Môžete zipline v daždi?

Do pekla. Keď ste naposledy kontrolovali predpoveď, dnes malo byť jasno, ale dnes ráno ste sa zobudili do zamračeného a mrholiaceho dňa. Chceli ste vziať deťom zipsovú podšívku, ale teraz si nie ste istí, čo im povedať. Musíte odložiť alebo dokonca zrušiť udalosti dňa?

Mnoho komerčných zipline spoločností vám umožní zipline v daždi za predpokladu, že nie sú blesky alebo silný vietor. Zatiaľ čo vlhkosť spôsobí, že zipline budete mať rýchlejšie ako obvykle, všetky tieto hladké komponenty môžu predstavovať bezpečnostné riziko, vrátane platforiem.

V tomto článku si povieme podrobnejšie o ziplinovaní v daždi, vrátane jeho výhod a nevýhod. Budeme tiež diskutovať o drsnejších poveternostných podmienkach, ktoré vám môžu brániť v jazde, ako aj o tom, čo by ste si mali obliecť na zips, keď je na obzore dážď.

Začnime!

Môžete naozaj ísť zipsovať v daždi?

V niektorých častiach krajiny sú komerčné zipliningové spoločnosti v prevádzke iba počas stanovenej sezóny, ktorá zvyčajne končí okolo začiatku zimy. Nemôžu dovoliť, aby malý dážď zastavil show, takže môžete skutočne zipsovať v mokrom počasí.

Kľúčové slovo je malý dážď. Ak mrholí alebo neustále, ale stále mierne prší, je to v poriadku. Ak leje mačky a psy a viditeľnosť je hrozná, potom by vás žiadna zodpovedná zipline spoločnosť nemala nechať jazdiť na trati.

Čo ak je podľa predpovede búrka? Potom sa vaša jazda na zipline oneskorí, buď neskôr v deň, keď búrka prejde, alebo úplne v iný deň. Dôvodom nie je len to, že búrky so sebou často prinášajú aj výdatnejšie dažde. Je to hrozba blesku.

Možno ste už počuli, že kov priťahuje blesk, ale nie je to pravda. Namiesto toho tri faktory určujú, kde môže blesk udrieť. Prvým z nich je izolácia, druhým je špicatý tvar a tretím je výška.

V závislosti od toho, kam idete zipsom, môžete byť na ihrisku izolovaný v porovnaní s okolitým prostredím. Komerčné zipline ihriská majú tendenciu mať veľa špicatých tvarov vo forme vysokých palíc. Keď začnete svoje dobrodružstvo so zipsom, ste tiež dosť vysoko.

Čítať  Aká je najlepšia návnada na surfovanie?

Inými slovami, máte značné riziko, že vás zasiahne blesk, a preto bude vaša jazda odložená.

Slabý alebo mierny vietor môže zrýchliť vaše tempo na zipline, ale v silnom vetre je vaša bezpečnosť ohrozená, takže je to ďalší prípad, kedy posádka zipline preruší vašu jazdu. To platí aj pre mrznúci dážď, ktorý môže jazdcov zasypať a vo všeobecnosti nie je príliš bezpečný pre nikoho, aby sa v ňom zdržiaval.

Môžem dostať náhradu za cenu mojej jazdy na zipline, ak prší?

Povedzme, že počasie bolo natoľko nepriaznivé, že spoločnosť zipline, cez ktorú ste si rezervovali, rozhodla, že dnes nemôžete ísť na zipline. To je nešťastná správa, ale čo sa stane s peniazmi, ktoré vložíte za jazdu?

Závisí to od toho, pretože všetky spoločnosti zipline fungujú inak. Napríklad, ZipLineX v Amboy vo Washingtone uvádza, že „dážď nemení naše pravidlá zrušenia/vrátenia peňazí“.

Inými slovami, ak by ste videli, že bol upršaný deň, keď ste mali ísť na zipline, a potom by ste zavolali dopredu, aby ste sa pokúsili zrušiť a získať svoje peniaze späť, nemohli by ste to urobiť.

Nie, zipline spoločnosť nebude držať vašu hotovosť ako rukojemníka. Namiesto toho budete mať možnosť preplánovať jazdu na jasnejší a slnečnejší deň.

Čo ak príde nepriaznivejšie počasie a vy nebudete mať inú možnosť, ako to zrušiť? V takom prípade ZipLineX hovorí, že ponúkne vrátenie peňazí.

Toto je však len jeden príklad zo stoviek, ak nie tisícov komerčných zipliningových spoločností v celej krajine. Preto odporúčame pozorne si prečítať pravidlá spoločnosti predtým, ako si naplánujete jazdu na zipline. Akonáhle ste zamknutí a súhlasili ste s určitými podmienkami, získanie refundácie bude oveľa ťažšie.

Riziká zipsovania v daždi

Niektorí skúsení zipline jazdci uprednostňujú daždivý deň pred slnečným. Dôvod? Trenie medzi ložiskami kolies a zipline lankom sa znižuje, čo môže urýchliť vašu jazdu. Dokonca aj jazdci s ľahšou hmotnosťou, ktorí zvyčajne nezažijú vysoké rýchlosti, budú môcť šľahnúť priamo po lane.

Čítať  Sú bežecké topánky vhodné na turistiku?

Posádka spoločnosti zipline pred vašou jazdou skontroluje všetky komponenty, aby sa ubezpečil, že všetko funguje v daždivom dni, rovnako ako keď je vonku slnečno. To zahŕňa postroj, ktorý nosíte, kábel zipsu a brzdy.

To však neznamená, že nebezpečenstvo nemôže hroziť. Ak zipline používa aktívne brzdy, potom musíte manuálne zastaviť, keď príde čas. Môžete nosiť koženú rukavicu alebo použiť brzdovú doštičku, o čom sme už na blogu diskutovali.

Aktívne brzdy sú už problematické, pretože jazdci niekedy zabudnú, kedy zastaviť, alebo si neuvedomia, kedy je čas zastaviť, až kým nie je neskoro. Miera zranení pri aktívnych brzdách je teda vyššia ako pri zipline dráhach, ktoré využívajú pasívne brzdy. Tieto brzdy obsahujú pružiny alebo magnety, ktoré prirodzene pritiahnu jazdca k zastaveniu bez toho, aby jazdca musel vynaložiť žiadne úsilie.

Keďže aktívne brzdy môžu byť samy osebe také škodlivé a teraz k tomu pridávate klzkosť dažďa, môžete vidieť, kde by bol potenciál zranenia ešte vyšší ako zvyčajne. Pri jazde takouto vysokou rýchlosťou nemusí byť jazdec schopný včas zabrzdiť a naraziť do stromu alebo plošiny. Ublížiť by im mohlo aj držanie zipsového kábla rukavicou, keď sú v obzvlášť zrýchlenom stave.

Aj keď kurz zipliningu, ktorý ste si rezervovali, využíva skôr pasívne ako aktívne brzdy, vlhkosť ostatných komponentov ziplinovej šnúry tiež nemusí byť nevyhnutne bezpečná. Napríklad platformy.

Vystúpite z hornej plošiny, aby ste začali svoju jazdu na zipline, no ak je mokro, môžete sa radšej prevrátiť ako odísť. Ak idete na zips prvýkrát, nie je to presne ten typ zážitku, s ktorým chcete začať.

Dokonca aj keď jazda skončí, druhá platforma zipsu môže byť tiež mokrá, čo predstavuje nebezpečenstvo pošmyknutia. Nezáleží na tom, či sú platformy vyrobené z dreva alebo kovu, pretože obe môžu byť za mokra hladké.

Čo by ste si mali obliecť pri zipsovaní v daždivom počasí?

Ak spoločnosť zipline, cez ktorú ste si naplánovali jazdu, nevracia peniaze za dážď a vonku je zamračený, tmavý deň, musíte sa obliecť podľa počasia. Či už padne pár kvapiek dažďa alebo je to záplava, tu je to, čo by ste si mali obliecť, aby ste zostali relatívne v suchu.

Čítať  Aká veľká je 10 akrov pôdy? (S užitočnými vizuálnymi porovnaniami)

Turistická alebo horolezecká obuv

Vďaka dažďu bude dráha zipline nielen šmykľavá, ale aj zem okolo bude mokrá a blata. Nechcete stratiť pevnú pôdu pod nohami pri stúpaní na dráhu alebo pri zostupe zo zipline. Budete potrebovať topánky s výbornou priľnavosťou a trakciou pre všetky druhy terénu, ako sú lezecké alebo turistické topánky.

Atletické nohavice alebo šortky

Zapínanie na zips je šport a pri väčšine športov by ste si neobliekli džínsovinu, však? Džínsové šortky alebo nohavice je potom dobré nechať doma. Noste radšej športové nohavice vyrobené z priedušných materiálov, ktoré odvádzajú vlhkosť.

Schopnosť odvádzať vlhkosť vašich nohavíc by sa v tomto prípade hodila na to, aby ste zostali v suchu pred zrážkami, nie pred potením.

Vrstvy hornej časti tela

Keď zmoknete, môžete sa veľmi rýchlo začať triasť a triasť sa. Nosením vrstiev, aj keď je vaša vonkajšia vrstva mokrá, teplo zachytené vo vašom tele z ostatných vrstiev vám zabráni príliš pociťovať chlad. Svoju jazdu na zipline si budete môcť užiť oveľa viac!

Vodeodolná bunda

Vaša vrchná vrstva je najdôležitejšia, pretože slúži na hydroizoláciu. Táto vrstva unesie nápor dažďa, zatiaľ čo ostatné vrstvy zostanú teplé a suché. Ak je vaša bunda odolná voči vetru a zároveň nepremokavá, udržiavanie toasty je ešte jednoduchšie.

Záverečné myšlienky

Väčšina komerčných zipline spoločností vám umožní ísť ziplinovať v daždi, ak to nie je silný lejak s hrommi a bleskami. Mrznúci dážď a silný vietor sú dve ďalšie podmienky, ktoré môžu zrušiť jazdu.

Keďže dážď môže vašu jazdu na zipline ešte urýchliť, nebuďte naštvaní, keď nabudúce uvidíte v predpovedi prehánky. Namiesto toho sa pripravte na dobrodružstvo!