Môžu zruby prežiť tornádo?

Zruby sa nezdajú byť veľmi silné, najmä v porovnaní s úžasnou silou tornáda. Nedávno som premýšľal nad klasickou otázkou: „kto by vyhral v boji, chata alebo tornádo? Môj prvý inštinkt je staviť všetko na tornádo, ale mohol by zrub prežiť boj? Urobil som malý prieskum a tu je to, čo som našiel.

Takže, mohol by zrub prežiť tornádo? Vďaka svojej sile a hmotnosti môžu zruby prežiť drsné búrky, ktoré väčšina ostatných domov sadrokartónu nedokáže. Nemali by ste však stavať zrub tak, aby slúžil ako úkryt pred búrkami. Neodolajú zaručene žiadnej búrke, najmä ak nie sú postavené profesionálne.

Čo je to na zrube, vďaka ktorému je lepší ako väčšina domov v tornáde? Existujú nejaké nevýhody počas búrky? Pozrime sa na tieto a niekoľko ďalších otázok nižšie.

Sila zrubového domu

Ak ste ako väčšina ľudí, potom keď myslíte na zrubový dom, myslite na priekopníkov. A neviem ako vy, ale keď myslím na priekopníkov, nemyslím na špičkové technológie. Nie je dôvod, aby sme naokolo nevideli žiadny z ich domov? Mám na mysli pohľad na tri prasiatka. To jedno prasa, ktoré sa rozhodlo postaviť si dom z palíc, bolo prvé, ktoré zožralo, však? Prekvapivou pravdou je, že väčšina zrubov, ktoré sa dnes stavajú, sú v skutočnosti pevnejšie ako váš typický prímestský dom. Poďme sa bližšie pozrieť na to, čo robí tieto domy tak silnými.

Stavebníctvo sa od zlatého veku priekopníkov veľmi zlepšilo a zruby už nie sú také, ako bývali. Zamyslite sa na chvíľu nad tým, z čoho pozostáva váš vlastný dom. Ak ste ako väčšina ľudí žijúcich v Spojených štátoch, pravdepodobne žijete v dome z dreva a sadrokartónu. Zamyslite sa nad tým, z čoho to vlastne je. Okrem niekoľkých nosných trámov a izolácie sú steny vášho domu väčšinou duté.

  Čo je to Pole Out pred lukom a šípom?

Vonkajší štukovaný povrch vášho domu môže dobre chrániť pred chladom a odpudzovať dážď, ale ak príde silný poryv vetra, budete toast. Strecha tiež nie je najbezpečnejšia. Ak príde silné sneženie, vaša strecha sa môže zrútiť. Len ten tenký pás šindľov vás oddeľuje od vonkajšieho sveta. Nič z toho nehovorím preto, aby som vás vystrašil, ale len preto, aby som zdôraznil niektoré rozdiely medzi vašim vlastným domom a tým z pevného zrubu.

V čom je teda kabína lepšia?

Silné steny

Teraz sa poďme pozrieť na zrub. Aké slovo vám ako prvé napadne, keď sa povie poleno? Pre mňa je to slovo robustný. V súčasnosti sa zruby stavajú s použitím najkvalitnejšieho reziva a najnovších stavebných techník. Steny zrubu sú také pevné, že som čítal príbehy o chatrčiach, ktoré povodňa vytrhla zo základov, len aby ich objavili plávajúce vo vode o niekoľko kilometrov ďalej. No, to je vážna sila!

Ohňovzdorné

Zrubové domy sú tiež prekvapivo odolné voči ohňu. Viem, čo si myslíš: „No tak, je to veľká kopa podpalu. Tá vec sa rozsvieti hneď, ako zapálim zápalku.“ Ale nie je to tak. Polená používané pri stavbe zrubov je v skutočnosti ťažšie zapáliť ako tradičné domy kvôli ich veľkej veľkosti a hustote.

Takže, ak by ste chceli, predstavte si tento scenár so mnou. Krajinou sa valí tornádo a roztrháva vaše okolie. Väčšina domov vyviazla bez zranení, ale tornádo uvoľnilo aj elektrický stĺp. Stĺp leží previsnutý, podopieraný iba tenkými elektrickými drôtmi, ale napätie je príliš veľké a prasknú a vyžarujú závan iskier.

Iskry pristanú na drevenom a sadrokartónovom dome neďaleko vášho zrubu a zapália ho. Čo očakávate, že sa stane? No, táto situácia vlastne nie je až taká nezvyčajná a znova a znova sa ukázalo, že zrub je jediným domom, ktorý zostal stáť po požiari. Môžu byť vyrobené z dreva, ale to neznamená, že kabíny sú vhodné na podpaľovanie.

  Mám bežať deň pred pretekmi?

Nezávisle silná strecha a steny

Prečo je väčšina domov zničená v tornáde? V tradične postavenom dome sú všetky časti domu navzájom závislé, čo znamená, že keď jedna časť konštrukcie spadne, spadne celý dom. Jednou z najčastejších škôd spôsobených na dome počas tornáda je strata strechy. Keď sa voľne položené šindle a izolácia pri silných nárazoch roztrhnú, do vnútra domu vtrhne silný vietor, ktorý spôsobí zrútenie celej konštrukcie, no nie je tomu tak pri zruboch.

Aj keď je strecha odtrhnutá od chaty, steny zrubov sú zvyčajne dostatočne ťažké na to, aby odolali silným vetrom tornáda. Svoj domov môžete ešte posilniť pridaním dodatočných výstuh a hurikánov.

Zaujímalo by ma, prečo v krajine tornád nestaviame viac zrubových domov!

Nevýhody zrubov v búrke

OK, takže bývanie v zrube znie skvele. Nielenže je super pohodlný, ale je aj super pevný. Možno si hovoríte: „Som pripravený žiť v zrube. Priveďte búrku!“ Ale nie tak rýchlo. Zruby môžu byť bezpečnejšie, no má to aj niekoľko nevýhod. Pozrime sa na niektoré nevýhody bývania v zrube.

Miesto, umiestnenie, umiestnenie

Koľko chatiek vidíte uprostred predmestia? Ja osobne ich vôbec nevidím, ale možno som blázon. Najväčšou nevýhodou bývania v zrube je odľahlá poloha. Aj keď život uprostred lesa alebo niekde v horách môže vyzerať pekne, môže byť aj dosť nebezpečný, ak dôjde ku katastrofe.

Ak tornádo spraví vašu odľahlú chatu, príchod záchrannej služby môže trvať aj viac ako hodinu. Môžu dokonca potrebovať poslať núdzový vrtuľník na rýchlu prepravu zranených. A pamätáte si, keď som povedal, že zruby sú ohňovzdorné? To môže byť pravda v porovnaní so sadrokartónovým domom, ktorý sa zapáli okolo 500 stupňov Fahrenheita, ale divoký lesný požiar môže ľahko dosiahnuť až 1500 stupňov Fahrenheita. Vo svojej chatke nebudete pekne a útulne, upečiete sa k smrti.

  Tieto šnúrky do topánok bez viazania sú najlepšie pre bežcov

Katastrofy ako tornáda sú v oblastiach, kde sa tradične udržiavajú zruby, zriedkavé, ale nikdy si nemôžete byť príliš istí. Ak máte zrub, uistite sa, že môžete rýchlo získať pomoc, ak dôjde k najhoršiemu.

cena

Poslednou nevýhodou vlastnenia kabíny, o ktorej budem diskutovať, je cena. Stavba s pevnými kmeňmi môže byť drahá a väčšina zrubových domov stojí od 175 000 do 350 000 USD až po ešte viac. Táto dodatočná bezpečnosť a pohodlie môže byť drahá, ale môže to stáť za to.

Záver

Možno vás to prekvapí, ale chatky sú v skutočnosti bezpečnejšie ako tradične postavené domy. Ich silné steny, pevný základ a ohňovzdorný materiál ich robia veľmi odolnými v tornáde. Aj keď môžu byť niekedy drahé, zrub je počas tornáda určite bezpečným miestom.

Doplňujúca otázka

Môžu zruby prežiť zemetrasenie? Áno môžu. Z mnohých rovnakých dôvodov je zrub bezpečný počas tornáda alebo hurikánu a robí ho bezpečným aj počas zemetrasenia. Steny zrubu a silné a odolné. Každý z nich môže podporovať svoju vlastnú cestu, čo znamená, že ak by sa jedna zo stien zrútila, čo je veľmi nepravdepodobné, ostatné steny pravdepodobne zostanú stáť. Oheň je tiež jedným z najväčších ničiteľov počas zemetrasenia a ako sme už hovorili, zruby sú veľmi odolné voči ohňu.

Sú zruby bezpečné? Zruby sú konštrukčne veľmi zdravé a nie je pravdepodobné, že by sa zrútili. Najväčšou hrozbou bývania v zrube je odľahlé miesto. Chatky sú vo všeobecnosti ďaleko od populačných centier a môže chvíľu trvať, kým záchranné zložky dorazia v prípade katastrofy.