Môžu teplovzdušné balóny lietať v daždi?

Na hlave cítite niekoľko kvapiek vody, potom ešte niekoľko. Môže to byť naozaj dážď? Včera ste skontrolovali predpoveď a deň mal byť jasný, ale zjavne nie je. Podarí sa vám dnes letieť teplovzdušným balónom, ako ste plánovali, alebo vás uzemní dážď?

Teplovzdušné balóny nebudú lietať v daždi predovšetkým preto, že dážď balón zaťažuje a ochladzuje vzduch v obale, čo spôsobuje, že pilot balóna musí používať viac propánu. Dážď tiež ovplyvňuje viditeľnosť a zvyšuje vietor. Riziko môže byť aj pristátie, ak je pôda bahnitá.

V tomto článku budeme ďalej diskutovať o nebezpečenstvách horkovzdušného balóna počas daždivého dňa. Porozprávame sa aj o tom, čo by sa stalo, keby sa objavila náhla búrka, keď už ste na oblohe, takže pokračujte v čítaní!

Prečo teplovzdušné balóny nebudú lietať v daždi

Pre mnohých ľudí dážď upokojuje. Počúvanie zvuku dažďa vrhajúceho sa na obálku balóna, zatiaľ čo vy sedíte v teple a suchu v gondole, sa môže zdať ako relaxačná exkurzia, ktorú potrebujete, ale nemalo by sa to stávať. Na úvod uvádzame päť skvelých dôvodov, prečo pilot balóna nevzlietne ani pri slabom mrholení.

Zaťažuje balón

Keď vás zastihne búrka a vaše oblečenie je mokré, je ťažšie, však? Materiál je nasýtený vodou, takže bude vážiť viac, kým nevyschne. Hoci sú obaly balónov vyrobené z ohňovzdorného ripstop nylonu, nylon nie je vodeodolný a dokonca ani vodeodolný. Keď sa kvapky vody hromadia na obale, nylon ich absorbuje a stáva sa ťažším.

Podľa Amco Polymers„Vlhkosť pôsobí v nylone ako zmäkčovadlo, a preto znižuje pevnosť a tuhosť, ale zvyšuje predĺženie a húževnatosť. Vo všeobecnosti, keď obsah vlhkosti stúpa, dochádza k výraznému zvýšeniu rázovej húževnatosti a iných vlastností materiálu absorbujúcich energiu.

Inými slovami, obálka môže byť tvrdšia, keď je mokrá, ale je pravda, že je aj slabšia. Nevieme ako vy, ale keď letíte aspoň 1000 stôp vo vzduchu, nechcete byť v plavidle, kde sú niektoré časti označené ako slabé.

Chladí vzduch obálky

V tomto blogu sme hovorili o chladnom vzduchu pri lietaní balónom, pretože chlad umožňuje väčší vztlak vášho balóna. Ako však vždy hovoríme, vzduch v balóne musí mať trvalo teplú teplotu, aby sa tak stalo. Je naozaj ťažké udržať rovnakú teplotu, keď je obálka mokrá.

Čítať  Chytia baitcastingové prúty viac rýb ako muškárske?

Teplota obálky sa zníži namiesto toho, aby zostala teplá, ako by mala. Teraz, namiesto toho, aby pilot balóna používal horákový systém na zabezpečenie zdvihu balóna, sa skutočne snažia vysušiť obálku. Vzhľadom na to, že dážď stále trvá, ide však o prehratý boj.

Ak ste zmeškali niektoré z našich ďalších príspevkov o lietaní teplovzdušným balónom, dovoľte nám rýchlo vysvetliť, ako balóny lietajú. Systém horáka posiela zahriaty, odparený propán do vnútra obalu, aby ho viedol pri jeho vzostupe. Akonáhle sa dostanete na oblohu, horúci vzduch môže poskytnúť výťah. Aby vás pilot balóna nasmeroval na pristátie na zem, prestane v krátkych intervaloch používať systém horákov, pretože studený vzduch znesie balón dole.

Chladnejší, vlhší a ťažší obal balóna bude mať oveľa ťažšie udržať sa na vode, ako keby bol obal teplý a suchý. Výsledkom je, že pilot balóna spáli viac propánu ako zvyčajne, aby udržal výšku. Zo strany balónovej spoločnosti je lietanie v daždi oveľa nákladnejšie, než je to v jasnejších podmienkach.

Môže zvýšiť vietor

Ak ste si niekedy všimli, že okrem tmavších podmienok, ktoré môžu predchádzať búrke s vetrom, nie je to náhoda. Aby ste pochopili prečo, musíte najprv vedieť, ako dážď prebieha.

Kvapky vody v oblaku sa môžu kondenzovať v dôsledku atmosférických podmienok, čím sa zväčšuje veľkosť kvapiek. Keď sa kvapky formujú do kvapaliny, prechod spôsobuje produkciu tepla. Napriek tomu sa počas studeného frontu vyskytuje veľa dažďových búrok, ktoré znižujú teplotu a hustotu vzduchu. Tieto zmeny vzduchu môžu stačiť na vytvorenie vetra.

Pri búrke je vzduch bližšie k zemi vlhký, ale teplý vzduch začína stúpať. Vodná para vo vzduchu sa pri stretnutí s hustejším studeným vzduchom ochladzuje a následne kondenzuje na kvapôčky. Kvapky sa v dostatočne veľkom počte zmenia na dažďové kvapky. Kvôli zložitosti charakteristík búrkových vetrov tiež nie je nezvyčajné, že sa vetry pred búrkou zdvíhajú a potom sa upokojujú, keď dažde zosilnejú.

Ako sme už diskutovali v našich príspevkoch o teplovzdušných balónoch, veterný deň je pre pilotov balónov najhorším druhom letového počasia. Vietor sťažuje predpovedanie, kam váš teplovzdušný balón pôjde, čo je nebezpečné pre každého. Balónová spoločnosť nemôže riskovať, že vás pošle von počas veterného a búrlivého dňa.

Čítať  Viete hrať hokej s obsadením?

Znižuje viditeľnosť

Hoci obal balóna funguje ako vrchná strieška pri lietaní balónom v daždi, neznamená to, že pilot balóna vidí jasne. Zvyčajne sa spoliehajú na variometer, ktorý im povie, či letia nadol alebo nahor, ale bez toho, aby mohli vidieť svoje okolie, keď padajú dažde, sa pilot balóna môže ľahšie zmiasť alebo stratiť.

To môže znamenať zlú správu pre vás a vašich cestujúcich, pretože v takýchto podmienkach sa zvyšuje pravdepodobnosť nehody s balónom. Je to ako lietanie teplovzdušným balónom v noci, o čom sme sa na blogu tiež bavili. Tma je príliš dezorientujúca na sebavedomé lietanie.

Riskantné pristátia

Aj keď lietanie teplovzdušným balónom v daždi so sebou nenesie vyššie uvedené riziká, pristátie stále nebude pekné. Vďaka dažďu je zem klzká a bahnitá. Ako tento záznam o nehody s balónom od roku 2000 do roku 2011 sa najviac hlásených nehôd stalo pri pristávaní, až 81 percent. Citované incidenty boli katapultovanie jazdcov, poskakovanie gondoly, preklápanie a ťahanie.

Tieto veci sa môžu stať aj v optimálnych podmienkach lietania. Teraz si predstavte, čo sa stane, keď do zmesi pridáte jemný dážď. Pilot balóna zvyčajne spolupracuje s pozemnou posádkou pri výbere miesta pristátia. Kvôli zníženej viditeľnosti z dažďa nemusí byť pilot balóna schopný pristáť presne v zamýšľanej oblasti.

Možno to neznie ako taká veľká vec, ale je to tak. Ak pilot balóna nedokáže presne určiť miesto pristátia, riskujete, že sa na ceste z oblohy zrazíte s akýmikoľvek prekážkami v okolí. To môže zahŕňať korouhvičky, špicaté koruny stromov, blízke zvieratá a – najnebezpečnejšie zo všetkých – elektrické vedenia.

Vyššie uvedená klzkosť zeme by určite zvýšila riziko nehody pri pristátí. Je oveľa pravdepodobnejšie, že gondola sa odrazí počas drsného pristátia a bude sa tiež šmýkať a šmýkať sa, a to aj pri pokuse o výstup. Aj keď uvedené zranenia gondoly zo správy neboli smrteľné, úmrtia z teplovzdušného balóna sa stávajú.

Čo sa stane, ak letíte teplovzdušným balónom za jasného dňa a zrazu začne pršať?

Teraz vidíte, prečo je lietanie teplovzdušným balónom počas búrky veľmi nerozumné. Čo ak však meteorológovia nevyzývajú na dážď a keď ste na oblohe, objaví sa náhla búrka? Čo by sa stalo potom?

Čítať  Mal by som si zaobstarať kompostovaciu toaletu v mojom karavane?

Nemôžeme to dostatočne zdôrazniť, ale vyššie uvedený scenár je nepravdepodobný. Spoločnosti s teplovzdušným balónom sú zodpovedné za vašu bezpečnosť, keď ste v ich balóne. Budú sa snažiť čo najviac znížiť záväzky. Dokonca aj keď nemáte orlí pohľad na počasie, budú. Ak je v deň čo i len možnosť dažďa, balónová spoločnosť buď odloží vašu jazdu na neskorší deň, alebo ju odloží na ďalší jasnejší deň.

Povedzme však napríklad, že letíte v teplovzdušnom balóne a začne pršať. Pilot balóna by bol ochotný riskovať. Dokonca aj v miernom daždi, ako je mrholenie, okamžite kontaktovali pozemnú posádku, aby našli miesto na náhle pristátie. Vaša jazda by sa rýchlo skončila. Môže vám byť vrátená platba v závislosti od toho, koľko času jazdy ste zmeškali, alebo by ste si mohli preplánovať náhradný dátum balóna.

Záverečné myšlienky

Teplovzdušné balóny nemôžu lietať v daždi z mnohých dôvodov. Kvapky dažďa zaťažujú obal a znižujú jeho teplotu, takže pilot balóna musí použiť viac propánu, aby vás udržal vo vzduchu. Dážď môže znížiť viditeľnosť a urobiť pristátie hrboľatejšie, takže je pravdepodobnejšie, že sa zraníte. Pred búrkou sa môže vytvoriť vietor, čo tiež nie je v prospech teplovzdušného balóna.

Balóny lietajú najlepšie pri slabom vetre a jasnom počasí, pretože piloti balónov musia mať vždy viditeľnosť 1 až 3 míle. Ak sa vaša plavba teplovzdušným balónom preruší alebo odloží kvôli dažďu, môže to byť sklamanie, ale pamätajte, že je to pre vašu bezpečnosť!

Súvisiaci obsah

Rozhodnete sa rezervovať si let teplovzdušným balónom a bolo vám povedané, že budete musieť letieť skoro ráno. Radšej nie, tak zavoláte inej spoločnosti, ktorá lieta na balóne a počujete rovnakú odpoveď. To je trochu zvláštne, pomyslíte si. Prečo lietajú teplovzdušné balóny ráno?

Ak by ste si mohli vybrať ideálne ročné obdobie na let teplovzdušným balónom, bolo by to na jar alebo v lete, keď je pobyt vonku príjemný. Napriek tomu, že viete, že teplovzdušné balóny používajú teplý vzduch na dosiahnutie nadmorskej výšky, nemôžete si pomôcť, ale čudovať sa, či chladné alebo teplé podmienky nespôsobujú lepšie počasie. Ktorý to je?