Môžu teplovzdušné balóny lietať v noci?

Blíži sa vaše výročie a vy chcete urobiť niečo sladké pre svojho partnera. Nenapadá vás nič romantickejšie ako vznášať sa v teplovzdušnom balóne pod baldachýnom hviezd. Ste pripravení zarezervovať si let teplovzdušným balónom hneď teraz, ale predtým, ako to urobíte, musíte niečo vedieť. Letia teplovzdušné balóny v noci?

Nie, teplovzdušné balóny nebudú lietať v noci, pretože to podľa zákona Federálneho úradu pre letectvo alebo pravidiel FAA nie je povolené. FAA má tabuľku vizuálnych pravidiel letu, ktorá určuje, že viditeľnosť pri balóne musí byť aspoň jedna míľa, čo nie je vždy možné pri lietaní v noci.

V tomto článku rozbalíme pravidlá letu balónom FAA, prediskutujeme, aké by naozaj bolo lietanie balónom v noci, a odporučíme vám lepšie časy na let. Stále môžete vytvoriť nezabudnuteľné chvíle v teplovzdušnom balóne, aj keď nemôžete lietať po súmraku. Pokračujte v čítaní a zistite, ako na to!

Prečo teplovzdušné balóny nemôžu lietať v noci

Sme si istí, že nemusíme predstavovať FAA, ktorá je autoritou pre lietadlá všetkých druhov v Spojených štátoch. Áno, to zahŕňa aj teplovzdušné balóny, keďže sú to technicky lietadlá. Čo teda FAA hovorí o teplovzdušných balónoch lietajúcich v noci?

Teplovzdušné balóny musia mať vždy letovú viditeľnosť najmenej 1 až 3 míle. Jedna míľa je ekvivalentom 1 760 yardov, čo je 5 280 stôp. Zamyslite sa na chvíľu. Vidíte v tme 5 280 stôp pred seba?

V skutočnosti to môže byť o niečo ďalej. Toto Poradenstvo v oblasti pripravenosti článok hovorí, že v tme môžu niektorí ľudia vidieť sviečku zo vzdialenosti asi 5 kilometrov. Živá veda teoretizoval, že vzdialenosť môže byť až 30 míľ. Napriek tomu v tom bode hovoria, že sviečka by bola sotva záblesk.

Keďže sa pri lietaní balónom nikto nesnaží posúvať hranice ľudského zraku, pravidlá FAA určujúce, akú viditeľnosť musí mať pilot teplovzdušného balóna, sú 3 míle. Aj keď niektorí piloti balónov môžu vidieť ďalej v tme, stále je príliš riskantné lietať.

Mimochodom, toto neplatí len pre nočné lety teplovzdušným balónom. V hmlisté ráno by platilo rovnaké pravidlo a váš balón by bol uzemnený, kým sa hmla nezodvihla.

Letové pravidlá FAA VFR pre teplovzdušné balóny a iné lietadlá

Pravidlá vizuálneho letu FAA alebo VFR graf pekne uvádza všetky pravidlá, takže nič nie je na výklade. FAA definuje typy vzdušného priestoru A až G v mape. Verte nám, že váš pilot balóna tieto informácie pozná, ale je dobré, aby sa to naučili aj jazdci, aby ste mali predstavu o tom, čo môžete očakávať pri lietaní teplovzdušným balónom.

 • Trieda vzdušného priestoru A: Nepoužiteľné
 • Trieda vzdušného priestoru B: Musí mať letovú viditeľnosť 3 míle a nesmie byť v oblakoch
 • Vzdušný priestor triedy C: Musí mať letovú viditeľnosť 3 míle a musí byť 1 000 stôp nad oblakmi, 500 stôp pod oblakmi a 2 000 stôp vodorovne s oblakmi.
 • Trieda vzdušného priestoru D: Musí mať letovú viditeľnosť 3 míle a musí byť 1 000 stôp nad oblakmi, 500 stôp pod oblakmi a 2 000 stôp vodorovne s oblakmi.
 • Trieda vzdušného priestoru E:
  • Ak ste vo výške 10 000 stôp alebo viac, musíte mať letovú viditeľnosť 5 míľ podľa zákona a byť 1 000 stôp nad mrakmi, 1 000 stôp pod oblakmi a 1 míľa vodorovne s oblakmi.
  • Ak máte strednú hladinu mora menej ako 10 000 stôp, musíte mať letovú viditeľnosť 3 míle a byť 1 000 stôp nad mrakmi, 500 stôp pod mrakmi a 2 000 stôp vodorovne s oblakmi.
 • Trieda vzdušného priestoru G:
  • Ak ste vo výške 1 200 stôp (alebo pod) nad povrchom (bez ohľadu na priemernú nadmorskú výšku), potom musíte mať počas dňa letovú viditeľnosť 1 predpísanú míľu a byť bez mrakov a v noci musíte mať letovú viditeľnosť. 3 míľ podľa zákona a byť 1 000 stôp nad oblakmi, 500 stôp pod oblakmi a 2 000 stôp horizontálne k oblakom
  • Ak ste viac ako 1200 stôp nad povrchom, ale neprekročili ste 10 000 stôp priemernej hladiny mora, potom musíte mať počas dňa letovú viditeľnosť 1 predpísanú míľu a byť 1 000 stôp nad oblakmi, 500 stôp pod mrakmi, a 2000 stôp horizontálne k oblakom; v noci musíte mať letovú viditeľnosť 3 míle podľa zákona a byť 1 000 stôp nad oblakmi, 500 stôp pod oblakmi a 2 000 stôp vodorovne s oblakmi
  • Ak ste viac ako 1 200 stôp nad povrchom alebo prekračujete 10 000 stôp priemernú hladinu mora, musíte mať letovú viditeľnosť 5 míľ podľa zákona a byť 1 000 stôp nad mrakmi, 1 000 stôp pod oblakmi a 1 míľu vodorovne s oblakmi. mraky
Čítať  Čo robí sneh nadýchaným?

4 ďalšie dôvody, prečo sa neodporúča letieť balónom v noci

Okrem toho, že v noci je oveľa tmavšia ako cez deň, tu sú štyri skvelé dôvody, prečo nie je let teplovzdušným balónom v najmenšom bezpečným nápadom.

Veľmi ťažko viditeľné prekážky

Áno, naše oči sa dokážu prispôsobiť tme, ale môže to trvať 10 až 20 minút, kým sa to stane. V tom bode vašej jazdy teplovzdušným balónom by ste už mali byť vo vzduchu alebo sa pripravovať na začatie vzostupu.

Predstavte si, že keď sa vznášate, pilot vášho teplovzdušného balóna nevidí ten baldachýn borovíc ani blízku korúhvičku. Aj keby to mohli vidieť, existujú dôkazy, že naša schopnosť posúdiť vzdialenosť v noci je horšia ako počas denného svetla. Teplovzdušný balón je v priemere široký 55 stôp, takže aj mierny nesprávny výpočet vzdialenosti môže poslať obálku do špicatej prekážky.

Obálka môže byť prepichnutá. Ako sme už nedávno písali, ak má teplovzdušný balón dieru, nemusí to byť nevyhnutne koniec sveta. Pilot balóna môže použiť fúkací ventil na posielanie horúceho vzduchu do obálky, kým sa mu nepodarí relatívne bezpečne pristáť.

Okrem tmy si pilot balóna nemusí ani uvedomiť, že obálka má v sebe dieru, kým nezačne strácať výšku.

Ľahko sa dezorientovať

Výškomer navádza pilota balóna pri lete teplovzdušným balónom, ako hore na oblohe môže všetko vyzerať rovnako. Ak pilotovi balóna chýba referenčný rámec pri lietaní za denného svetla, predstavte si, o koľko mätúcejšie môže byť ovládnutie teplovzdušného balóna v noci. Nie je to tak, že by pilot balóna mohol ľahko vidieť výškomer, ak náhodou nie je podsvietený. To môže viesť k dezorientácii a chybám zo strany pilota balóna, ktoré ohrozujú všetkých pasažierov.

Čítať  Môžem použiť šunku na návnadu na ryby?

Ťažko posúdiť dobré miesto pristátia

Keď príde čas na pristátie teplovzdušného balóna, pilot balóna kontaktuje pozemnú posádku, aby vybral miesto. Povedzme, že aj pri nočnom lete našla pozemná posádka dobré miesto na pristátie vášho balóna. Už vieme, že v tme je ťažké posúdiť vašu vzdialenosť. Ak sa pilot balóna pomýli, môže opäť naraziť do stromov. A čo je horšie, mohli by sa zamotať do elektrického vedenia.

Tieto typy incidentov v minulosti zabili balónistov, najmä tie, ktoré zahŕňali živé drôty. Aj drsné pristátia boli smrteľné, pretože sú hlavnou príčinou úmrtí pri balóne.

Aké sú lepšie časy na let teplovzdušným balónom?

Pre bezpečný let teplovzdušným balónom potrebujete kombináciu slabého vetra a vysokej viditeľnosti. Skúste si namiesto noci naplánovať let teplovzdušným balónom na jeden z týchto časov.

Skoro ráno

Skorý ranný let teplovzdušným balónom vás prebudí a omladí na ďalší deň. Nemusíte sa obávať ani jarných alebo letných horúčav, pri ktorých sa spotíte, pretože ráno býva chladnejšie.

Pred západom slnka

Keďže chcete romantiku posunúť o niekoľko stupňov, neskorý popoludňajší let teplovzdušným balónom pred súmrakom môže byť presne to, čo hľadáte. Sledovanie slnka, keď začína zapadať a obloha sa mení na krásne farby, skutočne navodí náladu!

Záverečné myšlienky

Teplovzdušné balóny by nikdy nemali lietať v noci, takže buďte opatrní, ak nájdete spoločnosť na výrobu balónov, ktorá tvrdí, že to urobí. Piloti balónov musia byť schopní vidieť pred sebou 1 až 3 míle, čo môže byť v tme náročné. Najhoršie je, že pilot balóna sa môže dezorientovať a ťažko odhadnúť vzdialenosť bez svetla, ktoré by ho naviedlo.

Hmlové podmienky vám tiež môžu zabrániť v lietaní, a to aj za denného svetla. Váš pilot balóna vie, v ktorom počasí je bezpečné lietať a v ktorom nie, takže verte jeho úsudku!

Čítať  Mám behať pred alebo po tréningu?

Súvisiaci obsah

Ak by ste si mohli vybrať ideálne ročné obdobie na let teplovzdušným balónom, bolo by to na jar alebo v lete, keď je pobyt vonku príjemný. Napriek tomu, že viete, že teplovzdušné balóny používajú teplý vzduch na dosiahnutie nadmorskej výšky, nemôžete si pomôcť, ale čudovať sa, či chladné alebo teplé podmienky nespôsobujú lepšie počasie. Ktorý to je?

Rozhodnete sa rezervovať si let teplovzdušným balónom a bolo vám povedané, že budete musieť letieť skoro ráno. Radšej nie, tak zavoláte inej spoločnosti, ktorá lieta na balóne a počujete rovnakú odpoveď. To je trochu zvláštne, pomyslíte si. Prečo lietajú teplovzdušné balóny ráno?