napriek tomu to robia.

Je hlasitosť vášho priateľa schopná vystrašiť ryby? Opäť nie!

Hlasitosť zvuku alebo jeho hlasitosť sa dá merať v decibeloch. Decibely technicky merajú intenzitu alebo energiu tlakovej vlny.

Štandardný tlak vody sa líši od štandardného tlaku vzduchu kvôli vyššej hustote vody. Úroveň decibelov zo vzduchu do vody sa tiež nepremieňa dobre.

Keď si uvedomíte, že hlasitosť nespôsobuje, že sa zvukové vlny šíria rýchlejšie, potom znova uvidíte, prečo tón vašej konverzácie neovplyvňuje ryby vo vode.

To znamená, že váš priateľ môže hovoriť nahlas a okrem toho sa môžete smiať, kričať a kričať a ryba by zvyčajne mala zostať nerušená.

To neznamená, že miestna divoká zver v tejto oblasti, ako sú veveričky, vtáky alebo jelene, nebudú rozrušené vašimi hlasnými zvukmi!

Môžem hrať hudbu na mojej rybárskej lodi alebo to vystraší ryby?

Radi počúvate štebot vtákov a spev hmyzu, no občas si chcete vypočuť aj nejaké skutočné piesne. V dnešnej dobe si so sebou na rybárske dobrodružstvá už nemusíte brať ani prenosné rádio. Môžete streamovať hudbu z telefónu.

Čítať  Prečo sa moja štvorkolka vracia späť? Ako to opraviť?

Ak sa na svojej lodi budete hojdať, dostane sa hudba pod hladinu vody a spôsobí, že sa ryby rozpŕchnu?

Nie viac ako rozhovor, dokonca aj hlasný rozhovor. Váš smartfón nemá najväčšiu hlasitosť, takže ak ho otočíte, zvuk by nemal byť pre ryby desivý.

Povedzme, že ste o niečo staršia škola a naozaj ste si na svoj rybársky deň priniesli prenosné rádio. Na vystrašenie rýb by nestačilo ani zvýšenie hlasitosti, keďže z poslednej časti viete, že zvukové vlny nezvýšia rýchlosť len preto, že sú hlasnejšie.

To, čo ryby straší najviac, sú vibrácie blízko vody. Aby hudba vyvolala akúkoľvek reakciu rýb, museli by ste si na loď priniesť profesionálny zvukový systém so subwooferom a zosilňovačom basov.

To neurobíte za milión, milión rokov. Toto teda nie je problém.

Dobre, ešte jedna otázka, čo sa týka hudby. Čo ak máte pred rybačkou párty pri pobreží a melódie znejú nahlas? Možno ste si priniesli subwoofer alebo zosilňovač basov. Dohnala by takáto činnosť ryby do úkrytu?

Možno, ale záleží. Zvuk sa nemôže šíriť donekonečna a jeho schopnosť šíriť sa spomaľuje, čím je vzdialenosť od zdroja zvuku väčšia. Ak je teda vaša partia niekoľko metrov od vody, pravdepodobne by ste sa nemuseli obávať, že zvuk zasiahne ryby.

Ak žúrujete priamo na pobreží, napríklad priamo na okraji, mohli by ste ryby vyrušiť. Aj vtedy by záležalo na tom, ako hlboko sú ryby vo vode. Ryby smerom k hladine by vibrácie z vašej hudby určite cítili, ale tie hlbšie vo vode nie.

Vystraší motor môjho člna ryby?

Aby som zopakoval, zvuky, ktoré vystrašia ryby, sú tie, ktoré spôsobujú vibrácie veľmi blízko vody. Toto sú zvyčajne dunivé zvuky, ako napríklad váš subwoofer, ale čo trollingový motor vašej lode?

Väčšina motorov vystraší ryby, ale nie všetky. Sú to zvuky vrtule, ktoré sú pre ryby najstrašidelnejšie, takže aj keď je váš motor hlasitý dvojtaktný prívesný motor, znížením plynu nemusíte spôsobiť, že sa ryby rozpŕchnu.

Čítať  Ako držať pozemnú hokejku

Odporúča sa tiež, aby ste sa po výbere výstroja držali. Radenie prevodových stupňov – najmä pri hlučnejších motoroch – len pridáva viac hluku do rovnice.

To nie je všetko. Nasledujúce zvuky lode môžu tiež vystrašiť ryby.

Poklopy

Má vaša loď nejaké pripevnené poklopy? Ak vodné prúdy spôsobia, že sa poklop zdvihne z boku lode a potom doň opakovane naráža, môže to vysvetľovať, prečo dnes nechytíte žiadnu rybu.

Najzávažnejším prehreškom je, ak sú poklop a vaša loď vyrobené zo sklolaminátu. Rybári povedali, že sklolaminát pri náraze na sklolaminát je pod vodou taký hlasný, že pre ryby to takmer znie, ako keby vybuchla zbraň. Niet divu, že sa ryby nedržia!

čínsky

Všetky lode majú bradu alebo šikmý prierez trupu určený na rozbitie vĺn. Niektoré lode sú dokonca vybavené reverznou bradou na spodných okrajoch trupu, ktorá zvyšuje plynulosť vášho zážitku z plavby.

Keď voda zasiahne bradu, najmä reverznú, rybám sa zvuk obzvlášť nepáči. Opustia oblasť.

Elektrický výboj

Tu je jedna zaujímavosť. Vaša loď pravdepodobne uvoľňuje jednosmerný alebo jednosmerný prúd, ale nie do bodu, keď si to všimnete. Ryby si to však všimnú a ich reakcia sa zdanlivo líši podľa druhu.

Údajne sú niektoré ryby vťahované prúdom, čo vysvetľuje, prečo existujú rybie nástroje, ktoré využívajú magnety a elektrické prúdy, aby vám pomohli chytiť viac rýb. Väčšina rýb však pravdepodobne bude odpudzovaná prúdom, FYI!

Záverečné myšlienky

Keď pôjdete nabudúce s kamošmi na ryby, nemusíte byť ticho ako kostolná myš. Pokiaľ to nie je veľmi hlasný motor, dunivý subwoofer alebo lodný poklop narážajúci do boku vašej laminátovej lode, hluk sa nemôže šíriť do vody ľahko. Rozhovor – dokonca ani hlasný – určite nestačí na to, aby ste ryby odplašili!